Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που μπορώ να το βρω σε λογική τιμή; στο media markt το έχουν 450 ευρα.αλλά δεν υπάρχει απόθεμα.βρίσκομαι Γερμανία.μπορείτε να μου δώσετε κάποιο αξιόπιστο λινκ για αγορά;

 

Για δες στο saturn http://www.saturn.de/mcs/product/LG-Nexus-4-16-GB,48352,365082,523287.html?langId=-3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια, για αυτα που λεγαμε χτες, να εξηγηθω. Δε με νοιαζει αν θα βγαλει 15000 quadrant...

Απλα αν στα reviews που τρεχουν τα benches το κινητο δε μπορεσε να αντεξει 10 λεπτα σε full speed και αναγκαζοταν να κανει throttle ε αυτο με απασχολει. Δηλαδη δε θελω μεθαυριο να παω να παιξω το Χ 3D game και μετα απο ενα τεταρτο να κανει σπασιματα επειδη κανει throttle. Τοσο απλο ειναι.... Ο αλλος στο XDA λεει οτι παιζοντας need for speed μετα απο καποια ωρα κολλαει ασυστολα...

 

Ειναι τοσο αφυσικο το να με ανυσηχει αυτο? Δηλαδη παιρνω αυτη τη συσκευη ΚΑΙ για τον Adreno 320 για να τα σπαει πως να το κανουμε.... Πηρατε τοις μετρητοις αυτο που ειπα να αντεξει 2 χρονια και φαγωθηκατε οτι κανενα κινητο δε θα αντεξει....μη κολλατε εκει, το point αυτου που ειπα ειναι οτι αγοραζεις την ισχυ που αγοραζεις, και ΟΤΑΝ και ΑΝ τη χρειαστεις θες να την εχεις διαθεσιμη....αυτο λεω και μονο...

 

Μια αναλυση που διαβασα σε ιταλικο review λεει οτι το προβλημα ειναι με την μπαταρια, εχουν βαλει οριο τους 37 βαθμους κελσιου και αμα τους ξεπερασει ριχνει τον επεξεργαστη στα 1100 περιπου απο 1500 και τη GPU στα 200 απο 350 γι'αυτο και η μεγαλη πτωση στο 3D. Στο αντιστοιχο optimus G λεει το οριο ειναι στους 43 βαθμους και γι'αυτο προλαβαινει και βγαζει τα bench αλλα δεν αποκλειεται και αυτο σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα να κανει throttle...

 

Δε ξερω αν αυτο το οριο (κρινοντας και απο το optimus) ειναι πολυ συντηριτικο και μπορουν να το αυξησουν μελλοντικα με custom rom...ουτε και γιατι πιθανον ειναι τοσο χαμηλα (καποιοι λενε οτι απο μια θερμοκρασια και πανω εμφανιζεται κιτρινισμος στην οθονη και ισως για αυτο το εχουν βαλει χαμηλα). Το σιγουρο ειναι οτι κατι τρεχει και δε ξερω ποιος φταιει, η LG ή η qualcomm αλλα καλο θα ηταν να δωσουν και μια υπευθυνη απαντηση....εχουν περασει μηνες και τιποτα.

 

Αν δεν ηταν και η καμερα και η μικρη μνημη, νομιζω θα το κραταγα παρα το προβλημα. Τωρα η αληθεια ειναι την ψαχνω και για κατι αλλο με S4 Pro....αλλα ολα ατα σε περιπτωση που το πουλησω βεβαια οταν με το καλο ερθει...

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν παιζουν πολλες επιλογες. Optimus G με 32gb και 13mp που εν μερει λυνει τα προβληματα αλλα η καμερα του παλι ειναι μετρια (καλυτερη βεβαια απο του nexus, σαφως χειροτερη ακομα και απο S3 ομως και ας εχει παραπανω MP) Εκει ομως θα μπλεξω με LG παλι και αν δεν παιξει custom rom με vanilla android δε ψηνομαι... Μετα παμε σε Padfone 2 σκετο το κινητο, αλλα ανεβαινουμε σε κοστος αρκετα...και δεν εχω δει κατι αλλο με S4 pro...οποτε δεν αποκλειεται να το κρατησω το nexus, να απολαυσω τα θετικα του και ο θεος βοηθος για τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν σε ενδιαφερουν τα benchmarks αλλα το gaming στο κινητο.

