Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3  

693 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 vs Samsung Galaxy S3

    • LG Nexus 4
      473
    • Samsung Galaxy S3
      220


Recommended Posts

Νexus,θα ειναι και το επομενο μου αν η τιμη ειναι λογικη.

Στην μεγαλη αγορα δεν θα ειναι ! Θα ηταν δυνατον ποτε να συμβει ???? Για τρελους τους εχεις.....??

Θα βγουν τα μαχαιρια μετααααα... Και θα χαλασει η τουρτα...

Σιγουρα ομως θα εχει καλυτερη τιμολογηση by Samsung philosophy

Edited by makis5500
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν κατοχος νεξους(ικανοποιημενος χρηστης απο 4.0.4 και μετα) θα ψηφισω ν4.
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ηδη νεξους και μετα απο το φτυσιμο που μας εριξε η σαμσουνγκ με το galaxy s,ακομα και χειροτερα specs να ειχε παλι νεξους θα παιρνα,οποια εταιρια και αν το εφτιαχνε

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά Nexus καλύτερη τιμη, καλύτερα specs pure android. Ta 16gb για μενα ειναι υπεραρκετα και ραδιοφωνο δεν ακουγα ποτε στο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

S3 φυσικα. Πιο ολοκληρωμενο πακετο. τι να τον κανω τον σουπερ ντουπερ επεξεργαστη οταν εχω μονο 16gb εσωτερικο χωρο, μετρια καμερα και μικροτερη οθονη στο ιδιο μεγεθος??

 

Υ.Γ. Προεβαλλα σθεναρη αντισταση για την χρησιμοποιηση του S3 στο vs μια και ολοι ξερουμε οτι το One X ειναι καλυτερο. Μας εφαγε το κατεστημενο ομως!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

S3 φυσικα. Πιο ολοκληρωμενο πακετο. τι να τον κανω τον σουπερ ντουπερ επεξεργαστη οταν εχω μονο 16gb εσωτερικο χωρο, μετρια καμερα και μικροτερη οθονη στο ιδιο μεγεθος?

 

επεξεργαστή .. ραμ 2giga ... λογισμικό 4.2, και άμεσα ενημερωμένο κι όχι κοψοχρονιά... η κάμερα ίδια είναι 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash

 

nexus Size 768 x 1280 pixels, 4.7 inches (~318 ppi pixel density)

s3 Size 720 x 1280 pixels, 4.8 inches (~306 ppi pixel density)

 

για 0.1" γίνεται η φασαρία? :p επίσης πιο πολλά Pixels στο Nexus.

 

όσον αφορά τα 16 γίγα οκ εκεί έχεις δίκιο..αν συμπεριφέρεσε στο κινητό λες κι είναι παιχνιδομηχανή-φωτογραφική-κάμερα,HDD , ναι δεν φτάνουν :happy:

 

and last but not least.. ΚΟΣΤΟΣ !

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Προεβαλλα σθεναρη αντισταση για την χρησιμοποιηση του S3 στο vs μια και ολοι ξερουμε οτι το One X ειναι καλυτερο. Μας εφαγε το κατεστημενο ομως!!!!!!!!!

 

Θελεις να ξεκινησεις vs μεσα στο vs;;; :p

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστή .. ραμ 2giga ... λογισμικό 4.2, και άμεσα ενημερωμένο κι όχι κοψοχρονιά... η κάμερα ίδια είναι 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash

 

nexus Size 768 x 1280 pixels, 4.7 inches (~318 ppi pixel density)

s3 Size 720 x 1280 pixels, 4.8 inches (~306 ppi pixel density)

 

για 0.1" γίνεται η φασαρία? :p επίσης πιο πολλά Pixels στο Nexus.

 

όσον αφορά τα 16 γίγα οκ εκεί έχεις δίκιο..αν συμπεριφέρεσε στο κινητό λες κι είναι παιχνιδομηχανή-φωτογραφική-κάμερα,HDD , ναι δεν φτάνουν :happy:

 

and last but not least.. ΚΟΣΤΟΣ !

