Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Χθές άνοιξα την κάμερα να γράψω το μώρο και ξαφνικα.............μαύρη μαυρίλα στην LCD ενω δουλεύει κανονικα απο το ματάκι. Ψάχτηκα λίγο και λένε για αλλαγή σε μια ταινια μέσα στη καμερα. Βρηκα και ενα ανταλλακτικο στο ebay αλλα ψάχνω φωτό για βοήθεια..........Μπορεί να βοηθήσει κάποιοσ?????

 

ευχαριστώ και ανυπομονώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρειάζομαι και εγώ μια τελική βοήθεια.

 

Είμαι μεταξύ των

 

Sanyo Xacti VPC-CG10BK (139€)

Canon LEGRIA FS306 (169€)

CANON LEGRIA FS200. (199€)

SANYO XACTI CA9 (210€).

 

Τι γνώμη έχετε εσείς;

Κάνε ένα τσεκ και την

Samsung SMX-C20

Πρόσφατα την είχε ο Κωτσόβολος στα 115 ευρώ περίπου και τα χαρακτηριστικά της μου φαίνονται αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sport, θα σου προτείνω μια βιντεοκάμερα που πραγματικά για κάποιον που αναζητά μια νέα πρόταση με εύκολη λειτουργία σε όλα και καλή ποιότητα, αποτελεί ίσως την πιο ιδανική επιλογή.

Sanyo Xacti VPC-CG20

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
να ρωτησω κατι... τι διαφορα εχει η bloggie απο αλλες hd καμερες με μνημη flash , που κοστιζουν περισσοτερο? δε λεω γι αυτες με σκληρο δισκο...
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει. Θέλω να μεταδίδω διάφορες εκδηλώσεις στην ιστοσελίδα μου μέσω του ustream. Επειδή οι περισσότερες εκδηλώσεις είναι σε ανοιχτούς χώρους ψάχνω μια κάμερα που να συνδέεται μέσω usb κι όχι μέσω firewire με το λάπτοπ. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην Sanyo Xacti HD2000 που όμως δεν είναι πλέον διαθέσιμη πουθενά.... :cry:

Έχει κανείς να προτείνει κάποια κάμερα που να λειτουργεί εν τέλει ως webcam και αν είναι εφικτό να δέχεται και εξωτερικό μικρόφωνο. Έχω βρει και την Panasonic HDC-SDX1 η οποία όμως δεν έχει τη δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικού μικροφώνου...

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Για σας έχω την βιντεοκάμερα Panasonic lumix DCM-f3 και δούλευε κανονικά έτσι όπως πήγα να το ανοίξω και δεν άνοιγε η μπαταρία είναι γεμάτη αλλά δεν ανοίγει ξέρει κανείς τίποτα; ;/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια μεχρι 500 ευρω πως σας φαινεται η παρακατω ?

Με ενα ψαξιμο ειδα θετικα σχολια:

http://www.skroutz.gr/s/322623/Panasonic-HDC-SD90.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η συγκεκριμενη Canon πως σας φαινεται; Εχετε κατι αλλο να προτεινετε;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

budget -> περιπου 100 ευρώ.

 

ψαχνω μια με τη δυνατοτητα συνδεσης εξωτερικου μικροφωνου. την θελω για χρηση εσωτερικου χωρου

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ!!

Θα ήθελα μια γνώμη-αποψη από τους γνώστες περί βιντεοκάμερας..

Προ 2 μηνών,ήθελα να παρω ψηφιακή φωτογραφική,ψάχνοντας όμως σε κατάστημα που ήταν υπό κλείσιμο,είχε όλα τα είδη -50%..

Με τράβηξε μία βιντεοκάμερα,canon fs20

http://www.apothema.gr/Product/5-1-314-67969/Canon/LEGRIA_FS_20.html\

Για να μην τα πολυλογώ,με τράβηξε,κάμερα δεν είχα ποτέ,και την πήρα μισοτιμής...Τώρα όμως που βλέπω ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω από ηλεκτρονικά να ναι σε FULL HD,έχω ψιλοξενερώσει..Και ρωτάω τώρα όσους ξέρουν ή την έχουν χρησιμοποιήσει..Είναι καλή/ικανοποιητική κάμερα,αν και δεν είναι full hd?Για τις διακοπές που την θέλω,κανα πάρτυ/καμια συναυλία είναι καλή?;Eχει ικανοποιητικη εικόνα και καλή λήψη για συναυλίες κλπ σε κλειστούς χώρους?

