Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

epidi skopeyw na agorasw kai psifiaki foto einai kalytera lete na parw video me fotografies akrivi p.x. 800eyrw i mia foto me 300 kai ksexwrista mia videocamera me 500???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hammer (16 Δεκ. 2004 , 15:17)

 

epidi skopeyw na agorasw kai psifiaki foto einai kalytera lete na parw video me fotografies akrivi p.x. 800eyrw i mia foto me 300 kai ksexwrista mia videocamera me 500???

 

παρε καλυτερα την καμερα! ;)
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Να παρει καμερα να τραβαει τι φωτογραφιες ???

Η ποιοτητα θα ειναι επιεικως χαλια, εκτος αν παρει την καμερα της sony με τα 3,3 mp.

Με 300 ευρω βρισκει μια πολυ καλη μηχανουλα και με αλλα 500-600 ευρω μια καλη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teorizo (13 Δεκ. 2004 , 19:24)

 

παιδιά έχω βρει μια τρελή προσφορα για βιντεοκάμερα με μόλις 296 €!!!

τι λέτε ; πως σας φαίνεται;

 

 

 

JVC Βιντεοκάμερα MiniDV GR-D23E

 

http://aka.fotovista.com/dev/small/13110018.jpg

 

Η βιντεοκάμερα MiniDV GR-D23E είναι ιδανική για τους πρωτάρηδες γιατί η χρήση της είναι πολύ απλή. Διαθέτει αισθητήρα CCD 800 000 pixels, οπτικό zoom 16x και ψηφιακό zoom 700x, θα κάνετε εξαιρετικά φίλμς.

 

περισσοτερα εδω :)

 

 

pare tin kali agora kai sta peripou idia lefta ine ayti pou ine poli kaliteri gia emena http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=4@-@10@21@120@@@@@@NV-GS11EG-S@Mini-DV|Camcorder@&altMod=N&upper=&prop=

kai exi 330 me 350 peripou ala gia emena axizi http://www.geizhals.at/eu/a85061.html

an thiathetis kati parapano tote aytin http://www.geizhals.at/eu/a85062.html

http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=4@-@10@21@120@@@@@@NV-GS15EG-S@Mini-DV|Camcorder@&altMod=N&upper=&prop=

Link to comment
Share on other sites

νεα προσφορα:

 

JVC MiniDV GR-DX25E

 

http://www.chrisdr.com/img/minidv%20gr-dx25e.jpg Ανακαλύψτε την DX28E που διαδέχεται την DX25E, με αισθητήρα CCD 800 000 pixels,οπτικό zoom 15x, ψηφιακό zoom 700x, έγχρωμη οθόνη LCD couleur των 6.35 cm. Μια καταπληκτική βιντεοκάμερα

 

Αισθητήρας CCD CCD 1/6 ίντσας 800.000 pixels Ευαισθησία (lux) 0 lux (λειτουργία νυχτερινής λήψης) Οπτικό zoom 16x Ψηφιακό zoom 700x Εστίαση - Φωτογραφική λειτουργία Παρεχόμενη υποδοχή Κανένα Ήχος Stereo PCM Λειτουργία webcam / mini films Ναι (Webcam) Συμβατότητα MSN Messenger Διασύνδεση Παρεχόμενα λογισμικά Digital Photo Navigator - ImageMixer Διάφορα Δυνατότητες τροφοδότησης Τροφοδοσία/Φορτιστής μπαταρίας AA-V100, Μετατροπέας για μπαταρία αυτοκινήτου BH-V1, Μπαταρίεs BN-V107, BN-V107S, BN-V114 Παρεχόμενα αξεσουάρ Μπαταρία - φορτιστής μπαταρίας / προσαρμογέας ηλ.δίκτυου -ιμάντας ώμου - καλώδιο USB - τηλεχειριστήριο - καλώδιο Audio/video - προσαρμογέας scart. Εγχειρίδιο Ναι Βάρος 440 g Διαστάσεις 55 x 102 x 96 mm Άλλες λειτουργίες Δημιουργία CD video, video clips για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

 

€594

 

μια πολυ καλη και φθηνη προσφορα ! enjoy :cool: http://www.chrisdr.com

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teorizo (24 Δεκ. 2004 , 17:07)

 

νεα προσφορα:

 

