Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To έχουμε ξαναπεί, δεν είναι οτι το τηλέφωνο έχει κάποιο πρόβλημα στην αφή, εξαιρετική είναι η αφή του και λόγω κατασκευής οθόνης υπάρχει η αίσθηση οτι πατάς πραγματικά πάνω στο κάθε εικονίδιο. Απλά δεν είναι τόσο υπερευαίσθητο όπως το Galaxy Nexus κα τα Galaxy & iPhone. Δηλαδή θέλει μια ελάχιστη πίεση παραπάνω στην οθονη. Προσωπικά είδα διαφορά με το mod αλλά είναι και θέμα συνήθειας, οπότε πλέον είναι άψογο. Πατήματα στην πληκτρολόγηση δεν έχανε ποτέ ούτως ή άλλως, γιατί όταν γράφουμε ασκούμε αυτόματα λίγη παραπάνω πίεση.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω καμια ακρη διαβαζοντας το thread αυτο...ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?Παραδωθηκαν σε μερικες χωρες σε ολο τον κοσμο συνολικα 2 παρτιδες,370.000 συσκευες.Εξαντληθηκαν μεσα σε μερικες ωρες και οι 2 παρτιδες και περαν αυτου,καμια ανακοινωση για στοκαρισμα της αγορας παγκοσμιως.Μαλιστα διαβασα οτι υπαρχει περιπτωση να μη το ξανακυκλοφορησουν και να παμε απο μαιο στο επομενο μοντελο,το nexus 5.....TA NEYΡΑ ΜΟΥ.ΤΙ EPIC FAIL ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ GOOGLE?

 

Αντιστοιχο θεμα και με τα nexus 7,oπου καπου στον οκτωβρη ειχε ανακοινωθει μειωση τιμης,η οποια ουδεποτε δεν εγινε!Και βεβαια,το φθηνοτερο μοντελο των 8 γιγα αφαντο,και οπου υπαρχει στοκ πχ αμαζον,ειναι πιο ακριβο και απο το 32 γιγα!Τα παραπανω σκηνικα συνολικα ειναι να τραβας τα βυζια σου...

 

Η μείωση της τιμής έγινε. Εγώ πήρα το νεξους 7 32γιγα στα 249 από mediamarkt Γερμανίας.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Έχει παρατηρήσει κανένας τι γράφει στην οθόνη όταν έχει φορτιστεί πλήρως...?? "ΧΡΕΩΘΗΚΕ" :lol::lol::lol:

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Έχει παρατηρήσει κανένας τι γράφει στην οθόνη όταν έχει φορτιστεί πλήρως...?? "ΧΡΕΩΘΗΚΕ" :lol::lol::lol:

 

Το ίδιο γράφει και στο samsung galaxy nexus!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια κι εγω που το πηρα τωρα δεν εχω να πω κατι για το touch. εχω ενα iphone 4 και δε μπορω να πω οτι εχει διαφορα. το τηλεφωνο ειναι πολυ καλο. βεβαια το ηχειο ειναι λιγο ψοφιο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει σοβαρο θεμα με το touch και ας λεει ο καθενας οτι θελει.....εχω πιασει στα χερια μου 3 συσκευες και ολες ητανε πολυ ανυπακουες....δηλαδη αν εχει περασει απο καποιου τα χερια s3 η iphone 5 η hox και πολλες αλλες συσκευες με εξαιρετικη ποιοτητα touch...........δεν το αντεχει καθολου ειναι ανυποφορο και εκνευριστικό ..........κριμα παντως μονο αυτο εχω να πω.................γι αυτον ακριβως τον λογο και το πουλησα.....................:ninja: Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aμα ηταν ανυπακουες επρεπε να βαλεις καμια φωνη. :lol::lol:

Επειδη ειμαι ενας απτους καθενας, οι 3 που περασαν απτα χερια μου, συμπεριλαμβανομενης αυτης που κρατησα, δεν ειχαν κανενα θεμα.

