Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OratIos ( 8 Αύγ. 2004 , 14:54)

 

Endiaferomai na agoraso mia psifiakh videocamera!!Logo toy oti den exo idea, ektos mono apo ta vasika tha ithela th gnomi sas......

Kathoti eimai latrhs omws ths canon tsekara sto .xls toy hitech thn Canon Mvx100iE.Einia kainoyrgia camera ,giati den thn eida sto site ths canon??Exete na moy peite mia timoyla gia ayth??An katalava kala vgazei photoz se analysh 1.3Mp kai einai video frames 0.8 kai prepei na einia full se dynatothtes!!Ti lete!!Enalaktika den 3ero an prepei na perimeno mexri ton aygoysto poy tha vgoyn oi mvx 35i kai i mvx 30i alla den thelo na 3efygo pano apo 700-750 eyro........Exete kati na moy proteinete??H mv750i ti leei ???

 

Eyxaristo ........

 

 

Καλημερα, για τιμες μπορεις να παρεις τηλ στην αντιπροσωπεια ή ακομα καλυτερα να κατεβεις στο κεντρο και να ρωτησεις και να τις δεις και απο κοντα ποια σου αρεσει καλυτερα, επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για την MVX250i στον Σταυρινακη την βρηκα €930 μετρητα και πιστευω οτι ειναι μια αρκετα καλη miniDV για εναν αρχαριο σαν εμενα. Επισης η mv750i ειναι ιδια με την 250i μονο που εχει χ22 και 800.000pixels.

 

Η επιλογη δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι σε μεγαλη συγχιση τιν τελευταιο καιρο!!!Μπορω να διαθεσω μεχρι 600 ευρω και δεν ξερω ακομα τι να κανω!!!Να παρω ψηφιακη βιντεοκαμερα (μια απλη 800.000 pixels sony π.χ. την DCR-HC18E) ή μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη (την sony DSC-P73)???Αυτο που θελω να κανω ειναι να καταγραψω οσο καλυτερα μπορω την Αθηνα των αγωνων...τις πλατειες το στολισμο...τις εκδηλωσεις...και σκεφτομαι πως το καλυτερο θα ηταν να παρω μια βιντεοκαμερα ετσι ωστε να εχω τη δυνατοτητα να μοντραρω να προσθεσω μουσικη κ.τ.λ...ομως δεν ξερω για αυτο που θελω να κανω...αν αρκει μια των 800.000 pixels γιατι δεν ξερω αν ειναι καλη η ποιοτητα της εικονας που δινει!!!

Ετσι αποφασισα πως θα ηταν καλυτερο να παρω μια φηφιακη φωτογραφικη να τραβηξω αρκετες εικονες και να κανω και αποσβεση χρηματων απο τα φιλμ και τις εμφανισεις...!

Θα ηθελα τη γνωμη σας και αν ξερετε κανενα link ωστε να δω την ποιοτητα εικονας μιας 800.000 pixels βιντεοκαμερας!

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για τους Ολυμπιακούς αγώνες η καλύτερη επιλογή είναι μια βιντεοκάμερα. Ειδικά αν έχεις σκοπό να πας σε αγώνες πίστεψε με θα σου χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακριβώς το ίδιο ερώτημα αντιμετώπιζα κι εγώ. Πολύ πρόσφατα μάλιστα, αφού αγόρασα την κάμερα (Sony DRC-PC106E) το Σάββατο (προχθές). Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι το εξής: Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δύο. Καταρχήν στα camcorders η ποιότητα φωτογραφίας είναι αισχρή (συνήθως στα λεφτα που ζητάς τραβάνε σε ανάλυση 640x480) και το χειρότερο με αυτά τα λεφτά δεν έχει memory stick για να αποθηκεύεις τις φωτογραφίες σου, απλά τις σώζει στη minidv κασέττα σαν κομμάτι της ταινίας που τραβάς. Οπότε ή παίρνεις μια ψηφιακή φωτογραφική για τις φωτογραφίες σου (εχουν φτασει στα 12 Mpixel, οποτε με 200-300 Ευρώ μπορείς να πάρεις μια Cannon στα 3.2 Mpixel που είναι αρκετά αξιοπρεπής) και μια βιντεοκάμερα (αυτές παίζουν απο 600 και πάνω όπως λες εσύ). Αν δεν εχεις το σύνολο των χρημάτων,αποφασίζεις τι απο τα δυο θελεις περισσότερο.

