Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για χαβαλέ αρχεία Ίσως.

Για προσωπικά πράγματα, θα επιστευοσουν τον DOTCOM;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Κάτι διάβασα τώρα που μου το είπες..Πλέον όμως στις εποχές που ζούμε, άκρως ευαίσθητα δεδομένα, απλά δε τα ανεβάζεις πουθενά.(Ενας θεός ξέρει πως χρησιμοποιούνται τα δικαιώματα που πατάμε κλικ όταν κάνουμε εγκατάσταση ενα apk) επίσης εντύπωση μου είχε κάνει,μια φορά που είχα ανεβάσει σε μία σελίδα στο fb απο το gdrive μου,το youtube vanced αλλα cloned με το app cloner.Μετα από λίγο έγραφε κάτι περίεργα και μου το κατέβασαν.(και δεν το έκαναν οι διαχειριστές,γιατί ήμουν και γω ανάμεσα σε αυτούς)Αρα πιθανότατα και η google βλέπει τα πάντα στο gdrive μας δυστυχώς..
Link to comment
Share on other sites

Τα πολύ ευαίσθητα δεδομένα καλό είναι να τα ανεβάζουμε κρυπτογραφημένα στο cloud. Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή cryptomator για αυτό
Link to comment
Share on other sites

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει. Έτσι πάει δυστυχώς. Το cloud είναι ναι μεν ένας προσωπικός χώρος (φαντάσου εγώ πληρώνω και για έξτρα χώρο στο Google drive), αλλά γνωρίζω ότι κάποιος admin λογικά θα έχει πρόσβαση αν επιθυμεί. Σίγουρα δεν έχουν πρόσβαση οι υπάλληλοι αλλά για "λόγους ασφαλείας" σίγουρα θα υπάρχει ένα back door. Ειναι σα να λέμε ότι έχω δικιά μου μια πολυκατοικία με είκοσι διαμερίσματα, και δε μπορώ να μπω στο κτήριο μου αν κάτι δε πάει καλά. Ο ιδιοκτήτης θα μπει είτε στο κοινόχρηστο είτε και για λόγους ασφαλείας σε πιο ιδιωτικό χώρο. Επίσης αν διαβάσετε γράφει ότι αν παρατηρηθεί η παράνομη χρήση του λογαριασμού τότε ο λογαριασμός θα διαγράφεται. Είχα κάποτε ένα φοιτητικό edu λογαριασμό στη Google με απεριόριστο χώρο. Φορτωνα ότι ταινία και mp3 είχα. Ε, αν εγώ ξεκίναγα να κοινοποιώ link με τα αρχεία δημόσια και έβλεπαν τρομερή κίνηση σε αυτά τα λινκ, τότε θα κοίταγαν τι είναι αυτό που έχει κοινοποιηθεί και θα το διεγραφαν. Για σένα δεν ασχολούνται τι φορτώνεις. Αντιλαμβανεστε ότι τόσοι πολλοί λογαριασμοί δε μπορούν να ελεγχτουν από ανθρώπους. Όπως το Gmail έτσι και στο drive τα αρχεία σκαναρονται για διάφορους λόγους από bots. Πχ κάτι cracks που τα anti-virus τα βλέπουν ιούς το drive δε τα φορτώνει χημα. Μόνο με συγχρονισμό με την εφαρμογή. Από το browser δε το φορτώνει. Όπως επίσης για τα τα κατεβάσεις τα ***** πρέπει να κάνεις πατέντα. Αλλιώς σου λέει ότι είναι ιός και το κόβει. Με λίγα λόγια αν θες 100% ιδιωτικότητα πάρε σκληρό που δε θα τον τρέχεις συνέχεια ώστε να μη καεί η πάρε Nas. Το clouding αν και είναι το μέλλον, είναι περισσότερο για ευκολία και να έχεις παντού τα αρχεία σου. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που είχαν σπάσει με διάφορους τρόπους λογαριασμοί διάσημων και βγήκαν στην φορά προσωπικά δεδομένα. (αναφέρομαι σε icloud)
Link to comment
Share on other sites

Αν το ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει ήταν για αυτό που είπα παραπάνω, να σου πω ότι κρυπτογραφώντας τα αρχεία σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί η Google για να ξεκλειδώσει τα δικά σου αρχεία. Ίσως κάποιος hacker και αυτό πάντα με επιφύλαξη, αν είναι πολύ δύσκολη η κρυπτογράφηση. Πχ έχω αρχείο πολύ σημαντικό που το έχω διπλά κρυπτογραφημένο και εννοείται το έχω και σε σκληρούς
Link to comment
Share on other sites

H google δε θα κατσει να ασχοληθει ουτε με την διαθηκη σου, ουτε με τις φωτο των παιδιων σου, ουτε με τους αριθμους τραπεζων σου.