Go figure...

Συμπερασματα χρηστων απο pool εξι συσκευων απο 700k. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγώ 5αρι δεν έχω πιάσει, αλλά s3 έχω και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά :blink:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα s2 και η αισθηση του nexus είναι καλυτερη. Επίσης το συγκρινα με το s3 φιλου και το βρήκα εξίσου καλο.

 

Μήπως έχεις σπασμένο δακτυλο; :-P :)

 

Τι batch ειχες; εμένα 212k

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει σοβαρο θεμα με το touch και ας λεει ο καθενας οτι θελει.....εχω πιασει στα χερια μου 3 συσκευες και ολες ητανε πολυ ανυπακουες....δηλαδη αν εχει περασει απο καποιου τα χερια s3 η iphone 5 η hox και πολλες αλλες συσκευες με εξαιρετικη ποιοτητα touch...........δεν το αντεχει καθολου ειναι ανυποφορο και εκνευριστικό ..........κριμα παντως μονο αυτο εχω να πω.................γι αυτον ακριβως τον λογο και το πουλησα.....................:ninja:

 

Γιατι δεν κρατας την αποψη σου, οπως κι εγω τη δικη μου (η οποια τυχαινει να ταυτιζεται απολυτα) - everybody has one αλλωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

τι να πω,ανυπομονω σε λιγες μερες να το πιασω στα χερια μου...επειδη ειχα προσφατα το htc evo αλλα εχω πιασει κ δουλεψει για αρκετη ωρα τα τελευταια καλα κινητα,ελπιζω να μη μου ξενισει τοσο οσο ακουγεται!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα παρελαβα το δικο μου και το touch ειναι τελειο ! και πριν ειχα galaxy nexus οποτε μπορω να συγκρινω !μην αγχωνεσαι , το κινητο ειναι τελειο !
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κρατας την αποψη σου, οπως κι εγω τη δικη μου (η οποια τυχαινει να ταυτιζεται απολυτα) - everybody has one αλλωστε ;)

 

 

Γιατι θελουν να μας βγαλουν τρελους εδω μεσα...........χαχαχα

 

 

εγω απλα παραθετω ολοκληρο θεμα απο το xda forum που ασχολειται αποκλειστικα με αυτο οποτε το θεμα ειναι γενικοτερο και οχι εδω δικο μας και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.................

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34878666

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελουν να μας βγαλουν τρελους εδω μεσα...........χαχαχα

 

 

εγω απλα παραθετω ολοκληρο θεμα απο το xda forum που ασχολειται αποκλειστικα με αυτο οποτε το θεμα ειναι γενικοτερο και οχι εδω δικο μας και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.................

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34878666

 

http://blog.gsmarena.com/if-youre-having-problems-with-touch-sensitivity-on-your-nexus-4-this-fix-will-help/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994628

http://pocketnow.com/2012/11/20/nexus-4-pros-cons

http://mobilesyrup.com/2012/12/04/fix-the-nexus-4-sensitivity-issue-with-this-bootloaderfirmware-downgrade-how-to/

http://gadgedorm.com/google/improve-touch-screen-responsiveness-on-nexus-4-tutorial/

 

με ενα προχειρο google search.

Φυσικα δε με ενδιαφερουν οσο γραφονται στα παραπανω links, τα παρεθεσα απλα για ενημερωτικους λογους. Κραταω την εντυπωση μου, που ειναι αρκουντως "παιδευμενη" μετα απο αυτα που εχω δει τα 10 περιπου χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα και την αποκομμισα μετα απο δεκαλεπτη χρηση καθεμιας απο τις 4 συσκευες που περασαν απο τα χερια μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

To τεραστιο αυτο προβλημα που εχει ταρακουνισει τη κοινοτητα των κατοχων εχει συζητηθει διεξοδικα.

Προσωπικα για ενα αγγιγμα εχω prs 0.28 και κατω.

