Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα θετικα μιας καμερας με σκληρο δισκο ειναι η μεγαλη της χωρητικοτητα και η ευκολια μεταφορας video σε pc.Aπο την αλλη οι καμερες με flash memory,βολικες,με μικρες καρτες ομως χωρητικοτητας απο οτι ενας σκληρος,και η ποιοτηα εικονας δεν πεταει κιολας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα θετικα μιας καμερας με σκληρο δισκο ειναι η μεγαλη της χωρητικοτητα και η ευκολια μεταφορας video σε pc.Aπο την αλλη οι καμερες με flash memory,βολικες,με μικρες καρτες ομως χωρητικοτητας απο οτι ενας σκληρος,και η ποιοτηα εικονας δεν πεταει κιολας.

 

Αυτό είναι λογικό να συμβαίνει και ο μόνος λόγος είναι η μικρή ταχύτητα των καρτών μνήμης σε σύγκριση με την ταχύτητα ενός σκληρού δίσκου. Η γρηγορότερη κάρτα μνήμης πλησιάζει τα 20 MB/s και έχει κόστος 10 ευρώ/GB ενώ ένας μέτριος σκληρός δίσκος τρέχει με 100 MB/s και έχει κόστος 0,2 ευρώ/GB. Τα μοναδικά πλεονεκτήματα των καρτών μνήμης απέναντι στους σκληρούς δίσκους είναι το μικρό μέγεθος, και οι σχεδόν ανύπαρκτες φθορές (απουσία μηχανικών μερών).

 

EDIT: Οι υπολογισμοί έγιναν βάσει στοιχείων που πήρα από το e-shop τη στιγμή που γράφτηκε το post.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μόλις παρήγγειλα την Sony TG3... θεώρησα τελικά ότι το μικρό μέγεθος είναι πρώτη μου ανάγκη, άλλωστε ότι και να πάρω σε 1-2 χρόνια πάλι "πίσω" από άποψη τεχνολογίας θα είναι....

 

Όπως και να έχει θεώρησα έτσι τα πράγματα και λόγω κόστους, και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όταν θα την παραλάβω

:)

 

Περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου...

Καλορίζικη φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :)

 

εννοείται θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου, απλά θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερα για τις μνήμες :happy:

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :)

 

εννοείται θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου, απλά θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερα για τις μνήμες :happy:

 

Από την στιγμή που η κάμερα που έχεις γράφει σε High Definition,οι κάρτες που θα πρέπει να επιλέξεις θα πρέπει να μπορούν να γράψουν ένα βίντεο HD με τέτοια ταχύτητα ώστε κατά την αναπαραγωγή των βίντεο μετά να μην υπάρχουν σπασίματα ή καθυστερήσεις στην οθόνη...

Αυτοί οι τύποι καρτών είναι οι εξής:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_59&products_id=5686

 

Ελπίζω να βοήθησα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μόλις παρήγγειλα την Sony TG3... θεώρησα τελικά ότι το μικρό μέγεθος είναι πρώτη μου ανάγκη, άλλωστε ότι και να πάρω σε 1-2 χρόνια πάλι "πίσω" από άποψη τεχνολογίας θα είναι....

 

Όπως και να έχει θεώρησα έτσι τα πράγματα και λόγω κόστους, και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όταν θα την παραλάβω

:)

 

 

 

 

 

Φίλε djdog,

 

επειδή ψάχνομαι για μνήμη και επειδή δεν βλέπω πουθενά (στο internet) την σημείωση AVCHD, μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν η παρακάτω μνήνη είναι AVCHD;

http://www.photoagora.gr/sony-memory-stick-16-gb-duo-pro-mark2-and-usb-adapter-p33540.html

 

ευχαριστώ :)

 

ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ φιλε μου ειναι η ΣΩΣΤΗ καρτα...

Να εχει το λογοτυπο MARK2....

ΑΥΤΗ να παρεις που ειναι και original...Και το συγκεκριμενο μαγαζι (χωρις να θελω να κανω ΚΑΜΜΙΑ διαφημιση),ειναι Super...

Οσο για τη μηχανη,σου ευχομαι να ειναι καλοριζικη και οτι αποριες εχεις,οταν με το καλο τη παραλαβεις,ρωτα με οτι θελεις ελευθερα...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο πλαισιο και δοκιμασε μερικες βιντεοκαμερες.Πραγματικα η TG3 εχει πολυ καλη αναλυση,αν και στο zoοm δεν μου αρεσε ιδιαιτερα,αλλα γενικα τα σπαει.Ευκολια,κομψη,ελαφρια.

 

Εγω τελικα κατεληξα στην sony sr75e που πραγματικα στα 499ευρω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα,

διαβασα σχεδόν όλο το thread ,μιλησα και με έναν γνωστο πιο ειδικο απο εμενα και θα ήθελα τη βοήθεια σας...