και τα mail θα σκαναρει και τις φωτο και ολα. Μεχρι εκει.

Τα υπολοιπα ειναι ή hacking ή προσβαση απο το κρατος.

θα σου ελεγξουν και το google/microsoft account, και τα viber/whatsapp κλπ αν σε εχουν υποπτευθει για εγκληματα τυπου τρομοκρατιας/κατασκοπιας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως του παρόντος θέματος το αν σε παρακολουθεί κάποιος και ποιός!

 

Πηγαίνετε στο σωστό θέμα να συζητήσετε ή ανοίξτε κάποιο καινούριο αν δεν υπάρχει:cool:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα ξέρω αυτά και όπως ήδη είπα πληρώνω για να έχω έξτρα χώρο. Και ναι, τα έχω όλα εκεί... Καλώς κακώς!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν χρειάστηκε τίποτα από αυτά να κάνω. Είχε αποθηκευτεί κάπου, δεν θυμάμαι τώρα που και το κατέβασα από κει το vanced.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει upload από την Android συσκευή μου στο Google Drive κάποια αρχεία. Κατέβασα έπειτα την εφαρμογή για το Windows PC μου και δε τα βλέπω τα αρχεία. Μπαίνω και από το web interface στο Google Drive και πάλι δε φαίνονται.

Μέσα από την εφαρμογή όμως στο Note 10+ μου φαίνονται κανονικά, μάλιστα όταν τ'ανέβασα μου έβγαλε επιτυχές μήνυμα ότι έγιναν upload 70mb.

Είπα ν'αλλάξω το Dropbox αλλά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο το Drive. Τι κάνω λάθος και δε φαίνονται τα αρχεία;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει upload από την Android συσκευή μου στο Google Drive κάποια αρχεία. Κατέβασα έπειτα την εφαρμογή για το Windows PC μου και δε τα βλέπω τα αρχεία. Μπαίνω και από το web interface στο Google Drive και πάλι δε φαίνονται.

Μέσα από την εφαρμογή όμως στο Note 10+ μου φαίνονται κανονικά, μάλιστα όταν τ'ανέβασα μου έβγαλε επιτυχές μήνυμα ότι έγιναν upload 70mb.

Είπα ν'αλλάξω το Dropbox αλλά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο το Drive. Τι κάνω λάθος και δε φαίνονται τα αρχεία;

 

Mόλις έκανα upload μιά φωτογραφία από το τηλέφωνο και πήγα από browser στο pc και την είδα κανονικά.

Και να φανταστείς ότι έχω iPhone, όλα αυτά έγιναν από iOs!

 

Oπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά με την περίπτωσή σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει upload από την Android συσκευή μου στο Google Drive κάποια αρχεία. Κατέβασα έπειτα την εφαρμογή για το Windows PC μου και δε τα βλέπω τα αρχεία. Μπαίνω και από το web interface στο Google Drive και πάλι δε φαίνονται.

Μέσα από την εφαρμογή όμως στο Note 10+ μου φαίνονται κανονικά, μάλιστα όταν τ'ανέβασα μου έβγαλε επιτυχές μήνυμα ότι έγιναν upload 70mb.