Και 0.20 πιανω και ισα που το αγγιζω.

Υπακουο το βλεπω, μου κανει και ναζακια. :lol:

Αυτο το να με φθασει στο σημειο να πω οτι στρουθοκαμηλιζουν οι κατοχοι επειδη δεν το θεωρουν προβλημα και οτι ειναι βασανιστικα εκνευριστικο το οποιο πρεπει να ενοχλει ολους ειναι σπουδαιοτατο επιχειρημα.

Στην εξαιρετικη περιπτωση που ενοχλει το θεμα αυτο, ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ.

Που αμφιβαλω οτι ενοχλει κανεναν αλλα λεμε.

Μας συγχωρεις που δεν θα πουλησουμε το κινητο μας για προβλημα που φανταστικες.

Link to comment
Share on other sites

http://blog.gsmarena.com/if-youre-having-problems-with-touch-sensitivity-on-your-nexus-4-this-fix-will-help/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994628

http://pocketnow.com/2012/11/20/nexus-4-pros-cons

http://mobilesyrup.com/2012/12/04/fix-the-nexus-4-sensitivity-issue-with-this-bootloaderfirmware-downgrade-how-to/

http://gadgedorm.com/google/improve-touch-screen-responsiveness-on-nexus-4-tutorial/

 

με ενα προχειρο google search.

Φυσικα δε με ενδιαφερουν οσο γραφονται στα παραπανω links, τα παρεθεσα απλα για ενημερωτικους λογους. Κραταω την εντυπωση μου, που ειναι αρκουντως "παιδευμενη" μετα απο αυτα που εχω δει τα 10 περιπου χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα και την αποκομμισα μετα απο δεκαλεπτη χρηση καθεμιας απο τις 4 συσκευες που περασαν απο τα χερια μου... ;)

 

 

Το κακο ειναι οτι εγω φιλε βαγγελη το κρατησα παραπανω 10 μερες..............και δεν δεχομαι να παρουσιαζουν καποιοι ενα γενικευμενο προβλημα ως ειδικο.....λες και εμεις ειμαστε ασχετοι και δεν ξερουμε τι μας γινεται...........και δεν ειναι 6 οι συσκευες που εχουν αυτο το προβλημα (αν ειναι τελικα προβλημα μονιμο η θα λυθει αργοτερα με ενα update απο την μαμα google) οπως ειπε καποιος παραπανω αλλα χιλιαδες οπως μπορει να διαπιστωσει ο οποιοσδηποτε με ενα απλο googlαρισμα.......αν γνωριζει αγγλικα τουλαχιστον βεβαια......τωρα αν λιγοι τυχεροι η ξεχωριστοι ετυχε να μην το εχουν το προβλημα η να μην θελουν να το παραδεκτουν δικαιωμα τους.......τελος παντων ο λογος που γραφω την αποψη μου ειναι οτι εδω ειναι φορουμ τεχνολογιας και πρεπει να γραφουμε εντυπωσεις για να τις εχουν υποψη τους οσοι σκεφτονται να το αγορασουν.....και να γνωριζουν οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν ειναι "πεπαιδευμενο" το ματι τους και η αφη τους βασικα οπως ανεφερες και εσυ να αντιμετωπισουν αυτο το θεμα............αυτα και συγνωμη κι ολας......αν θιχτηκαν καποιοι δεν αναφερθηκα προσωπικα σε κανεναν ουτε ειρωνευτηκα κανεναν απλα περιεγραψα τις εμπειριες μου........ως οφειλα.