BTW, αν θες να μεταφέρεις απο την κασέτα στο PC σου το digital video για να το επεξεργαστεις ή να το γραψεις σε DVD πχ, να προτιμήσεις το firewire (η Σονυ το λέει i-Link). Είναι σαφώς πιο γρήγορο. Βέβαια να δεις αν εχει το PC σου firewire κάρτα και επι πλεον κάνε του κι ένα benchmark στο δίσκο να δεις με τι transfer rate παίζεις (αν έχεις παλιο δισκο/pc δεν έχει νόημα).

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Ειμαι νεος στο myphone και το ανακάλυψα στην προσπάθειά μου να μάθω κάποια πράγματα σχετικα με τις βιντεοκαμερες.Θέλω να αγοράσω μια βιντεοκάμερα προσφέροντας 600 έως 700 ευρώ και πιστεύω οτι με τη βοήθειά σας θα καταφέρω να βρώ μια αρκετά καλή.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να ελένχω και να συγκρίνω ανάμεσα σε διάφορες βιντεοκάμερες, εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια και κάποιο μαγαζί.Τι γνώμη έχετε για αγορα από ιντερνετ π.χ e-shop.Σας ευχαριστώ και να είστε σίγουροι ότι η πληροφορίες σας θα μου είναι πολυτιμές!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gaz (16 Αύγ. 2004 , 11:12)

 

Φίλε μου ακριβώς το ίδιο ερώτημα αντιμετώπιζα κι εγώ. Πολύ πρόσφατα μάλιστα, αφού αγόρασα την κάμερα (Sony DRC-PC106E) το Σάββατο (προχθές).

 

 

Και εγω αυτη εχω στο ματι!!!Για πες εντυπωσεις...καλη???Ποσο τη βρηκες???

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ΠΟΤΕ μου δεν ασχοληθηκα με βιντεοκαμερες θελω να μου προτινετε πια πιστευετε ειναι η καλητερη

 

 

Βασικα την θελω με καλη αυτονομια οχι να κουβαλω οπου παω και τον φορτιστη μαζι

 

(ειδα κατι sony στα 3ΜΡ καλες ειναι αυτες ?)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... Καλή μου φαίνεται. Ειναι κα η πρώτη κάμερα που είχα ποτέ (βασικά την πήρα γιατί έχω νεογέννητο μωρό, οποτε το τραβάω συνέχεια :) ) και δεν εχω και εμπειρία από άλλες μηχανές για να κάνω ποιοτικές συγκρίσεις. Ειναι πολύ εύχρηστη, μικρή, μια χαρά! Την βρήκα στο πλαίσιο 706 Ευρώ (το πιο φτηνό απο όσα μαγαζιά έψαξα).
Link to comment
Share on other sites

Εγω την βρηκα 650 ευρω αλλα τελικα θα παρω φωτογραφικη μηχανη!!!(κλαψ!εκανα κληρωση!)Δεν ξερω τελικα αν ηταν και η πιο σωστη επιλογη...!!!Εγω ηθελα 1 καμερα να αποθανατισω ολη αυτη την ατμοσφαιρα των Ολυμπιακων αγωνων...αλλα επειδη δεν εχω ιδεα πως ειναι η εικονα δε θα παρω γιατι μπορει μετα να απογοητευτω και να κλαιω τα ιδιαιτερα πολυτιμα για μενα 650 ευρω!!!
ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 8 Αύγ. 2004 , 19:40)

 

Απο την σειρά της CANON έχω χρησιμοποιήσει μόνο την MV 750i και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι καταπληκτική. Άψογη ποιότητα λήψης βίντεο, τρομερό night mode και super night mode, απο τα καλύτερα ζούμ σε κάμερα κτλ. Μόνο οι φωτογραφίες που τραβάει είναι ψιλομέτριες. Αν υπάρχει καλός φωτισμός, είναι πολύ καλές, αν όχι, μην περιμένεις πολλά πράγματα.

 

Δεν έχω βέβαια χρησιμοποιήσει άλλες κάμερες για να κάνω κάποια σύγκριση αλλά οι εντυπώσεις μου απο την 750i είναι άκρως θετικές. Για τα λεφτά της είναι κορυφαία.

 

εγω παλι απο το night mode δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...μηπως κανω κατι λαθος? :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τις MiniDV κάμερες θεωρώ κορυφαία την Panasonic NV-GS70EG, γιατί είναι "μικρή", έχει ανάλυση 1,7 Μpixel, αλλά προτίστως έχει 3 CCD, που δίνουν κορυφαία ποιοτητα εγγραφής video.