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί,έχει να περάσω και το cd rom στον υπολογιστή,θα τα κάνω μες τις γιορτές..Αξίζει όμως να ασχοληθώ ή να την πουλήσω?

Και κάτι ακόμα.περί ψηφιακής φωτογραφικής..Ακόμα και αν είναι full hd μια ψηφιακή φωτογραφική,ΠΟΣΟ αντέχει η μπαταρία της να τραβάει σε συνεχή λήψη (άσχετα από την κάρτα μνημης)..Μία ώρα,δύο?Γιατί πήρα τελικά και ψηφιακή φωτογραφική και μου είπαν ότι το κάθε βιντεο της δεν μπορεί να ξεπερνά τα 20 λεπτά ανά βίντεο,και δεν μπορείς να τραβήξεις σε ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ συνεχώς μία ώρα,ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθώ να μεταφέρω(μέσω καλωδίου firewire) τα data της video camera στο laptop και δεν καθίσταται εφικτό.

Στοιχεία συσκευών :

-Video camera : SONY HDR-HC3 HDV 1080i

- Καλώδιο FIREWIRE

-Laptop: DELL LATITUDE / D630

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με κατευθύνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα......εγω εχω μια panasonic miniDV NV-GS17........και μεταφερω τα δεδομενα μεσω fireware..............αλλα μετα απο καποια λεπτα σταματαει η εισαγωγη..........ενω στη καμερα συνεχιζει να δειχνει-παιζει την ταινια.......Γνωριζει καποιος κατι......?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα . Εψαχνα για καμερα και κατελειξα στην DSR-SX58e.

http://www.sony.gr/product/sdh-standard-definition-on-memory-stick/dcr-sx85e#/SpecialAccessories

 

Αλλα μετα ειδα οτι εχει λιγη ωρα για εγγραφη ( 90 λεπτα περιπου νομιζω ) . Ειδα για αλλες αλλα η μια δεν ειχε καλη αναλυση η αλλη ηταν ακριβη για τις δυνατοτητες και λοιπα...

 

Γυρω στα 200 ευρω λεω. Δεν θα την κανω τρελη χρηση αλλα θελω καλη αναλυση!

 

Εχετε καποια να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα παιδια καινουργιος στην παρεα και γι αυτο εαν αυτο το θεμα ειναι να παει καπου αλλλου συγχωρεστε με αλλα δεν ξερω εαν μπορει ας το βαλει καποιος στην σωστη θεση :)

 

λοιπον τωρα εχω ενα προβλημα με την βιντεοκαμερα μου

θελω να μεταφερω το βιντεο που εχω τραβηξει απο την καμερα στο pc μου

η καμερα μου ειναι η sony handycam(DCR-HC30E)

εχω προσπαθησει να την ενωσω με τον pc μου μεσω μινι usb απο εκεινη σε κανονικο usb στο Pc αλλα δεν μπορει να μου το διαβασει(εχω win7)

υπαρχει αλλος τροπος να μπορει να μου το διαβασει εστω και σε xp

ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω απαντηση :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Χαιρετω τη παρέα.Διαθέτω μέχρι 250 ευρω και αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως ειναι να εχει καλο σταθεροποιητη,ζωντανα χρώματα και καλές εσωτερικές λείψεις μέσα στο σπίτι ακομη και τη νυχτα,φυσικα να ειναι full hd.Απο οτι ειδα υπερέχουν οι panasonic sd40,sd80 καθως και οι sony hdr-cx190, cx210(έχει επιπλεον 8gb μνημη και θηκη).Θα με βοηθούσε πολυ η γνωμη καποιου κατοχου η και γνωστη επι του θέματος....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας φθηνής FullHD βιντεοκάμερας, με όριο τα 150€.

 

Η χρήση της καθαρά ερασιτεχνικά, για στιγμές της πολυμελούς οικογένειας μου, κανα 2-3 φορές το μήνα.....αλλά να είναι εύχρηστη πολύ!!

 

Ακούω προτάσεις.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λέω να πάρω αυτή την κάμερα Panasonic HC-X900MEG.