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι εγω φιλε βαγγελη το κρατησα παραπανω 10 μερες..............και δεν δεχομαι να παρουσιαζουν καποιοι ενα γενικευμενο προβλημα ως ειδικο.....λες και εμεις ειμαστε ασχετοι και δεν ξερουμε τι μας γινεται...........και δεν ειναι 6 οι συσκευες που εχουν αυτο το προβλημα (αν ειναι τελικα προβλημα μονιμο η θα λυθει αργοτερα με ενα update απο την μαμα google) οπως ειπε καποιος παραπανω αλλα χιλιαδες οπως μπορει να διαπιστωσει ο οποιοσδηποτε με ενα απλο googlαρισμα.......αν γνωριζει αγγλικα τουλαχιστον βεβαια......τωρα αν λιγοι τυχεροι οι ξεχωριστοι ετυχε να μην το εχουν το προβλημα η να μην θελουν να το παραδεκτουν δικαιωμα τους.......τελος παντων ο λογος που γραφω την αποψη μου ειναι για να το εχουν υποψη τους οσοι σκεφτονται να το αγορασουν.................

 

εχοντας σπαταλησει χρηματα για 650+ συσκευες, ΟΛΩΝ των brands (καποιες απο αυτες πολυ περισσοτερες απο μια φορες) διατηρω το δικαιωμα να κραταω την αποψη μου χωρις να επηρεαζομαι απο posts, σφυριγματα, τραγουδια κλπ τριτων.

Δεν εχω κανενα προβλημα να πω π.χ. οτι τα πλαστικα των note 1, 2 (που αγορασα συνολικα 15 φορες σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα) ειναι σκουπιδια (το εχω γραψει σε καμια δεκαρια νηματα εδω μεσα και εχω δεχτει επιθεση για αυτη τη "δογματικη" μου αποψη), οπως και το interface της Sammy επιεικως για τα πανηγυρια σε αισθητικη (συγκριτικα με το pure android), για να φερω μοναχα καποια ελαχιστα παραδειγματα.

Δεν εχω κανενα κολλημα να παραδεχτω ενα μειον μιας συσκευης και ας την εχω πληρωσει αδρα.

Για τους υπολοιπους, που δεν μπαινουν σε αυτη τη διαδικασια και θελουν να διαφημιζουν απλα την υπερσυσκευαρα τους απλα αδιαφορω...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα s2 και η αισθηση του nexus είναι καλυτερη. Επίσης το συγκρινα με το s3 φιλου και το βρήκα εξίσου καλο.

 

Μήπως έχεις σπασμένο δακτυλο; :-P :)

 

Τι batch ειχες; εμένα 212k

 

Πως βλεπεις το batch number?

Link to comment
Share on other sites

To touch εχει θεμα. Δεν ειναι hardware θεμα ομως. To Optimus G χρησιμοποιει τον ιδιο controller (Synaptics S7020A) και δεν εχει κανενα θεμα με τη ευαισθησια της οθονης.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπεις το batch number?

 

Πανω στο κουτί

212k είναι 12 του 2012, 301 είναι πρωτος του 2013

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγηλει ενα Optimus G απο Αμερικη αλλα ο πωλητης μλκιστηκε και ηταν μεταχειρησμενο ενω το ελεγε για καινουριο, και τελικα μου εδωσε refund.

 

Οποτε βγαινοντας στη γυρα παλι για ψαξιμο εδωσα αλλη μια ευκαιρια να ψαξω το Nexus στο ebay, διατεθημενος αυτη τη φορα να δωσω κατι παραπανω απο 400 ευρω που ειχα θεσει σαν οριο παλιοτερα.

 

Λοιπον χτες το βραδυ σε μια κινηση απερισκεψιας (ή και οχι) κερδισα τελικα μια δημοπρασια για ενα σφραγισμενο 16αρι και το τελικο κοστος με μεταφορικα και μετατροπη νομισματως βγηκε στα 437 ευρω.

 

Θα κανει βεβαια καμια 15αρια μερες να ερθει, αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν θα το κρατησω για 2 λογους.