JVC MiniDV GR-DX25E

 

http://www.chrisdr.com/img/minidv%20gr-dx25e.jpg Ανακαλύψτε την DX28E που διαδέχεται την DX25E, με αισθητήρα CCD 800 000 pixels,οπτικό zoom 15x, ψηφιακό zoom 700x, έγχρωμη οθόνη LCD couleur των 6.35 cm. Μια καταπληκτική βιντεοκάμερα

 

Αισθητήρας CCD CCD 1/6 ίντσας 800.000 pixels Ευαισθησία (lux) 0 lux (λειτουργία νυχτερινής λήψης) Οπτικό zoom 16x Ψηφιακό zoom 700x Εστίαση - Φωτογραφική λειτουργία Παρεχόμενη υποδοχή Κανένα Ήχος Stereo PCM Λειτουργία webcam / mini films Ναι (Webcam) Συμβατότητα MSN Messenger Διασύνδεση Παρεχόμενα λογισμικά Digital Photo Navigator - ImageMixer Διάφορα Δυνατότητες τροφοδότησης Τροφοδοσία/Φορτιστής μπαταρίας AA-V100, Μετατροπέας για μπαταρία αυτοκινήτου BH-V1, Μπαταρίεs BN-V107, BN-V107S, BN-V114 Παρεχόμενα αξεσουάρ Μπαταρία - φορτιστής μπαταρίας / προσαρμογέας ηλ.δίκτυου -ιμάντας ώμου - καλώδιο USB - τηλεχειριστήριο - καλώδιο Audio/video - προσαρμογέας scart. Εγχειρίδιο Ναι Βάρος 440 g Διαστάσεις 55 x 102 x 96 mm Άλλες λειτουργίες Δημιουργία CD video, video clips για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

 

€594

 

μια πολυ καλη και φθηνη προσφορα ! enjoy :cool: http://www.chrisdr.com

 

 

kai sta 419 ande 450 me metaforika kai pola leo apo edo http://www.geizhals.at/eu/a49543.html

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες χρησης της νεας μου panasonic NV-GS400 η αρχικη μου γνωμη οτι ειναι η κορυφαια καμερα εκτος των επαγγελματικων επιβεβαιωθηκε πληρως.

η καμερα ειναι πραγματικα αψογη.οι φωτογραφιες επισης που βγαζει συγγρινονται ανετα με τις καλυτερες 4ΜP μηχανες.

ειδικα για οποιον θελει και ξερει απο χειροκινητες ρυθμισεις μπορει πραγματικα να μεγαλουργησει

(εγω παντως προτιμω το fully auto)

ειναι βεβαια πανακριβη αλλα αξιζει ολα τα ευρω της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας μου προτείνει κάποιος αν ξέρει μια ψηφιακή βιντεοκάμερα απο 400-550 ευρώ (είχα συνηθίσει με μια αναλογική sony 8mm η οποία μετά απο 8 χρόνια χάλασε και το κόστος επισκευής ήταν στα 200 ευρώ)

Με ενδιαφέρει να τραβάω οικογενειακές στιγμές ή να καλύπτω κάποια προσωπικά γεγονότα.Θα ήθελα να μπορώ να τραβάω ''έγχρωμο'' βίντεο με χαμηλό φωτισμό να εχει αυτονομία και να είναι όσο γίνετε ποιό απλή.

Το σίγουρο είναι οτι τραβάω σε βίντεο θα το αντιγράφω σε ενα dvd'r της pioneer (το οποίο εχει εισοδο για dv )για να το βλέπω ποιό άνετα.

Δεν με ενδιαφέρει να βγάζω ψηφιακές φωτογραφίες μέσω αυτής , με ενδιαφέρει επίσης μαγαζιά που πουλάνε σε καλές τιμές βιντεοκάμερες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Canon Βιντεοκάμερα MiniDV MV830i 434 €

ψηφιακή βιντεοκάμερα MiniDV MV830i έχει βάλει στόχο να κάνει τη ζωή σας εύκολη !

Είναι εξοπλισμενη με αισθητήρα CCD 800.000 pixels με οπτικό zoom 20x, και διαθέτει ακόμα ηλεκτρονικό σταθεροποιητή εικόνας για πιο αξιόπιστη video εγγραφή.

