Jump to content

ZTE V970


bilya63
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον μου έχουν μείνει 2-3 απορίες..

1ον. δεν μπορώ να βρω την σελιδα που έλεγε με ποιο πρόγραμμα από το playstore δυναμώνουμε τον ήχο και τι ρυθμίσεις του βάζουμε

2ον. Στο jellybean του bruno η ένδειξη μπαταρίας δεν μπορείς να την βάλεις να δείχνει επι της % ;

3ον και μαλλον σημαντικότερο. Μου βγάζει στην εκκίνηση το εξής μήνυμα:

Low Storage Space

There is not enough storage space available to complete this action. please clear some space and try again.

Υπόψιν έχω κάνει ενοποίηση μνήμης και στα μενού μου δείχνει κανονικά ότι έχει γίνει η ενοποίηση. Να ξαναπεράσω το patch;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαφνικά σήμερα που πήγα να δω κάποιες foto μου της βγαζει παραμορφωμενες στο κάθετο το γυρίζω οριζόντια οκ!(πρωτα της ιδιες foto μου της εμφάνιζε κανονικα στο καθετο)... και σε καποιες της δείχνει παραμορφωμενες παντα κάθετα μιλαμε και κανει σάρωση την foto και επανερχεται ..θα ανεβασω video οταν μπορεσω..αν ξερει κανει κατι που δεν ξερω!!

 

του εκανα downgrade se ICS του Bruno γιατι ειχα θεμα με το gps και τον ηχο....κατα τα αλλα τα σπαει το phone!!

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις σε όσα ξέρω:

1ον: Η εφαρμογή αυτή λέγεται volume+, υπάρχει δωρεάν στο play, αλλά δεν κάνει κάτι σπουδαίο. Η επί πληρωμή έκδοση δίνει αποτελέσματα, όπως έχω διαβάσει.

2ον: Αν στον aroma installer είχες επιλέξει το σχετικό mod της ένδειξης μπαταρίας θα στο έδειχνε από την αρχή και μόνιμα μέσα σε κύκλο. Τώρα θα πας Εφαρμογές--->>Ρυθμίσεις--->>Μπαταρία και θα τικάρεις την πρώτη επιλογή Ποσοστό μπαταρίας. Θα σου δείχνει το ποσοστό δίπλα στο εικονίδιο της μπαταρίας.

3ον: Δεν ξέρω, θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που το κατέχουν...

1. περασα την επιπληρωμή αλλά δεν ξέρω πόσο να το ρυθμίσω και τι ακριβώς να πειράξω.

2. Να σαι καλά με έσωσες! ειχα φάει όλη την ROM στο ψαξιμο εκτός απο κει! ειχα συνηθήσει από το παλιό μου κινητό που τα mods της ROM τα είχε μαζεμένα σε υπομενού.

3. Πέρα από την εκκίνηση που μου το βγάζει αυτό το μήνυμα και σε εκκίνη την εφαρμογή που προσπαθούσα να κάνω εγκατάσταση, δεν μου το έχει βγάλει πουθενά αλλου! έχω κάνει καμια 10αρια εφαρμογές εγκατάσταση από την SD, άλλες τόσες και μεγάλες από το play store και το κινητό πάει σφαίρα και κανένα μνμ σφάλματος πουθενά. Δεν μπορώ να καταλαβω τι έγινε. ίσως φταίει που είχα πειράξει την εγκατάσταση του next launcher με το lucky patcher..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το v970 από merimobiles. Πρώτη μου android συσκευή!

 

Αρχικά του πέρασα την 4.0.4 V3.1MOD (27-12-2012) και στην συνέχεια την 4.1 V1.1R2MOD (02-03-2013).

 

Και στις 2 περιπτώσεις είχα θέμα με το gps. Για την ακρίβεια, ενώ το status είναι on, δεν βλέπω καθόλου πρασινάδα ή κάποιον δορυφόρο. :(

 

Στην 4.0.4 δοκίμασα και το fast gps, δεν έγινε κάτι.

 

Τώρα (4.1 ν1.1) πάλι δοκιμάζω τα προγράμματα gps status, gps test, αλλά τίποτα.... να έχει πρόβλημα hardware η συσκευή (στα settings γραφει 'searching for gps') ??? :cry:

 

(τα δεδομένα τα έχω κλειστά).