1) Η καμερα δε βλεπω να ικανοποιει

2) Τα προβληματα με την αποδοση

 

Ηρθα σε αυτο το θεμα να δω πληροφοριες και αν τυχον μετα απο 2 μηνες εχουν βγει νεες εκδοσεις των benchmarks για jelly bean που να το κανουν να αποδιδει οπως θα περιμενε κανεις ή μηπως εχει αλλαξει κατι softwar-ικα που να το κανει να μην κανει throttle τοσο ευκολα, αλλα εχω μπερδευτει ακομα περισσοτερο.

 

Καποιοι λετε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα και οτι λιγες συσκευες ηταν προβληματικες. Επεσαν και στο anandtech και στο gsmarena και οπου αλλου οι λιγες προβληματικες? Απο την αλλη αρνειστε να τρεξετε stability checks λεγοντας οτι το κινητο πεταει και δε σας ενδιαφερει....

 

Ετσι δε βοηθατε τους υπολοιπους ομως να δουμε αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα...

Το να πεταει στα μενου με το hardware που εχει και το εντελως clean λειτουργικο ειναι κατι παραπανω απο αναμενομενο σιγα μην εκανε throttle και εκει....μας ενδιαφερουν ομως και οι πιο δυσκολες συνθηκες...

 

Ενω ηρθα εδω για να παρω πληροφοριες, μερικοι με τον τροπο που γραφουν δινουν την εντυπωση τρελου fanboy και δε ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω τις αποψεις τους...

 

Νομιζω μερικοι εχετε πεσει στο τριπακι οτι επειδη εχετε μια δυσευρετη συσκευη στα χερια σας και πιθανον πληρωσατε αρκετα ακριβα, πρεπει και να την υπερασπιστειτε με καθε κοστος... Καλο θα ηταν να ξεκολλησετε για να γινουν πιο χρησιμες οι εμπειριες εσας των λιγων κατοχων για εμας τους πιο πολλους πιθανους κατοχους...

Link to comment
Share on other sites

Αν και γαύρος δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω αλλά τέλος πάντων.....:)

Η κάμερα όντως είναι απλά αποδεκτή σαν φωτο και άκρως ικανοποιητική στο βίντεο και σου μιλάω σαν χρήστης Nokia n8. Στα υπόλοιπα το τηλ πετάει και δεν κολλάει πουθενά που αυτό οφείλεται κατά την γνώμη μου στην άπειρη μνήμη σε συνδυασμό με τους πυρήνες και το pure android.θερμοκρασία δεν ανεβάζει πάνω από 47 βαθμούς δεν έχω δει. Ενα ακόμα σχετικό μειονέκτημα είναι το μπούκωμα του ήχου όταν εφάπτεται η πλάτη στην επιφάνεια πχ τραπεζιού. Τελευταίο θέμα η μπαταρία, αρκετοί έχουν παράπονα και μέσα σε αυτούς και εγώ, είμαι με στοκ κερνελ, την μέρα μου την βγάζει άνετα αν και είναι όλη την ώρα στα χέρια μου και το σκαλιζω , βέβαια είμαι από αυτούς που το τηλ κατά τις 12 το βράδυ κλείνει και ανοίγει πάλι στις 8 το πρωί. Αν λοιπόν το τηλ έκανε πάνω από 400 Εγώ προσωπικά δεν θα το αγόραζα, η τιμή του μέσω καταστήματος σε συνδυασμό με τις δυνατότητες σκοτώνει.Εγώ θα σου έλεγα να βρεις ένα και να το τσεκάρεις από κοντά πρώτα πριν το αγοράσεις. Ααααα και και τελευταίο.....μάλλον οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουμε πάρει μέσω άκρων στην Ευρώπη και Αμερική άρα δεν το έχουμε χρυσοπληρωσει

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο κουτί

212k είναι 12 του 2012, 301 είναι πρωτος του 2013

 

Εννοείς το πως ξεκινάει το s/n;

Εμένα ξεκινάει με 210k, άρα αυτό σημαίνει ότι είναι απο τις πρώτες συσκευές;

 

 

Sent from my Nexus4 using Tapatalk 2

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...