Είπα ν'αλλάξω το Dropbox αλλά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο το Drive. Τι κάνω λάθος και δε φαίνονται τα αρχεία;

 

Απο web browser πατα αριστερα στο "χρησιμοποιειται xxMB απο XXGB" κι επειτα δεξια πανω στο "Αντιγραφα ασφαλειας", μπορει να τα ανεβασες ως αντιγραφα ασφαλειας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όλα καλά, τελικά ήταν δικιά μου η βλακεία γιατί τα έκανα upload στον δεύτερο Google λογαριασμό μου, και στο PC έμπαινα από τον πρώτο. :rolleyes:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Memento Database
Φωτογραφίες ομως δεν μπορείς να ανεβάσεις...εκτος και αν κανω εγώ κάποιο λάθος

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε (S10e), αλλά το tik tok αρνείται πεισματικά να με θεωρήσει eligible για account. Δοκίμασα να καθαρίσω data & cache, να δω αν έχει updates, να το ξανακάνω εγκατάσταση, τίποτα. Τι σκατά? Δεν με πάει?

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα σε (S10e), αλλά το tik tok αρνείται πεισματικά να με θεωρήσει eligible για account. Δοκίμασα να καθαρίσω data & cache, να δω αν έχει updates, να το ξανακάνω εγκατάσταση, τίποτα. Τι σκατά? Δεν με πάει?

 

Ισως με καποιο τροπο να αναγνωριζει την ηλικια σου. Ειναι ακαταλληλο για ανω των 15 ετων.:lol::lol::lol:

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ισως με καποιο τροπο να αναγνωριζει την ηλικια σου. Ειναι ακαταλληλο για ανω των 15 ετων.:lol::lol::lol:

:lol::lol:

Παίζει

 

Αλλά έχει πλάκα!

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση, εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα για τους messengers.

 

Ποιος-ποιοι θεωρούνται οι πιο ασφαλείς που να έχουν εφαρμογή σε Android (και προαιρετικά και σε υπολογιστή)?

 

Βρήκα αυτό και λένε καλά πράγματα για το Utopia, αλλά αναφέρουν και κάποια λιγότερο "dark" αλλά επίσης μικρά όπως το Threema, Wire, Briar, Dust, KakaoTalk, Tox.chat κλπ

 

https://hackernoon.com/what-is-the-best-private-encrypted-messenger-is-anybodys-guess-5giwx31kh

 

υπάρχει περίπτωση να ανέβει κάποιο από αυτά; Ακόμη και το Telegram από τα μεγάλα, αν και περισσότερο ασφαλές σε σχέση με Whatsapp ή Viber, δίνεις έναν αριθμό τηλεφώνου για εγγραφή και όλα πάνε στον server τους...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την εφαρμογη του απε-μπε (αθηναικο πρακτορειο ειδησεων) ;

ξαφνικα μετα απο λιγες μερες σταματησαν να βαρανε ειδοποιησεις,

την ανοιξα και ξανα αρχισαν να ερχονται (και την εβγαλα και απο την βελτιστοποιηση μπαταριας),

τους στελνω μειλ λοιπον οπου γραφω τα εξης:

"γιατί σταμάτησαν οι ειδοποιήσεις μετά από λίγες μέρες και μετά που την

άνοιξα άρχισαν πάλι να έρχονται; θέλει απενεργοποίηση από την

βελτιστοποίηση μπαταρίας;"

 

και μου απαντανε:

"Ναι, όπως μας λένε οι τεχνικοί μας, αν εξαιρέσετε την εφαρμογή από την βελτιστοποίηση μπαταρίας, θα τρέχουν πιο πολλές ειδοποιήσεις.

Επίσης, καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή πιο συχνά αν θέλετε να μην σταματούν.

Αν την ανοίγετε κάθε λίγες μέρες, το λειτουργικό θα συνεχίσει να τρέχει και να σας στέλνει τα νεότερα alerts.

Κι όποτε σταματούν, μπορείτε να την ξανανοίγετε ώστε να ξαναρχίζουν."