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.....:blink:

 

 

 

edit: Το άφησα 5 λεπτά ανάποδα να δει ουρανό, βρήκε έναν δορυφόρο.... τόσο χάλια????

Edited by Qparadox
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες το fix που εδωσε το παιδι μερικές σελιδες πριν; εμένα μου κλειδώνει μεχρι τωρα γρήγορα και παντού χωρίς το fix καν. με jellybean απο την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για το ποστ εδώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4645296#post4645296

 

Για το GPS θα ήθελα να ρωτήσω, τι ρυθμίσεις έχετε; κατέβασα το fast GPS και διάλεξα Europe, Greece, αλλά και πάλι ενώ έχω view 12 satellite κλειδώνει 6 με 7 και όχι και τόσο καλό σήμα και ούτε καλό accuracy.... (κλειδώνει περίεργα, 2 δορυφόρους στην αρχή, 2 στην μέση και 2 στο τέλος. Στο νεξους είναι στην σειρά) Να σημειώσω ότι στο ίδιο σημείο ανοίγω το GPS του nexus 7 και παρόλο που στο GPS. conf έχει north America κλειδώνει ακαριαία 10 δορυφόρους με πολύ καλό σήμα και accuracy...

Υπάρχει κάτι να αλλάξω να διορθώσει την κατάσταση;;; (κατά τα άλλα το κινητό είναι πολύ καλό σε όλα τα υπόλοιπα)

Έχω την τελευταία ics του Bruno...

 

το δοκίμασα στην 4.0.4 και δεν είδα διαφορά.

 

Στην 4.1 δεν το έχω βάλει, αλλά όταν ξεκινά το set up την πρώτη φορά, τις ρυθμίσεις (regions κτλ) τις έχει έτοιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δουλεύει χωρίς τα δεδομένα ανοιχτά......

πάντως με αυτά που διαβάζω θα το αφήσω όπως θα ρθει το κινητό και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Χτες ήρθε το κινητάκι μου, σήμερα του έβαλα τη ROM 4.0.4 V3.1MOD (27-12-2012), από τον οδηγό στη σελίδα 30..

1. Χωρίς προφανή λόγο η σύνδεση δεδομένων δεν πιάνει πάντα.. Τώρα μπορεί να παίζει, σε λίγο να κοπεί και αργότερα να ξαναέρθει..

2. Και με το standard launcher και με το nova, μερικές φορές η οθόνη μαυρίζει και βγάζει μήνυμα ότι το User Interface δεν αποκρίνεται (ή κάπως έτσι, δεν το θυμαμαι τώρα). Λύνεται με restart..

3. Στον αποθηκευτικό χώρο δείχνει δύο μέρη: ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ 503 ΜΒ και ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 2,05 GB.. Υποτίθεται ότι με αυτήν την έκδοση της ROM που έβαλα θα γινόταν αυτόματα η ενοποίηση των δύο μερών, έτσι δεν είναι;

Κατά τα άλλα οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, αλλά τα παραπάνω πρέπει να τα λύσω.. Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δουλεύει χωρίς τα δεδομένα ανοιχτά......

πάντως με αυτά που διαβάζω θα το αφήσω όπως θα ρθει το κινητό και βλέπουμε.....

 

Την πρώτη φορά ανοίγεις τα δεδομένα να το βοηθήσεις (για να μην περιμένεις πολυ) μετά δεν έχει θέμα(με κλειστά τα δεδομένα) , ούτε σε ics ούτε σε jb;)

 

Sent from my nexus 7 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ακούστε και την δικιά μου ιστορία με το ΖΤΕ V970...

Το πήρα πριν απο κανα μήνα απο merimobiles και δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο ούτε να στείλω μήνυμα (NO SERVICE). Δεν μπορούσε να βρεί πάροχο με τίποτε και με καμία sim. Όλα τα άλλα δούλευαν άψογα...

Ετσι λοιπόν αρχίζω να το πειράζω! Το rootαρω και βάζω rom του bruno 4.04. Πάλι τίποτα, δεν βρίσκει πάροχο... Βάζω έπειτα την rom με android 4.1 και πάλι τίποτα...

