Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3  

693 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3

    • LG Nexus 4
      473
    • Samsung Galaxy S3
      220


Recommended Posts

Ε καλα δεν μαλωσουμε κιολας ρε φιλε ελεος σιγα. Για τα ****μηχανακια δεν μαλωνω απλα σου λεω οτι η Samsung Γενικως βγαζει καλυτερα τηλεφωνα απο την LG . Τωρα θα φανει αν αυτο που εβγαλε ειναι καλο . Μακαρι για να το παρω αφου οπως μας λενε εδω οι admins θα ερθει σε τιμη ξεφτιλα ( Δεν το πιστευω με τιποτα αλλα τεσπα, ΠΛΑΙΣΙΟ σιγουρα 599Ε )

 

Δεν συνηθιζω να μαλωνω :)

Σεβαστη η γνωμη σου οτι η s βγαζει καλυτερα τηλεφωνα απο την l, και ξαναλεω θα δουμε αν τελικα ειναι καλο τηλεφωνο οταν το δουμε απο κοντα

Edited by impreza_sti

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν συνηθιζω να μαλωνω :)

Σεβαστη η γνωμη σου οτι η s βγαζει καλυτερα τηλεφωνα απο την l, και ξαναλεω θα δουμε αν τελικα ειναι καλο τηλεφωνο οταν το δουμε απο κοντα

 

Δεκτο και σου ξαναγραφω, μακαρι να ειναι καλυτερο και αν ερθει στα 300Ε ....2 θα παρω μαυρο και μπλε για να αλλαζω πρωι απογευμα ! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα να μιλησεις με τον plankton69 γιατι μου φαινεται οτι πουλαει το Nokia E71 του. Κανει ακριβως οτι θελεις (μπορει και παραπανω απο τις απαιτησεις σου) και θα στο δωσει και κατω απο 100 ευρω. Σορρυ αλλα τα smartphone δεν ειναι για σενα. Οχι οτι δεν ξερεις, προς θεου, αλλα αν οι απαιτησεις σου ειναι να τηλεφωνας, σμσ, κανα chat, κανα facebook, τοτε δεν υπαρχει λογος να ξοδευεσε. Περναμε και δυσκολες εποχες...

 

Ηρακλή ξέρεις τι ζητάω, τα έχουμε πει. Δύσκολα πάω σε αφή, αλλά iPhone και Nexus 4 θα ήταν οι υπερβάσεις μου. Ξέρεις επίσης πως είναι ninja-phone (ή μάλλον έχει... ninja κάτοχο!!!) και κάνει όσα ζητάω ως τώρα. Μόλις βρω τον αντικαταστάτη του, απλά θα του περάσω το 2ο νούμερο μου και θα μείνει ως υποστηρικτικό.

 

Για το πρωτο post συμφωνω οτι το παληκαρι καλα θα ειναι να αγορασει ενα Ν71 Η Ν95 μια χαρα θα κανει την δουλεια του !! ΤΟ S 3 και γενικα τα 4 κουνητα μηχανακια ειναι για αλλες δουλειες.

 

Δεν είσαι καινούριο μέλος, οπότε λίγο-πολύ με ξέρεις σαν editor φίλε μου (λογικά πάντα). Δεν θες να ξέρεις πόσα άρθρα που έχεις διαβάσει στο myPhone γράφτηκαν από το «ταπεινό» E71 μου... Δεν παίζουν ρόλο τα specs, αλλά η θέληση. Και για να το κρατάω 1,5 χρόνο, υπάρχει μπόλικη! ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή ξέρεις τι ζητάω, τα έχουμε πει. Δύσκολα πάω σε αφή, αλλά iPhone και Nexus 4 θα ήταν οι υπερβάσεις μου. Ξέρεις επίσης πως είναι ninja-phone (ή μάλλον έχει... ninja κάτοχο!!!) και κάνει όσα ζητάω ως τώρα. Μόλις βρω τον αντικαταστάτη του, απλά θα του περάσω το 2ο νούμερο μου και θα μείνει ως υποστηρικτικό.