 

λοιπον έχω αποκλεισει τη HD γιατι πολυ απλα θα πρέπει να μπω σε αυτη τη λογική όλη η αλυσιδα να ειναι HD... αν και έχω HD tv ο όγκος θα είναι τεραστιος, πρεπει να τα γραφω σε blue ray να παρω dvd player που να τα παιζει...

το project οικονομικά εκτοξεύεται... χώρις κάποιον ιδιαίτερο λόγο μιας και θα είναι για οικογενειακή χρήση...

 

ερωτηση : υπαρχει κάμερα που να έχει 3ccd , ανάλυση σε 16/9 τουλάχιστον 0,8 Mb και σκληρό δίσκο?

 

απο τα λιγα που κατάλαβα είναι η αμέσος καλυτερη σε χαμηλοτερη αποδοση απο τις hd

 

βρηκα 3ccd αλλα σε miniDV ... το οποιο δε ξερω ποσο εύχρηστο είναι στο μονταζ έστω και απλό...

 

 

αν είναι και sony ακόμα καλυτερα (τη θεωρω καλής ποιότητας, καλο steady ,0 lux night shot κλπ)

 

το μέγιστο ποσο που μπορώ να δώσω είναι 700-800 Ε αλλα με όλα μεσα μπαταρία μεγαλη τσαντες κλπ

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη προταση για μενα....Sony SR10 με το πακετο που σου προσφερει το pixmania http://www.pixmania.com/gr/gr/1306355/art/sony/aeioaieuiana-ooce-o-aoens.html

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε!!!

 

Μάλλον πρέπει να μετάνιωσε για την επιλογή του και δεν θέλει ούτε να μπεί στον κόπο να γράψει πέντε πράγματα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω παντως οτι η TG3 ειναι πολυ καλη καμερα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μετάνιωσε για την επιλογή του και δεν θέλει ούτε να μπεί στον κόπο να γράψει πέντε πράγματα:rolleyes:

Αγαπητέ, όχι δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μου γιατί πολύ απλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.... Την έχω 10 ημέρες και δεν έχω προλάβει, ούτε έχω βρει αφορμή για να την χρησιμοποιήσω. Όταν θα την δοκιμάσω με χαρά θα σε ενημερώσω.

 

:)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω παντως οτι η TG3 ειναι πολυ καλη καμερα.

 

Στην θεωρία είναι πολύ καλή,στην πράξη τα χαλάει λίγο;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, όχι δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μου γιατί πολύ απλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.... Την έχω 10 ημέρες και δεν έχω προλάβει, ούτε έχω βρει αφορμή για να την χρησιμοποιήσω. Όταν θα την δοκιμάσω με χαρά θα σε ενημερώσω.

 

:)

 

Τότε να ευχηθούμε άμεσες και καλές λήψεις....

Που θα πάει...Χριστούγεννα έρχονται:)

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη προταση για μενα....Sony SR10 με το πακετο που σου προσφερει το pixmania http://www.pixmania.com/gr/gr/1306355/art/sony/aeioaieuiana-ooce-o-aoens.html

Ευχαριστώ για το χρόνο σου,

αυτό

Αισθητήρας CCD (σε pixels) Αισθητήρας CMOS 1/3" ClearVid progressif

3,2 m

σημαίνει οτι είναι 3ccd?

το HD 1080i είναι πιο χαμηλο HD?ο όγκος των ταινιων ποσος θα είναι για 1 ωρα βιντεο?

είναι HD με όλα τα μειονεκτηματα?

 

ειδα το http://www.sony.gr/product/hdd-avchd-hard-disk-drive/hdr-sr10e/tab/technicalspecs#tab

 

Αριθμός ενεργών pixel σε τρόπο λειτουργίας βιντεοκάμερας (K)

Λειτουργία 16:9, 1490 / Λειτουργία 4:3 1120

Αριθμός ενεργών pixel σε τρόπο λειτουργίας μνήμης (K)

Λειτουργία 16:9, 1490 / Λειτουργία 4:3 1990

 

είναι αυτά που ζητάω σωστά??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον έχω αποκλεισει τη HD γιατι πολυ απλα θα πρέπει να μπω σε αυτη τη λογική όλη η αλυσιδα να ειναι HD... αν και έχω HD tv ο όγκος θα είναι τεραστιος, πρεπει να τα γραφω σε blue ray να παρω dvd player που να τα παιζει...

το project οικονομικά εκτοξεύεται... χώρις κάποιον ιδιαίτερο λόγο μιας και θα είναι για οικογενειακή χρήση...

