Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα, το ξέρω αυτό. Εκτός από το παραδόθηκε γράφει και ότι διαβάστηκε, όπως στο Messenger. Όταν στέλνεις μήνυμα με ίντερνετ. Με την προϋπόθεση ότι και ο άλλος είναι στο ίντερνετ. Ή δεν χρειάζεται...

Εννοείται πρέπει και οι δύο να είναι συνδεδεμένοι στο ίντερνετ και να έχουν την ίδια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρέπει και οι δύο να είναι συνδεδεμένοι στο ίντερνετ και να έχουν την ίδια εφαρμογή.
Αν δεν έχει ο παραλήπτης internet το μήνυμα θα παραδοθεί όταν αυτός συνδεθεί στο διαδίκτυο, σε αντίθεση νομίζω με το iMessages που έχει επιλογή σ' αυτή την περίπτωση το μήνυμα να μετατραπεί και να παραδοθεί ως sms.

 

Το μεγάλο απλά πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν χρήστες που έχουν στη συσκευή τους το Google Message (ή την μαμά εφαρμογή sms των Samsung που υποστηρίζει RCS) και δεν γνωρίζουν ότι μπορούν να στέλνουν και να δέχονται μηνύματα μέσω internet, απλά πρέπει να το ενεργοποιήσουν μέσα από την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ο παραλήπτης internet το μήνυμα θα παραδοθεί όταν αυτός συνδεθεί στο διαδίκτυο, σε αντίθεση νομίζω με το iMessages που έχει επιλογή σ' αυτή την περίπτωση το μήνυμα να μετατραπεί και να παραδοθεί ως sms.

 

Το μεγάλο απλά πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν χρήστες που έχουν στη συσκευή τους το Google Message (ή την μαμά εφαρμογή sms των Samsung που υποστηρίζει RCS) και δεν γνωρίζουν ότι μπορούν να στέλνουν και να δέχονται μηνύματα μέσω internet, απλά πρέπει να το απενεργοποιήσουν μέσα από την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Τι να απενεργοποιήσουν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ο παραλήπτης internet το μήνυμα θα παραδοθεί όταν αυτός συνδεθεί στο διαδίκτυο, σε αντίθεση νομίζω με το iMessages που έχει επιλογή σ' αυτή την περίπτωση το μήνυμα να μετατραπεί και να παραδοθεί ως sms.

To Google Messages εχει επιλογη στις ρυθμισεις για μετατροπη του RCS σε SMS σε περιπτωση που ο παραληπτης δεν ειναι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να απενεργοποιήσουν;
Να ενεργοποιήσουν ήθελε να γράψει;)
Αυτό ακριβώς. :)
To Google Messages εχει επιλογη στις ρυθμισεις για μετατροπη του RCS σε SMS σε περιπτωση που ο παραληπτης δεν ειναι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.
Πού είναι αυτή η ρύθμιση και δεν την βλέπω !!!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. :)Πού είναι αυτή η ρύθμιση και δεν την βλέπω !!!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Ρυθμίσεις - Λειτουργίες συζήτησης - Επαναποστολή μηνυμάτων εάν δεν παραδοθούν - επιλέγεις ότι σε βολεύει

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Λειτουργίες συζήτησης - Επαναποστολή μηνυμάτων εάν δεν παραδοθούν - επιλέγεις ότι σε βολεύει

Την "επαναποστολή μηνυμάτων αν δεν παραδοθούν" που το λέει;

Πάντως εγώ όλα ενεργοποιημένα τα έχω, όπως αναφορές παράδοσης κλπ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Λειτουργίες συζήτησης - Επαναποστολή μηνυμάτων εάν δεν παραδοθούν - επιλέγεις ότι σε βολεύει
Αν σου είναι εύκολο κάνε ένα screenshot από τις Ρυθμίσεις και κάν' το share εδώ.

 

Δεν έχω τέτοια επιλογή, και υπάρχουν στο internet αρκετές συζητήσεις (παλιές βέβαια, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία) για το ότι δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Την "επαναποστολή μηνυμάτων αν δεν παραδοθούν" που το λέει;

Πάντως εγώ όλα ενεργοποιημένα τα έχω, όπως αναφορές παράδοσης κλπ.

 

Αν σου είναι εύκολο κάνε ένα screenshot από τις Ρυθμίσεις και κάν' το share εδώ.

