Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά πήγα να πάρω την VPC-CG10 με 140 ευρώ, αλλά δοκίμασα και μου άρεσε η AC2010 με 80.

Στο σπίτι τη ντεστάρησα πολύ και βρήκα 2 κουσούρια. (1) Το ζουμ δεν λειτουργεί όταν καταγράφεις βίντεο και (2) η ποιότητα των φωτογραφιών είναι επιπέδου κινητού (η ποιότητα του βίντεο είναι πολύ καλή). Τα 80 ευρώ τα αξίζει, αλλά τελικά την επέστρεψα και πήρα την VPC-CG10.

Οι εντυπώσεις είναι άριστες. ποιότητα βίντεο, φωτογραφίας είναι απίθανες για τα λεφτά της. Για εμένα που την θέλοω για ερασιτεχνικές οικογενειακές λήψεις, είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους...!!

 

Αγορασα προσφατα μια sony tg7,ομως αντιμετοπιζω καποιο προβλημα και θα ηθελα οποιος γνωριζει κατι παραπανω να με βοηθησει..Ενω γραφω στην μεγαλυτερη π.χ ποιοτητα οταν παω μετα να δω το βιντεο και στην βιντεοκαμερα απευθειας αλλα και στην tv με hdmi παρατηρω ανα διαστηματα καποια "κολληματα" σαν δηλαδη να παταω την παυση για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα συνεχιζει..με εχει εκνευρισει τοσο πολυ που να φανταστειτε ουτε καν εχω διαθεση να την βγαλω απο το συρταρι και να τραβηξω καποιο βιντεο..!!απο ποιοτητα ειναι τζαμι πραγματικα δεν εχω δει ποιο ωραια εικονα σε βιντεο ποτε μου..!!λετε να φταει που την εχω στην φουλ ποιοτητα?? αλλα γιατι να το κανει αυτο? αν ηταν ετσι ποιος ο λογος να εχει αυτη την επιλογη? λιγο βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!

ξεχασα να σας αναφερω οτι τις ποιο πολλες φορες το κανει αυτο στο start/stop και λεω μηπως δεν προλαβαινει να μεταφερει στην καρτα μνημης το βιντεο λογο υψηλης ποιοτητας ? αυτο το κανει και στην εσωτερικη μνημη..

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα να ρωτησω και εγω κατι μιας και ειναι η πρωτη φορα που θα αγωρασω βιντεοκαμερα και συνεπως δεν εχω εμπειρια εχω βαλει στο ματι αυτη

 

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/samsung-smx-f34-flash-card-r.php

 

και διαβαζωντας την περιγραφη εχω μπερδευτη λιγο :wacko::wacko: λεει οτι δεν εχει σταθεροποιητη εικονας αλλα ποιο κατω λεει οτι εχει Ψηφιακή σταθεροποίηση εικόνας Hyper D.I.S.,H.264 codec δλδ τι θελει να πει ο ποιητης με αυτο εχει η δεν εχει γιατι απο οσα εχω διαβασει ειναι απαραιτητο να εχει να σας πω πως την θελω για της διακοπες και για καποια πλανα με την οικογενεια σε γιορτες και τετοια ξερετε τωρα τι λετε ειναι καλη καμερα η θα το μετανοιωσω ? :O:O:O

εχετε να πρωτεινετε κατι αλλο γυρω στα 200-250 ευρα σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων ;);)

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε την SMX-F34 και σε άλλα καταστήματα. Υπάρχει σε γνωστά ακαταστήματα στα 160 ευρώ.

Κοίτα αν θέλεις και την Sanyo Xacti VPC-CG10. Την αγόρασα πρόσφατα και είμαι πολύ ικανοποιημενος. Είναι και καλή φωτογραφική ταυτόχρονα, αλλά σε σχέση με αυτήν που διάλεξες, υστερεί στο ζουμ που έχει μόνο x5 (x42 εσένα)

Edited by cheetos109
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνομαι κι εγω για καμερα.Εχω δει αυτη,ξερει κανεις κατι να μας πει.

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=770&Itemid=680

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνομαι κι εγω για καμερα.Εχω δει αυτη,ξερει κανεις κατι να μας πει.

