Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια εβαλες κι πανω σε ποια κι σου κανε αυτα τα κουλα .

Εγω ειμαι ακομη ....νηπιο μολις πέρασα την πρώτη μου αναβάθμιση , απο την 0.11 πηγα στην 0.13 .

Αυτα μου τα κανε με την xperia.

Τωρα εβαλα την xtreamer και βλέπω έχει πολυ αδυναμο σημα wifi. Υπάρχει καμια λυση γι αυτό;

Παντως η μπαταρία έχει τρελαθεί. Δείχνει μηδεν και αν βγαλω το καλώδιο φόρτισης απο τη συσκευή σβήνει.

Αν βγαλω τη μπαταρία πέντε λεπτά, μετα δείχνει κανονικά μέχρι να την ξαναπιάσει παλι το μανιατικο.

Μηπως φταίει η μπαταρία;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από σχεδόν ένα μήνα εμπειρίας με τη συσκευή, έχω να πω ότι... "το φτηνό κρέας είναι για τους σκύλους" :).

 

Δοκίμασα αρκετές JB ROMs (0.13, 0.18, Jellykat, Google Edition, Xtreamer Joyz 3.8.1) και εκτός του ότι lag-αραν τρελά και ζεμάταγαν στην παρατεταμένη χρήση, είχαν και διάφορα κουσούρια, διαφορετικά η καθεμία τους. Κατά την άποψή μου, καλύτερη θα ήταν η Google Edition, η οποία lag-αρε ελάχιστα ως καθόλου, ήταν όμορφη και λειτουργική, αλλά μου έκανε ένα "τρελό": που και που "έχανε" τη SIM και ζητούσε πάλι PIN, με αποτέλεσμα να μένω εκτός δικτύου μέχρι να το πάρω χαμπάρι, πράγμα απαράδεκτο, ειδικά αν το κινητό προορίζεται για επαγγελματική χρήση.

 

Έτσι αναγκάστηκα να πάω σε ICS και συγκεκριμένα στην Xtreamer Joyz 3.6.18. Οι θερμοκρασίες είναι πλέον σε φυσιολογικά πλαίσια, η συσκευή λειτουργεί γενικά καλά (έχει τύχει, βέβαια, λίγες φορές να "κολλήσει το σύμπαν" και είτε να περιμένω κανένα λεπτό να ηρεμήσει, είτε να κάνω soft reset). Η φωτογραφική είναι λιγότερο ικανή από ό,τι θα περίμενε κανείς από την ανάλυση του αισθητήρα (πολύς θόρυβος) και το φλας κάνει περισσότερο κακό παρά καλό, καθώς "καίει" από αρκετά έως εντελώς τις φωτογραφίες (πρόβλημα ρύθμισης της έκθεσης όταν χρησιμοποιείται φλας; ).

 

Συμπερασματικά, € 70 για τετραπύρηνο Exynos με κάμερα 13 ΜP δεν είναι καθόλου άσχημα, αλλά η συσκευή χρειάζεται "χέρι" και γνώσεις για να αποδώσει ικανοποιητικά, και πάλι όχι τόσο καλά όσο τα specs υπόσχονται.

 

Edit: Να μη ξεχάσουμε και το... διακοσμητικό GPS...

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρομ ειχες καλυτερη συμπεριφορα απο την μπαταρια;
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το βραδυ που δουλεύω την xtreamer, ειναι εμφανως πολυ καλύτερη στο θεμα συμπεριφοράς μπαταρίας.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρομ ειχες καλυτερη συμπεριφορα απο την μπαταρια;

 

Δεν ειδα κραυγαλέες διαφορές μεταξύ των JB ROMs. Με την Google Edition, που "δούλεψα" περισσότερο, έβγαζα οριακά την ημέρα (8 π.μ. - 1 π.μ.) με wifi, data, συγχρονισμούς πάντα ανοιχτούς και αρκετό σκάλισμα (surfing κυρίως).

 

Με την ICS Xtreamer 3.6.18 έχω δει σαφή επιδείνωση, αν και δεν ξέρω αν έχει προλάβει να "στρώσει". Μου έριξε και ένα "αυθόρμητο" restart προ ολίγου... Θα φύγω για άλλες γειτονιές πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα κραυγαλέες διαφορές μεταξύ των JB ROMs. Με την Google Edition, που "δούλεψα" περισσότερο, έβγαζα οριακά την ημέρα (8 π.μ. - 1 π.μ.) με wifi, data, συγχρονισμούς πάντα ανοιχτούς και αρκετό σκάλισμα (surfing κυρίως).