 

Δεν έχω τέτοια επιλογή, και υπάρχουν στο internet αρκετές συζητήσεις (παλιές βέβαια, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία) για το ότι δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Και εγώ ψάχνω να το βρω και δεν το βρίσκω.

Ήταν κάτι που δεν το γνώριζα.

 

Σε xiaomi mi 9t pro. Ανοίγω την εφαρμογή μυνήματα -πατάω τρεις τελείς πάνω δεξιά- ρυθμίσεις-λειτουργίες συζήτησης- επαναποστολη μηνυμάτων εάν δεν παραδοθούν. Εγώ επέλεξα επαναποστολή πάντοτε ως sms. Νομίζω αυτό έλεγε ο φίλος . Δεν έχω τροόπο να το δοκιμάσω όμως αν όντως λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο κάνε ένα screenshot από τις Ρυθμίσεις και κάν' το share εδώ.

 

Δεν έχω τέτοια επιλογή, και υπάρχουν στο internet αρκετές συζητήσεις (παλιές βέβαια, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία) για το ότι δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Oρίστε το screenshot.

Παρακαλώ.

 

Screenshot-20210117-183151-com-google-android-apps-messaging.jpg

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

σε tapatalk δεν φαίνεται το ss προφανως είσαι με στοκ εφαρμογή της miui και με global rom

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Google Messages από το Play Store η επιλογή που αναφέρετε δεν υπάρχει.

 

Και δεν έχω βρει και πουθενά στο internet αναφορά για το συγκεκριμένο feature !!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Google Messages από το Play Store η επιλογή που αναφέρετε δεν υπάρχει.

 

Και δεν έχω βρει και πουθενά στο internet αναφορά για το συγκεκριμένο feature !!

 

Το screenshot το είδες?

 

Δεν έχω xiaomi,

 

Honor 9x έχω και το Google Messages είναι η default εφαρμογή για sms

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Google Messages από το Play Store η επιλογή που αναφέρετε δεν υπάρχει.

Και δεν έχω βρει και πουθενά στο internet αναφορά για το συγκεκριμένο feature !!

Στο Google messages του Play Store η επιλογη που αναφερουμε υπαρχει, οπως υπαρχει και το αντιστοιχο της help section:

1.jpg2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε redmi note 8 pro

 

3τελιτσες/ρυθμίσεις/γενικά/λειτουργία συζήτησης

 

Μόλις το ενεργοποιήσεις θα βλέπεις σε όποιον έχει την εφαρμογή στο κάτω μέρος (εκεί που πατάς να γράψεις) "συζήτηση" ενώ αν δεν έχουν την εφαρμογή και στα θα στείλεις sms, θα βλέπεις να γράφει "κείμενο"

 

f7bf6489b5153cdba918afc43e848257.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το screenshot το είδες?

 

 

 

Δεν έχω xiaomi,

 

 

 

Honor 9x έχω και το Google Messages είναι η default εφαρμογή για sms

Το είδα, αλλά βλέπω ρε μαμώτο ότι την ίδια στιγμή εγώ δεν έχω !!!!

 

 

Screenshot: https://ibb.co/gS5Dr0W

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Mήπως πρέπει να έχετε ενεργοποιημένα πάντα και τα δεδομένα και το WiFi για να εμφανιστέι?

 

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Mήπως πρέπει να έχετε ενεργοποιημένα πάντα και τα δεδομένα και το WiFi για να εμφανιστέι?

 

 

 

Λέω εγώ τώρα...

Αυτό εννοείται.....αλλιώς no data no fan

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mήπως πρέπει να έχετε ενεργοποιημένα πάντα και τα δεδομένα και το WiFi για να εμφανιστέι?

 

 

 

Λέω εγώ τώρα...

ε πως αλλιώς

σε χιαομι απλά υπάρχει χωρίς να μπορώ να το ενεργοποίησω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Oρίστε το screenshot.

Παρακαλώ.

 

Screenshot-20210117-183151-com-google-android-apps-messaging.jpg

Έτσι εμφανίζεται και σε μένα με Xiaomi Note 8 pro.

Όταν στέλνω sms με δεδομένα και έχει και ο άλλος ίντερνετ ανοιχτό, η φούσκα συζήτησης γίνεται μπλε σκούρη. Αλλιώς είναι ανοιχτό μπλε. Επίσης γράφει ότι διαβάστηκε.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάποιος καλός file explorer χωρίς διαφημίσεις?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...