Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Θα ηθελα να μου προτεινετε μια καμερα full hd για να τραβαω αγωνες μπασκετ

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

και εγω το ιδιο αλλα παιδικο ποδοσφαιρο... εχω μια αλλα το ζουμ ειναι χαλια...

αλλα μικρο bugdet εστω και απο κινεζικο μαγαζι... ειμαι συνηθησμενος σε τετοιες αγορες

σε ταμπλετ και κινητα... αλλα απο καμερες ασχετος....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικά θα χρειαστείτε κάμερα με ισχυρό οπτικό ζουμ πάνω από 27x για να μπορείτε με καθαρή εικόνα να τραβάτε μακρινά στιγμιότυπα χωρίς πρόβλημα και εύρος εστίασης μήκους έως 89mm, οπότε προτείνω την JVC EVERIO FZ-E100S με τον εξαιρετικό φακό Konica Minolta 40X οπτικό ζουμ, μέγιστο διάφραγμα F1.8, Full HD, HDMI, USB και με αυτονομία μπαταρίας έως 1 ώρα για συνεχής λήψη. Επίσης είναι και ιδιαίτερα ελαφριά και μικρή σε μέγεθος, οπότε βολεύει αρκετά θα έλεγα.

 

Δεύτερη επιλογή είναι η PANASONIC HC-V210EG-W με μέγιστο διάφραγμα 1.8 και 38x οπτικό ζουμ και με έναν έξυπνο αυτόματο ισορροπιστή χρωμάτων.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό το οπτικό ζουμ αλλά κάνει εγγραφή στα 720p.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα την παρει η ομαδα και δεν εχουμε πολλες απαιτησεις... απλα το bugdet που εβγαλε το ΔΣ ειναι τα 150ευρω εννοειται με την μνημη... αλλα θα κανουν λιγο τα στραβα ματια και θα παρουμε και την μνημη με λιγο παραπανω χρηματα

κατα τα αλλα τι λετε αξιζει η αγορα της... η καποιο αλλο μοντελο στα 150 ευρω... υπαρχει?

 

Υπαρχει καποιο κινεζικο μοντελο απο τα γνωστα σιτε που πουλανε κινητα και ταβλετ?που να ικανοποιει καποιες απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να επιλέξεις την Toshiba Camileo X150 και σου μένουν χρήματα να πάρεις και μια κάρτα μνήμης 32 ή 64GB ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Όσοι ψάχνονται για dash cam, εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που ίσως σας βοηθήσουν.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ιδανικότερη επιλογή με βάση όσα θες και την τιμή της, είναι η TOSHIBA CAMILEO X150 που σου είπαν και πιο πάνω. Φτηνή αξιόπιστη και FullHD!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα σας.Ψαχνω μια βιντεοκαμερα ταβανι τα 200 ευρο.Απλη χρηση με καλο φακο οπτικο ζουμ μπαταρια μικροφωνο.Τι μου προτεινεται?Δεν εχω προβλημα να ειναι και απο αμαζον ebay αρκει να μην ξεπερνα οπως ειπα τα 200 ευρο το πολυ 210.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.

 

Έχω αγοράσει πρόσφατα μια κάμερα την sony HXR-NX30 και όταν γράφω μου σπάει το βίντεο σε δυο κομμάτια , μπορεί και περισσότερα ανάλογα την ώρα εγγραφείς. Η ζημιά γίνεται (εκτός το ότι σπάει τα βίντεο ) όταν στο κάθε βίντεο στο τέλος του , κάνει ένα μικρο fade out.

Τα καρέ της εικόνας τα ενώνεις άλλα χάνεται ο ήχος λόγο του fade out. ΜΙλησα με την sony αλλά δεν ξέρουν . Έχετε κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ πολύ!.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όσοι ψάχνονται για dash cam, εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που ίσως σας βοηθήσουν.

 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, υπάρχουν εφαρμογές που αλλάζει το smartphone σας σε ένα dashcam, όπως "Torque App", "Autoguard", "DailyRoads Voyager" ..

 

Είναι επίσης δυνατόν να χρησιμοποιηθεί μια φωτογραφική μηχανή εξόρμηση για το σκοπό αυτό. Π.χ. η s.will, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Τη συμβουλή σας θα ήθελα σε επιλογή κάμερας και τρίποδα. Θα ήθελα να το χρησιμοποιησω γι τη βιντεοσκοπηση ποδοσφαιρικων αγώνων ερασιτεχνικου σωματείου και γιαυτο δε θα ηθελα κατι εξεζητημένο απλά θέλουμε να κρατήσουμε κάποιο αρχέιο.

 

Βρήκα κάποια τρίποδα : CAMLINK CL-TP PRE23 και KN-TRIPOD 21N - KONIG απλά επειδή είμαι λίγο εώς πολύ άσχετος με το θέμα μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά κάνουν για οποιαδήποτε κάμερα η έχετε να μου προτείνετε κάποιο maximum στα 50 ευρώ.

