Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στη παρεα οποιοσ ενδιαφερετε πουλαω το j3 το εχω λιγο καιρο σε θηκη σε πολυ καλη κατασταση.ευχαριστω πολλυ.:)

Πόσο? έχει κάποιο πρόβλημα? Τι ρομ έχεις?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει κανενα προβλημα ειναι 1gb.και ειναι σε silver χρωμα.δεν ξερω αν επιτρεπει το φορουμ να μιλησουμε για λεφτα εδω μεσα.αν ενδιαφερεσε jordanis79@hotmail.com.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι το G3 ή το G3N , ποια 4,2 rom εχεις ? Ποσο καιρο ακριβως το εχεις και απο που ειναι αγορασμενο εαν γινετε να μου πεις γιατι ψαχνετε ενα φιλαρακι

 

Και ποιο ειναι το "προβλημα" που λες

 

το εχω κανει απο 4,1 σε 4,2 android.αλλα συνεχιζει το ιδιο προβλημα!!
Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι το G3 ή το G3N , ποια 4,2 rom εχεις ? Ποσο καιρο ακριβως το εχεις και απο που ειναι αγορασμενο εαν γινετε να μου πεις γιατι ψαχνετε ενα φιλαρακι

 

Και ποιο ειναι το "προβλημα" που λες

 

το g3 ειναι εχει android 4.2. το κινητο δεν εχει απολυτωσ κανενα προβλημα αυτο που ειχα γραψει ειναι για ενα iphone 5 mtk6575 αν δεις ολες τις ερωτησειςπου ειχα κανει.στο λεω σταρατα οτι το κινητο ειναι αψωγο.απλως ειναι μεγαλο σαν κινητο και δεν με βολευει.αυτος ειναι και ο λογος που το πουλαω να παρω ενα πιο μικρο.

 

το g3 ειναι εχει android 4.2. το κινητο δεν εχει απολυτωσ κανενα προβλημα αυτο που ειχα γραψει ειναι για ενα iphone 5 mtk6575 αν δεις ολες τις ερωτησειςπου ειχα κανει.στο λεω σταρατα οτι το κινητο ειναι αψωγο.απλως ειναι μεγαλο σαν κινητο και δεν με βολευει.αυτος ειναι και ο λογος που το πουλαω να παρω ενα πιο μικρο.

 

το εχω περιπου 3 μηνες και το ειχε παρει ο ξαδερφος μου απο ενα sait!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

το g3 ειναι εχει android 4.2. ...

 

Αυτο σε ρωταω ΠΟΙΑ ROM 4,2 εχεις ? και εαν υπαρχει δυνατοτητα να παραδωθει με την "official" ( σε βολευει γιατι θα γινουν ολα wipe και θα ειναι καθαρο το κινητο )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν το εχω πειραξει καθολου ειναι εργοστασιακο .ναι ειναι 4.2

 

το κινητο δεν το εχω πειραξει καθολου ειναι εργοστασιακο .ναι ειναι 4.2

 

φιλε λαθοσ εκανα το ειδα τορα ειναι 4.0.4 sorry!!δεν ασχολουμαι πολυ με αυτα!!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by jordanis79
ok
Link to comment
Share on other sites

Συνδέομαι στο internet μέσω 3g, με την κάρτα που πρέπει όπως πρέπει, και το σηματάκι H των Data transfer ενεργοποιείται πάνω στο τριγωνάκι της έντασης σήματος. Η ταχύτητα του είναι όμως υποδεκαπλάσια από κινητό άλλης μάρκας, με τον ίδιο πάροχο (wind), στο ίδιο σημείο

Συμβαίνει το ίδιο και με εσάς?

ή την πάτησα λόγω etotalk.rom (μπορεί να έχει σχέση?)

 

έχεις βάλει την κάρτα της WIND στο slot που γράφει W και όχι στο slot που γράφει G? Αν δεν κάνω λάθος το δεξί είναι το slot που γράφει W

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βάλει την κάρτα για το πακέτο δεδομένων στο πρώτο slot , το δεξι. Αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο μια και μπορείς να επιλέξεις από πια κάρτα sim να κατεβάζεις δεδομένα...

Σε εσας πάντως είναι γρήγορη η πλοήγηση στο Internet (εφαρμογές και browsers) με τη χρήση 3g?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στην 2η θεση την καρτα απο το 3g usb της vodafone με ενεργοποιημενα μονο τα Data και πεταειιιιιιιιιιιιιι

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Άρα παιδιά το κινητό δεν έχει κανένα θέμα ως προς το 3g μια και σε εσας πετάει.

Υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η etotalk.rom? Το λέω αυτό γιατί στο ίδιο σημείο εγώ με wind και alcatel είχα πολύ πιο γρήγορη ταχύτητα από το jiayu g3 (etotalk rom) (πάλι wind) της κοπέλας μου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα παιδιά το κινητό δεν έχει κανένα θέμα ως προς το 3g μια και σε εσας πετάει.

Υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η etotalk.rom? Το λέω αυτό γιατί στο ίδιο σημείο εγώ με wind και alcatel είχα πολύ πιο γρήγορη ταχύτητα από το jiayu g3 (etotalk rom) (πάλι wind) της κοπέλας μου.

 

Κοίτα σε μένα το κινητό δεν είχε κανένα πρόβλημα σε όποια και από τις 2 θέσεις έβαζα την κάρτα με το 3g. Υπόψιν σου δίνει την δυνατότητα να διαλέξεις ποιά από τις 2 κάρτες θες να έχει σύνδεση 3g, μια αλλαγή που μπορείς να την κάνεις on the fly, χωρίς να αλλάζεις κάρτες sim. Μπορείς δηλαδή να έχεις την κάρτα στην θέση G και παρόλα αυτά να επιλέξεις να γίνει 3g. :happy:

 

Αυτό που θα σου πρότεινα μιας και δεν βλέπω να αναφέρθηκε είναι να βάλεις άλλη εταιρία (voda/cosmote) για να δοκιμάσεις πως πάει, γιατί εγώ προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι οι εταιρίες έχουν μεγάλο πρόβλημα με τα δίκτυά τους και νομίζει ο κόσμος ότι φταίνε οι συσκευές! :)

 

Τέλος τσέκαρε για σιγουριά ότι το apn είναι το gint.b-online.gr για να μην ταλαιπωριέσαι άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε μένα το κινητό δεν είχε κανένα πρόβλημα σε όποια και από τις 2 θέσεις έβαζα την κάρτα με το 3g. Υπόψιν σου δίνει την δυνατότητα να διαλέξεις ποιά από τις 2 κάρτες θες να έχει σύνδεση 3g, μια αλλαγή που μπορείς να την κάνεις on the fly, χωρίς να αλλάζεις κάρτες sim. Μπορείς δηλαδή να έχεις την κάρτα στην θέση G και παρόλα αυτά να επιλέξεις να γίνει 3g. :happy:

 

και τότε ποια η διαφορά μεταξύ της θέσης G και W?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

και τότε ποια η διαφορά μεταξύ της θέσης G και W?

 

The one SIM card slot support W/G network, and the rest supports GSM network standard

 

http://i.imgur.com/WeZacYe.jpg

 

The majority of dual sim phones have a WCDMA(3G) and GSM (2G) sim card slot as the primary slot and a GSM only sim card slot as the secondary.

This means that only one sim can use a 3G connection, the other sim will only be able to pick up a 2G signal.

So as long as you don’t plan on using the 3G internet connection on both sims you’ll be fine.

The 3G sim card slot is marked with a “W”, the 2G sim card slot is marked with a “G”.

There are plans for newer dual-sim Android phones which have dual 3G compatible sim slots.

 

Αρα λοιπον βαζουμε το Internet στο W και την τηλεφωνια στο G

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες είστε και οι πρώτοι.

Επιβεβαίωσα ότι η sim με το 3g είναι στο slot w και σήμερα έμπαινε πιο γρήγορα στο internet. Δυστυχώς και οι δύο sim είναι wind (και ολοίδιες) και πάνω στην αφαίρεση και επανατοποθέτηση των sim μπερδευτήκαμε ποια ήταν παλιά στο slot w και ποια στο άλλο.

Αλλά και πάλι ψιλοκολλάει το 3g internet και σε κάποια φάση το έχασε τελείως για λίγο!! ενώ είχε σήμα full (γεμάτο τρίγωνο)

Απο εκεί και πέρα μου γεννήθηκαν δύο απορίες.

α) Αφήνουμε την ανίχνευση δικτύου στο αυτόματο ή βάζουμε το wind 3g στο ένα slot και το wind 2g στο άλλο χειροκίνητα?

b) o φίλος haris_led υπέδειξε: "Τέλος τσέκαρε για σιγουριά ότι το apn είναι το gint.b-online.gr για να μην ταλαιπωριέσαι άδικα."