 

 

 

Δεν είσαι καινούριο μέλος, οπότε λίγο-πολύ με ξέρεις σαν editor φίλε μου (λογικά πάντα). Δεν θες να ξέρεις πόσα άρθρα που έχεις διαβάσει στο myPhone γράφτηκαν από το «ταπεινό» E71 μου... Δεν παίζουν ρόλο τα specs, αλλά η θέληση. Και για να το κρατάω 1,5 χρόνο, υπάρχει μπόλικη! ;)

 

 

Κοιτα δεν το εγραψα για να στην πω . Το Ε71 και το Ν95 τα ειχα εννοειται αλλα πλεον δεν τα θελω λογο οθονης και λειτουργικου.

Ας βγαλει η ΝΟΚΙΑ Android κινητο με 4.8 οθονη και θα το αγορασω και με 2.000Ε δε με νοιαζει ! ΝΟΚΙΑ ειναι μονο μια αλλα...

Εμεινε απο " Λαστιχο" Οταν το αλλαξει βλεπουμε. Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν το εγραψα για να στην πω . Το Ε71 και το Ν95 τα ειχα εννοειται αλλα πλεον δεν τα θελω λογο οθονης και λειτουργικου.

Ας βγαλει η ΝΟΚΙΑ Android κινητο με 4.8 οθονη και θα το αγορασω και με 2.000Ε δε με νοιαζει ! ΝΟΚΙΑ ειναι μονο μια αλλα...

Εμεινε απο " Λαστιχο" Οταν το αλλαξει βλεπουμε. Φιλικα παντα.

 

Μα ούτε και γω ήθελα να την πω είτε σε σένα, είτε σε άλλο μέλος. Απλά ο καθένας έχει κάποιες απαιτήσεις. Ε οι δικές μου καλύπτονται άνετα από το 71, μέχρι απόδειξης του αντιθέτου. Ακόμα την παλεύει ο «γερόλυκος»! Άσχετα αν θέλω να αλλάξω, αποκρίνεται ακόμα καλά και σταθερά!

 

*Android και Nokia δεν πάνε μαζί, όχι... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και γω ήθελα να την πω είτε σε σένα, είτε σε άλλο μέλος. Απλά ο καθένας έχει κάποιες απαιτήσεις. Ε οι δικές μου καλύπτονται άνετα από το 71, μέχρι απόδειξης του αντιθέτου. Ακόμα την παλεύει ο «γερόλυκος»! Άσχετα αν θέλω να αλλάξω, αποκρίνεται ακόμα καλά και σταθερά!

 

*Android και Nokia δεν πάνε μαζί, όχι... ;)

 

Ειπαμε ειναι πολύ καλη συσκευη οντος ! Χαρα στο κουραγιο σου που το παλευεις ακομα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το νοημα της συγκρισης ενός κινητού 6+ μηνών με ενος που τώρα θα κυκλοφορήσει..
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Το καθένα έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά που παίζουν σημαντικό παράγοντα στο ποιο κινητό θα αποφασίσει να πάρει κάποιος.

Για παράδειγμα θα προτιμήσεις 2GB RAM με υποστήριξη από την Google που έχει το Nexus 4 σε αντίθεση με το 1GB RAM αλλά με την επεκτάσιμη μνήμη και το ραδιόφωνο του SIII; Επίσης η μη αποσπώμενη μπαταρία θα μπορέσει να επηρεάσει την επιλογή σου;

 

Τα δύο αυτά κινητά είναι τα πιο δημοφιλή αυτήν την στιγμή οπότε πιστεύω ότι έχει νόημα μία σύγκριση μεταξύ τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Το καθένα έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά που παίζουν σημαντικό παράγοντα στο ποιο κινητό θα αποφασίσει να πάρει κάποιος.