 

Και εγώ ψηφίζω νέξους αν και είναι γνωστές οι κάκιστες κριτικές που έχω αφήσει για τον απαράδεκτα μικρό αποθηκευτικό χώρο, όμως, o vlachaquito είναι ξεκάθαρο τι λέει και μην κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε. Όσο για το πως συμπεριφέρομαι στο smartphone μου, στα έχω ξαναπεί. Πάρε ένα Samsung E1180 για να συμπεριφερθείς στο κινητό σου όπως ονειρεύεσαι. Εγώ πάλι που θέλω να του συμπεριφερθώ σαν smartphone έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις.

 

Έχει απόλυτο δίκιο όταν λέει ίδιο μέγεθος και αρκετά πιο μεγάλη οθόνη. Το S3 δεν έχει virtual buttons συνεπώς όλη η οθόνη είναι στην διάθεση του χρήστη.

 

Και επαναλαμβάνω, nexus θα αγοράσω για όλα τα + που προσφέρει.

Edited by Nagata

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τι ερώτηση και αυτή... Nexus στα 350€ ή S3 στα 550€

Με προβληματίζει πάρα-πάρα πολύ το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα που ψηφίσαν Galaxy S3.

Σε τι κόσμο θεέ μου φέρνω τα παιδιά μου...

Ήρθε το Ν4 στην Ελλάδα στα €350;!; Το GS3 ξεκινά από €450, στην Ελλάδα πάντα. Πριν προβληματιστείς για τις ψήφους των άλλων, καλό θα ήταν να έκανες και καμιά έρευνα.

Σε κάθε περίπτωση, ΙΜΟ είναι ατυχής η σύγκριση ενός κινητού που δεν έχει κυκλοφορήσει καν σε μεγάλες αγορές (στην Αγγλία στις 13/11) με κάποιο που είναι περίπου μισό χρόνο στην αγορά. Ίσως το GS3 VS Xperia T να ήταν πιο "δόκιμο"

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδόκιμό να συγκρίνουμε ένα παλιό με ένα καινούργιο κινητό.Το S3 αποδείχτηκε επιτυχημένο καθώς έχει ήδη πουλήσει 30 εκ. συσκευές.Βέβαια εγώ με γνώμονα την εμφάνιση (και θεωρώντας δεδομένο ότι η τιμή δεν θα ξεφύγει πολυ πάνω από αυτήν που ανακοίνωσε η Google) ψήφισα το N4!
Link to comment
Share on other sites

(και θεωρώντας δεδομένο ότι η τιμή δεν θα ξεφύγει πολυ πάνω από αυτήν που ανακοίνωσε η Google) ψήφισα το N4!

 

η τιμή της Google δεν αλλάζει, 299 & 349 αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ερώτηση και αυτή... Nexus στα 350€ ή S3 στα 550€

Με προβληματίζει πάρα-πάρα πολύ το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα που ψηφίσαν Galaxy S3.

Σε τι κόσμο θεέ μου φέρνω τα παιδιά μου...

 

Χιουμοράκι , πετυχημένο :)

 

Aν το nexus έπαιρνε microSD, δεν θα υπήρχε δίλημμα

 

Θα συμφωνήσω εδώ.

 

Όμως μια και δεν έχει sd ...

 

Μια και μιλάμε για τηλέφωνο , που σημαίνει μια συσκευή που έχεις συνέχεια μαζί σου και όχι tablet ή ο,τι άλλο , κοιτάω τα αρνητικά κάθε συσκευής και πόσο εύκολα μπορώ να ζήσω με αυτά.

 

Το σ3 για μένα είναι υπέρ-πλήρες τηλέφωνο , που μπορεί άνετα να βγάλει 2 ακόμα χρόνια σε όποια χέρια και αν βρεθεί. Σαν τηλέφωνο. Το μεγάλο του μείον είναι το 1gb ραμ που ενώ δεν φαίνεται αν δεν δοκιμάσεις πιο άνετο android ( 2gb ) ή pure android.

