Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση : υπαρχει κάμερα που να έχει 3ccd , ανάλυση σε 16/9 τουλάχιστον 0,8 Mb και σκληρό δίσκο?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη η Panasonic HDC-HS9 αλλα συγκριτικα με την sony sr,χανει λιγο σε εικονα.

Και το πιο μειον,το μεγεθος της.Πολυ αβολη καμερα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση,

αν καταλαβα καλα να παρω μια HD 3CCD και να τη χρησιμοποιω ως απλή προσωρινά για λόγω όγκου δεδομένων... και όταν στρωσουν τα πραγματα στις τιμες των περιφερειακων να τη χρησιμοποιω ως hd?

δεν υπαρχει σκέτη 3CCD?

η 3CCD με hd έχει μεγάλη διαφορά απο απλή hd ?

 

μηπως λέω πατατες??? ή ζητάω χαζα πράγματα ?

 

απλά όπως ανέφερα στα προηγουμενα post νομιζω οτι είναι νωρις ακόμα για hd για μένα...

και νομιζω οτι η αμέσως καλυτερη ποιότητα-τιμη ειναι απλη 3CCD... σωστα??

 

την Panasonic HDC-HS9 δεν την ειδα για πολυ μεγαλη πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το μελλο πλεον ειναι η HD βιντεοκαμερα,και επομενως ειναι καλη επιλογη η sr.H Panasonic ειναι πραγματικα αβολη στον χειρισμο,την χρησιμοποιησα λιγακι στο πλαισιο για αυτο στο λεω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει σκέτη 3CCD?

 

Υπάρχει απλά την εποχή που υπήρχε, το 3CCD απευθυνόταν περισσότερο σε επαγγελματίες του είδους οπότε ήταν πανάκριβες. Όχι ότι σήμερα άλλαξε αυτό απλά η προσιτότητα τις έκανε να βρεθούν και σε ερασιτεχνικά χέρια. Δες εδώ για παράδειγμα. Κορυφαία κάμερα για την εποχή της! Και τι δεν έχω κάνει με μια τέτοια στα χέρια μου...

 

η 3CCD με hd έχει μεγάλη διαφορά απο απλή hd ?

 

Τεράστια!! Με μια 3CCD κάμερα άνετα γυρνάς ένα επεισόδιο Prison Break! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ παιδια με βοηθησατε παρα πολυ...

στο επισημο site παντως , ετσι για την ιστορια , της panasonic HDC-HS9Εδω

λέει

LENS

Image Sensor (Total) 1/6" CCD (560K x 3 pixels)

Image Sensor (Effective) 16:9 -- 520K x 3

(Moving Picture/Still Picture)

 

σκετη eccd compact για εντελως ερασιτεχνική χρήση υπαρχει?...

οχι γκουμουτσα σαν την Canon-XL2-MiniDV

(αν με δει το σοι θα γελάει για 1000 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Panasonic SDR-H280 πως σας φαινεται... με χαλαει λιγο τα 30gb σκληρου...

αλλα έχει 800κ αν αισθητηρα όχι 560 οπως η HDC-HS9

 

ο φακος Leica θεωρείται καλυτερος του Cmos ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με αγορά βιντεοκάμερας καθότι βλέπω ότι διαθέτετε τις απαραίτητες γνώσεις :happy:

 

Στο παρελθόν είχα μία panasonic, minidv αλλά μου χάλασε (δεν υπήρχε συγχρονισμός ήχου - εικόνας) και την πήγα για service (κάπου στο Νέο Ηράκλειο με έστειλαν). Εκεί πλήρωσα 60 ευρώ, μου είπαν ότι μου την έφτιαξαν αλλά πάλι τα ίδια. Την πήγα πίσω, μου είπαν πάλι ότι την επισκευάσανε αλλά και πάλι τα ίδια! Να μην τα πολυλογώ μόνο και μόνο λόγω του κάκιστου service δεν θα ήθελα panasonic με τίποτα!