Mε nfs και gta ολα στο φουλ για πανω απο μια ωρα στο καθενα και στο gta τα fps ανοιχτα, δεν ειχα κανενα θεμα, ηταν σταθεροτατο.

Οπως επρεπε να λειτουργει δηλαδη.

Αν κολαγε, οπως αυτα στα θεματα που διαβασες τοτε ειναι για rma.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν σε ενδιαφερουν τα benchmarks αλλα το gaming στο κινητο.

Mε nfs και gta ολα στο φουλ για πανω απο μια ωρα στο καθενα και στο gta τα fps ανοιχτα, δεν ειχα κανενα θεμα, ηταν σταθεροτατο.

Οπως επρεπε να λειτουργει δηλαδη.

Αν κολαγε, οπως αυτα στα θεματα που διαβασες τοτε ειναι για rma.

 

Νομιζα οτι φανηκε και απο τα προηγουμενα posts, δεν με νοιαζουν τα benchmarks σαν ΝΟΥΜΕΡΑ, με νοιαζουν σαν ενδειξη το πως συμπεριφερεται το κινητο οταν ζοριζεται...γι'αυτο μιλησα για το μελλον, επειδη λογικα ο φορτος του στα παιχνιδια θα αυξηθει με τον καιρο...

 

Να πω την αληθεια δεν ειμαι και ο τρελος gamer στο κινητο, τα touch κουμπια δεν με συγκινουν, αλλα αν συμβει κατι σαν το συμβαν που περιεγραψα με το NFS εκει θα τα παρω στο κρανιο ας πουμε....

Απ'οτι βλεπω απο συσκευη σε συσκευη υπαρχουν διαφορες αλλα αυτο το video με ανησυχισε αρκετα :

 

δηλαδη οχι μονο οτι σε 12 λεπτα εσβησε αλλα ειναι δυνατον να κανει throttle στα 1242mhz ηδη απο τα 17 δευτερολεπτα!!! και στα 1134 στα 36 δευτερολεπτα???? Και μετα δε μπορει να ανταπεξελθει θερμικα παροτι μενει throttled εκει για ολη τη διαρκεια...

 

Σε πραγματικες συνθηκες μπορει ποτε να μη δεχτει τετοιο φορτο για 12 συνεχομενα λεπτα (μπορει και ναι), αλλα αν σε μισο λεπτο φορτου εχει πεσει στα 1134mhz και η gpu στα 200 απο 350 (αν ισχυει αυτο που λενε αλλου) αυτο ειναι πολυ ανησυχιτικο, γιατι σημαινει οτι δεν εχεις S4 pro εχεις στην πραγματικοτητα S3.5 google version ξερωγω και δε το καταλαβαινεις επειδη ειναι good enough για σημερα... Ε αν ισχυει αυτο εμενα με ξενερωνει.

 

Θελω να πιστευω οτι το μεσο κομματι ειναι καλυτερο απο αυτου του video, αλλα σιγουρα για να συμβαινει και στα reviews δεν ειναι το 1 στα 100 κομματια...

 

Θα ηθελα να αυξησουν τα ορια θερμοκρασιας του throttle να δουμε τι θα γινει....αν βαλεις πχ το πρωτο οριο (που κανει throttling στα 1134) στους 60 βαθμους και το shutdown στους 80 τοτε νομιζω οτι παροτι ειναι θερμικα κακη η συσκευη, με real life usage δε θα φτασεις ποτε αυτα τα ορια... Ας το κανουν σε καποιο kernel να δουμε τι θα γινει...μπορει να ειναι κομπλε η συσκευη και υπερβολικα χαμηλα αυτα τα ορια ασφαλειας και να ξοδευουμε σαλιο και να αγχωνομαστε τσαμπα εντελως...

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να το βρω σε λογική τιμή; στο media markt το έχουν 450 ευρα.αλλά δεν υπάρχει απόθεμα.βρίσκομαι Γερμανία.μπορείτε να μου δώσετε κάποιο αξιόπιστο λινκ για αγορά;

 

Ξανα διαθεσιμο στα mediamarkt αν ακομα σ ενδιαφερει

http://www.mediamarkt.de/mcs/product/LG-Nexus-4-16-GB,48353,365283,526863.html?langId=-3

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι φανηκε και απο τα προηγουμενα posts, δεν με νοιαζουν τα benchmarks σαν ΝΟΥΜΕΡΑ, με νοιαζουν σαν ενδειξη το πως συμπεριφερεται το κινητο οταν ζοριζεται...γι'αυτο μιλησα για το μελλον, επειδη λογικα ο φορτος του στα παιχνιδια θα αυξηθει με τον καιρο...