 

Με την ICS Xtreamer 3.6.18 έχω δει σαφή επιδείνωση, αν και δεν ξέρω αν έχει προλάβει να "στρώσει". Μου έριξε και ένα "αυθόρμητο" restart προ ολίγου... Θα φύγω για άλλες γειτονιές πάλι...

 

Είτε ξαναπέρνα την ιδια ρομ απο πάνω, είτε πήγαινε στην xperia ics by alfa...Μην το κουράζεις το θέμα με τις ΡΟΜΣ, μείνε σταθερός σε μία...Εγώ με την 3.6.18 δεν έχω κανένα θέμα, ίσως μόνο την υπερθέρμανση αν παίξω ενα βαρύ παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εμένα μαλλον φταίει η μπαταρία. Και με την xtreamer μου δειχνει 0% ενω ειναι φορτισμένη η μπαταρία. Μολις το βγαζω απο τον φορτιστή, σβήνει αμεσως. Εκανα και καλιμπραρισμα στη μπαταρία αλλα τίποτα.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εχω δοκιμάσει σχεδόν όλες και τελικά νομιζω ότι καταλήγω στη miui. Την εχω τις τελευταίες ημέρες, το κινητό συμπεριφέρεται φυσιολογικά χωρις κανενα προβλημα.

 

Για όσους δεν έχουν ορεξη να ασχοληθούν πολυ και θέλουν να μείνουν με τη digma που διορθώνει το θέμα με την οθόνη αλλα έχουν προβλημα με την μπαταρία η λύση δόκιμασμενη που έχει αναφερθεί πάλι και πραγματι δουλεύει. Φορτίζουμε το κινητό μεχρι να δείξει 100 ακόμα και αν χρειαστεί να βγάλουμε τον φορτιστη για λίγο. Το αφήνουμε και κανα 10λεπτο παραπάνω. Στη συνέχεια βγάζουμε την μπαταρία για κανα μισάωρο. Την ξαναβάζουμε, η ένδειξη θα έχει πέσει πάλι στο 60% και το ξαναφορτιζουμε μεχρι να δείξει 100.

Ετσι το έχει φίλη μου που της το πήρα μαζι με το δικο μου και της κρατά η μπαταρία 3 μέρες. Αν αρχίσει πάλι τα κόλπα μετα απο 3-4 φορτίσεις, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία.

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να του περασω ROM οπως γραφετε (οδηγος panandreas) αλλα κρατώντας πατημένο το “Volume +“ και το “Power” ανοιγει απλα κανονικα το κινητο:( τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την πρώτη μου αναβάθμιση , απο την 0.11 πηγα στην 0.13 .

Έβαλα και το battery doctor (Δέχεται εφαρμογές από το google play) . Εδειχνε κατι ενδειξει περιεργες πριν αλλα με το battery doctor εχει ομαλή αποφόρτιση .Χρησιμοποιώ για φορτιστή το φορτιστή της ταμπλέτας μου.

Απο χθες στις 10.00 μμ μεχρι τις 3.00 μ.μ σημερα (18 ωρες )ειναι στο 75%

Δεν εχω βαλει μεσα sim .

antutu test .....17907

cpu 1400mhz,integen 2271 float-point 1611

ram 280/769 mb,ram operetion 1759 ram speed 1136

2d,3d....ολα good

battery .39 C

Απλα οταν κλίνει η οθόνη, μετα απο 1-2 λεπτα ανάβει το κόκκινο λεντ φωτάκι( η οθονη δεν ανοιγοκλείνει ευτυχώς ) .Γιατί ? Αυτό πως διορθώνεται ?

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή dimitrispm με τη miui συμπεριφερεται σωστά η μπαταρία;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εχω δοκιμάσει σχεδόν όλες και τελικά νομιζω ότι καταλήγω στη miui. Την εχω τις τελευταίες ημέρες, το κινητό συμπεριφέρεται φυσιολογικά χωρις κανενα προβλημα.

 

Για όσους δεν έχουν ορεξη να ασχοληθούν πολυ και θέλουν να μείνουν με τη digma που διορθώνει το θέμα με την οθόνη αλλα έχουν προβλημα με την μπαταρία η λύση δόκιμασμενη που έχει αναφερθεί πάλι και πραγματι δουλεύει. Φορτίζουμε το κινητό μεχρι να δείξει 100 ακόμα και αν χρειαστεί να βγάλουμε τον φορτιστη για λίγο. Το αφήνουμε και κανα 10λεπτο παραπάνω. Στη συνέχεια βγάζουμε την μπαταρία για κανα μισάωρο. Την ξαναβάζουμε, η ένδειξη θα έχει πέσει πάλι στο 60% και το ξαναφορτιζουμε μεχρι να δείξει 100.