 

Ας μπω στο ζουμί:

 

Θα ήθελα μία κάμερα για ερασιτεχνικές λήψεις, οικογενειακές στιγμές, ίσως καμία λήψη αγώνα μπάσκετ και 5x5 και bugdet 350 - 400 euros το πολύ.

 

Μου αρέσει πολύ το editing (έχω το ulead video studio), δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο στην επιλογή τύπου βιντεοκάμερας.

 

Προσανατολιζόμουν αρχικά με κάποια canon σε mini-dv που έχω ακούσει ότι είναι οι πιο αξιόπιστες αλλά πρόσεξα ότι έχουν βγει κάποιες προσιτές οικονομικά JVC με hard drive, όπως αυτές:

 

http://www.skroutz.gr/s/38937/JVC-Everio-GZ-MG330.html

 

http://www.123market.gr/product_info.php?products_id=35571

 

Είμαι, δηλαδή σε δίλλημα, να προτιμήσω κάποια jvc με hd ή canon mini-dv?

 

Έχετε να μου προτίνετε κάτι άλλο σύμφωνα με τις ανάγκες μου και το bugdet μου?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

 

Περικλής,

Link to comment
Share on other sites

Koιτα,η ποιοτητα μιας καμερας που γραφει σε mini-dv,ειναι πραγματικα μια χαρα,αλλα ωστοσο σε κανεναν χρονο θα αποτελει σιγουρα παρελθον η τεχνολογια αυτη.

Επελεξε μια dvd καμερα ή ακομη και με flash memory.

Θα σου προτεινω κιολας μερικες για να παρεις μια ιδεα:

 

CANON DC330

SONY DCR-DVD410E

CANON FS10 FLASH MEMORY

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να στηρίξει βιντεοκάμερα σε μηχανή ή αυτοκίνητο και αν ναι με ποιο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να στηρίξει βιντεοκάμερα σε μηχανή ή αυτοκίνητο και αν ναι με ποιο τρόπο;

εύκολα και φθηνά http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=71_93&products_id=1107

 

δοκιμασμένο πολλές φορές μάλιστα.... σε μοτο και αυτοκίνητο

 

Ανεβάζω και ένα βίντεο στο youtube για να δεις :)

 

κάνω edit σε λίγο

 

ελπίζω να βοήθησα

 

:)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ φιλε μου ειναι η ΣΩΣΤΗ καρτα...

Να εχει το λογοτυπο MARK2....

ΑΥΤΗ να παρεις που ειναι και original...Και το συγκεκριμενο μαγαζι (χωρις να θελω να κανω ΚΑΜΜΙΑ διαφημιση),ειναι Super...

Οσο για τη μηχανη,σου ευχομαι να ειναι καλοριζικη και οτι αποριες εχεις,οταν με το καλο τη παραλαβεις,ρωτα με οτι θελεις ελευθερα...

 

Μόλις τώρα αξιώθηκα να ασχοληθώ με την κάμερα (SONY TG3)... βλέπετε μεθαύριο έχει γιορτή η κόρη μου στο νηπιαγωγείο και θα τραβήξω βίντεο..... Πήρα λοιπόν 2-3 μαγαζιά για να βρω μια μνήμη MEMORY STICK PRO DUO 16GB MARK 2 και δεν είχαν διαθέσιμη... πήρα και αυτό το κατάστημα και μου είπε ο άνθρωπος ότι έχει διαθέσιμη αλλά έχει πουλήσει 3 μέχρι τώρα για HD κάμερες της Sony και βγάζουν πρόβλημα την στιγμή που πατάς το κουμπί REC για να γράψεις βίντεο. ΄Μου είπε ότι γράφει κανονικά, και αποθηκεύει κανονικά όμως όπως μου είπε βγάζει αυτό το μήνυμα σε όλες High Definition κάμερες της Sony, ή τουλάχιστον όπως μου είπε του έχει τύχει 3 φορές μέχρι σήμερα. Οι ίδιες μνήμες σε PSP δουλέυουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα :confused:

 

Τι λέτε να το ρισκάρω ;

 

Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο εσείς ;

 

ΥΓ. ntoukos δεν σε ξέχασα, μου έβγαλε error στο upload εχθες το youtube. Θα ξανα δοκιμάσω σήμερα

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

εύκολα και φθηνά http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=71_93&products_id=1107

 

δοκιμασμένο πολλές φορές μάλιστα.... σε μοτο και αυτοκίνητο

 

Ανεβάζω και ένα βίντεο στο youtube για να δεις :)

 

κάνω edit σε λίγο

 

ελπίζω να βοήθησα

 

:)

Το είχα δει στον Κατερέλο αλλά μου είπε ότι δεν κάνει σε αυτοκίνητο γιατί δε θα έπιανε στο ταμπλό μου. Δε θυμάμαι βέβαια αν παίρνει κλίσεις οπότε να μπαίνει στο παρμπρίζ ανάποδα (ίσως αυτό να εννοείς). Όσο για τη μηχανή έχω δοκιμάσει βεντούζα στο ρεζερβουάρ αλλά πιάνει καλά μόνο προς τα πίσω (μακριά από τα όργανα) και μου φαίνεται και λίγο εκτεθειμένη. Θα περίμενα κάτι σαν αυτό, όχι με βεντούζα αλλά με δακτύλιο συγκράτησης στο τιμόνι, όπως μερικά που υπάρχουν για κινητά, pda κτλ. Δεν έχω δει όμως κάτι τέτοιο στην ελληνική αγορά. Θα περιμένω το βιντεάκι για το αυτοκίνητο μήπως γλυτώσω τις πατέντες με βεντούζες και σχοινιά που τη δένω, που δεν την κρατάνε και πολύ σταθερή. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τότε πας υποχρεωτικά σε CAMERA RAM MOUNTS :)

 

Πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κολήσω στο καπό του αυτοκινήτου όπως επίσης και στις πλαϊνές βαλίτσες της μηχανής μου, πάντα όμως δένω με ένα κορδονάκι την μηχανή με το χερούλι της βαλίτσας ή τον καθρέπτη του αυτοκινήτου. Εμένα μέχρι σήμερα δεν μου έχει τύχει η στραβή :X , και το καλύτερο είναι ότι δεν κοστίζει μια περιούσια ;)

 

ΥΓ. Σόρυ αλλά ξέχασα εχθές το βίντεο :O

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια λοιπον σκεφτωμαι να αγωρασω την πρωτη μου καμερα αλλα δεν ξερω και θελω την βοηθεια σας διαβασα οτι εαν παρω με σκληρο δισκο οτι τα βιντεο ποιανουν πολλη χορο μπορει καποιος να γραψει τα + και τα - για καθε κατηγορια δηλαδη και για hdd ,minidivi memory card επισεις θα με ενδιεφερε και μια αξιοπρεπεις αναλυση επισεις δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 300-400 ευρω

ευχαρηστω και καλες γιορτες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θετικα και αρνητικα

 

Οι καμερες που γραφουν σε miniDV,εχουν δυο θετικακα:Πολυ χαμηλο κοστος αγορας και πολυ καλη ποιοτητα εικονας.Το αρνητικο ειναι οτι σε λιγο χρονο θα αποτελουν παρελθον.

 

Στα θετικα των καμερων με σκληρο δισκο,ειναι η μεγαλη χωρητικοτητα που διαθετουν και η ευκολια μεταφορας βιντεο σε pc για προβολη ή επεξεργασια.

 

Ωστοσο υπαρχουν και οι καμερες με καρτες μνημης flash,ειδικα βολικες τοσα απο θεμα αποθηκευσης και μεταφορας,οσο και απο μεγεθος,γτ ειναι μικρες και βολικες.Απο ποιοτητα εικονας ομως δεν πετανε,αλλα ειναι φτηνες.

