Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Αυτό το θέμα απασχολεί και μένα. Είχα αποφασίσει τον τελευταίο καιρό να αγοράσω μια ψηφιακή βιντεοκάμερα, και είδα αρκετά μοντέλα γι αυτό τον σκοπό. Ωστόσο τώρα πλέον σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω μια καλή ψηφιακή φωτογραφική με δυνατότητα εγγραφής βίντεο (σαφώς κατώτερης ποιότητας από αυτό της βιντεοκάμερας). Ο λόγος που έχω μπει σε σκέψεις είναι ότι μερικοί φίλοί μου που είχαν βιντεοκάμερα , και αγόρασαν στη συνέχεια φωτογραφική, πολύ σπάνια πλέον χρησιμοποιούν την βιντεοκάμερα, αφού η φωτογραφική τους εξυπηρετεί σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό, και η βιντεοκάμερα τον περισσότερο καιρό μαζεύει σκόνη στο ράφι. Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά...αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω μια καμερούλα γιατί με τη φωτογραφία δεν τα προλαβαίνεις ολα.. το budget?? γύρω στα 650-700€. μπορώ να τη συνδέω στο pc και να γράφω την ταινία σε DVD και μετα να την βλέπω στο player? αξίζει να διαθέσω μερικά €€ παραπάνω για να πάρω τη sony με το miniDVD και απλά να τη συνδέω στην TV να αλλάζω δισκάκια να βλέπω οτι επιθυμώ? αυτό γίνεται και με τις miniDV αλλά εχουν φθορά μετά απο πολλή χρήση... βασικά κύριο κριτίριο ειναι αυτό, να ειμαι ευχαριστημένος και μετά βλ΄πουμε τα χρήματα. απο επιδόσεις απ'οτι ειδα είναι πάνω κάτω οι ιδιες. 10Χ οπτικό, 120Χ ψηφιακο,

ανάλυση 800.000pixel...άρα τι να κάνω για να μπορώ να έχω μια αξιοπρεπή συλλογή απο video.;;

ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις την Sony dcr-HC 30. έχει περίπου 750 Εύρο. Την ίδια έχω και εγώ εδώ και μια βδομάδα. Είναι πολύ καλή για ερασιτεχνική χρήσει. Για την Sony με το DVD δεν το συνιστώ γιατί από νομίζω ότι μόνο η Sony υποστηρίζει αυτό το μέσο αποθήκευσης όποτε ίσως να μην υπάρχει και περαιτέρω εξελίξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

hallo everyone

prosopika exw 2 kameres gia diaforetikes xrhseis...

h 1h einai h sony pc 330e sta 3MP

kai thn sony dcr hc 30e

to 8ema den einai poia einai h kalyterh alla gia poio logo 8eleis mia kalh camera...

h epilogh panta se mia kalh camera xekinaei apo to budjet pou eisai etoimos na dia8eseis, ton logo xrhsh ths, kai kata poso einai symbath me pc gia epexergasia still pic metafora arxeiwn, kai telos epexergasia video

nomizw na katatopisa...

filika

john

Link to comment
Share on other sites

ego sas protino apo psifiaki tin sony cybershot t-1!!!eimai katoxos tis k einai all-the-money!!!

apo videocameres opia goustarete apo tis handycam...

tora an tha pareis psifiaki i videocamera monos prepei na apofasiseis..

ego pantos exo pathos me fotografies...

sony cybershot t-1.... :) :o :D :p :cool: :lol: :happy: :alien:

ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ!!!

ΚΑΠΝΙΣΤΕ ΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βιντεοκάμερες εγγραφής σε DVD υπάρχουν και από τις Hitachi και Panasonic. Αυτές οι βιντεοκάμερες όμως μειονεκτούν εν σχέση με τις κάμερες τύπου miniDV, αφού υστερούν σε ποιότητα εικόνας, σε διάρκεια εγγραφής, στην αυτονομία και στην δυνατότητα μεταεπεξεργασίας του βίντεο.

 

Εκτός από την Sony HC-30, πολύ καλή κάμερα σ ‘ αυτή την κατηγορία είναι και η Canon MV 750i. Επίσης υπάρχει και η Sony HC-40, με δυνατότητα απευθείας εγγραφής σε κάδρο 16:9.