Ετσι το έχει φίλη μου που της το πήρα μαζι με το δικο μου και της κρατά η μπαταρία 3 μέρες. Αν αρχίσει πάλι τα κόλπα μετα απο 3-4 φορτίσεις, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία.

 

ποια miui είναι αυτή; από needrom;

Link to comment
Share on other sites

ποια miui είναι αυτή; από needrom;

 

Εγω μια miui που εβαλα απο voidroid δεν την επαιξε.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν κλίνει η οθόνη, μετα απο 1-2 λεπτα ανάβει το κόκκινο λεντ φωτάκι( η οθονη δεν ανοιγοκλείνει ευτυχώς ) .Γιατί ? Αυτό πως διορθώνεται ?

Αυτό το έκανε και σε εμένα συν ότι έδειχνε και μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας.

Σαν να φόρτιζε η μπαταρία χωρίς να είναι στον φορτιστή. ¨Εχω δει και +10% στην μπαταρία.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τα κολπα που κανει η μπαταρια, να παρω αλλη μπας και δω ασπρη μερα, ή ειναι θεμα ROM και θα πανε χαμενα τα χρηματα?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τα κολπα που κανει η μπαταρια, να παρω αλλη μπας και δω ασπρη μερα, ή ειναι θεμα ROM και θα πανε χαμενα τα χρηματα?

 

Ειναι θεμα ROM το εχουμε πει χιλιάδες φορες...Βαλτε μια ics και αφηστε το κινητο να στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή dimitrispm με τη miui συμπεριφερεται σωστά η μπαταρία;

Ναι μέχρι τώρα δεν εχει παρουσιασει καποιο θεμα.. αποφορτίζει και φορτίζει ομαλά.. στην αναμονή έχει και πολύ μικρή κατανάλωση

 

ποια miui είναι αυτή; από needrom;

 

Εγω μια miui που εβαλα απο voidroid δεν την επαιξε.

 

Παιδιά εγώ αυτή έβαλα (έκδοση 4.5.9) Μέσα στη λίστα είναι και η συσκευή που έχουμε

http://xiaomi.eu/community/threads/4-5-9.24291/

και τώρα είδα ότι βγήκε και η 4.5.30

Εδώ ότι καινούριο βγαίνει http://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν μπορω να πω.....ολα στραβα και αναποδα αλλα το face unlock δουλευει τελεια!!! :p:lol::lol::lol::lol:
Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα μέλος του vondroid αναφέρει πως βρήκε μία rom η οποία δουλεύει άψογα και απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ούτε η 00.13 ούτε η 00.18.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μέχρι τώρα δεν εχει παρουσιασει καποιο θεμα.. αποφορτίζει και φορτίζει ομαλά.. στην αναμονή έχει και πολύ μικρή κατανάλωση

 

 

 

 

 

Παιδιά εγώ αυτή έβαλα (έκδοση 4.5.9) Μέσα στη λίστα είναι και η συσκευή που έχουμε

http://xiaomi.eu/community/threads/4-5-9.24291/

και τώρα είδα ότι βγήκε και η 4.5.30

Εδώ ότι καινούριο βγαίνει http://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Πως ακριβως την εγκατεστησες:

 

Μου βγαζει μηνυμα set perm some changes failed το CWM και φυσικα το κινητο δεν δουλευει.

 

Μπουταρει βεβαια αλλα βγαζει συνεχεια μηνυμα process android failed και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η 4.5.30 έχει το πρόβλημα. Η 4.5.9 μπήκε κανονικά.

Άντε πάλι δοκιμές! :p

αν κάποιος δοκίμασε την 4.5.9

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5597-4-5-30-UNOF-Newman-N2-miuiandroid-com/#files

ας μας πει , η Ελληνική γλώσσα είναι σε καλά επίπεδα ?

το gps σωστό , πιάνει γρήγορα ?

αυτό ισχύει για το newman n2 ? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 η είναι μόνο για συσκευές mtk ?

και ότι άλλο έχετε δοκιμάσει ...........

edit

η miui πήρε τα καλά απο android και iphone και έκανε την miui rom

Edited by dvlax56
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά η MIUI δεν μου έβλεπε την external SD οπότε την παράτησα.

 

Έβαλα την ROM από το Vondroid που είπε το παιδί παραπάνω, αλλά δεν μπορώ να κάνω root, lol.

 

Το ExynosAbuse δεν δουλεύει και το Framaroot μου λέει success αλλά όταν κάνω reboot, no sugar!

 

Ρε τι γίνεται! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...