Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα με την Sony TG1.

Τι αναλυση εχει σε εικονα 4:3 ?(ποσα Mpixel εννοω )

Και σε ποιο καταστημα θα την βρουμε για αγορα γιατι δεν την βρηκα στο νετ για να την αγορασω.

Να προτιμησω την Sony TG1 ή την JVC GZ-HD10EX που την εχω βρει στα 550ευρω?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι την TG3 την ξερω αλλα ειναι πιο ακριβη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά η TG1 πρέπει να έχει αντικατασταθεί από την TG3

ΛΑΘΟΣ...H TG1 και η TG3 ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντελο...

Απλα στην ευρωπαικη αγορα εχει ερθει με το κωδικο TG3 ενω στην Ασιατικη με το κωδικο TG1...

Αν τη παραγγειλετε μεσω e-bay κατα πασα πιθανοτητα θα παρετε την TG1...ενω στην Ελλαδα,η ελληνικη αντιπροσωπια τη φερνει με το κωδικο TG3...

Και για εγγυηση με φοβαστε...Υπαρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ εγγυηση για ενα χρονο απο οπου και να την αγορασετε...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις χωρητικοτητες η μεγαλυτερη memory stick (που παιρνει η Σονυ),ειναι στα 16 GB (4 ωρες περιπου βιντεο) και βεβαια ειναι σαφως ακριβοτερη απο την SD (μεχρι και 32GB) που παιρνει η Σανυο...Η Σονυ εχει δωρο στη συσκευασια και μια καρτα 4GB,ενω η Σανυο τιποτα...Ομως δε πιστευω οτι ειναι και σοβαρο θεμα αυτο,γιατι ετσι κι αλλιως ΜΙΑ φορα θα παρεις καρτα..Τη γεμιζεις και την αδειαζεις στο PC...

Αν θελετε να παρετε μεμορυ στικ για τη Σονυ,να προσεξετε να εχει επανω το λογοτυπο AVCHD,γιατι ειναι ειδικες καρτες μεγαλυτερης ταχυτητας ωστε να μπορειτε να γραψετε HD βιντεο.Και μη "ψαχτειτε" στο Ebay γιατι κυκλοφορει πολυ "μαιμου"...Πηγαινετε καλυτερα στη photoagora στη στουρναρη που ειναι εγγυημενα original Sony,και που εχει αρκετα ανταγωνιστικες τιμες..

Οσον αφορα τιμες,τη Σονυ την εχει στο Adorama στη πλατεια Κανιγγος στα 630 ευρω.

Η JVC GZ-HD10EX ειναι με σκληρο δισκο οχι με καρτες μνημης και ειναι σαφως μεγαλυτερη σε μεγεθος.

Με λιγα λογια...Αν η βασικες σας προτεραιοτητες για την επιλογη καμερας ειναι..

α) η οσο το δυνατον μικροτερη σε μεγεθος,με τη καλυτερη φορητοτητα...

β)η πιο ποιοτικη κατασκευη,που να μπορεις να τη πετας μεσα στο τσαντακι σου,ΧΩΡΙΣ θηκη και χωρις να φοβασαι μη γρατζουνιστει (το τιτανιο της Σονυ ΔΕΝ χαραζεται).

γ)Η "γρηγοραδα" στο point and shoot...

δ)Το πολυ καλο image stabilisation ωστε να μη φαινεται στις ταινιες που τραβας οτι εχεις Παρκινσον..

Και εχεις τη "διαθεση" να δωσεις λιγα ευρω παραπανω και να "θυσιασεις" καπως τη ποιοτητα του βιντεο και των φωτο που τραβας τοτε η Σονυ ειναι ΑΧΤΥΠΗΤΗ..

Αν σε ενδιαφερει περισσοτερο η ποιοτητα του βιντεο (αρκει να εχεις βεβαια σταθερο χερι),πας χωρις δευτερη κουβεντα στη Σανυο..

Εγω προσωπικα τη ΣΟΝΥ δε την αλλαζω ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ...Την εχω ΠΑΝΤΑ στο τσαντακι μεσης...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σαι καλα βοηθησες παρα πολυ.

Λοιπον εμενα το μεγεθος δεν με ενδιαφερει γτ ελαχιστα θα την χρησιμοποιω την καμερα,και θα την εχω στο αμαξι καθε φορα που θα την χρειαζομαι.Επομενως,θα διαλεξω την jvc μιας και τα χαρακτηριστικα της ειναι πολυ καλα κ εχει κ σκληρο δισκο.Την εχω βρει 550ευρω και ειναι μια χαρα πιστευω.

Την Sony TG3 την εχω βρει με 609ευρω http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=1020959&ext=skroutz

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με τον φίλο djdog...έχω και εγώ και τις δύο καμερούλες και στο μόνο που δαιφωνώ με τον φίλο είναι πως η ποιότητα φώτο-βίντεο μεταξύ της sanyo και της sony είναι μέρα με την νύχτα με την sanyo να παραδίδει μαθήματα ποιότητας εικόνας-βίντεο ακόμα και σε μοντέλα άλλων εταιρειών που κοστίζουν σχεδόν τα διπλάσια χρήματα από αυτή....όσο για τρέμουλο στο βίντεο ούτε για πλάκα μιας και φοράει επάνω image stabilisation...