κάπου το είχε πάρει το μάτι μου το apn αλλά σήμερα δε μπορούσα να το το βρω. Πού να ψάξω?

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by chrisdon
Link to comment
Share on other sites

και τότε ποια η διαφορά μεταξύ της θέσης G και W?

Από προσωπική εμπειρία, απολύτως καμμία όσον αφορά το network mode (δηλαδή το 3g/2g).

Αλλά έχουν μια διαφορά: της κάρτας που είναι στην θέση 3g (δηλ την W) ο αριθμός φαίνεται στις εφαρμογές που τον ζητάνε, όπως για παράδειγμα η εφαρμογή του What's Up της cosmote. Αν δοκιμάσεις να βάλεις μια voda και παρόλα αυτά να μπεις με ίντερνετ της what's up θα σου πει ότι ο αριθμός δεν είναι what's up.

 

The one SIM card slot support W/G network, and the rest supports GSM network standard

 

http://i.imgur.com/WeZacYe.jpg

 

The majority of dual sim phones have a WCDMA(3G) and GSM (2G) sim card slot as the primary slot and a GSM only sim card slot as the secondary.

This means that only one sim can use a 3G connection, the other sim will only be able to pick up a 2G signal.

So as long as you don’t plan on using the 3G internet connection on both sims you’ll be fine.

The 3G sim card slot is marked with a “W”, the 2G sim card slot is marked with a “G”.

There are plans for newer dual-sim Android phones which have dual 3G compatible sim slots.

 

Αρα λοιπον βαζουμε το Internet στο W και την τηλεφωνια στο G

 

Δεν αντιλέγω ότι δεν τα γράφουν αυτά, απλά εγώ είδα ρύθμιση αλλαγής του 3g και με καρα-βόλεψε. 10 δευτερόλεπτα διαρκεί η διαδικασία, σβήνει τις κάρτες και τις ξανα ανοίγει όσο περιμένεις.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες είστε και οι πρώτοι.

Επιβεβαίωσα ότι η sim με το 3g είναι στο slot w και σήμερα έμπαινε πιο γρήγορα στο internet. Δυστυχώς και οι δύο sim είναι wind (και ολοίδιες) και πάνω στην αφαίρεση και επανατοποθέτηση των sim μπερδευτήκαμε ποια ήταν παλιά στο slot w και ποια στο άλλο.

Αλλά και πάλι ψιλοκολλάει το 3g internet και σε κάποια φάση το έχασε τελείως για λίγο!! ενώ είχε σήμα full (γεμάτο τρίγωνο)

Απο εκεί και πέρα μου γεννήθηκαν δύο απορίες.

α) Αφήνουμε την ανίχνευση δικτύου στο αυτόματο ή βάζουμε το wind 3g στο ένα slot και το wind 2g στο άλλο χειροκίνητα?

b) o φίλος haris_led υπέδειξε: "Τέλος τσέκαρε για σιγουριά ότι το apn είναι το gint.b-online.gr για να μην ταλαιπωριέσαι άδικα."

κάπου το είχε πάρει το μάτι μου το apn αλλά σήμερα δε μπορούσα να το το βρω. Πού να ψάξω?

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Αν θυμάμαι καλά στις ρυθμίσεις δικτύων θα είναι στο τελευταίο μενού η επιλογή των δικτύων κινητής τηλεφωνίας. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειδα θεμα για G3S, in stock τωρα απο minideal:

http://www.minideal.net/jiayu-g3s-mtk6589-quad-core-android-4-1-3g-smart-phone-with-4-5-qhd-capacitive-touch-screen.html

 

Αν δεν ειχα ακουμπησει το αμαξι (180€ ζημια) θα το επαιρνα εδω και τωρα!

Link to comment
Share on other sites

zeovani:

Οι φωτογραφίες σε περιβάλλον με φως είναι πολύ καλές, το βράδυ έχει αρκετό θόρυβο βέβαια. Συγκρίνοντας το με το alcatel 995 η κάμερα του Jiayu είναι πολύ ανώτερη, σε σχέση όμως με samsung απέχει αρκετά. Στα πρώτα ποστ είχε γίνει εκτενής αναφορά στις φώτο.

GeorgeManim:

Έχει πολύχρωμο (μπλε, κόκκινο, ασπρο) notification led.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...