Προσφέρει αξιοθαύμαστη ευκολία χειρισμού χάρη στο auto mode και οθόνη LCD 2,4 ιντσών που θα σας λύσει τα χέρια. Διαθέτει επίσης είσοδο DVI-in. Πραγματοποιήστε αξιοπρόσεχτες φωτογραφίες και βίντεο με τη γοητευτική ψηφιακή MV830i και βυθιστείτε στην καρδιά της δράσης !

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/85481/art/canon/aeioaieuiana-minidv-mv830.html?itag=3896

It’s nice to be important but it’s more important to be nice.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λευκαδίτη,την Sony 17E,την έχω περίπου 2 εβδομάδες και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος.Την βρίσκεις 449 ευρώ στα Expert και σε 6 άτοκες δόσεις και 240 (αν δεν απατώμαι) στο πλαίσιο. Τα γενικά τεχνικά της χαρακτηριστικά είναι 800.000 pixels ccd,20x οπτικό ζούμ & 640x ψηφιακό, φακός Carl-Zeiss 25mm,οθόνη αφής, super steadyshot, nightshot plus,δυνατότητα εγγραφής σε 16:9,κλπ. Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τις ψηφιακές κάμερες, είναι ότι κάπου χάνουν στους εσωτερικούς χώρους, ειδικά εάν ο φωτισμός δεν είναι επαρκής. Ωστόσο σε εξωτερικούς χώρους αποδίδουν πραγματικά καλά. Γενικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κάμερα προσφέρει value for money και αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για όσους είναι δεν θέλουν να ξοδέψουν πολλά. Τώρα βέβαια να σου πω την αλήθεια, δεν τις πολυ-εμπιστεύομαι τις Sony σαν μάρκα (Το στερεοφωνικό μου φρίκαρε μετά από ένα μήνα λήξης της εγγύησης),αλλά όσον αφορά τις κάμερες δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια.

 

Hope that helps!

 

Υ.Γ1 - Όταν λες να τραβάς έγχρωμα βίντεο με χαμηλό φωτισμό τι ακριβώς εννοείς;Σε nightshot με χαμηλό φωτισμό τραβάς βίντεο με χρώμα (εντάξει όχι και το πιο ζωντανό του κόσμου), αλλά σε 0 lux φωτισμό(σκότος δηλαδή),το βίντεο φαίνεται ασπρόμαυρο με κάποια ελάχιστη απόχρωση του πράσινου.

 

Υ.Γ2 - Τραβάει και φωτό,αλλά τις αποθηκεύει στην κασετούλα σαν στατική εικόνα.

ΥΓ3 - Μπορείς να την συνδέσεις στο PC είτε με firewire (στο συνιστώ), είτε με usb 2.0 και στην TV με το παρεxόμενο καλώδιο AV OUT.

 

Αν έχεις άλλες ερωτήσεις θα χαρώ να σε βοηθήσω.

 

Φιλικά,

Άγγελος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λευκαδίτη,την Sony 17E,την έχω περίπου 2 εβδομάδες και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος.Την βρίσκεις 449 ευρώ στα Expert και σε 6 άτοκες δόσεις και 240 (αν δεν απατώμαι) στο πλαίσιο. Τα γενικά τεχνικά της χαρακτηριστικά είναι 800.000 pixels ccd,20x οπτικό ζούμ & 640x ψηφιακό, φακός Carl-Zeiss 25mm,οθόνη αφής, super steadyshot, nightshot plus,δυνατότητα εγγραφής σε 16:9,κλπ. Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τις ψηφιακές κάμερες, είναι ότι κάπου χάνουν στους εσωτερικούς χώρους, ειδικά εάν ο φωτισμός δεν είναι επαρκής. Ωστόσο σε εξωτερικούς χώρους αποδίδουν πραγματικά καλά. Γενικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κάμερα προσφέρει value for money και αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για όσους είναι δεν θέλουν να ξοδέψουν πολλά. Τώρα βέβαια να σου πω την αλήθεια, δεν τις πολυ-εμπιστεύομαι τις Sony σαν μάρκα (Το στερεοφωνικό μου φρίκαρε μετά από ένα μήνα λήξης της εγγύησης),αλλά όσον αφορά τις κάμερες δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια.

 

Hope that helps!