 

Να πω την αληθεια δεν ειμαι και ο τρελος gamer στο κινητο, τα touch κουμπια δεν με συγκινουν, αλλα αν συμβει κατι σαν το συμβαν που περιεγραψα με το NFS εκει θα τα παρω στο κρανιο ας πουμε....

Απ'οτι βλεπω απο συσκευη σε συσκευη υπαρχουν διαφορες αλλα αυτο το video με ανησυχισε αρκετα :

 

δηλαδη οχι μονο οτι σε 12 λεπτα εσβησε αλλα ειναι δυνατον να κανει throttle στα 1242mhz ηδη απο τα 17 δευτερολεπτα!!! και στα 1134 στα 36 δευτερολεπτα???? Και μετα δε μπορει να ανταπεξελθει θερμικα παροτι μενει throttled εκει για ολη τη διαρκεια...

 

Σε πραγματικες συνθηκες μπορει ποτε να μη δεχτει τετοιο φορτο για 12 συνεχομενα λεπτα (μπορει και ναι), αλλα αν σε μισο λεπτο φορτου εχει πεσει στα 1134mhz και η gpu στα 200 απο 350 (αν ισχυει αυτο που λενε αλλου) αυτο ειναι πολυ ανησυχιτικο, γιατι σημαινει οτι δεν εχεις S4 pro εχεις στην πραγματικοτητα S3.5 google version ξερωγω και δε το καταλαβαινεις επειδη ειναι good enough για σημερα... Ε αν ισχυει αυτο εμενα με ξενερωνει.

 

Θελω να πιστευω οτι το μεσο κομματι ειναι καλυτερο απο αυτου του video, αλλα σιγουρα για να συμβαινει και στα reviews δεν ειναι το 1 στα 100 κομματια...

 

Θα ηθελα να αυξησουν τα ορια θερμοκρασιας του throttle να δουμε τι θα γινει....αν βαλεις πχ το πρωτο οριο (που κανει throttling στα 1134) στους 60 βαθμους και το shutdown στους 80 τοτε νομιζω οτι παροτι ειναι θερμικα κακη η συσκευη, με real life usage δε θα φτασεις ποτε αυτα τα ορια... Ας το κανουν σε καποιο kernel να δουμε τι θα γινει...μπορει να ειναι κομπλε η συσκευη και υπερβολικα χαμηλα αυτα τα ορια ασφαλειας και να ξοδευουμε σαλιο και να αγχωνομαστε τσαμπα εντελως...

 

Τα benchmarks δεν δειχνουν απαραιτητα πως συμπεριφερεται το κινητο οταν ζοριζεται στα παιχνιδια.

Μονο τα ιδια τα παιχνιδια.

Και αυτο που ειδες στο youtube γιατι σε ανησυχει?

Αυτο το κινητο δε λειτουργει καλα και το κανεις rma.

Μηπως ολα ειναι ετσι? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν ειναι ολα ετσι....αλλα το throttle στα 1134MHz θα γινεται γενικα αρκετα ευκολα....γι'αυτο και τα αποτελεσματα στα reviews...

 

Παντως επειδη παρατηρω στο video οτι βαζει τη φωτεινοτητα στο 100% και ισως αυτο παιζει αρκετο ρολο, μιας και η οθονη δεν ειναι Amoled και πρεπει να ειναι αρκετα φωτεινη, εσεις ποσο την εχετε? την παλευει με 50% ας πουμε? Μπορει ετσι να μπορεις να μειωσεις αρκετα την παραγωγη θερμοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν ειναι ολα ετσι....αλλα το throttle στα 1134MHz θα γινεται γενικα αρκετα ευκολα....γι'αυτο και τα αποτελεσματα στα reviews...