Για παράδειγμα θα προτιμήσεις 2GB RAM με υποστήριξη από την Google που έχει το Nexus 4 σε αντίθεση με το 1GB RAM αλλά με την επεκτάσιμη μνήμη και το ραδιόφωνο του SIII; Επίσης η μη αποσπώμενη μπαταρία θα μπορέσει να επηρεάσει την επιλογή σου;

 

Τα δύο αυτά κινητά είναι τα πιο δημοφιλή αυτήν την στιγμή οπότε πιστεύω ότι έχει νόημα μία σύγκριση μεταξύ τους.

βασικός παράγοντας θα ναι η τιμή όμως...και την τιμή του nexus 4 δεν την ξέρουμε ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Στο Play Store για όποιον μπορέσει να το πάρει μέσω κάποιου γνωστού θα είναι στις τιμές που δόθηκαν από την Google (300€ για τα 8GB και 350€ για τα 16GB).

Στα μαγαζιά είναι αλήθεια ότι θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την τιμή του αλλά διάβασα ότι είναι πολύ πιθανό να έρθει στα 500€.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που μερικοί αναφέρουν ότι προτιμούν το nexus 4 λόγω αναβαθμίσεων. Εάν τον χρήστη τον ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις, αυτός o χρήστης αποκλείεται να μείνει με το ίδιο κινητό πάνω από 1-1.5 χρόνο. Η στατιστική αυτό δείχνει. Επομένως και με το SIII θα είναι ευχαριστημένος όσον αφορά τις αναβαθμίσεις. Προσωπικά και τα δύο τηλέφωνα με βρίσκουν αδιάφορο αλλά για τις ανάγκες του poll προτιμώ το SIII .
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας οι αναβαθμίσεις. Ειδικά κάποιος που θέλει να κρατήσει αρκετά χρόνια το κινητό και δεν ασχολείται με τροποποιήσεις και φλασαρίσματα θα πρέπει να λάβει αυτόν τον παράγοντα πολύ σοβαρά υπ' όψιν του.

Αυτοί που αλλάζουν κινητό κάθε 1-1,5 χρόνο δεν θα έπρεπε να νοιάζονται για τις αναβαθμίσεις αφού είναι δεδομένο ότι θα πάρουν σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όσοι όμως δεν έχουν την οικονομική άνεση να αλλάζουν κινητό τόσο συχνά θα πρέπει να πάρουν κάποιο που να υποστηρίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα αφού έχουμε δει πολλές φορές ότι με μία απλή αναβάθμιση του λογισμικού το κινητό μπορεί πραγματικά να μεταμορφωθεί!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η LG τελειως σε θεμα κατασκευης υπερτερει απο σχεδον ολες τις εταιριες. Ειδικα σε θεμα ποιοτητας/τιμης ειναι νουμερο ενα. Οσοι νομιζουν το αντιθετο απλα μπερδευουν το hardware με το software

 

 

 

φιλε μου τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα να μιλησεις με τον plankton69 γιατι μου φαινεται οτι πουλαει το Nokia E71 του. Κανει ακριβως οτι θελεις (μπορει και παραπανω απο τις απαιτησεις σου) και θα στο δωσει και κατω απο 100 ευρω. Σορρυ αλλα τα smartphone δεν ειναι για σενα. Οχι οτι δεν ξερεις, προς θεου, αλλα αν οι απαιτησεις σου ειναι να τηλεφωνας, σμσ, κανα chat, κανα facebook, τοτε δεν υπαρχει λογος να ξοδευεσε. Περναμε και δυσκολες εποχες...

 

Εχω SGS 8gb me sdcard εξωτερικη 8gb. Εχω περιπου 150 Apps/500 mp3/ και 1 HD movie. Υπονοεις οτι 16gb δεν φτανουν?