Μόνο για αυτό, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι αν πάρεις κάμερα HiDef (αλλά και Standard Def - SD) με αποθήκευση σε κασέτα mini DV, μπορεί η μεταφορά στον Η/Υ να είναι αργότερη, αλλά έχεις ταυτόχρονα το μέσο (την κασέτα δηλαδή) για να αποθηκεύεις το πρωτογενές αμοντάριστο αλλά και ασυμπίεστο (χωρίς συμπίεση mpg) υλικό που τράβηξες. Όποτε, στην περίπτωση του HD, τραβάς σε HD, περνάς το υλικό στον H/Y, κάνεις το μοντάζ σου και φτιάχνεις το DVD σε απλή ευκρίνεια, σβήνεις από τον Η/Υ το HD υλικό γιατί πιάνει χώρο, αγοράζεις όταν φθηνήνουν τις απαιτούμενες συσκεύες HD, ξαναπερνάς το υλικό και ξανακάνεις το μοντάζ στον Η/Υ (τα περισσότερα προγράμματα σου δίνουν την δυνατότητα να αποθηκεύσεις το project χωρίς τα αμοντάριστα αρχεία) και φτιάχνεις το BluRay σου. Και όλα αυτά χωρίς να χρειαστείς file server :p για να αποθηκεύσεις το HD τραβηγμένο υλικό σου. ;) Και δεν αγχώνεσαι μήπως γεμίσει ο σκληρός δίσκος της κάμεράς σου.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nickboldhead,οταν βλεπεις στα χαρακτηριστικα μιας βιντεοκαμερας να αναφερεται οτι το συστημα αισθητηρα ειναι CCD,σημαινει οτι χρησιμοποειται ενας φακος λιγακι πιο ποιοτικος για να αποτυπωνει καλυτερα τα χρωματα και τις λεπτομερειες.

Το 1080i σημαινει οτι επροκεiτo για full HD.O ογκος τωρα ενος βιντεο μιας ωρας δεν γνωριζω ποσο ειναι,αλλα δεν σε απασχολει αυτο,γτ μεταφερεις τα βιντεο σου στον σκληρο δισκο του Pc,που εχεις τεραστιο χωρο δεδομενων εκει.Και ναι πραγματι η SR10 ειναι αυτη η καμερα που ψαχνεις.Ειναι απο τις κορυφαιες βιντεοκαμερες της Sony και δεν θα σε απογοητευση σε τιποτα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει εδώ (link) ένα άρθρο, όπου το ασυμπίεστο HD 1080p video μπορεί να ξεπεράσει και τα 300-400 GB ανά ώρα!!! Βέβαια, αναφέρεται σε NTSC και όχι PAL, αλλά νομίζω ότι τα νούμερα θα είναι παραπλήσια. Οπότε, για αυτό προτείνω προσωπικά την αγορά κάμερας με κασέτα DV, ώστε να κρατάει κάποιος άνετα αρχείο με το αρχικό υλικό του.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτηκα και γω και δε θελω HD..

με 40gb σκληρό στην κάμερα δηλ. ποσο video θα καταφέρω να γράψω?

αν πάω μια εκδρομή θα πρέπει να παρω και το φορητό μαζί μου και να περνάω την ώρα μου μπροστά απο αυτόν για να γκριανιάζει η γυναίκα!!!!????

 

μπορει οι εταιρίες να προτείνουν αλλα εμείς αποφασίζουμε..

 

νομιζω nagata οτι 3ccd σημαινει ένα ccd για κάθε χρώμμα...

άρα η ποιότητα είναι ικανοποιητικότατη για τη δουλεια που τη χρειάζομαι αλλά ο όγκος παραμένει σε λογικά πλαίσια

 

τα miniDV μου φαινονται ακόμα πιο άβολα...θα γεμίσω δισκάκια ... ή αν παρω επανεγράψιμο αφου γραφω θα πρεπει να τα περναω στο pc και αφου είναι και ασυμπίεστα θα κάνει πολύ χρόνο και μάλον θα χρειαστεί να αλλαξω κάρτα γραφικών!!!

Εχω πελαγώσει... υπαρχει 3ccd με σκληρό ή οχι...???

Εάν ειναι μονόδρομος το hd να ακολουθησω και να πάρω μια πιο οικονομική και ένα mediaplayer 2ΤΒ να κανω τη δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω την SR10.Aποκλειεται να τραβηξεις πανω απο 15 ωρες βιντεο σε full HD.

 

Aν θες τωρα ριξε και μια ματια στην JVC GZ-HD3 που εχει συστημα αισθητηρα 3CCD,HD και σκληρο δισκο 60GB .

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω την SR10.Aποκλειεται να τραβηξεις πανω απο 15 ωρες βιντεο σε full HD.

 

Aν θες τωρα ριξε και μια ματια στην JVC GZ-HD3 που εχει συστημα αισθητηρα 3CCD,HD και σκληρο δισκο 60GB .

 

Ευχαριστώ για την απαντηση,

αρα να καταλαβω οτι δεν υπαρχει βιντοκαμερα με 3ccd χωρίς HD ?

γιατι δυστυχώς βλέπω οτι το κόστος αυξανετε...

 

δηλ. να παω στη λυση της οικονομικής sony HD με σκληρό και να αγοράσω ένα mediaplayer με TB ?

και παλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eγω τουλαχιστον σου το προτεινω αυτην την λυση,γτ πραγματικα θα εχεις τελεια εικονα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...