Μπορεί να την χρησιμοποιήσω και για φωτογραφική μηχανή.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έχουμε νέο μέλος στην οικογένεια!Και θέλω να πάρω μία βιντεοκάμερα για να καταγράφω τις στιγμές του!Λέω να δώσω έως 200€. Έχετε να προτείνεται κάτι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας,

 

ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας φθηνής FullHD βιντεοκάμερας, με όριο τα 150€.

 

Η χρήση της καθαρά ερασιτεχνικά, για στιγμές της πολυμελούς οικογένειας μου, κανα 2-3 φορές το μήνα.....αλλά να είναι εύχρηστη πολύ!!

 

Ακούω προτάσεις.....

 

Κανείς ρε παιδιά??? Καμιά γνώμη για την Toshiba Camileo X150?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μια full hd κάμερα αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά πάνω στον συγκεκριμένο τομέα θα ήθελα την βοήθεια σας. Δε χρειάζομαι εξιζητημένα πράγματα, θέλω μια κάμερα που να προσφέρει καθαρή εικόνα full hd και να γράφει καλά σε σχετικά χαμηλό φωτισμό γιατί την θέλω για μέσα στο σπίτι για κάποια κλιπάκια, και φυσικά ο φωτισμός δεν είναι τόσο καλός όσο έξω.

 

Θα θελα να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω κάτι. Έχω καταλήξει στις παρακάτω και θα θελα τις γνώμες σας

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/camcorders/sony-hdr-cx190eb-mayro/prod2240672pp/

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/camcorders/panasonic-hc-v100-eg-hd-leyko/prod2810046pp/

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Samsung-Digital-Videocamera-HMX-QF20-HMX-QF20BP-EDC.htm

 

Τέλος απότι βλέπω η samsung δε γράφει σε AVCHD όπως οι άλλες 2. Απο τα λίγα που έχω καταλάβει το AVCHD είναι μια μορφή που επεξεργάζεται εύκολα (το να είναι εύκολα στην επεξεργασία τα αρχεία με ενδιαφέρει) ή δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας! Είμαι καινούργιος στον χώρο και να με συγχωρείτε εάν εκσφενδονίσω καμιά κοτσάνα... έχω αγοράσει μια βιντεοκάμερα JVC GY DV500. Πως κρίνετε την συγκεκριμένη κάμερα; Καλή επιλογή; 600€ την πήρα. Και τέλος έχω θέμα με την ανάλυση. Δεν ήξερα ότι οι mini dv κάμερες ότι γράφουν σε 720 x 576. Άκουσα για mini dv HD κασέτες. Αν πάρω τέτοιες θα δω καμία διαφορά στην ανάλυση ή αυτή θα είναι πάντα η ανάλυση; Τέλος έχω στην εικόνα θέμα με τα "χιόνια" στα σκοτεινά σημεία. Τι πρέπει να προσέχω για να τα μειώσω; Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

κάτοχος της παρακάτω βιντεοκαμερας (μου την κάνανε δώρο)

http://www.skroutz.gr/s/2903170/Panasonic-HX-WA30.html

http://panasonic.net/avc/camcorder/active/product/hxwa30/

έχω μερικές ερωτήσεις

α) κάποια θήκη μεταφοράς

β) μπαταρίες (μετά από ενα προχειρο έλεγχο) βρήκα 2, η δικιά της κρατάει πάνω κάτω μια ώρα περίπου.

http://www.skroutz.gr/c/588/mpataries-fotografikwn-mhxanwn.html?keyphrase=VW-VBX+090

γ) ποιου τύπου κάρτες μνήμης είναι οι "ιδανικές" για την συσκευή μου

δ) αν υπάρχει κάποιος κάτοχος για να μου επισημάνει, ίσως, κάποια σημεια που πρέπει να προσέξω!

ε) υπάρχει κάπου το εγχειρίδιο χρίσης στα Ελληνικά;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

για την κάμερα βρήκα κάποιες μπαταρίες και αξεσουάρ αλλά δεν ξέρω αν είναι συμβατά αν μπορεί κάποιος ποιο εμπειρος να με βοηθήσει θα είμαι υπόχρεος!

http://www.bestprice.gr/search?q=VW-VBX090

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 weeks later...

Καλησπερα

Θα ηθελα να μου προτεινετε μια καμερα full hd για να τραβαω αγωνες μπασκετ

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...