Link to comment
Share on other sites

Ego pira thn Canon MV 6iMC einai poly mikro kai moyrato modelaki ths canon!!Persino modelo vevaia alla gia ta 690 eyro poy edosa einai poly kala!!Ta video poy travaei einai poly kalaakoma kai oi photoz ikanopoihtikes!!Exei mai aytonomia 3-4ores kai 2xronakia eggyhsh + aggyhsh klopis!!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτα ψηφιακή φωτογραφική θα έπαιρνα και μετά (και αν... ) βιντεοκάμερα. Αλλά έσκασε μύτη ο μπέμπης και χωρίς βιντεοκάμερα δε λέει. Ειδικά τη στιγμή που σου το πρωτοφέρνουν μέσα στο πιρέξ και τις πρώτες μέρες του και στο μαιευτήριο και στο σπίτι αν δεν έχεις βιντεοκάμερα, χάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Βέβαια, την φωτογραφική μηχανή την χρησιμοποιείς πολύ περισσότερο απο την βιντεοκάμερα. Κι εγώ με το μωρό τώρα πιο πολλές φωτογραφίες βγαζω με την παλιά φωτογραφική μηχανη που δεν είναι και ψηφιακή παρά τραβαω βίντεο. Βέβαια είναι μερικές φάσεις που όσες φωτογραφίες και να τραβήξεις χάνεις την ομορφιά τους.

Το βίντεο επι πλεον έχει και ήχο και επί πλέον αν έχεις και χρόνο και μεράκι μπορείς να μαζεύψεις διάφορα βιντεάκια που έχεις τραβήξει και να φτιάξεις dvd. Θέλει πολύ χρόνο αλλά εχει και την πλάκα του. Επί πλέον (αν και δεν έχεις την ίδια ποιότητα με μια καλή ψηφιακή) μπορείς να τραβήξεις βίντεο και μετα να το πας frame by frame και να διαλέγεις τις καλύτερες πόζες/φάσεις και να τις κάνεις capture σε εικόνα. Είναι πολύ καλή φάση.

 

Πάντως αν πάρετε τώρα κάποια handycam, ΠΟΛΥ σημαντικό, να έχει έξοδο firewire (η Sony το λέει i-Link). Εχει σάφώς μεγαλύτερο throuput από το USB 1.1 που παίζουν τώρα όλες (απ'οσο ξέρω) οι χάντυ, που σημαίνει σαφώς καλύτερη ποιότητα εγγραφής στο δίσκο του πισιού.

 

Για μένα το καλύτερο θα ήταν 2 σε 1, αλλά όσο δεν μπορώ να το έχω (και ειδικά από άποψης τιμής), πιστεύω ότι αν δεν συντρέχει ειδική περίπτωση (με μωρό εινανι must! ) ψηφιακή φωτογραφική χωρίς συζήτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τόσο μικρές οι διαφορές στην τιμή που πραγματικά ΔΕΝ αξίζει τον κόπο να πάρεις "απλή" ψηφιακή μηχανή. Εκτός αν κάποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί με το μεγαλύτερο όγκο μιας βιντεοκάμερας. Μόνο τότε. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο δα μικρές οι διαφορες...

Πχ μια σχετικά νορμαλ ψηφιακή με 5 MegaPixel έχει γύρω στα 400-500 Ευρώ; Μια βιντεοκάμερα χωρις memory stick έχει γύρω στα 700 ενώ με memory stick παει κοντά στα 900-1000. memory stick χρειάζεσαι οπωσδήποτε για φωτογραφίες. Και πάλι οι φωτογραφίες που τραβάς με μια τέτοια βιντεοκάμερα συνήθως παίζουν στα 800χ600΄, 'αντε με χίλια ζόρια να πάνε στα 1024χ768, καμία σχεση δηλαδή με τα 5 MegaPixel. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gaz (13 Σεπ. 2004 , 11:42)

 

Δεν είναι τόσο δα μικρές οι διαφορες...

Πχ μια σχετικά νορμαλ ψηφιακή με 5 MegaPixel έχει γύρω στα 400-500 Ευρώ; Μια βιντεοκάμερα χωρις memory stick έχει γύρω στα 700 ενώ με memory stick παει κοντά στα 900-1000. memory stick χρειάζεσαι οπωσδήποτε για φωτογραφίες. Και πάλι οι φωτογραφίες που τραβάς με μια τέτοια βιντεοκάμερα συνήθως παίζουν στα 800χ600΄, 'αντε με χίλια ζόρια να πάνε στα 1024χ768, καμία σχεση δηλαδή με τα 5 MegaPixel. :confused:

 

 

memory stick, memory stick, memory stick... :wacko: :alien: :blink:

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, για σένα μόνο η Sony βγάζει βιντεοκάμερες; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (13 Σεπ. 2004 , 11:49)

 

memory stick, memory stick, memory stick... :wacko: :alien: :blink:

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, για σένα μόνο η Sony βγάζει βιντεοκάμερες; :whistle:

 

 

Σωστός... :p

Είμαι λίγο σονάκιας όσο αφορά τις χάντυ...