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει τα ξένα foroum να δεί πως τελικά η sanyo είναι πραγματικα μονόδρομος στο θέμα compact cam..

Link to comment
Share on other sites

 

Πάρτε και δείγματα από βίντεο της sanyo για να διαπιστώσετε και μόνοι σας αν τελικά ''κουνάει''

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ...H TG1 και η TG3 ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντελο...

Απλα στην ευρωπαικη αγορα εχει ερθει με το κωδικο TG3 ενω στην Ασιατικη με το κωδικο TG1...

Αν τη παραγγειλετε μεσω e-bay κατα πασα πιθανοτητα θα παρετε την TG1...ενω στην Ελλαδα,η ελληνικη αντιπροσωπια τη φερνει με το κωδικο TG3...

Και για εγγυηση με φοβαστε...Υπαρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ εγγυηση για ενα χρονο απο οπου και να την αγορασετε...

 

Σόρυ δεν το ήξερα :O

 

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές :)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

 

Πάρτε και δείγματα από βίντεο της sanyo για να διαπιστώσετε και μόνοι σας αν τελικά ''κουνάει''

 

Κατ'αρχας,το βιντεο που παραθετεις εχει τραβηχτει ΧΩΡΙΣ ζουμ..

Αλλα ακομα κι ετσι....ΚΟΥΝΑΕΙ!!!

Κι επειδη δε κανουν μονο τα δικα μου ματια "πουλακια",αλλα και ολων των αλλων στα ξενα φορουμς,παραθετω το αποσπασμα απο τη συγκριση των 2 καμερων απο το site steves-digicams που αναμφισβητητα ειναι απο τα πιο γνωστα και αξιοπιστα..

 

"Overall I think the HD1010 has some improvements from the HD1000, but the image stabilization is not much, or at all, better than the previous model. I like everything about the HD1010 except for the stabilization, especially compared to the smaller Sony TG1 I brought along as well.

 

Και μπορω να παραθεσω αλλα 5 τουλαχιστον site που αναφερονται ΟΛΑ στο ιδιο πραγμα...

Γι αυτο αλλωστε,παρ'οτι η Σανυο ειναι φτηνοτερη και τραβαει πιο λεπτομερες και καθαρο βιντεο και φωτο,με το προβλημα που εχει με το image stabilization,δυστυχως πατωσε στην αγορα...

Ενω αντιθετως η TG1,ηδη θεωρειται η πιο επιτυχημενη καμερα της Σονυ σε πωλησεις...

 

Εγω βεβαια προσωπικα οταν θελω να τραβηξω ενα "σοβαρο" βιντεο,χρησιμοποιω τη Σανυο ΜΕ ΤΡΙΠΟΔΟ...Αλλα για τις "καθημερινες" ληψεις,εχω παντα μαζι μου τη Σονυ..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο κι αν ειναι τρέμουλο!!!! HD1010 Slow Motion Test

Οντως πολυ τρεμουλο..

Αλλα μη ξεχναμε οτι η Σανυο μπορει να τραβηξει σε super slow motion με 300 fps...Νουμερο απλησιαστο για αλλες καμερες...

Ειπαμε οτι εχει καποια μειονεκτηματα..Αλλα δε πρεπει να ειμαστε υπερβολικοι...

Η καμερουλα εχει και μερικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πλεονεκτηματα...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ τρεμουλο..

Αλλα μη ξεχναμε οτι η Σανυο μπορει να τραβηξει σε super slow motion με 300 fps...Νουμερο απλησιαστο για αλλες καμερες...Ειπαμε οτι εχει καποια μειονεκτηματα..Αλλα δε πρεπει να ειμαστε υπερβολικοι...

Η καμερουλα εχει και μερικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πλεονεκτηματα...

 

+1 φίλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

H Panasonic HDC-SD9 πως σας φαινεται?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

H Panasonic HDC-SD9 πως σας φαινεται?

Πολυ καλη και μαλιστα με 3CCD και οχι CMOS...

Στα ιδια ομως περιπου επιπεδα με τη TG3,και μαλιστα μεγαλυτερη σε μεγεθος...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη βιντεοκαμερα με ποσα fps τραβαει?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη βιντεοκαμερα με ποσα fps τραβαει?

 

Το ανθρώπινο μάτι, σύμφωνα με την επιστήμη, βλέπει μέχρι 25 fps... Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάμερα που να τραβάει με περισσότερα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω μια minidv camera, αλλά δεν έχω βρεί ακόμα αυτό που θέλω.

 

Μέχρι στιγμής με ενδιαφέρουν 2 μοντέλα:

1) Canon MD215 (καλύτερη νυχτερινή λήψη, αφαιρούμενη μπαταρία, τραβάει σε VGA, είναι όμως Canon:P)

2) Samsung VP-D382 (ελαφρώς χειρότερος φακός, τραβάει όμως σε PAL)

 

Η έρωτηση: Έχετε να προτείνετε κάποια που να συνδυάζει τα παραπάνω; (PAL, αφαιρούμενη μπαταρία).