οκ, προφανως και δεν γνωριζει το αντικειμενο η κοπελα/κυρια,

αλλα εχει λογικη το δευτερο σκελος;

εγω δεν θελω να την ανοιγω, πρεπει καθε τοσο να... την ξυπναω;

αν την βγαλω απο τη βελτιστοποιηση δεν ειναι το ιδιο πραγμα;

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την εφαρμογη του απε-μπε (αθηναικο πρακτορειο ειδησεων) ;

 

ξαφνικα μετα απο λιγες μερες σταματησαν να βαρανε ειδοποιησεις,

 

την ανοιξα και ξανα αρχισαν να ερχονται (και την εβγαλα και απο την βελτιστοποιηση μπαταριας),

 

τους στελνω μειλ λοιπον οπου γραφω τα εξης:

 

"γιατί σταμάτησαν οι ειδοποιήσεις μετά από λίγες μέρες και μετά που την

 

άνοιξα άρχισαν πάλι να έρχονται; θέλει απενεργοποίηση από την

 

βελτιστοποίηση μπαταρίας;"

 

 

 

και μου απαντανε:

 

"Ναι, όπως μας λένε οι τεχνικοί μας, αν εξαιρέσετε την εφαρμογή από την βελτιστοποίηση μπαταρίας, θα τρέχουν πιο πολλές ειδοποιήσεις.

 

Επίσης, καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή πιο συχνά αν θέλετε να μην σταματούν.

 

Αν την ανοίγετε κάθε λίγες μέρες, το λειτουργικό θα συνεχίσει να τρέχει και να σας στέλνει τα νεότερα alerts.

 

Κι όποτε σταματούν, μπορείτε να την ξανανοίγετε ώστε να ξαναρχίζουν."

 

οκ, προφανως και δεν γνωριζει το αντικειμενο η κοπελα/κυρια,

 

αλλα εχει λογικη το δευτερο σκελος;

 

εγω δεν θελω να την ανοιγω, πρεπει καθε τοσο να... την ξυπναω;

 

αν την βγαλω απο τη βελτιστοποιηση δεν ειναι το ιδιο πραγμα;

που την βρίσκουμε και με ποιο όνομα αυτήν την εφαρμογή;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες στην εφαρμογή Outlook email πως βγάζουμε τις διαφημίσεις; κάθε φορά που μπαίνω έχει κάποια διαφήμιση σαν εισερχόμενο email
Link to comment
Share on other sites

α αυτή είναι την είχα δει αλλά νόμιζα ότι είναι μακεδονικό μόνο και μπερδεύτηκα

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την εφαρμογη του απε-μπε (αθηναικο πρακτορειο ειδησεων) ;

ξαφνικα μετα απο λιγες μερες σταματησαν να βαρανε ειδοποιησεις,

την ανοιξα και ξανα αρχισαν να ερχονται (και την εβγαλα και απο την βελτιστοποιηση μπαταριας),

τους στελνω μειλ λοιπον οπου γραφω τα εξης:

"γιατί σταμάτησαν οι ειδοποιήσεις μετά από λίγες μέρες και μετά που την

άνοιξα άρχισαν πάλι να έρχονται; θέλει απενεργοποίηση από την

βελτιστοποίηση μπαταρίας;"

 

και μου απαντανε:

"Ναι, όπως μας λένε οι τεχνικοί μας, αν εξαιρέσετε την εφαρμογή από την βελτιστοποίηση μπαταρίας, θα τρέχουν πιο πολλές ειδοποιήσεις.

Επίσης, καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή πιο συχνά αν θέλετε να μην σταματούν.

Αν την ανοίγετε κάθε λίγες μέρες, το λειτουργικό θα συνεχίσει να τρέχει και να σας στέλνει τα νεότερα alerts.

Κι όποτε σταματούν, μπορείτε να την ξανανοίγετε ώστε να ξαναρχίζουν."

οκ, προφανως και δεν γνωριζει το αντικειμενο η κοπελα/κυρια,

αλλα εχει λογικη το δευτερο σκελος;

εγω δεν θελω να την ανοιγω, πρεπει καθε τοσο να... την ξυπναω;

αν την βγαλω απο τη βελτιστοποιηση δεν ειναι το ιδιο πραγμα;

 

Θεωρητικά ναι, αλλά έχω παρατηρήσει κι εγώ όταν κάποιες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται καθόλου μετά από κάποιες μέρες σταματάνε να τρέχουν στο background.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες στην εφαρμογή Outlook email πως βγάζουμε τις διαφημίσεις; κάθε φορά που μπαίνω έχει κάποια διαφήμιση σαν εισερχόμενο email

Mαλλον χρειάζεται να καθαρίσεις το τηλέφωνο.

Εμένα δεν μου έρχεται τίποτα, απο διαφημίσεις

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...