 

Παντως επειδη παρατηρω στο video οτι βαζει τη φωτεινοτητα στο 100% και ισως αυτο παιζει αρκετο ρολο, μιας και η οθονη δεν ειναι Amoled και πρεπει να ειναι αρκετα φωτεινη, εσεις ποσο την εχετε? την παλευει με 50% ας πουμε? Μπορει ετσι να μπορεις να μειωσεις αρκετα την παραγωγη θερμοτητας...

Σε κλειστό χώρο (σπίτι, γραφείο) την έχω κάτω από το 50% αλλιώς με ενοχλει λίγο, είναι αρκετά φωτεινή.. Εκτός την έχω πάντα στο αυτοματο (πολλές φορές μένει στο αυτόματο και σε κλειστό χώρο)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν ειναι ολα ετσι....αλλα το throttle στα 1134MHz θα γινεται γενικα αρκετα ευκολα....γι'αυτο και τα αποτελεσματα στα reviews...

 

Παντως επειδη παρατηρω στο video οτι βαζει τη φωτεινοτητα στο 100% και ισως αυτο παιζει αρκετο ρολο, μιας και η οθονη δεν ειναι Amoled και πρεπει να ειναι αρκετα φωτεινη, εσεις ποσο την εχετε? την παλευει με 50% ας πουμε? Μπορει ετσι να μπορεις να μειωσεις αρκετα την παραγωγη θερμοτητας...

 

Moνιμα αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν ειναι ολα ετσι....αλλα το throttle στα 1134MHz θα γινεται γενικα αρκετα ευκολα....γι'αυτο και τα αποτελεσματα στα reviews...

 

Πιστευεις οτι το IntelBurnTest που τρεχουμε για stability στον υπολογιστη, Prime95 κοκ εχει καμια σχεση με real world usage; Στην τελικη αν σε ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πολυ το mobile gaming παρε ενα PSVita που τα σπαει και παρε ενα κινητακι με S4 dual core για τις επικοινωνιακες σου αναγκες.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι το IntelBurnTest που τρεχουμε για stability στον υπολογιστη, Prime95 κοκ εχει καμια σχεση με real world usage; Στην τελικη αν σε ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πολυ το mobile gaming παρε ενα PSVita που τα σπαει και παρε ενα κινητακι με S4 dual core για τις επικοινωνιακες σου αναγκες.

 

Πιστευω οτι αν στο IntelBurnTest το PC μου εριχνε πολλαπλασιαστη σε 17 δευτερολεπτα θα υπηρχε προβλημα σιγουρα...

 

Αποκει και περα ειναι θεμα 1ας συσκευης, αντρες ειματε δεν κουβαλαμε τσαντες, αν μπορεις με 1 συσκευη να σε καλο βαθμο απόλα (κλησεις, ιντερνετ, gaming, camera, gps) αυτο πληρωνουμε στην ουσια τοσο ακριβα σε αυτα τα κινητα...Αλλιως θα ειχαμε ενα μικρο dual sim των 20 ευρω, μια pocket cam με optical zoom των 150 ευρω, ενα gps 5 ιντσων του 50ευρου και ενα PSP του 100ευρου και θα ειχαμε το καλυτερο πακετο απο οτιδηποτε κινητο εκει εξω...

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι, αν κρινω σωστα, δεν θες λιγο απ' ολα, αλλα το καλυτερο απ' ολα.

 

Εχουν δοθει περισσοτερες απο 400.000 συσκευες και υπαρχουν παραπονα απο μια πολυ συγκεκριμενη ομαδα χρηστων (extreme power users/tech junkies). Αυτο συμβαινει παντα! Ενα παραδειγμα απο αλλο χωρο (αυτοκινητου): στο TopGear UK καταφεραν και βρηκαν ψεγαδι στην Mercedes C63. Τον ηχο :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θελω σε καλο βαθμο απόλα ή τελοσπαντων οι εκπτωσεις πυ θα κανω να ειναι εν γνωση μου και ενδεχομενως να μη με πειραζουν τοσο (πχ LTE που δε με νοιαζει ΚΑΝ, ή την απουσια microSD που μπορω να την χωνεψω ή ακομη ακομη την μετρια καμερα)

Απλα οταν μαζευονται πολλα και κανεις συνεχως παραχωρησεις, καπου φτανεις στο οριο σου (διαφορετικο ο καθενας)

 

