Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα παλιά κινητά,δεν είχαν τα λειτουργικά που έχουν τώρα και έτσι δεν σηκώνει να ανοίξουν από μόνα τους!!

οι επιλογές που έχεις είναι είτε αθόρυβο είτε airplane mode..

και εφαρμογή δεν υπάρχει για τέτοια λειτουργία!

 

Timeriffic.....και κανεις οτι θελεις το κινητο..!!!!!!

ενοειται παντα ενεργο και οχι κλειστο... αλλα επειδη συνηθως κοιμομαστε με το κινητο αγκαλια :lol: (οι περισσοτεροι) η παραπανω εφαρμογη βοηθαει αυτοματα να το βαζει σε airplane mode αλλα και να το επαναφερει σε κανονικη λειτουργια (εχει παρα πολλες επιλογες) ετσι και το ξυπνητηρι λειτουργει αλλα και ακτινοβολια δεν τρωμε..!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H αφύπνιση σε ολα τα smartphones δε δουλευει όταν είναι κλειστά. Είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις όταν αγοράζεις ένα.

(Μη με ρωτήσεις γιατί τα λένε smartphones :lol: )

 

Αν ο υπολογιστής σου είναι κλειστός, ανοίγει αν έχεις βάλει υπενθύμιση στο outlook?? Όχι βέβαια. Το ίδιο ισχύει κι εδώ. Τα smartphones εκτός από τηλέφωνα είναι μικροί υπολογιστές. Δεν πρόκειται να ανοίξουν ποτέ, με καμία έκδοση. Αν περιμένατε από αυτό για να τα χαρακτηρίσετε smart ή όχι, μάλλον πετάξατε λεφτα ;)

 

Στο Nokia n8 μου που τρέχει symbian γιατι λειτουργεί η αφύπνηση και όταν είναι κλειστο; Αυτό δεν είναι smarphone; Το ότι έτσι λειτουργούν και οι υπολογιστές δε σημάινει ότι και τα κινητά, που πράγματι είναι μικροι υπολογιστές, πρέπει να αποβάλουν μερικές λειτουργίες με τις οποίες "μεγαλώσαμε".

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Στο Nokia n8 μου που τρέχει symbian γιατι λειτουργεί η αφύπνηση και όταν είναι κλειστο; Αυτό δεν είναι smarphone; Το ότι έτσι λειτουργούν και οι υπολογιστές δε σημάινει ότι και τα κινητά, που πράγματι είναι μικροι υπολογιστές, πρέπει να αποβάλουν μερικές λειτουργίες με τις οποίες "μεγαλώσαμε".

 

Τζάμπα το ψάχνεις περαιτέρω,ισχύει αυτο,τα κινητα android αν ειναι απενεργοποιημενα δεν χτυπάει το ξυπνητήρι.τελεια και τελος,απο κει και πέρα τι το ψάχνουμε περισσοτερο και γράφουμε ανούσια posts.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσο και αν προσπάθησα με όλες τες ρυθμήσεις δεν βρήκα τρόπο να στέλλω μηνύματα με Ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες. (Ενω στα Αγγλικά δουλεύει άψογα η εναλλαγή μικρά- κεφαλαία) :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσο και αν προσπάθησα με όλες τες ρυθμήσεις δεν βρήκα τρόπο να στέλλω μηνύματα με Ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες. (Ενω στα Αγγλικά δουλεύει άψογα η εναλλαγή μικρά- κεφαλαία) :worry:

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων (ανοίγεις τα μηνύματα και πατάς το μενού) και άλλαξε τον τρόπο εισαγωγής σε αυτόματο. Θυσιάζεις τα μεγάλα μηνύματα έτσι όμως.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε ποια σημεια ειναι:

1. Το bootanimation για να το αλλαξω και

2. Ο ηχος εκκινησης για να τον διαγράψω?

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & χρόνια πολλά! Θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες της συσκευής πώς βρίσκουν τον πομποδέκτη της συσκευής. Δίνει καλή λήψη σήματος; Η ποιότητα συνομιλίας;

Επίσης, μια δεύτερη ερώτηση είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα κατά την αντιγραφή τηλ. καταλόγου από συσκευή S.E. Xperia στο SIII mini. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

Καθώς η εμπειρία χρήσης που έχω με το SIII ήταν καλή, αποφάσισα να πάρω το Mini για την σύζυγο.. Όμως, κατι το έχει πιάσει και κλείνει μόνο του...:mad:

Αλλες φορές κάνει επανεκίννηση άλλες φορές κλείνει... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Κάποιος άλλος με παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσο και αν προσπάθησα με όλες τες ρυθμήσεις δεν βρήκα τρόπο να στέλλω μηνύματα με Ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες. (Ενω στα Αγγλικά δουλεύει άψογα η εναλλαγή μικρά- κεφαλαία) :worry:

 

Μπορείς εναλλακτικά να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Handsent SMS από το Google Store. Πλήρης υποστήριξη ελλ. χαρακτήρων. Κι εγώ στο xperia active, αυτό χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & χρόνια πολλά! Θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες της συσκευής πώς βρίσκουν τον πομποδέκτη της συσκευής. Δίνει καλή λήψη σήματος; Η ποιότητα συνομιλίας;

Επίσης, μια δεύτερη ερώτηση είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα κατά την αντιγραφή τηλ. καταλόγου από συσκευή S.E. Xperia στο SIII mini. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Με Vodafone (προς το παρόν) όπου και αν είμαι κλήση δεν έχω χάσει...

άψογος ο ήχος του ακουστικού,ακομά και σε μαγαζί με μουσική τέρμα,ακούω και με ακούνε πολύ καλά!!

λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα,έχεις τις επαφές σου περασμένες στην κάρτα sim?αν ναι,απλά θα κάνεις αντιγραφή από την κάρτα στο mini και είσαι έτοιμος!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν το παρω απο Multirama τι γινεται με την δωροεπιταγη? την παιρνω και απο που? αποτην samsung μετα την αγορα?

θελω να το παρω μαλλον σε μπλε τι λετε? αξιζει? το κινητο γενικα εχει λαγκ ή παει νορμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Eχει λαγκ.....αλλα η γυναικα μου που το ειδε λεει οτι παει νορμαλ στο μπλε.

 

Συγνώμη,για να καταλάβω....στο μπλε χρώμα πάει νορμάλ ενώ στο λευκό δεν πάει???

Πάντως lag δεν είδα,τουλάχιστον όχι κάτι έντονο ώστε να με προβληματίσει.

Άλλωστε,εδώ τα καλύτερα κινητά έχουν έστω και λίγο lag,λέτε να μην έχει αυτό?έστω και μικρό?

Αξιοπρεπέστατη ήταν η απόδοσή αλλά σε αυτά τα χρήματά έστω και στα 300 ευρώ δεν μπορούσα να μην το σπρώξω για χάρη του asus πού είναι πολύ καλύτερό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eχει λαγκ.....αλλα η γυναικα μου που το ειδε λεει οτι παει νορμαλ στο μπλε.

 

Και η γυναίκα μου είπε ότι το μπλέ ειναι κλάσεις ανώτερο σαν χρώμα.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχω το λευκό...δεν τρελάθηκα,γιατί δεν είμαι φαν του λευκού γενικότερα και έτσι αποφάσισα να πάρω,αυθεντικό back cover μπλε και έτσι να το κάνω δίχρωμο :p

πέρα από αυτό,lag δεν έχω δει πάντως και το έχω στα χέρια μου,πάνω από εβδομάδα τώρα!

μόλις μου ήρθε και ένα update το οποίο και περνάω αυτή τι στιγμή!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εδώ και μία εβδομάδα περίπου έχω στα χέρια μου το S3 mini, μετά από διετή συμβίωση με τον "Θρύλο" της HTC. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσαν η HTC και τα κινητά της, και αν το Desire X ήταν λίγο πιο προσεγμένο σε χαρακτηριστικά, εύκολα θα έμενα εκεί. Όμως, τα πράγματα δεν ήταν έτσι και να που βρέθηκα στην Samsung (την οποία ποτέ δεν συμπαθούσα) εξαιτίας της καλύτερης πρότασης στην αγορά στις 4".

Στην ουσία τώρα, το S3 mini είναι μία καταπληκτική συσκευή που δεν σταματώ να την χαζεύω. Το έχω σε μπλε και είναι εντυπωσιακό αλλά και το άσπρο του είναι πολύ όμορφο.

 

Αναλυτικά οι εντυπώσεις μου:

-η κύλιση των μενού και η λειτουργία του είναι πολύ smooth, πολύ ομαλή χωρίς καθόλου lag,

-μία μόνο φορά κόλλησε σε κλήση, ίσως γιατί κάτι είχα πειράξει σε ένα πρόγραμμα, αλλά ποτέ ξανά

-το Nature UX μου φαίνεται πολύ καλό, το χαζεύω ίσως ισάξιο με το Sense και για αυτό δεν έβαλα ακόμα άλλον launcher

-η οθόνη πολύ καλή σε ευκρίνεια, απεικόνιση και χρώματα. Είναι αλήθεια ότι διακρίνονται, αν κοιτάξεις από κοντά τα εικονίδια, γραμμές από την δομή της οθόνης (ίσως pixels) αλλά αυτό δεν είναι καθόλου ενοχλητικό. Στο αναλυτικό τεστ στο Gsmarena γράφουν για αυτό το θέμα: "The pixel density clocks in at 233 ppi, but since the AMOLEDs of that generation use a PenTile matrix, you can spot the familiar dottiness. It's not a big deal, but it's one of those things that once you spot, you can't get out of your head."

