Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχο βρει στο ebay κατι pocket high definition camcorders σε χαμιλες τιμες με 8 μεχρι 16 μπ.ειναι σαν το νοκια ν93.. αυτες αχιζουνε;; εχει παρει κανεις μια απο αυτες;;σορρι που το χαναροταο αλλα θα θελα να χερο
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα πήρα την Sony TG 3 χθες από Κατερέλο 565 € και έψαξα για μνήμη γιατί δεν είχε αυτή την Sandisk HD και τελικά ψάχνοντας βρήκα πως οι μνήμες της SONY 8GB MEMORY STICK PRO DUO MARK 2 είναι πολύ γρήγορες 32 Mbps και σε καλύτερες τιμές , σε EShop και Multirama 8GB 44 € , γράφει πάνω στην συσκευασία για AVCHD . Την δοκίμασα και είναι άψογη , η 4 GB που έχει μέσα στην συσκευασία είναι αυτό το μοντέλο , άρα υπάρχει και αυτή η λύση για μνήμη . Την 16 GB την έχει το EShop 79 .
Link to comment
Share on other sites

Καλά έπαθα η Sony TG3 παίζει απίθανα , χθες το βράδυ που την δοκίμασα για πρώτη φορά δεν ήταν ρυθμισμένη Full HD εργοστασιακά , όποτε έπαιζε απλά καλά , σήμερα όμως που την ρύθμισα σωστά δηλαδή Full HD και τράβηξα μέρα είναι παρά πολύ καλή , έχουμε υπόψη μας βεβαία και το μέγεθος της . Είναι 5 Lux όποτε το βραδύ δεν είναι τελεία αλλά με το φως της μέρας άψογη. Οι μεγαλύτερες Sony HD δηλαδή η 11 και η 12 έχουν 0 Lux όποτε πρέπει να είναι πολύ καλύτερες στα βράδυνα πλάνα , βέβαια από την άλλη έχουμε το πρόβλημα του μεγέθους. Νομίζω πως για την τιμή της είναι μια καλή καμερούλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.... Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως λιγο ακυρη. Επειδη θελω να αγορασω μια καμερα τωρα μηπως μπορειτε να μου πειτε κανενα σαιτ η φορουμ με ατομα επαγγελματιες ωστε να μαθω διαφορα πραγματα που θελω.

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.... Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως λιγο ακυρη. Επειδη θελω να αγορασω μια καμερα τωρα μηπως μπορειτε να μου πειτε κανενα σαιτ η φορουμ με ατομα επαγγελματιες ωστε να μαθω διαφορα πραγματα που θελω.

Ευχαριστω....

 

Δηλαδή σα να πηγαίνεις στο χασάπη και να του λες "επειδή θέλω καλό κρέας, γνωρίζεις κάποιο μαγαζί που μπορώ να βρω;"!!! :dash:

Link to comment
Share on other sites

Aν μας πεις τι ακριβως σε ενδιαφέρει να αγοράσεις,ίσως σου φανούμε και εμείς χρήσιμοι ρε φίλε;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ μέχρι τώρα τα Video μου τα έφτιαχνα DVD με το pinnacle 10 με την Sony TG3 που γράφει σε AVCHD με ποιο πρόγραμμα θα κάνω τα Video DVD;;;;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ μέχρι τώρα τα Video μου τα έφτιαχνα DVD με το pinnacle 10 με την Sony TG3 που γράφει σε AVCHD με ποιο πρόγραμμα θα κάνω τα Video DVD;;;;

 

Το nero vision του nero 9, υποστηρίζει AVCHD. Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.nero.com/eng/nero9-applications-included.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,κατέβασα και το Pinnacle 12 και αυτό υποστηρίζει AVCHD αλλά για να πάρεις όλη την απόδοση κατάλαβα πως πρέπει να γράψεις σε Blu Ray μάλλον . Του ζήτησα να μου το δώσει σε file το αποτέλεσμα της εξαγωγής και όχι σε δίσκο DVD και ήταν χαμηλή η ανάλυση. Νόμιζα πως μπορούσα να το πάρω σε υψηλή ανάλυση και αν το έγραφα σε DVD αλλά θα έγραφε απλά πολύ λιγότερη ταινία . Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ πράγματι σε DVD να πάρω 1080 ανάλυση ;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ πράγματι σε DVD να πάρω 1080 ανάλυση ;;;;;;

 