Αποφασίζω λοιπόν να το επαναφέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση. Κάνω λοιπον reset και κολάει. Δεν έμπαινε με τίποτα ούτε στο root.

Εχθές λοιπόν είπα να το "φτιάξω" και απο το SP FLASH έκανα WHOLE FORMAT. Σκέφτηκα οτι έτσι θα ξαναβάλω το root και μετα την rom.

Τώρα πλέον δεν ανοίγει καθόλου παρόλο που εγκαθιστώ το root με το SP FLASH.

 

Τί να το κάνω; Υπάρχει ελπίδα;

Σκέφτομαι να πω ψέματα στην merimobiles οτι το έπαθε αυτό αφού έκανα reset to factory settings.

Το ξέρω οτι δεν είναι καλό αλλα εδω και ενα μήνα που μιλάμε μου γράφουν ότι να'ναι και δεν βλέπω να ήθελάν να το γυρίσω πίσω... Επιπλέον μου το έστειλαν ήδη προβληματικο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ακούστε και την δικιά μου ιστορία με το ΖΤΕ V970...

Το πήρα πριν απο κανα μήνα απο merimobiles και δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο ούτε να στείλω μήνυμα (NO SERVICE). Δεν μπορούσε να βρεί πάροχο με τίποτε και με καμία sim. Όλα τα άλλα δούλευαν άψογα...

Ετσι λοιπόν αρχίζω να το πειράζω! Το rootαρω και βάζω rom του bruno 4.04. Πάλι τίποτα, δεν βρίσκει πάροχο... Βάζω έπειτα την rom με android 4.1 και πάλι τίποτα...

Αποφασίζω λοιπόν να το επαναφέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση. Κάνω λοιπον reset και κολάει. Δεν έμπαινε με τίποτα ούτε στο root.

Εχθές λοιπόν είπα να το "φτιάξω" και απο το SP FLASH έκανα WHOLE FORMAT. Σκέφτηκα οτι έτσι θα ξαναβάλω το root και μετα την rom.

Τώρα πλέον δεν ανοίγει καθόλου παρόλο που εγκαθιστώ το root με το SP FLASH.

 

Τί να το κάνω; Υπάρχει ελπίδα;

Σκέφτομαι να πω ψέματα στην merimobiles οτι το έπαθε αυτό αφού έκανα reset to factory settings.

Το ξέρω οτι δεν είναι καλό αλλα εδω και ενα μήνα που μιλάμε μου γράφουν ότι να'ναι και δεν βλέπω να ήθελάν να το γυρίσω πίσω... Επιπλέον μου το έστειλαν ήδη προβληματικο...

Το προβλημα ήταν με τα ΙΜΕΙ, επειδή στο merimobiles ειναι μ****ες. Υπάρχει οδηγός για να περάσεις τα imei μονος σου, και να ναι οκ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4562076#post4562076. Όσο για το format που κανες, η μόνη λύση ειναι να φλασάρεις το πλήρες εργοστασιακο firmware, http://d-h.st/DTN με το sp flash tool, και μετά όποια ρομ θες ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ήταν με τα ΙΜΕΙ, επειδή στο merimobiles ειναι μ****ες. Υπάρχει οδηγός για να περάσεις τα imei μονος σου, και να ναι οκ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4562076#post4562076. Όσο για το format που κανες, η μόνη λύση ειναι να φλασάρεις το πλήρες εργοστασιακο firmware, http://d-h.st/DTN με το sp flash tool, και μετά όποια ρομ θες ξανά.

 

 

Μόλις έκανα ότι μου είπες και άνοιξε! Ευχαριστώ πάρα πολύ Σταύρο. Έβαλα επίσης και το CWM root ! Θα βάλω τωρα το JB του Bruno και θα κάνω αυτό με τα IMEI. Θα σε ενημερώσω αν καταφέρω να έχω σήμα.

Λαμπάδα θα σου ανάψω!

Link to comment
Share on other sites

Χτες ήρθε το κινητάκι μου, σήμερα του έβαλα τη ROM 4.0.4 V3.1MOD (27-12-2012), από τον οδηγό στη σελίδα 30..