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=770&Itemid=680

 

την εχω 1 μηνα. ειναι βολικη ,μικρη , βγαζει διαφορες ποιοτητες βιντεο απο μικρη αναλυση μεχρι Hd (και εκει δουλευει το ζουμ) και foul HD χωρις ομως ζουμ.

για τα λεφτα της ειναι σουπερ. εχει ολα τα καλωδια στη συσκευασια για να την ενωσεις με τηλεοραση ,κομπιουτερ, μεχρι και HDMI. εχει τριποδο και θηκη.

Link to comment
Share on other sites

την εχω 1 μηνα. ειναι βολικη ,μικρη , βγαζει διαφορες ποιοτητες βιντεο απο μικρη αναλυση μεχρι Hd (και εκει δουλευει το ζουμ) και foul HD χωρις ομως ζουμ.

για τα λεφτα της ειναι σουπερ. εχει ολα τα καλωδια στη συσκευασια για να την ενωσεις με τηλεοραση ,κομπιουτερ, μεχρι και HDMI. εχει τριποδο και θηκη.

Σε πολλα βιντεακια στο youtube βλεπω οτι δεν ειναι πολυ σταθερη στη ληψη,τρεμοπαιζει η εικονα.Ισχυει αυτο?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλα βιντεακια στο youtube βλεπω οτι δεν ειναι πολυ σταθερη στη ληψη,τρεμοπαιζει η εικονα.Ισχυει αυτο?

 

οχι ,δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. σταθερο χερι οπως σε ολες τις καμερες και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στο παρακάτω link πόσες δυνατότητες αποκτάτε με 20 ευρώ παραπάνω.

http://sanyo.com/xacti/english/products/vpc_cg10/tips/index.html

Η Sanyo Xacti VPC-CG10P απ'οτι βλεπω εγγραφη βιντεο εχει εως 720p.

H Toshiba εχει εως 1080p.

Παντως η CG20P της SANYO φαινεται πολυ καλη.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια βοηθεια,δεν ειχα ποτε καμερα και θελω να παρω μια ετσι για παιχνιδι,δεν εχω απαιτησεις να τραβαω σε καμμια εκδρομη να χαζευω.Εχω βρει ενα μοντελο panasonic SDR-S50 standard definition με 74Χ ζουμ και οπτικο σταθεροποιητη εικονας στα 200 ευρω και μου φανηκε πολυ συμπαθητικο.Απ οτι βλεπω ομως στην ιδια κατηγορια τιμης (δε θελω να ξεφυγω) υπαρχουν και hd μοντελα αλλα τα οπτικα τους φαινονται πολυ απλοικα και φανταζομαι οτι απο οπτικο ζουμ θα ναι αισχος.Δηλαδη αυξημενη ποιοτητα πλανου αλλα μηδενικες δυναοτητες να τραβηξεις κατι μακρινο.Θεωρω λοιπον συνειδητη επιλογη ενα καλο φακο κι ας μην εχω hd για να κανω το κεφι μου.Συμφωνειτε η θα το μετανιωσω αργοτερα?
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό ζουμ από ότι φαίνεται στα παρακάτω video. Χρειάζεσαι τρίποδο αν θες να το εξαντλήσεις. Θα σου αντικαταστήσει και τα κυάλια :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα την πηρα ειναι απιστευτη,με λιγο σταθερο χερι κ με τη βοηθεια του οπτικου συστηματος σταθεροποιησης τραβας τερμα ζουμ χωρις τριποδο!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

Θα ήθελα να αγοράσω μία βιντεοκάμερα αλλά δεν ξέρω τι να προσέξω.

Να είναι HD ή όχι?

Η χωρητικότητα πόσο να έιναι? (διότι όλες είναι με σκληρό αν κατάλαβα καλά)

Οπτικό zoom πάνω από x25?