Χωρίς να γνωρίζω, η λογική μου λέει ότι δε γίνεται μόνο και μόνο επειδή η αναπαραγωγή απλού DVD γίνεται με ταχύτητα 1x όπου το transfer rate είναι 1.32 MB/sec! Βάσει αυτού και μόνο υποθέτω πως είναι αδύνατο να αναπαραχθεί 1080 ανάλυση από κοινό DVD δισκάκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με το Pinnacle 12 μου κάνει AVCHD σε δισκάκι DVD που παίζει μονό στο BluRay με HD ανάλυση , με το Nero 9 θέλει να του βάλω δισκάκι BluRay για να με αφήσει να ξεκινήσω να δουλέψω και να κάνω AVCHD που του ζήτησα , πράγμα που δεν γίνετε γιατί δεν έχω BluRay recorder στο Computer μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άμα έπεσε τόσο η τιμή της,μην το σκέφτεσαι καθόλου!Αξίζει!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , ενδιφερομαι για μια απο τις Sony TG3 και Sanyo hacti 1010 HD

εχει κανεις εμπειρια και απο τις δυο .

Περιμενω απογονο και θα ηθελα μια καλη καμερα για να τραβηξω τα πρωτα του κλαματα :):)

Μου αρεσουν και οι δυο αλλα εχω ακουσει εδω μεσα σχολια μονο για την Sony , για την sanyo κανεις?

Απο τιμη βλεπω ειναι στα ιδια επιπεδα και ετσι δυσκολευομαι να αποφασισω εκτος και εαν εχετε να προτεινετε καποπια αλλη sony περιπου στα ιδια λεφτα με σκληρο δισκο.

Ευχαριστω΄.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πρότεινα αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563264

Η sony sr10 θεωρείται από πολλούς ως κορυφαία κάμερα με σκληρό δίσκο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πρότεινα αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563264

Η sony sr10 θεωρείται από πολλούς ως κορυφαία κάμερα με σκληρό δίσκο.

 

Πολυ καλη η καμερα που προτεινεις αρχιζω και την βλεπω με πολυ ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Eάν σε ενδιαφέρει μια κάμερα με σκληρό δίσκο και HD ποιότητα,νομίζω είναι η ιδανική επιλογή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενδιαφερομαι για βιντεοκαμερα. η χρηση της για ερασιτεχνικες ληψεις , διακοπες , ταξιδια κλπ .

 

απερριψα τη λυση των HD camcorders λογω του οτι θα χρειαστω αναβαθμιση στο pc για να βλεπω το HD υλικο που θα τραβαω και οτι απο οσα διαβασα συμπερανα οτι το AVCHD ειναι ακομα ενα φορματ οχι και τοσο κοινο. κοινως θελω κατι να τραβαω και μετα να το επεξεργαζομαι ευκολα , να το καιω και σε ενα dvd και τελος.

 

με τα πολλα κατεληξα στην sony sr210

http://www.sony.gr/product/sdh-hard-...TechnicalSpecs

 

την οποια βρισκω απο 450-500 ευρω. αυτο που με προβληματιζει ειναι το οπτικο ζοομ (15Χ) . δεν ειναι λιγο ή ιδεα μου ειναι ?

 

ρωταω λοιπον αν καποιος ξερει να μου προτεινει κατι αντιστοιχο και καλυτερο ισως μεχρι 500 ευρω. θεωρω οτι ο 60αρης σκληρος ειναι αρκετος για μη HD υλικο. ευχαριστω και περιμενω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Mπα,δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα άλλο καλύτερο από την SONY SR10E

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους θελω την γνωμη σας για αυτην την βιντεοκαμερα εχω πιστωτικο απο το e-shop και δεν ξερω πια καμερα να παρω την θελω για βιντεο με φιλους οικογενεια γιορτες κτλ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563351

η αν μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη βιντεοκαμερα ειτε σε mini dv η hdd μεχρι 400 ευρω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η JVC που έχεις βάλει στο μάτι είναι συμφέρουσα επιλογή για μια απλή κάμερα.Ρίξε όμως μια ματιά και στην canon FS11 και την Sony SR75.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αναμεσα σε FS11 , SR75 , SR210 και την jvc του φιλου ποια προτεινετε? ειναι ολες στην κατηγορια εως 500 ευρω .
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά την sr210

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα......ψαχνω για καμερουλα απλη και ειμαι μεταξυ

Sony DCR-sr35 --> (249 euro + βαλιτσα μεταφορας δωρο)

JVC GZ-MG330 --> (269 euro)

Canon FS100 +8GB disk -->303 euro

 

τι προτεινεται απο τα παραπανω? ξερω οτι οι 2 πρωτες ειναι με σκληρο δισκο και οι 3η μονο με μνημουλα.....!! Αλλα απο αξιοπιστια και πρακτικοτητα, ποιοτητα και αυτονομια τι ξεχωριζει?

Αυτα τα λιγα προς το παρον....:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...