Τωρα το παραδειγμα της mercedes ειναι τοσο σχετικο οσο ο θορυβος που κανει το ηχειο του nexus4 οταν το ακουμπας στο τραπεζι....δε νομιζω οτι κανεις (εμου συμπεριλαμβανομενου) γκρινιαξε για τετοια γελοιοτητα....αλλα οταν αγοραζεις συσκευη τετοιας ισχυος ε δε μπορεις να περνας στο ντουκου οτι με το παραμικρο πεφτει στο 70% η συχνοτητα του επεξεργαστη επειδη οταν στελνεις mail δε το καταλαβαινεις...συγγνωμη κιολας εγω δεν εχω δει αντιστοιχο παραδειγμα σε κινητο τηλεφωνο, ειναι η πρωτη φορα, και ναι με απασχολει...Τη στιγμη που θα το χρειαστεις σε κατι πιο βαρυ και θα σε τσουξει θα ειναι αργα...

 

Τεσπα, ολα , και οι παραχωρησεις σου και οι απαιτησεις σου ειναι και συναρτηση της τιμης. Στα 440 ευρω εχω πιο πολλες απαιτησεις. Στα 270 ευρω που παραλιγω να εχω παρει ενα Padfone μια χαρα ικανοποιημενος θα ημουνα με χειροτερο πακετο απο του nexus αλλα η τιμη κρινει πολλα...

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Τοτε οταν σου ερθει πουλα το. Τον Μαρτιο θα μπορεις να αγορασεις την retail εκδοση του υπερκοστολογημενη λογο MicroSD και καλυτερης καμερας που δεν εχει τετοια θεματα (Optimus G)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε και τη πρωτη τρομαρα σημερα, με 1% μπαταρια με πηραν τηλεφωνο, εσβησε αμεσα και δεν ανοιγε με τιποτα. :lol:

Μου εβγαζε και το κοκκινο ledακι που αρκετοι απο το xda δεν καταφεραν να το επαναφερουν.

Ευτυχως με ενα 3λεπτο στη πριζα μου εβγαλε ενδειξη φορτισης μπαταριας και το ανοιξα.

 

@osfp7

Το παιδευεις παρα πολυ.

Ενα κινητο που λειτουργει σωστα δεν θα εχει throttling.

Αν εχει, rma.

Οποτε μη κολλας στα benchmarks και αν σου κανει παρτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό που λες περί throttling g47, νομίζω πως από το Μάιο και μετά θα φανεί περισσότερο αν υπάρχει θέμα.

 

Άλλο να έχεις ~20°C στο χώρο, κι άλλο να έχεις ~35°C.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι εχω 20 στο χωρο μου?

Δηλαδη εσυ θα περιμενεις μεχρι το Μαιο για να δεις αν το κινητο εχει προβλημα?

Θα δουλευει κανενας ανεμιστηρας και παιζει τοσο ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

@osfp7

Το παιδευεις παρα πολυ.

Ενα κινητο που λειτουργει σωστα δεν θα εχει throttling.

Αν εχει, rma.

Οποτε μη κολλας στα benchmarks και αν σου κανει παρτο.

 

Πραγματικα...!! Παντως και το S2 που ηταν το high-end πριν δυο ετων μια χαρα παει και σημερα...!!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το παρω απο Play store και να ερθει Ελλαδα αν ναι σε τι τιμη
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

g47, δεν είπα ότι όντως υπάρχει γενικό θέμα με throttling.

 

Είπα ότι αν υπάρχει, όταν καλοκαιριάσει θα είναι πιο εύκολο να διαπιστωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειπα για γενικο προβλημα γιατι δεν υπαρχει.

Και αν υπαρχει καποια συσκευη που εχει προβλημα, μια χαρα φαινεται και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο note 2 η μεταβαση στο nexus ηταν ομαλη εκτος απο την οθονη,καμερα και μπαταρια:p αλλα ευτυχως μπορω πλεον να το χειριστω και με ενα χερι:D Καλως σας βρηκα λοιπον!!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αργεί να φορτίσει

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το φορτίζεις ανοιχτό, προφανώς αργεί περισσότερο απ' ότι όταν το έχεις κλειστό.

 

Κλειστό θέλει περίπου 3 ώρες να φορτίσει πλήρως (0-100%), οπότε λογικό μου φαίνεται αυτό που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...