 

Οι dvd καμερες ειναι απλα για οσους δεν θελουν να επεξεργαζονται τα βιντεακια τους καθολου και να τα βλεπουν κατευθειαν στο dvd player.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με ενδιαφερει αυτη η καμερα Sony HDR-TG3 αχιζει να τη παρο η οχι;;; η πιοτητα ειναι καλη μιας και ειναι high definition . και pos einai η πιοτητα στις φοτος..;;

επισις στο ebay βλεπο κατι αλλες καμερες high definition με 1080 σε τιμες απο 109 λιρες μεχρι 150 .αυτες αχιζουν;;

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα αξιώθηκα να ασχοληθώ με την κάμερα (SONY TG3)... βλέπετε μεθαύριο έχει γιορτή η κόρη μου στο νηπιαγωγείο και θα τραβήξω βίντεο..... Πήρα λοιπόν 2-3 μαγαζιά για να βρω μια μνήμη MEMORY STICK PRO DUO 16GB MARK 2 και δεν είχαν διαθέσιμη... πήρα και αυτό το κατάστημα και μου είπε ο άνθρωπος ότι έχει διαθέσιμη αλλά έχει πουλήσει 3 μέχρι τώρα για HD κάμερες της Sony και βγάζουν πρόβλημα την στιγμή που πατάς το κουμπί REC για να γράψεις βίντεο. ΄Μου είπε ότι γράφει κανονικά, και αποθηκεύει κανονικά όμως όπως μου είπε βγάζει αυτό το μήνυμα σε όλες High Definition κάμερες της Sony, ή τουλάχιστον όπως μου είπε του έχει τύχει 3 φορές μέχρι σήμερα. Οι ίδιες μνήμες σε PSP δουλέυουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα :confused:

 

Τι λέτε να το ρισκάρω ;

 

Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο εσείς ;

 

ΥΓ. ntoukos δεν σε ξέχασα, μου έβγαλε error στο upload εχθες το youtube. Θα ξανα δοκιμάσω σήμερα

 

Από την στιγμή που η κάμερα που έχεις γράφει σε High Definition,οι κάρτες που θα πρέπει να επιλέξεις θα πρέπει να μπορούν να γράψουν ένα βίντεο HD με τέτοια ταχύτητα ώστε κατά την αναπαραγωγή των βίντεο μετά να μην υπάρχουν σπασίματα ή καθυστερήσεις στην οθόνη...

Αυτοί οι τύποι καρτών είναι οι εξής:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_59&products_id=5686

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

 

Την απάντηση φίλε μου,σου την είχα δώσει σε προηγούμενο πόστ αλλά μην γνωρίζοντας την εμπειρια μου σε βιντεοκάμερες(και λόγικο είναι)την αγνόησες;)

 

Χρόνια Πολλά

:)

Link to comment
Share on other sites

Έμπειρε φίλε μου, για ξαναπρόσεξε λίγο καλύτερα το παραπάνω μήνυμα. Κάτι δεν έπιασες καλά.

 

Χρόνια πολλά και σε σένα :)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα,

σημερα εκανα την τελευταια αγορα για το 2008 την sony HDR-SR12E.

Δεν γνωριζω και πολλα για βιντεοκαμερες αλλα με μια μικρη ματια στο internet ειδα και πιστευω οτι ειναι απο της καλυτερες καμερες της αγορας και της εταιριας αυτης.

Δεν ειχα σκοπο για αγορα καμερας τωρα αλλα την βρηκα με 600 ευρω μεσο φιλου.Καλα δεν εκανα?

Ευχομαι σε ολους σας καλη χρονια με υγεια και καλες αγορες το 2009.

Link to comment
Share on other sites

Έμπειρε φίλε μου, για ξαναπρόσεξε λίγο καλύτερα το παραπάνω μήνυμα. Κάτι δεν έπιασες καλά.