Eπισης το ερωτημα στον φιλο nikos523

Edited by Brolly
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις 29 πάω Αμερική και έχω και πιστωτική και διεύθυνση. Ανοιχτές οι προ παραγγελίες.. χαχαχα πλάκα κάνω. Πάντως αισθάνομαι τυχερός. Μιας και θα φέρω 3 συσκευές που θα πουλήσω 430 ευρώ σε κάτι γνωστούς μου.. :p:lol:
Galaxy S3, Galaxy S6 Edge, Google Nexus 10, Galaxy Note 3, Galaxy Note 7, Galaxy S7 Edge, iPhone 7 Plus, Galaxy S8, Galaxy S9 Plus, Galaxy S10e, Galaxy Note 10 Plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις 29 πάω Αμερική και έχω και πιστωτική και διεύθυνση. Ανοιχτές οι προ παραγγελίες.. χαχαχα πλάκα κάνω. Πάντως αισθάνομαι τυχερός. Μιας και θα φέρω 3 συσκευές που θα πουλήσω 430 ευρώ σε κάτι γνωστούς μου.. :p:lol:
Τι λές τώρα..φέρε καμιά 10αριά και πούλατες 400€ σε αγγελίες
Link to comment
Share on other sites

Εχω SGS 8gb me sdcard εξωτερικη 8gb. Εχω περιπου 150 Apps/500 mp3/ και 1 HD movie. Υπονοεις οτι 16gb δεν φτανουν?

Eπισης το ερωτημα στον φιλο nikos523

 

Προφανώς και δεν φτάνουν. Δεν το υπονοούμε. Το δηλώνουμε ξεκάθαρα. Στο Note μου έχω 48GB σύνολο. Σχεδόν πάντα τα 20 είναι γεμάτα. Τώρα καλώς να μου έρθει το Nexus 4 , θα κουβαλάω μαζί μου USB-OTG + USB STICK. Αναγκαστικά.

 

Δοκίμασε εσύ στον χώρο του κινητού σου όπως τον έχεις τώρα να πας 1 εβδομάδα διακοπές και να χωρέσεις μέσα τις αναμνήσεις σου απο τις διακοπές αυτές. Βίντεο σε 1080p , φωτογραφίες σε 8mp cam. Δεν γίνεται . Θα πρέπει να χεις μαζί σου και usb otg να περνάς τις φωτογραφίες/βίντεο της κάθε ημέρας μέσα για να μην γεμίζει μέχρι το ταβάνι.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο αυτά κινητά είναι τα πιο δημοφιλή αυτήν την στιγμή οπότε πιστεύω ότι έχει νόημα μία σύγκριση μεταξύ τους.

Τα πιο δημοφιλη?:blink:

Και τι δρακους λεει η Apple οτι πουλησε 5 εκατομμυρια iphone 5 σε 3 μερες?

Και οτι μεχρι το τελος του ετους υπολογιζει οι πωλησεις να αγγιξουν τα 50 εκατομμυρια iphone 5?

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω... τα πιο δημοφιλή Android κινητά εννοούσα. Τουλάχιστον σε αυτό δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφισβήτηση αλλά και να υπάρχει δεν μπορούμε να το αναλύσουμε στο παρόν θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

To pure android δεν είναι και πάντα θετικό. Απλά θα αναφέρω μεταξύ άλλων οτι το S3 κάνει 3G videoκλήσεις, ενώ το pure android όχι.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εχω SGS 8gb me sdcard εξωτερικη 8gb. Εχω περιπου 150 Apps/500 mp3/ και 1 HD movie. Υπονοεις οτι 16gb δεν φτανουν?

Eπισης το ερωτημα στον φιλο nikos523

 

Έτσι ήμουν κι εγώ με το sgs και είχα 1-2gb free.

Μόλις έβαλα την 8αρα στο s3 (που ήταν και 16αρι) φουλαρα σε 2 μήνες..