-η μπαταρία του φαίνεται να κρατάει οριακά 2 μέρες με μέτρια χρήση. Λόγω των διακοπών δεν το έχω χρησιμοποιήσει κανονικά, οπότε επιφυλάσσομαι. Την δεύτερη μέρα που δεν το άφησα καθόλου από τα χέρια μου ζήτημα να κράτησε 10 ώρες. Θα δούμε

-ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το SwiftKey 3. Μετά από κάθε επανεκκίνηση το πληκτρολόγια δεν εμφανίζεται καθόλου, δεν "σκάει" δηλαδή εκεί που πρέπει να γράψεις κάτι. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις προεπιλογής πληκτρολογίου να επιλέξω της Samsung και μετά να ξαναεπιλέξω το SwiftKey 3. Να φταίει η εφαρμογή και όχι το ίδιο το τηλέφωνο; Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη

-μου κάνει εντύπωση πόσο άμεσα συνδέεται σε δίκτυο Wifi και με συσκευή bluetooth. Στο δευτερόλεπτο μιλάμε

-με ενοχλούν όμως 2 πράγματα σε αυτό το κινητό: α. το ότι δεν έχει ειδοποίηση με led. Όλα μου τα κινητά είχαν και ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικό, προσπαθώ με το NoLed να καλύψω την έλλειψη αλλά δεν..., και β. η έλλειψη αισθητήρα για αυτόματη προσαρμογή της φωτεινότητας. Γιατί να πρέπει κάθε φορά να ανεβάζω ή να κατεβάζω την φωτεινότητας της οθόνης αντί αυτό να γίνεται μόνο του, αυτόματα; Τόσο δύσκολο ήταν να υπάρχει αυτή η ρύθμιση; Αφού έτσι και αλλιώς είναι υπερτιμημένο γιατί να μην δίνανε κάτι τόσο απλό;

-η κάμερα αρκετά καλή, με άφησε πολύ ικανοποιημένο με την ευκρίνειά της αλλά και με την ικανότητά της να καταγράφει αρκετά καλά τα πολύ φωτεινά και τα πολύ σκοτεινά σημεία στην ίδια λήψη

-οι εφαρμογές όντως δεν μεταφέρονται στην εξωτερική sd card, αλλά τα 4,54GB που είναι διαθέσιμα μου φαίνονται υπεραρκετά. Συνέπεια αυτού ήταν το ότι ρυθμίσεις και αντίγραφα εφαρμογών που είχα αποθηκεύσει από το Legend στην sd, δεν μπορούσα τώρα να τα επαναφέρω στις εφαρμογές στο S3 mini. Όταν όμως μετακίνησα αυτά τα αρχεία στην εσωτερική μνήμη τότε έγινε η επαναφορά

 

Τελειώνοντας, η αποτίμηση ασφαλώς και είναι πολύ θετική. Όπως είπα και στην αρχή είναι η καλύτερη πρόταση στην αγορά μέχρι τις 4", και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή του μέχρι στιγμής. Το μόνο που μπορεί κάποιος να του προσάψει είναι η τιμή του. Ναι, είναι ακριβό αυτή την στιγμή. Όταν αρχίσει να πέφτει η τιμή του όμως θα ανακαλύψουν και άλλοι πολλοί την αξία του.

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

H ελληνική έκδοση rooted εδώ: http://www.multiupload.nl/I247Y6BXL7 ή εδώ: http://depositfiles.com/files/27afdekjk

 

Φλασάρετε με Odin

 

...............

Φίλε Tyxerakias, ξεκινώντας θα ήθελα να αναφέρω ότι είμαι άσχετος με όλες αυτές τις διαδικασίες...παρόλα αυτά, ο οδηγός σου ήταν εξαιρετικός και τον ολοκλήρωσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Η ασχετοσύνη μου λοιπόν έγκειται στο γεγονός ότι δεν ξέρω πως να μπω σαν root στο σύστημα και να αλλάξω όλα όσα θέλω να αλλάξω. Μπορεί να ακούγεται αστείο σε εσάς που ξέρετε τα κόλπα, αλλά εγώ αδυνατώ. Θέλω να διορθώσω τη στήλη των επαφών, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω πως στο καλό θα το κάνω. Αν μπορούσες να μου απανήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.