 

Χρόνια πολλά και σε σένα :)

Καλύτερα να δώσεις εσύ λίγο περισσότερη προσοχή στα μηνύματα διότι εγώ σου προτείνω διαφορετικό τύπο μνήμης που θα δουλέψει με την κάμερούλα σου σίγουρα...

Όσο για το ειρωνικό σου στυλάκι απέναντι σε κάποιον που προσπαθεί να σε βοηθήσει...το προσπερνώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και καλή χρονιά σε όλους.

 

Μιλώντας για camcorders θα ήθελα να παραθέσω ένα πρόβλημα που έχω συναντήσει και ευελπιστώ πως ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Τον Μάιο αγόρασα την βιντεοκάμερα DZ-HS501E της Hitachi.

Αυτή υποτίθεται οτι έρχεται με ένα λογισμικό ονόματι imagemixer 3 for hitachi της pixella.Το λογισμικό δεν υπήρχε στο κουτί, πράγμα που μπορεί να με οδηγήσει σε διάφορα συμπεράσματα σε σχέση με το ποιόν του μαγαζάτορα, των υπαλλήλων και τελικά. του καταστήματος όπου αγόρασα την κάμερα, στο οποίο όταν ανέφερα το πρόβλημα μου είπαν οτι μπορεί να είχαν ανοίξει την κάμερα για να τη δείξουν σε κάποιον πελάτη, αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί και όλα τα περιεχόμενα υπάρχουν στη συσκευασία που πήρα (με άλλα λόγια λένε οτι έχασα το δισκάκι με το πρόγραμμα).

Όταν επικοινώνησα με την Hitachi Ellas το μόνο που μου είπαν ήταν να κατεβάσω το nero vision , το οποίο σημειωτέον δίνει χαμηλότατης ποιότητας αποτελέσματα.

Σκοπός μου δεν είναι να κάνω δυσφήμιση στο εν λόγω κατάστημα ούτε στην αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα είναι οτι έχω δοκιμάσει όλα τα editing και authoring προγράμματα που κατάφερα να βρώ (premiere, power director, sony vegas , nero vision, cucusoft κι ένα σωρό άλλα) και είτε δεν θα μπορώ να κάνω inport το αρχείο γιατι έχει format VRO με το οποίο δεν είναι όλα συμβατά,κανένα δεν αναγνωρίζει τα κεφάλαια και χίλια δυο άλλα.

Το imagemixer 3 for Hitachi όσο κι αν το έψαξα δεν κατάφερα να το βρώ πουθενά.

Αν κάποιος έχει αυτό το λογισμικό , παρακαλώ θερμά να επικοινωνήσει γιατί θα μπορούσε να προσφέρει σημαντική βοήθεια.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ίσως να έχει ξανά απαντηθεί αλλά δε βρήκα κάτι...

Από το σκληρό δίσκο της μηχανής σε τι μορφή γράφεται το video και σε τι μορφή (avi, mpeg....) κατεβαίνει στο pc?

 

Έχω χρησιμοποιήσει μηχανή που έκανε απ΄ευθείας εγγραφή σε mini dvd και με είχε βολέψει πολύ, βολεύουν το ίδιο και αυτές με το σκληρό δίσκο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο είναι VRO (με ifo το οποίο απ οτι ξερω είναι για να χωρίζει τα κεφάλαια) και με αυτή τη μορφή έρχεται και στον υπολογιστή.

Είναι ΕΝΑ αρχείο μεγέθους 14,3 GB. Την κάμερα την αγόρασα τον Μάιο και από το καλοκαίρι ψάχνω σαν τρελός αλλά δεν κατάφερα να βρώ κάτι καλό. Το μονο που βρήκα σε κάποιο forum ήταν οτι κάποιος σε μια αντιπροσωπία της Hitach είπε πως μόνο με το imagemixer 3 γίνεται ή αλλοιώς με dvd recorder από αυτά που συνδέεις στην τηλεόραση... Ωστόσο αυτο το πρόγραμμα δεν έχω καταφέρει να το βρώ πουθενά.

Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...