1. Χωρίς προφανή λόγο η σύνδεση δεδομένων δεν πιάνει πάντα.. Τώρα μπορεί να παίζει, σε λίγο να κοπεί και αργότερα να ξαναέρθει..

2. Και με το standard launcher και με το nova, μερικές φορές η οθόνη μαυρίζει και βγάζει μήνυμα ότι το User Interface δεν αποκρίνεται (ή κάπως έτσι, δεν το θυμαμαι τώρα). Λύνεται με restart..

3. Στον αποθηκευτικό χώρο δείχνει δύο μέρη: ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ 503 ΜΒ και ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ 2,05 GB.. Υποτίθεται ότι με αυτήν την έκδοση της ROM που έβαλα θα γινόταν αυτόματα η ενοποίηση των δύο μερών, έτσι δεν είναι;

Κατά τα άλλα οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, αλλά τα παραπάνω πρέπει να τα λύσω.. Καμιά βοήθεια;

 

Η ενοποίηση της μνήμης ΔΕΝ γίνεται αυτόματα. Απλά τα τελευταία updates περιλαμβάνουν το αρχείο disable_internal_sdcard.zip. Η διαδικασία του repartition πρέπει να γίνει κανονικά.

O οδηγός

Link to comment
Share on other sites

5. After flashing is complete, boot into recovery mode and format /data

6. Optionally, if you want to restore previously saved userdata, go to nandroid backup / restore and restore data (advanced restore feature)

7. Install disable_internal_sdcard.zip file through recovery mode

8. Reboot your phone and enjoy your extended userdata partition

Εγώ στο 5 επέλεξα wipe data/factory reset. το ίδιο δεν είναι;

επίσης μετά αφού πέρασα στο 7 το zip, μετά ξαναπέρασα όλη την ρομ. βλακεία έκανα; επρεπε πρώτα να περάσω την ρομ και μετά να την πατσάρω με το zip?

 

edit. δοκίμασα μετά από backup που έκανα για παν ενδεχόμενο να ξαναπεράσω το zip αλλά δεν με αφήνει.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο η καλυτερη ρομ για τη αποδοση του ηχου ειναι η ics η jb; εγω εχω τη δευτερη και δε με ικανοποιη η ενταση του ηχου κλησης. Αν θελω να αλλαξω ρομ κανω παλι ολα τα βηματα η απλα επανεκινηση με το volume up πατημενο και εγκαθιστω τη ics;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο η καλυτερη ρομ για τη αποδοση του ηχου ειναι η ics η jb; εγω εχω τη δευτερη και δε με ικανοποιη η ενταση του ηχου κλησης. Αν θελω να αλλαξω ρομ κανω παλι ολα τα βηματα η απλα επανεκινηση με το volume up πατημενο και εγκαθιστω τη ics;

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, η διαδικασία είναι η ίδια, απλά βάζεις το zip της αντίστοιχης ROM στην κάρτα σου και επιλέγεις αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο η καλυτερη ρομ για τη αποδοση του ηχου ειναι η ics η jb; εγω εχω τη δευτερη και δε με ικανοποιη η ενταση του ηχου κλησης. Αν θελω να αλλαξω ρομ κανω παλι ολα τα βηματα η απλα επανεκινηση με το volume up πατημενο και εγκαθιστω τη ics;

 

Πέρνα το volume + και κάνε αυτό που λέει το παιδί μερικά posts πριν. Καμιά σχέση μετά ο ήχος με πριν. και δεν το έβαλα και στο 18 to volume αλλά στο 16.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 5 επέλεξα wipe data/factory reset. το ίδιο δεν είναι;

επίσης μετά αφού πέρασα στο 7 το zip, μετά ξαναπέρασα όλη την ρομ. βλακεία έκανα; επρεπε πρώτα να περάσω την ρομ και μετά να την πατσάρω με το zip?

 

edit. δοκίμασα μετά από backup που έκανα για παν ενδεχόμενο να ξαναπεράσω το zip αλλά δεν με αφήνει.

 

To 7 γιατί το έκανες?

Γράφει καθαρά...

Since the release of ICS V3.0MOD ROM, there's no need to install disable_internal_sdcard.zip file through recovery mode. The new ROM update includes a script to automatically disable internal sdcard if extended userdata partition is detected. All the rest of the procedure is still valid and must done before installing the ROM.