 

Υ.Γ1 - Όταν λες να τραβάς έγχρωμα βίντεο με χαμηλό φωτισμό τι ακριβώς εννοείς;Σε nightshot με χαμηλό φωτισμό τραβάς βίντεο με χρώμα (εντάξει όχι και το πιο ζωντανό του κόσμου), αλλά σε 0 lux φωτισμό(σκότος δηλαδή),το βίντεο φαίνεται ασπρόμαυρο με κάποια ελάχιστη απόχρωση του πράσινου.

 

Υ.Γ2 - Τραβάει και φωτό,αλλά τις αποθηκεύει στην κασετούλα σαν στατική εικόνα.

ΥΓ3 - Μπορείς να την συνδέσεις στο PC είτε με firewire (στο συνιστώ), είτε με usb 2.0 και στην TV με το παρεxόμενο καλώδιο AV OUT.

 

Αν έχεις άλλες ερωτήσεις θα χαρώ να σε βοηθήσω.

 

Φιλικά,

Άγγελος.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες επεξηγήσεις σου ,με τα υστερόγραφα σου μου απαντάς σε αυτά που ζήτησα και ειδικά για το θέμα της νυχτερινής λήψης.

Και εγω προχθές που έβλεπα στην sony 17E ''κόλλησα'' με τιμή στην Ηλεκτρονική Αθηνών στα 445 ή 449 ευρώ νομίζω?

Δηλαδή λές να προχωρήσω στην αγορά της?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες επεξηγήσεις σου ,με τα υστερόγραφα σου μου απαντάς σε αυτά που ζήτησα και ειδικά για το θέμα της νυχτερινής λήψης.

Και εγω προχθές που έβλεπα στην sony 17E ''κόλλησα'' με τιμή στην Ηλεκτρονική Αθηνών στα 445 ή 449 ευρώ νομίζω?

Δηλαδή λές να προχωρήσω στην αγορά της?

Μια διευκρίνηση εσύ αγόρασες την Sony DCR-HC17E?Γιατί το πλαίσιο αναφέρει την sony DCR-HC17 στα 428,40 ευρώ ,υπάρχει που δεν περιέχει το Ε?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λευκαδίτη γειά σου.Βασικά δεν θα πρέπει να φαντάζεσαι εξωπραγματικές διαφορές ανάμεσα σε κάμερες από 300-800 ευρώ.Αυτό συμβαίνει διότι στην πλειοψηφία τους, έχουν αφενός ένα μόνο αισθητήρα CCD και αφετέρου φακό μικρής διαμέτρου (25mm-37mm - όσο πιο μεγάλη διάμετρος, τόσο μεγαλύτερη απορρόφηση του φωτός=>καλύτερο ζούμ και ευκρίνεια).Εάν δεις για παράδειγμα την 20 ή 21E, έχει ακριβώς τον ίδιο αισθητήρα με την 17αρα, τον ίδιο φακό, κλπ, και η μόνη της διαφορά είναι το DVin (δεν θυμάμαι καλά εάν έχει και Dock Station),το 800x ψηφιακό ζούμ και η είσοδος για κάρτα μνήμης, ενώ κοστίζει γύρω στα 120 ευρώ ακριβότερα. Η επιλογή μεταξύ των δύο ή των οποιονδήποτε 2 σε αυτό το εύρος της τιμής, ποικίλει ανάλογα με τα γούστα. Στην 17Ε παίρνεις ακριβώς τα ίδια συστατικά χαρακτηριστικά με την 21Ε ή την 30Ε, απλά λιγότερες δυνατότητες ρυθμίσεων και διάφορα άλλα εξτρά που δεν επηρεάζουν άμεσα την ποιότητα της κάμερας. Εν ολίγοις τι θέλω ακριβώς να σου πω :Όπως και με ένα μοντέλο αυτοκινήτου σε συγκεκριμένα κυβικά το οποίο διατίθεται σε αρκετές εκδόσεις, το ίδιο συμβαίνει και με τις κάμερες.Δίνοντας για παράδειγμα 100 ευρώ παραπάνω δεν πρόκειται να πάρεις το 1600 αντί του 1400cc,απλά σε αυτή την τιμή ενδεχομένως να πάρεις και φώτα ομίχλης κλπ, τα οποία ΔΕΝ επηρεάζουν την βασική λειτουργία και επιδόσεις του αυτοκινήτου. Στην 17Ε παίρνεις την βασική έκδοση σε αυτό το εύρος τιμής και δυνατοτήτων.Προσωπικά, εμένα με υπέρ-κάλυψε και ο συνδιασμός της χαμηλής τιμής την καθιστά μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα επιλογή. Για να μην μακρυλογώ άλλο, το να σου πω "πάρε αυτήν ή πάρε την άλλη",δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις βάσει του τι πραγματικά χρειάζεσαι και του μέχρι πόσο είσαι διατεθειμένος να χώσεις το χέρι βαθειά στην τσέπη.