 

Επίσης ποια κάμερα θα προτείνατε που να μπορει τουλάχιστον να βγάζει ένα αξιπρεπές βίντεο όχι κατι το εξεζητημένο με 150-200 το πολύ ευρώ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει περιπτωση να ειναι αληθινη αυτη η τιμη, γιατι ενδιαφερομαι για τη συγκεκριμενη καμερα.

 

http://www.aliexpress.com/item/Gopro-Hero3-black-edition-Extreme-Action-Sport-Camera-with-Wifi-Support-Control-by-Phone-Tablet-1080P/1897323954.html

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια υπαρχει περιπτωση να ειναι αληθινη αυτη η τιμη, γιατι ενδιαφερομαι για τη συγκεκριμενη καμερα.

 

http://www.aliexpress.com/item/Gopro-Hero3-black-edition-Extreme-Action-Sport-Camera-with-Wifi-Support-Control-by-Phone-Tablet-1080P/1897323954.html

 

Φυσικά και όχι . Αντίγραφο ειναι

Τα μυαλά μας πονάνε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει δοκιμασει κανεις τουτη εδω?

http://www.coolicool.com/sjcam-sj4000-wifi-version-1080p-sports-action-water-resistant-30m-camera-camcorder-support-motion-de-g-34610?gclid=CjwKEAjw77OhBRCJ7Onfp_HNtwYSJACZqHAWtbNesCEUnJHkiWm8mYOmY2odezU-TzgHf779eR0KMRoCOPHw_wcB

Μοιαζει μια καλη μπατζετ αντιπροταση αντι της gopro.

85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει δοκιμασει κανεις τουτη εδω?

http://www.coolicool.com/sjcam-sj4000-wifi-version-1080p-sports-action-water-resistant-30m-camera-camcorder-support-motion-de-g-34610?gclid=CjwKEAjw77OhBRCJ7Onfp_HNtwYSJACZqHAWtbNesCEUnJHkiWm8mYOmY2odezU-TzgHf779eR0KMRoCOPHw_wcB

Μοιαζει μια καλη μπατζετ αντιπροταση αντι της gopro.

 

δεν μου πολυγεμίζει το μάτι αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Ξέρετε αν και πότε η Samsung θα βγάλει καινούρια βιντεόκαμερα;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα!

μια φιλη ψαχνει βιντεοκαμερα για να τραβαει κανενα βιντεο (στο οποιο θα τραγουδαει) μεχρι 400 ευρω. η χρηση δεν θα περιοριζεται εκει αλλα θα ειναι κυριως για αυτον τον σκοπο οποτε το ζουμ πχ δεν ειναι προτεραιοτητα.

ρωτησε εμενα αλλα δεν ξερω πολυ απο αυτα. ξερω πως σιγουρα θελουμε τουλαχιστον 1080p 60fps αλλα απο εκει και περα δεν ξερω τι να προσεξει..

θα ηταν προτιμοτερο να παρει και καποιο εξωτερικο μικροφωνο; αν ναι, υπολογιστε και τα δυο συνολικα 400 ευρω.

εχετε καμια προταση;

ευχαριστω! :)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χρειαζόμαστε μια βιντεοκάμερα για να καταγράψουμε, σε ένα χωράφι, για μία εβδομάδα, την εφαρμογή ζεόλιθου με EM και την επακόλουθη αλλαγή και το φούντωμα φυτών και δέντρων. Θα παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου, σε πανί 3x2 περίπου.

 

Εξωτερικός χώρος, μέρα, κάμερα στα χέρια μου, σταθερή κυρίως, αν και μάλλον θα την γυρίζω αργά σε κάποιες φάσεις, για να δείξω τα φυτά περιμετρικά.

 

Θα πάρουμε μια μεταχειρισμένη και θα την πουλήσουμε πάλι, μετά. Διάβασα καλά λόγια για τη GoPro Hero για τέτοια χρήση. Έτσι, σκέφτομαι GoPro Hero 1 ή 2 (100-150€). Παραπάνω σε τιμή δεν θέλω να πάω, διότι μπορεί να επαναληφθεί το πείραμα, να περάσει καιρός, να γίνει κάτι και να καταστραφεί και να χάσω τα χρήματά μου. Αρκεί αυτή, όμως;

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε μια βιντεοκάμερα για να καταγράψουμε, σε ένα χωράφι, για μία εβδομάδα, την εφαρμογή ζεόλιθου με EM και την επακόλουθη αλλαγή και το φούντωμα φυτών και δέντρων. Θα παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου, σε πανί 3x2 περίπου.

 

Εξωτερικός χώρος, μέρα, κάμερα στα χέρια μου, σταθερή κυρίως, αν και μάλλον θα την γυρίζω αργά σε κάποιες φάσεις, για να δείξω τα φυτά περιμετρικά.