Link to comment
Share on other sites

To 7 γιατί το έκανες?

Γράφει καθαρά...

Since the release of ICS V3.0MOD ROM, there's no need to install disable_internal_sdcard.zip file through recovery mode. The new ROM update includes a script to automatically disable internal sdcard if extended userdata partition is detected. All the rest of the procedure is still valid and must done before installing the ROM.

Δεν νομιζω να επηρεάζει μιας και νομίζω ότι είναι το ίδιο script αλλά μικρό το κακό μιας και μόνο στην εκκινηση παρουσιαζει αυτο το μηνυμα και μετά τέλος. το κινητό πετάει!

Το κινητό εν τω μεταξύ είχε έρθει με ζελατίνα πανω και μάλιστα πολύ καλά τοποθετημένη!! κ ο βλάκας εγώ επειδή είχε 1-2 φουσκαλίτσες στις γωνιες στα κουμπια, πηγα να την βάλω καλύτερα και μην πω καλύτερα πως την έκανα... :@ Όσοι έχετε πάρει ζελατίνες από που πήρατε και ποιες; θα παραγγειλω εξτρα γτ την κοβω την δουλειά θα καταστρέψω και την μια που έρχεται μαζί με την θήκη...

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μια ερωτηση,αν ξερει καποιος ας μου πει.Εδειξα το τηλ σ'ενα φιλο μου,που του αρεσε πολυ και σκεφτεται να το αγορασει.Το προβλημα του ειναι αν δουλευει και στα δικτυα της Αμερικης,γιατι αυτος εντος του ετους θα παει εκει.Ξερει κανει να μου πει αν δουλευει το zte v970 στην Αμερικη;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μια ερωτηση,αν ξερει καποιος ας μου πει.Εδειξα το τηλ σ'ενα φιλο μου,που του αρεσε πολυ και σκεφτεται να το αγορασει.Το προβλημα του ειναι αν δουλευει και στα δικτυα της Αμερικης,γιατι αυτος εντος του ετους θα παει εκει.Ξερει κανει να μου πει αν δουλευει το zte v970 στην Αμερικη;

Εξαρτάται το δίκτυο. Απ' όσο ξέρω, με T-mobile 3G υπάρχει πρόβλημα, γιατί έχει το 3G στα 1700MHz.

http://maps.mobileworldlive.com/ Eδώ θα δεις τις συχνότητες κάθε δικτύου. Το κινητό υποστηρίζει

2G 850/900/1800/1900MHz, 3G WCDMA 850/2100 MHz. Σε 2G δουλεύει σ όλο το κόσμο, ενώ σχεδόν όλα τα δίκτυα του κόσμου έχουν 3G στα 2100MHz

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το δίκτυο. Απ' όσο ξέρω, με T-mobile 3G υπάρχει πρόβλημα, γιατί έχει το 3G στα 1700MHz.

http://maps.mobileworldlive.com/ Eδώ θα δεις τις συχνότητες κάθε δικτύου. Το κινητό υποστηρίζει

2G 850/900/1800/1900MHz, 3G WCDMA 850/2100 MHz. Σε 2G δουλεύει σ όλο το κόσμο, ενώ σχεδόν όλα τα δίκτυα του κόσμου έχουν 3G στα 2100MHz

Σ'ευχαριστω Σταυρο.Και κατι αλλο.Μετα την ενοποιηση της μνημης που εκανα,οταν συνδεω το τηλ στον υπολογιστη,μου ανοιγει μονο την sd card οποτε αν θελω να αντιγραψω ενα αρχειο μονο στην sd card μπορω να το περασω ενω πριν μπορουσα να επιλεφω sd card 1 ή sd card 2.Επισης και τα file managers (es file manager π.χ η το απλο file manager που εχει η ρομ του μπρουνο) πλεον βλεπουν μονο μια sd card,την εξωτερικη.Αν παω απο τις ρυθμισεις --> εφαρμογες εκει μου βλεπει 1)εσωτερικο χωρο αποθηκευσης 2,5gb και 2)sd card αυτην που εχω (16gb)...Ειναι φυσιολογικο αυτο η πρεπει να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V970

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...