Μεγάλα nandroid,μεγάλες ρομ, full hd video κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα όσα ακούει το Touchwiz και γενικά το samsung experience, από πλευράς προστιθέμενης αξίας έχει πολλά καλούδια στις high end συσκευές (SGS3, Note2, κλπ)

Αλλά, once you go Nexus you never look back :)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας οι αναβαθμίσεις. Ειδικά κάποιος που θέλει να κρατήσει αρκετά χρόνια το κινητό και δεν ασχολείται με τροποποιήσεις και φλασαρίσματα θα πρέπει να λάβει αυτόν τον παράγοντα πολύ σοβαρά υπ' όψιν του.

Αυτοί που αλλάζουν κινητό κάθε 1-1,5 χρόνο δεν θα έπρεπε να νοιάζονται για τις αναβαθμίσεις αφού είναι δεδομένο ότι θα πάρουν σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όσοι όμως δεν έχουν την οικονομική άνεση να αλλάζουν κινητό τόσο συχνά θα πρέπει να πάρουν κάποιο που να υποστηρίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα αφού έχουμε δει πολλές φορές ότι με μία απλή αναβάθμιση του λογισμικού το κινητό μπορεί πραγματικά να μεταμορφωθεί!

 

 

τοτε αγαπητε Superuser, ετοιμασου να περασεις μεγαλες περιοδους που θα αναρωτιεσαι, "να το σβησω αυτο το βιντεο?πρεπει να βγαλω φωτο".."δε κανω μπακαπ, πρεπει να βαλω μια ταινια", *****, εβαλα παραπανω μουσικη, τωρα πρεπει να σβησω ενα παιχνιδι"..μας αρεσει ή όχι, οι επιλογες χωρητικότητας του νλεξου; 4 ειναι τρομακιτκα περιορισμένες..αν εβγαζαν 64γιγα έκδοση, προσωπικα, το αγόραζα και αυριο..αλλα 8-16 ειναι απλα αστειο..με hd video recording, με απλα 10 βιντεακια τελος η μνημη.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως το θέμα του χώρου δεν είναι σημαντικός παράγοντας για πολλούς απλά είπα ότι προσωπικά με 16GB είμαι ικανοποιημένος για τα βασικά που θέλω. Φυσικά από την στιγμή που υπάρχει και το USB OTG τα πράγματα γίνονται λίγο πιο απλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ήθελα την εύκολη λύση της επεκτάσιμης SDCard.

 

Μακάρι να υπήρχε ένα κινητό που να στα παρέχει όλα και σε προσιτή τιμή αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει θα πρέπει να ζυγίσει κανείς τις ανάγκες του ώστε να βρει την καταλληλότερη συσκευή.

Για παράδειγμα εγώ είπα ότι προτιμώ την υποστήριξη της Google, δεν ακούω ραδιόφωνο από το κινητό, τα 16GB σε συνδυασμό με το USB OTG με καλύπτουν και ο μόνος μου προβληματισμός είναι η μη αποσπώμενη μπαταρία αλλά το προσπερνάω για την τιμή των 350€ (αν φυσικά καταφέρω να το βρω τόσο).

Επομένως για εμένα μεταξύ Nexus 4 και Galaxy SIII προτιμότερο είναι το Nexus 4. Τόσο απλά είναι τα πράγματα...!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε ένα τηλέφωνο με χαρακτηριστικά καλύτερα από το 4s όμως πολύ κοντά στο design του , και πολύ φθηνότερο από το SIII ! Άρα μπράβο στην LG που το είδε ζεστά με την google.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ!!
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε ένα τηλέφωνο με χαρακτηριστικά καλύτερα από το 4s όμως πολύ κοντά στο design του , και πολύ φθηνότερο από το SIII ! Άρα μπράβο στην LG που το είδε ζεστά με την google.

 

Πολλά κινητά ειναι καλύτερα από το 4s,αυτό δεν το συζητάμε.όσο για το σχέδιό απλά καμία σχέση με iPhone.

Το φτηνότερο από το s3 δεν ξέρω πού το είδες....ακόμα δεν έχει έρθει και φυσικά μην το περιμένεις στα 350:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...