 

Θα πάρουμε μια μεταχειρισμένη και θα την πουλήσουμε πάλι, μετά. Διάβασα καλά λόγια για τη GoPro Hero για τέτοια χρήση. Έτσι, σκέφτομαι GoPro Hero 1 ή 2 (100-150€). Παραπάνω σε τιμή δεν θέλω να πάω, διότι μπορεί να επαναληφθεί το πείραμα, να περάσει καιρός, να γίνει κάτι και να καταστραφεί και να χάσω τα χρήματά μου. Αρκεί αυτή, όμως;

προσωπικα δεν μου ακούγεται καλα.καταγραφη μιας εβδομάδας στα χερια :lol:

Μηπως να κοιταζες να κανεις την καμερα στατικη σε ένα σημειο και να εκανες το βιντεο καπως ετσι?

Δεν νομιζω ότι θελεις κατι ιδιαιτερο σε απαιτησεις για τοπια.Ακομα και να την αφησεις εξω με ένα μικρο σκεπαστρο αφου είναι για προσωρινη λυση θα κανει την δουλεια του.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν μου ακούγεται καλα.καταγραφη μιας εβδομάδας στα χερια :lol:

Μηπως να κοιταζες να κανεις την καμερα στατικη σε ένα σημειο και να εκανες το βιντεο καπως ετσι?

Δεν νομιζω ότι θελεις κατι ιδιαιτερο σε απαιτησεις για τοπια.Ακομα και να την αφησεις εξω με ένα μικρο σκεπαστρο αφου είναι για προσωρινη λυση θα κανει την δουλεια του.

 

Δεν εννοούσα συνεχόμενη καταφραφή μιας βδομάδας! Δεν το διευκρίνισα. Λίγα λεπτά τη μέρα επί μία βδομάδα! Αλλά, τώρα που το λες, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα!! Βέβαια, για μιας βδομάδας 1080p video, μήπως χρειαστώ πιο ακριβή κάρτα μνήμης απ' ότι βιντεοκάμερα;; Εντομεταξύ, με ενδιέφερε πολύ να δω πως βγαίνει το φύτρο στα φασόλια :rotfl:

 

Τώρα μίλησα ξανά με τα παιδιά και μου είπαν ότι θα βγάλουμε και φωτογραφίες. Άρα, να πάρω 100€ φωτογραφική μηχανή και άλλα 100€ βιντεοκάμερα (από αγγελία); Ή μόνο φωτογραφική μηχανή – άντε ως 200€; Είδα

. Λέει ότι ο ήχος έχει θόρυβο στις φωτογραφικές μηχανές. Ισχύει; Επίσης, λέει ότι δεν έχουν σταθεροποιητή εικόνας, ενώ η Canon 20D λέει ότι έχει. Λες, αν συνεχίσω, να πάθω ό,τι ο Θοδωρής στο τέλος του βίντεο; :D Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα συνεχόμενη καταφραφή μιας βδομάδας! Δεν το διευκρίνισα. Λίγα λεπτά τη μέρα επί μία βδομάδα! Αλλά, τώρα που το λες, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα!! Βέβαια, για μιας βδομάδας 1080p video, μήπως χρειαστώ πιο ακριβή κάρτα μνήμης απ' ότι βιντεοκάμερα;; Εντομεταξύ, με ενδιέφερε πολύ να δω πως βγαίνει το φύτρο στα φασόλια :rotfl:

 

Τώρα μίλησα ξανά με τα παιδιά και μου είπαν ότι θα βγάλουμε και φωτογραφίες. Άρα, να πάρω 100€ φωτογραφική μηχανή και άλλα 100€ βιντεοκάμερα (από αγγελία); Ή μόνο φωτογραφική μηχανή – άντε ως 200€; Είδα

. Λέει ότι ο ήχος έχει θόρυβο στις φωτογραφικές μηχανές. Ισχύει; Επίσης, λέει ότι δεν έχουν σταθεροποιητή εικόνας, ενώ η Canon 20D λέει ότι έχει. Λες, αν συνεχίσω, να πάθω ό,τι ο Θοδωρής στο τέλος του βίντεο; :D

 

το καταλαβα τι θες να κανεις ,απλα αστειευτηκα.

για το θεμα που θες ,επειδή η εικονα σου είναι στατικη και δεν εχεις γρηγορα ζουμ και συνεχεις αλλαγη σε πιξελ ότι και να παρεις δεν θα καταλάβεις διαφορα.

https://www.skroutz.gr/s/7935889/Hikvision-DS-2AE4123TI-4223TI-D.html

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=52901&cat=78

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=52819&cat=78

μεγαλο ελλατωμα τους είναι τα λιγα fps,τα οποια επειδή εσενα είναι στατικη η εικονα δεν πρόκειται κανενας να καταλαβει τιποτα.Επισης μεγαλη διαφορα θα σου κανει εκει που θα την γυριζεις ώστε να παρεις περιμετρικα ολο το τοπιο,θα κανει πολύ περισσοτερο θορυβο από ότι οι βιντεοκάμερες,θα θελεις πολύ αργο χειρισμο.

καρτα εννοείται θα παρεις δυο να τις αλλαζεις συνεχεια ή αν εχεις περισευμα κανεναν υπολογιστη αμεση καταγραφη σε αυτόν.Καποιες εφαρμογες για cctv επιτρεπουν και επεξεργασια ,ώστε να τραβηξεις φωτογραφια ή παρε ένα τριποδο να δουλλεψεις καποιο κινητο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...