Βρήκα αυτά τα μοντέλα αλλά δεν ξέρω:

1) Sony Digital Videocamera DCR-SR78E Silver

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Camcorders/Video-Cameras/Sony-Digital-Videocamera-DCR-SR78E-Silver-DCRSR78ES-CEN.htm

 

2) Sony Videocamera HDR-XR106E (HDD)

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Camcorders/Video-Cameras/Sony-HDR-XR106E-Videocamera-HDD.htm

 

 

Δεν μου αρέσει που λέει 1 χρόνο εγγύηση. Αν έχετε άλλες προτάσεις θα ήθελα να μου τις πείτε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φοβερό ζουμ από ότι φαίνεται στα παρακάτω video. Χρειάζεσαι τρίποδο αν θες να το εξαντλήσεις. Θα σου αντικαταστήσει και τα κυάλια :lol:

 

κορυφαίο ομως! και κάνει μονο 160 ευρώ.. πρέπει να είναι τρελό value for money

Edited by Street
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω κι εγώ μια κάμερα. Κοιτάζω τις TOSHIBA CAMILEO S20 και διάφορα μοντέλα της SANYO XACTI. Ποιά είναι καλύτερη; Πείτε μου καμιά γνώμη για να αποφασίσω. :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω κι εγώ μια κάμερα. Κοιτάζω τις TOSHIBA CAMILEO S20 και διάφορα μοντέλα της SANYO XACTI. Ποιά είναι καλύτερη; Πείτε μου καμιά γνώμη για να αποφασίσω. :thanks:

Δεν είναι συγκρινόμενα μεγέθη. Η μία κάνει 80 ευρώ και η άλλη 140.

Εγώ έχω την XACTI και δεν την αλλάζω με τίποτε (...φθηνότερο).

Οπωσδήποτε να πάρεις κάμερα που θα έχει οπτικό ζοομ, αλλιώς θα είναι σα να τραβάς με το κινητό σου.

Πριν πάρω την XACTI, δοκίμασα την Turbo-X, που είναι παρόμοια με την Toshiba, αλλά λόγω του έλλειψης zoom την απέρριψα.

Link to comment
Share on other sites

Xacti δαγκωτό.Αν προσέξεις πολλοί κάτοχοι πουλάνε camileo και τις πουλάνε όσο όσο.

 

Δεν είναι συγκρινόμενα μεγέθη. Η μία κάνει 80 ευρώ και η άλλη 140.

Εγώ έχω την XACTI και δεν την αλλάζω με τίποτε (...φθηνότερο).

Οπωσδήποτε να πάρεις κάμερα που θα έχει οπτικό ζοομ, αλλιώς θα είναι σα να τραβάς με το κινητό σου.

Πριν πάρω την XACTI, δοκίμασα την Turbo-X, που είναι παρόμοια με την Toshiba, αλλά λόγω του έλλειψης zoom την απέρριψα.

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η XACTI GC10 με τη CG20 δεν βλέπω να έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά έχουν διαφορά 60€ περίπου. Αξίζει αυτή η διαφορά ή να πάρω τη μικρή; Επίσης η GC21 που έχει το πλαίσιο με 229€ ποιές διαφορές έχει; Ποιά από τις τρεις μου συνιστάτε να πάρω;

 

Ευχαριστώ και πάλι. :rolleyes:

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Λίγο που το έψαξα, η Xacti έχει πολύ σκοτεινό φακό. Ξεκινάει από διάφραγμα f 3.5. Δεν ξέρω κατά πόσο θα δίνει ικανοποιητική εικόνα, ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Πιθανολογώ, χωρίς να το έχω δει στην πράξη, ότι θα έχει πολύ κόκκο η εικόνα. Εγώ πάντως το ψάχνω ακόμα. Υπάρχει και η Sony CM5 ελαφρώς ακριβότερη με τα ίδια χαρακτηριστικά. Πάντως, εγώ θα προτιμούσα κάμερα με πιο φωτεινό φακό. :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρειάζομαι και εγώ μια τελική βοήθεια.

 

Είμαι μεταξύ των

 

Sanyo Xacti VPC-CG10BK (139€)

Canon LEGRIA FS306 (169€)

CANON LEGRIA FS200. (199€)

SANYO XACTI CA9 (210€).

 

Τι γνώμη έχετε εσείς;

Edited by sport
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...