 

Μου κάνει εντύπωση που στο συγκριτικό του Hitech λέει πως κάνει 1990 Ευρώ. Εδώ στη Κύπρο την βρήκα μόνο 660 λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

 

Μετά από σχετική "έρευνα" που έκαμα στην αγορα της Κύπρου κατέληξα στις εξής 3 κάμερες: Canon MV750i (515 λίρες από Γερμανό), Sony DCR-HC 40E (625 λίρες από Χατζηκυριάκο) και Panasonic ΝV-GS70EG (660 λίρες από MEGAΡHONE).

 

Βέβαια εξαρτάτε από τι προδιαγραφες εσύ θέτεις για αγορά βιντεοκάμερας. Αν ενδιαφέρεσε να ασχοληθείς ερασιτεχνικα με τις βιντεοκάμερες, τότε μια βιντεοκάμερα με 800 kpixels είναι αρκετή, και σ΄αυτη την κατηγορία θεωρώ καλύτερη την Canon. Αν θες κάτι καλύτερο η Sony υπερέχει της Canon στην ανάλυση του φακού με 1,07 mpixel που σημένει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα εικόνας, καθώς και δυνατότητα εγγραφής σε κάδρο 16:9. Από εκεί και πέρα η Panasonic είναι άλλης κλάσης λόγω κυρίως των 3 CCD που διαθέτει.

 

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Υ.Γ. ΑΠΟΕΛ-ΘΡΥΛΟΣ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη είναι η νέα της SONY που γράφει απευθείας σε dvd. Θα σε γελάσω με το μοντέλο, μου διαφεύγει. Προσωπική άποψη; Πήγαινε στην achelec και πάρε το όποιο μοντέλο σε βολεύει

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή σε απευθείας σε DVD έχει πολλά μειονεκτήματα εν σχέση με βιντεοκάμερες τύπου MiniDV, οι οποίες έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα εγγραφής, ασυγκρίτως μεγαλήτερη διάρκεια εγγραφής, και περισσότερες δυνατότητες επεξεργασίας Video. Προσωπικά πιστεύω ότι η αγορά κάμερας εγγραφής DVD αντί τύπου MiniDV είναι λανθασμένη επιλογή, αλλά βέβαια η επιλογή είναι δική σου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_cy (31 Αύγ. 2004 , 23:24)

 

Από τις MiniDV κάμερες θεωρώ κορυφαία την Panasonic NV-GS70EG, γιατί είναι "μικρή", έχει ανάλυση 1,7 Μpixel, αλλά προτίστως έχει 3 CCD, που δίνουν κορυφαία ποιοτητα εγγραφής video.

 

Μου κάνει εντύπωση που στο συγκριτικό του Hitech λέει πως κάνει 1990 Ευρώ. Εδώ στη Κύπρο την βρήκα μόνο 660 λίρες.

 

660 λιρες?δηλαδη περιπου 1000κατι ευρω?δεν μου στελνεις μια? :p
Link to comment
Share on other sites

Telika opws fainetai tha katali3o sthn Canon MVX200 - 1.3Mpixel .Se sxesh me thn MVX750i exei kalytera specs.Pantvs sto e-shop thn exei 726eyro telikh!Se alla katastimata poy epsa3a i timh ths paizei gyro sta 800Eyro telikh!To thema einai oti sta 800 eyro exeis egyish thn intersys (canon) eno to e-shop epeidh kanei mono toy eisagogi sto kalyptei men me egyish alla an katalava kala sto stelnoyn Ektos elladas an pathei kati.....Gnorizei kaneis apo esas tpt parapano??Mporo na empisteyto to e-shop i einai protymotero na ta skaso kai ta 800........

 

 

Eyxaristo..........!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σου πω,

Επειδη+εγω αυτη την περιοδο ψαχνω για καμερα,εχω καταληξει σε βιντεοκαμερα της Canon.Οχι της Sony γιατι οι περισσοτερες,αν οχι ολες,διαθετουν οθονη αφης η οποια ειναι πολυ ευαισθητη+πιστεψε με δεν θελεις να μαθεις το κοστος επισκευης\αλλαγης εκτος εγγυησης.Χωρια οτι η Canon ειδικευεται χρονια σε φακους. Τωρα αλλο ενα θεμα ειναι τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις.Αλλα επειδη η καμερα δεν ειναι αναβαθμισιμη προτεινω να θυσιασεις καποια ευρω παραπανω. Προσωπικα εχω καταληξει στην MVX25i. Γυρω στα 1000 ευρω με 2,23Mpixel,2mpxilex για φωτο και 1,7 Mpixel για κινουμενη εικονα.εχει φλας,υπερυθρες κλπ.σε ποιο οικονομικη η MV750i ειναι πολυ καλη στα 800+ ευρω με σχετικα καλη αυτονομια+ μικρο βαρος.Επισης πολυ καλες οι MVX250i +MVX200i και οι 2 με 1,3Μpixel +παραπλησιο ζουμ.(18χ 360χ, 14χ 280χ). Για καμερα που να γραφει σε dvd ουτε να το συζητας.με 14υρω το δισκακι+αστεια αυτονομια η καμερα+μικρες δυνατοτητες σε ζουμ,δεν αξιζει προς τα παρων.παντα με οριο βεβαια τα 1000 ευρω. Ελπιζω να σε βοηθησα εστω+λιγο.