Δηλαδή δεν είναι αργό , δεν έχει κολλήματα , τα κάνει όλα και συμφέρει. Τους 3-4 μήνες που άργησε το 4.1 νομίζω πως είναι πολύ καλά. Και πλέον δεν έχουμε σοβαρά ζητήματα στο android όπως φαίνεται , άρα το πότε θα πάρει 4.2 δεν μπορώ να πω πως με απασχολεί.

 

Το Ν4 από την άλλη είναι ένα διαμάντι. Κορυφή σε όλα , ωμή δύναμη σε όμορφο περιτύλιγμα. Ναι , έχω ένα άγχος για την αντοχή της συσκευής , είμαι από αυτούς που δεν βάζουν θήκες.

Αλλά το μεγάλο θέμα είναι η μνήμη. Από τα 96gb συνολικά που είχα στο s3 έπεσα στα 80gb στο ΝΟΤΕ2 και να πω την αλήθεια μου κακοφάνηκε. Για μένα το να πέσω στα 16 είναι too much.

Μόλις βγήκε το Ν4 , έβγαλα την κάρτα μνήμης για να δοκιμάσω με 16 στην καθημερινότητά μου. Δυστυχώς μου είναι αδύνατο :(

Αντίθετα είμαι μια χαρά με το Ν7 μου με 8gb μόνο.

 

Φαντάζομαι πως είμαι ιδιάζουσα περίπτωση μια και βλέπω πολλούς να λένε πως είναι ικανοποιημένοι με 16gb μόνο.

Όπως και να έχει η ψήφος μου πάει στο σ3.

 

Υ.Γ. Πάντα προτιμούσα ένα εξοπλισμένο nissan από ένα γυμνό vw :)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

nexus γιατι η samsung ειναι η χειροτερη εταιρεια σε after sales support

Πως και δεν είπες για ακόμη μια φορά αυτή την ''πικρή'' ιστορία σου με το galaxy s? :lol:

Γράψε βιβλίο ;) :lol:

 

Νexus και από εμένα με χίλια!

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος θελει

1.ενα ποιοτικο τηλεφωνο με μεγαλο αποθηκευτικο χωρο,

2.συγχρονο για ακομα 1+ χρονο οσον αφορα υποστηριξη,roms

3.αποσπωμενο back cover = καινουριο σχεδον κινητο με 10Ε και αμεσως

4.αποσπωμενη μπαταρια = δυνατοτητα να εχει το κινητο καινουρια μπαταρια με ελαχιστο κοστος.

 

τοτε θα παρει SIII

 

αν θελει καποιος

1.πολυ ποιοτικο κινητο με τα καλυτερα specs τωρα και για 1 χρονο.

2.αναβαθμισεις μεχρι το 2014 τουλαχιστον απο την ιδια την google.

3.pure android

 

τοτε θα παει σε Nexus.

 

προσωπικα πιστευω οτι με πειραγμα το S3 εχει ο,τι το N4 και κατι παραπανω εκτος απο την RAM.

αν επρεπε να αγορασω στα 500Ε καποιο αυτο θα ηταν το S3.

Στα 350~400 ειναι must το Ν4.

Στα 400+ επιλεγω S3 λογω αποθηκευτικου χωρου.

κατα προτιμηση το i9305

;)

 

Η καλύτερη απάντηση και η πιο αντικειμενική.

Τι να διαβάσω μετα απ αυτό. Τα είπε όλα ο Δημήτρης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα και δεν θα το κάνω μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου (το Ν4) ;). Εντάξη καλός χρυσός ο Krait, θεμιτά τα 2GB ραμ, αλλά να δούμε και πόσο διαφορά θα κάνουν στο every day usage. Πάντως σίγουρα θα το τιμήσω εάν το βρω σε τιμή "Google". Τώρα εάν αντικαταστήσει το S3 μου.. ίδωμεν :shifty:

 