Διαθέτω max ~200 ευρώ.

 

:)

 

Edit: Βρήκα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου περιγραψει πως θα μετατρεψω το minidv περιεχομενο της κασετας σε dvd? Εχω sony handycam και laptop toshiba "A100-906.Τα συνδεσα επιτυχως με καλωδιο firewire.Επειδη επειγει καπως ελπίζω σε συντομη απαντηση...

 

(έκανα capture με windv όμως λογω καποιων pause βγαινει σπασμενο σε πολλά μερη.Μέγεθος συνολικα περιππου 13 gbyte ειναι..)

 

Περιμενω εναγωνιως μια περιγραφη της διαδικασιας...

 

(Επίσης γενικη ερώτηση: H κασετα minidv αν γραφτει υπαρχει περιπτωση να σβηστεί μετά? Κατα λάθος καπως???)

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα nero 7 η και νεοτερη εκδοση και μεσα εχει το nero vision .

Απο sony micromv τα εκανε ολα τελεια.

με το firewire σε toshiba.

Ειναι πολυ ευκολο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα nero 7 η και νεοτερη εκδοση και μεσα εχει το nero vision .

Απο sony micromv τα εκανε ολα τελεια.

με το firewire σε toshiba.

Ειναι πολυ ευκολο

 

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση.ειχα ενα προβλημα με το nero vision tou nero 7 οπότε εγκατεστησα το nero 9 και με το αντιστοιχο vision εκανα μια χαρά την δουλειά μου.(capture μιας ωρας σε περιπου 12 gbyte και αμεση εγγραφή σε dvd (περιπου 3.5 gbyte επιασε στο dvd).Eυτυχως το καταφερα...Για αρχαριους ειναι οτι πρεπει το vision...(Ειχα χιλιομπερδευτει με το ποσα προγραμματα εβρισκα σε αντιστοιχες ερωτήσεις χρηστών σε φορουμς).

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ενδιαφερομαι για την αγορα μιας βιντεοκαμερας με σκληρο.επειδή δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα,ωρικα αυτες τις 2 καμερες

http://www.pixmania.com/gr/gr/755502/art/jvc/aeioaieuiana-gz-mg330-aoc.html?srcid=7255&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMjQ2Nzk0Nzc7

η

http://www.pixmania.com/gr/gr/1060991/art/sony/aeioaieuiana-dcr-sr35.html?srcid=7255&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMjQ2Nzk1MjM7

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?η αν υπαρχει κατι παρομοιο να το τσεκαρω?

 

καμια προταση παιδια εχουμε????

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μόλις παρήγγειλα την Sony TG3... θεώρησα τελικά ότι το μικρό μέγεθος είναι πρώτη μου ανάγκη, άλλωστε ότι και να πάρω σε 1-2 χρόνια πάλι "πίσω" από άποψη τεχνολογίας θα είναι....

 

Όπως και να έχει θεώρησα έτσι τα πράγματα και λόγω κόστους, και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όταν θα την παραλάβω

:)

 

Οσον αφορα τις χωρητικοτητες η μεγαλυτερη memory stick (που παιρνει η Σονυ),ειναι στα 16 GB (4 ωρες περιπου βιντεο) και βεβαια ειναι σαφως ακριβοτερη απο την SD (μεχρι και 32GB) που παιρνει η Σανυο...Η Σονυ εχει δωρο στη συσκευασια και μια καρτα 4GB,ενω η Σανυο τιποτα...Ομως δε πιστευω οτι ειναι και σοβαρο θεμα αυτο,γιατι ετσι κι αλλιως ΜΙΑ φορα θα παρεις καρτα..Τη γεμιζεις και την αδειαζεις στο PC...

 

Αν θελετε να παρετε μεμορυ στικ για τη Σονυ,να προσεξετε να εχει επανω το λογοτυπο AVCHD,γιατι ειναι ειδικες καρτες μεγαλυτερης ταχυτητας ωστε να μπορειτε να γραψετε HD βιντεο.Και μη "ψαχτειτε" στο Ebay γιατι κυκλοφορει πολυ "μαιμου"...Πηγαινετε καλυτερα στη photoagora στη στουρναρη που ειναι εγγυημενα original Sony,και που εχει αρκετα ανταγωνιστικες τιμες..

 

Φίλε djdog,

 

επειδή ψάχνομαι για μνήμη και επειδή δεν βλέπω πουθενά (στο internet) την σημείωση AVCHD, μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν η παρακάτω μνήνη είναι AVCHD;

http://www.photoagora.gr/sony-memory-stick-16-gb-duo-pro-mark2-and-usb-adapter-p33540.html

 

ευχαριστώ :)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ειναι καλυτερο με σκληρο δισκο η με καρτα μνηνης?αν ειναι της ιδιας ποιοτητας γιατι καποιοι καταφευγουν στην καρτα μνημης??

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...