 

Φιλικά,

Άγγελος :)

Link to comment
Share on other sites

Το Ε στο οποίο αναφέρεσαι υποδηλώνει τον γεωγραφικό τομέα στον οποίο διατίθεται (Ε=Europe=Pal system),αλλά νομίζω πως η έλλειψη του Ε οφείλεται καθαρά σε τυπογραφικό λάθος.

Πάντως ρώτα το για να σαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω ολα τα μελοι του forum ως νεος χρηστης!

 

Επι του θεματος τωρα,σε λιγες μερες θα παω να αγορασω βιντεοκαμερα,εχω καταληξει στην canon mvx 25i.Μηπως υπαρχει κανενας αλλος αξιολογος αντιπαλος που να κυμενεται στο ιδιο κοστος(800 με 900euro) και δεν τον εχω λάβει υποψιν μου?τι γνωμη εχετε για την panasonic nv gs150eg?

Link to comment
Share on other sites

Το Ε στο οποίο αναφέρεσαι υποδηλώνει τον γεωγραφικό τομέα στον οποίο διατίθεται (Ε=Europe=Pal system),αλλά νομίζω πως η έλλειψη του Ε οφείλεται καθαρά σε τυπογραφικό λάθος.

Πάντως ρώτα το για να σαι 100% σίγουρος.

Το τσέκαρα το λάθος στο Ε οφείλεται οτι το πλάισιο στην ιστιοσελίδα του το είχε ξεχάσει.Η τιμή που την δίνει είναι στα 428,40 ευρώ αλλά το συγκεκριμένο κατάστημα που πήγα είχε μόνο μια και αυτή ήταν στην βιτρίνα (δηλαδή το μέρος όπου οι πελάτες παίρνουν τις κάμερες στα χέρια τους και τις ’’περιεργάζονται’’)και φοβήθηκα να την πάρω.

Ενα βασικό που εχει είναι οτι μπορεί να συνδεθεί στο dvd´r μου και ετσι θα μπορω να γραφω τις βιντεοσκοπήσεις μου σε dvd

Σε ευχαριστώ για όλα ,αυριο (πρώτα ο θεός) θα πάω σε κάποιο άλλο κατάστημα ΄΄πλαίσιο΄΄ να την αγοράσω

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το Ε στο οποίο αναφέρεσαι υποδηλώνει τον γεωγραφικό τομέα στον οποίο διατίθεται (Ε=Europe=Pal system),αλλά νομίζω πως η έλλειψη του Ε οφείλεται καθαρά σε τυπογραφικό λάθος.

Πάντως ρώτα το για να σαι 100% σίγουρος.

Την αγόρασα απο το πλαίσιο σήμερα στην τιμη των 428,40 ευρώ με 12 άτοκες

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Λεφκαδίτη Sorry που δεν απάντησα είμουν εκτός πόλης.Αντε με γειά σου!!! :) :D :) :D :) Χμμμ.. εμένα μάλλον μου τον έπιασαν γιατι την πήρα 465 με 10 δόσεις (όχι άτοκες) :cry: .Δεν βαριέσαι,αφού είναι οκ!!Άντε καλό τράβηγμα και να προσέχεις την TFT !!!!!!!!!!!

 

Αλήθεια πως σου φαίνεται μέχρι τώρα;

 

Φιλικά,

Άγγελος.

Link to comment
Share on other sites

paidia endiaferomai gia tin agora psifiakis videocameras kai egw. loipon endiaferomai gia tin Sony Handycam DCR PC53E - camcorder - Mini DV. An thelete na tin deite tsekarete tin edw http://www.savastore.com/productinfo/product.aspx?catalog_name=Savastore&product_id=10280483&pid=182

exei kaneis kammia gnomi gia auti tin cam,exete na protinete kammia alli? kai kati allo...i xrisi tou nightshot...voithaei poli se nixterini lipsi i vlakeies gia na plironoume extra ? as me pei kapoios gnomi gia tin cam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...