Τέλος πάντων, διάγραψε το memory stick και βάλε CF, SD, ό,τι άλλο τέλος πάντων μπορεί να παίξει...

Είναι πάντως κάτι που δεν σου το λένε... Εχουν κουμπάκι photo αλλά αν στο σωζουν στο κασετάκι, άντε να το μαζεψεις μετά.. ταλαιπωρία... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Πάντως για αυτό που λες για το κόστος, βλέπω ψηφιακές βιντεοκάμερες να ξεκινάνε από 399 ευρώ (Sony από 499 :p ). Για αυτό είπα για μικρή διαφορά στην τιμή. :)

 

Σίγουρα μια απλή ψηφιακή δεν είναι ό,τι καλύτερο για να τραβήξει βίντεο. Μια βιντεοκάμερα όμως πιστεύω μπορεί να τραβήξει αξιοπρεπείς φωτό. :) WTH?

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη κλειδί εδώ :cool: είναι το αξιοπρεπείς. Εδώ συμφωνώ απόλυτα. Αλλα συγκρίσιμης ποιότητας με μια ψηφιακή, όχι. Αλλο το μισό MPixel μιας βιντεοκάμερας κι αλλο τα 5 και βαλε (και 8 σε τιμή συγκρίσιμη με μια βιντεοκάμερα).

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι limitations από άποψης σχεδιασμού που μια βιντεκάμερα δεν μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες με την ανάλυση μιας (εστω και φτηνής) ψηφιακής (αν και κάτι μου λέει ότι είναι). Τελικά όμως από άποψης marketing είναι καλή φάση γιατι τελικά σε αναγκάζουν να τα πάρεις και τα δύο. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Το δίλημμα ψηφιακή φωτογραφική ή βιντεοκάμερα, με απασχολούσε και εμένα τον τελευταίο καιρό. Τελικά πήρα την OLYMPUS C-770. Για την ποιότητά της στις φωτογραφίες θεωρώ ότι είναι περιττό να μιλήσω. Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι η ποιότητα των βίντεο που βγάζει, τα οποία θα τολμούσα να πω ότι συναγωνίζονται την ποιότητα των βιντεοκάμερων, αφού η C-770 είναι η μοναδική ψηφιακή που γράφει βίντεο τύπου mpeg4 το οποίο είναι πολύ ψηλής ποιότητας.

 

Λίγο ακριβούτσικη μεν, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνώμη σας για την αγορά ψηφιακής βιντεοκάμερας κατά προτίμηση sony αν αξίζει βέβαια.

Διαθέτω περίπου 500 εως 600 ευρώ (μετρητά-visa)μιας και αυτή που είχα μετα απο 8 χρόνια χάλασε, και μου ζητάνε απο το servise sony 200 ευρώ

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά έχω βρει μια τρελή προσφορα για βιντεοκάμερα με μόλις 296 €!!!

τι λέτε ; πως σας φαίνεται;

 

 

 

JVC Βιντεοκάμερα MiniDV GR-D23E

 

http://aka.fotovista.com/dev/small/13110018.jpg

 

Η βιντεοκάμερα MiniDV GR-D23E είναι ιδανική για τους πρωτάρηδες γιατί η χρήση της είναι πολύ απλή. Διαθέτει αισθητήρα CCD 800 000 pixels, οπτικό zoom 16x και ψηφιακό zoom 700x, θα κάνετε εξαιρετικά φίλμς.

 

περισσοτερα εδω :)

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Εγω πουλαω μια HC-30e της SONY 400Ευρω καινουργια στο κουτι της.

Μου την κανανε δωρο στην γιορτη μου ενω εχω ηδη την 201 :P

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα κανε μια αγγελία εδώ Buy & Sell (Mobiles ) και βάλε την στην υπογραφή σου για να την δουν και αλλα άτομα
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

paidia 8elw na agorasw videocamera alla den exw idea.

to mono pou kserw einai einai oti 8elw na grafw kai na sbinw kai na ta pernaw sto pc gia na ta kanw ekei dvd opws 8elw.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες και η HC-18 καλη ειναι για σενα..........

Αλλα αν θελεις πολυ editing στο PC τοτε πρεπει να παρεις και καρτα edit.

Βεβαια αν θελεις καλυτερη καμερα παρε την δικια μου :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...