Πάντως είμαι και εγώ στην κατηγορία των χρηστών που τα 16GB χωρίς επέκταση είναι dealbreaker.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα και δεν θα το κάνω μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου (το Ν4) ;). Εντάξη καλός χρυσός ο Krait, θεμιτά τα 2GB ραμ, αλλά να δούμε και πόσο διαφορά θα κάνουν στο every day usage. Πάντως σίγουρα θα το τιμήσω εάν το βρω σε τιμή "Google". Τώρα εάν αντικαταστήσει το S3 μου.. ίδωμεν :shifty:

 

Πάντως είμαι και εγώ στην κατηγορία των χρηστών που τα 16GB χωρίς επέκταση είναι dealbreaker.. :(

Γιώργο εκτος ολων αυτών πως μπορεί κάποιος να αποφασίσει όταν δεν έχει κυκλοφορήσει η μια συσκευή η οποία λογο συμπίεσης κόστους και παραγωγης της απο μια εταιρία που δεν μας έχει πείσει οτι μπορει να παράγει τόσο μεγαλο αριθμό συσκευων, υπάρχει περίπτωση να μην διαθέτει ανάλλογη ποιότητα κατασκευής.

Φοβάμαι για αστοχίες.

Τώρα για τα 16GB, αρκεί να πω ότι στο Note, εχω μονο 6g ελεύθερα χωρίς φωτο βιντεο και μουσική που βρίσκονται στην SD Card.

 

Να προσθέσω ότι αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου το Nexus S που συμπληρώνει 2 χρόνια. Πήρε προσφατα αναβάθμιση ομως αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να ικανοποιήσει ενα απαιτητικό χρήστη η τεχνολογία του 2010. Συνεπώς μετά απο 2 χρόνια δεν λένε πολλά οι αναβαθμίσεις οταν το hardware είναι ξεπερασμένο.

Αυτοί που δεν ασχολούνται και δεν τους ενδιαφέρουν τα specs, τις περισσοτερες φορές δεν παίρνουν χαμπάρι τις αναβαθμίσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα για να δημιουργηθει κινηση και να φαινονται ποστ και hits ε?

 

Συγκριτικο αναμεσα σε μια συσκευη που δεν εχει στα χερια του καποιο μελος εδω μεσα ( ή την εχει αλλα δεν μιλαει για αυτη ) και μια ακομα που κυκλοφορει αλλα ειναι οικονομικα εκτος εμβελειας για πολυ κοσμο .

 

Συγκριτικο στην θεωρια δηλαδη και μονο , ετσι απλα για να εχουμε κατι να λεμε .

 

Νομίζω είναι συγκριτικό στις πιό επιθυμητές συσκευές. Και για να σου αποδείξω ΠΟΣΟ λάθος είσαι, εγώ έχω το S3 και έχω 5 μέρες να αποφασίσω αν θα παραγγείλω N4 ή όχι.

 

Αυτό το thread με βοηθάει αρκετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βέλτιση είναι η λύση χρήσης ενός android με otg καλώδιο και flash disk; Έχω iphone 4 16GB και μου γεμίζει συχνά η μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το Nexus 4 θεωρώ καλύτερο γιατί θα έχει την υποστήριξη της Google.Αν θυμαμαι καλα και ο προκατοχος του galaxy Nexus πηρε επισημα jelly bean ενω το galaxy S2 δεν νομιζω να την παρει(απο οτι θυμαμαι τεσπα):)
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πόσο βέλτιση είναι η λύση χρήσης ενός android με otg καλώδιο και flash disk; Έχω iphone 4 16GB και μου γεμίζει συχνά η μνήμη.

 

Αν φορτωνεις μουσικη και παιχνιδια στο κινητο σου, τοτε νομιζω οτι πρεπει να το προσπερασεις το Ν4.Είχα day 1 το gnexus και ειχα αγορασει καλωδιο usb otg για να εχω και τη μουσικη μου σε στικακι.Γρηγορα την εγκατελειψα αυτη τη λυση.Το gnexus ειναι για τη δευτερη γραμμη μου πια και συνεπως σπανια φορτωνεται με τραγουδια, παιχνιδια κτλ

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...