 

ΥΓ Αν δεν ενδιαφερεσαι να εχει μνημη για φωτο,μπορεις να παρεις την Canon MV700i (περιπου ιδια με την MV750i)+γλιτωνεις+ 150ευρω τουλαχιστον.Αλλωστε με 800Κ αναλυση καμερας οι φωτο θα ειναι μονο για internet η για εκτυπωση σε χαρτι με μικρη αναλυση.Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι εγω για βιντεοκάμερα, αλλά ψάχνω να βρω κάποια που να έχει αυτόματη λήψη (να ξεκινάει να γράφει) όταν ανιχνεύει κίνηση.. Υπάρχει τέτοιο πράγμα ή είναι της φαντασίας μου μόνο??? :cry:

Ο λόγος είναι ότι τη θέλω για συγκεκριμένο σκοπό.. :whistle:

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει please. Πωλητές που ρώτησα είχαν μαύρα μεσάνυχτα..!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερη απο την panasonic NV-GS 70 ME TRIA CCD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

 

παρα μονο αν συγγριθει με μια αλλη πανασονικ την NV-GS 120

 

πανακριβες και οι δυο αλλα .....η ποιοτητα και η κορυφαια αξιοπιστια κοστιζουν///////////

 

 

η NV-GS 70 ανακυρηχθηκε καλυτερη βιντεοκαμερα στην ευρωπη με το βραβειο EISA (ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟς ΤΙΤΛΟς_)

Panasonic - ideas for life
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panasonakias ( 4 Σεπ. 2004 , 18:04)

 

καλυτερη απο την panasonic NV-GS 70 ME TRIA CCD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

 

παρα μονο αν συγγριθει με μια αλλη πανασονικ την NV-GS 120

 

πανακριβες και οι δυο αλλα .....η ποιοτητα και η κορυφαια αξιοπιστια κοστιζουν///////////

 

 

η NV-GS 70 ανακυρηχθηκε καλυτερη βιντεοκαμερα στην ευρωπη με το βραβειο EISA (ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟς ΤΙΤΛΟς_)

 

Χα χα χα... :p :p

Δεν ξερω αν ειναι οντως καλες μιας και δεν εχω ιδεα απο βιντεοκαμερες αλλα το μονο που ειναι σιγουρο οτι διαβαζοντας το ποστ του δεν θα πειθομουνα αν ημουν καποιος υποψηφιος αγοραστης βιντεοκαμεραςμονο και μονο απο το nick σου...

 

Μπορει να ειναι οντως κορυφαια δεν λεω αλλα ο τροπος που το λες σε συνδιασμο με το nick σου δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη :whistle:

 

Φιλικα Μιχαλης.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η Panasonic NV-GS70 EG είναι καρυφαία, αφού τα 3 CCD κάνουν τη διαφορά.

 

Από τη στιγμή μάλιστα που η συγκεκριμένη κάμερα εδώ στη Κύπρο είναι 660 λίρες (ελάχιστα πιο ακριβή από άλλες κατώτερες κάμερες), τότε μπορούμε κάλλιστα να την χαρακτηρίσουμε ως άριστη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, ήδη υπάρχουν ανοιχτά παρόμοια θέματα στο φόρουμ τα οποία μπορείς να συμβουλευτείς και να δημοσιεύσεις εκεί τυχόν απορίες που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πριν μια βδομάδα πείρα την Sony DCR-HC 30E μου φαίνετε καλή σαν κάμερα για ερασιτεχνικοί χρήσει. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μπορώ να συνδέσω τη κάμερα στον υπολογιστή και να κάνω επεξεργασία βίντεο? Αυτό θα γίνει μέσο firwire? Υποστηρίζει η κάμερα μου firewire? Είναι η πρώτη μου κάμερα και τώρα μαθαίνω όποτε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...