Edited by Tyxerakias
Aφαίρεση εικόνων
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εναλλακτικά να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Handsent SMS από το Google Store. Πλήρης υποστήριξη ελλ. χαρακτήρων. Κι εγώ στο xperia active, αυτό χρησιμοποιώ.

Το εγκατέστησα και δουλεύει άψογα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και από εμένα.

Έχω αγοράσει το s3 mini ε΄δω και 2 μέρες και ειλικρινά δεν έχω ξεκολλήσει. Είναι πράγματι πολύ όμορφο, πολύ πρακτικό και δεν τείθεται ζήτημα του να μετανιώσω τα 290 που έδωσα για αγορά αυτου μέσω του expansys.com . Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω από όσους ήδη το χρησιμοποιουν είναι τι γίνεται με το φωτάκι led για τις ειδοποιήσεις. Δυστύχως, η Samsung για ένα δικό της λόγο το παρέλειψε από το μίνι και είναι άκρως απαραίτητο μια και είναι ενοχλητικό να ανοιγοκλέινεις το κινητό για να κοιτάς μήπως έχεις μνμ, κλήση κλπ κλπ... Εγκατέστησα το Noled αλλά δε λειτουργεί για το messenger, whatsapp κλπ, λειτουργελι μόνο στα βασικά! Μπορεί να μου δώσει κάποιος κάποια λύση σχετικά με αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tyxerakias, ξεκινώντας θα ήθελα να αναφέρω ότι είμαι άσχετος με όλες αυτές τις διαδικασίες...παρόλα αυτά, ο οδηγός σου ήταν εξαιρετικός και τον ολοκλήρωσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Η ασχετοσύνη μου λοιπόν έγκειται στο γεγονός ότι δεν ξέρω πως να μπω σαν root στο σύστημα και να αλλάξω όλα όσα θέλω να αλλάξω. Μπορεί να ακούγεται αστείο σε εσάς που ξέρετε τα κόλπα, αλλά εγώ αδυνατώ. Θέλω να διορθώσω τη στήλη των επαφών, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω πως στο καλό θα το κάνω. Αν μπορούσες να μου απανήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.

 

Κατ'αρχάς εγκατάστησε την εφαρμογή διαχείρισης αρχείων root explorer. Μετά θα μπορείς να βλέπεις τα αρχεία του συστήματος. (Yπάρχουν κι άλλες τζάμπα εφαρμογές που μπορούν να κάνουν παρόμοια αν και όχι τελείως ολοκληρωμένη δουλειά, π.χ. το ES File explorer αν του ενεργοποιήσεις τη ρύθμιση, ή το Total Commander.. αν και έχουν θέμα με τα δικαιώματα και την ιδιοκτησία... συνιστώ τον root explorer ανεπιφύλακτα)

Πήγαινε στο /system/app και βρες τα SecContacts.apk και SecContacts.odex, πάτα παρατεταμένα πάνω στο καθένα και μετονόμασέ τα σε SecContacts.apk_orig και SecContacts.odex_orig, αντίστοιχα. Για να μπορείς να γράψεις εκεί και να κάνεις τη μετονομασία, πρέπει πρώτα να δώσεις read/write δικαιώματα, που γίνεται πατώντας το κουμπί Mount R/W πάνω δεξιά.

Μετά πέρνα το αρχείο SecContacts.apk που ανέβασα εδώ στον ίδιο φάκελο (/system/app).

Mετά πάτα πάλι πάνω του, και άλλαξε τα δικαιώματα (permissions) σε rw-r--r-- (3 τικ στην πρώτη στήλη και το πρώτο από τη 2η), και επίσης άλλαξε τον owner (επιλογή Change Owner με παρατεταμένο πάτημα) σε root και root.

 

Μετά κάνε επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

 

Αυτά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στα 290-295 που μπορείς να βρεις το s3 mini, υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση με παρόμοια χαρακτηριστικά ( 4" οθόνη, 1 GB RAM και JB) ;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Στα 290-295 που μπορείς να βρεις το s3 mini, υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση με παρόμοια χαρακτηριστικά ( 4" οθόνη, 1 GB RAM και JB) ;

 

Μπορεί να βρεις εκεί κοντά το SII...

 

καλησπερα καλη χρονια !!!

ξερετε αν εχει otg ?? και καμερα εμπρος ?

 

Καλησπέρα, δεν έχει otg, αλλά έχει μπροστινή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βρεις εκεί κοντά το SII...

 

Το SII παίζει κανά 40-50άρι € παραπάνω, δυστυχώς...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...