Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα λόγω ημέρας(δεν είχα υποχρεώσεις)αποφάσισα να τεστάρω την Phoenix end perseus...

Να πω πως η χρήση που θα δείτε είναι μόνο με WiFi και εκτός από το YouTube που δεν το χρεισιμοποιησα καθόλου ότι άλλο κάνω καθημερινά αυτό έκανα με την διαφορά ότι αυτή την φορά ήμουν πάνω από το τηλ σχεδόν 10 ώρες...

Fb_Twitter-tapatalk-viber-wattsup-Gmail Instagram-widget kairos-browser και άλλα που χρησιμοποιώ καθημερινά είχαν και σήμερα την τιμητική τους...

Επίσης όπως θα δείτε μίλησα περίπου 1 ώρα στο τηλ και έστειλα και έλαβα περίπου 10 sms...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

1. Όταν είμαι δουλειά σύνολο 8 ώρες εχω ανοιχτό το 3G. Όταν είμαι σπίτι εχω wifi..

2. Το bluetooth είναι σταθερά ενεργό 12 ώρες και συνδεδεμένο με ακουστικό..

3. Τα 3 mail συγχρονίζουν κάθε 15 λεπτά.

4. Το gps δεν το βάζω μέσα γιατί το χρησιμοποιώ σπάνια.

5. Δεν έχω δει ποτέ πάνω απο 3.5 ώρες ενεργή οθόνη με μία φόρτιση.

6. Η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο.

 

Χρειάζομαι καινούρια μπαταρία? Μπορώ να την τεστάρω κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτη δοκιμή με λιώσιμο για την 4.1.2

Ορίστε οι εικόνες μου. Πολύ καλύτερα από πριν για εμένα. Άνετα έβγαζα 7, 5 ωρες αν δεν μιλούσα τόσο στο τηλεφωνο (2 ώρες)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ακουστει τιποτα αν σχεδιαζει η samsung ν δωσει μεγαλυτερη μπαταρια για το note 2 οπως εκανε με το s3??
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

1. Όταν είμαι δουλειά σύνολο 8 ώρες εχω ανοιχτό το 3G. Όταν είμαι σπίτι εχω wifi..

2. Το bluetooth είναι σταθερά ενεργό 12 ώρες και συνδεδεμένο με ακουστικό..

3. Τα 3 mail συγχρονίζουν κάθε 15 λεπτά.

4. Το gps δεν το βάζω μέσα γιατί το χρησιμοποιώ σπάνια.

5. Δεν έχω δει ποτέ πάνω απο 3.5 ώρες ενεργή οθόνη με μία φόρτιση.

6. Η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο.

 

Χρειάζομαι καινούρια μπαταρία? Μπορώ να την τεστάρω κάπως?

Νομίζω ότι η κατανάλωσή της μπαταρίας σου είναι φυσιολογική, δεδομένου ότι η σύνδεση δεδομένων 3g και το bluetooth είναι ενεργοβόρα και χρησιμοποίησες και μια εφαρμογή που κράτησε ανοιχτό το επίσης ενεργοβόρο gps για αρκετή ώρα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα πλοήγησης είναι πράγματι πολύ ενεργοβόρο αλλά το bluetooth δεν περίμενα ότι είναι κι αυτό. .

Τα άλλα παιδιά πως καταφέρνουν και έχουν 6+ ώρες ενεργής οθόνης; ;

 

Σήμερα για παράδειγμα έχω τα παρακάτω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με wifi και σε τέλειες συνθήκες. Με φουλ σημα.

Έχει αναφερθεί πως όταν είσαι με δεδομένα ζήτημα να βγουν 5 ωρες οθόνη.

 

Εγώ χθες κλειστά όλα απλά είχα μια γραμμή σήμα και ανα 1,5 ώρα έχανα 1%

Έφτασα στο 90% με 15 λεπτά οθόνη.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν κραταει τελευταια h+ σταθερο συνεχεια παιζει. Στην δουλεια πχ με το σ3 παντα ειχα σταθερο Η ή Η+ ή οταν ειμαι για καφε ειχα παντα Η+ τωρα παιζει παντα απο G σε Η και μετα Η+.Νομιζω οτι αυτο μου σκιζει την μπαταρια. Εβαλα μια εφαρμογη που σου βγαζει off το fast dormancy αλλα ειδα ηταν ηδη εκτος....τι να φταιει
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πραγματικότητα:

 

Stock rom 4.1.2 (με 4.1.1 είχα ελαφρώς καλύτερη μπαταρία)

Ανοιχτό bt, 3g, wifi, κλειστό gps, σήμερα σχεδόν συνεχώς σε wifi.

Συγχρονισμός gmail, aquamail, fb, im+, dropbox, greader, κλειστό skype.

Rooted στα 240dpi (οχι 320).

Τα γράφω για να μην νομίζει ο κόσμος ότι όλοι είμαστε είμαστε με 7, ή 8 ή 10 ώρες οθόνη, η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκληρή για τον μέσο χρήστη, και δεν θεωρώ ότι κάνω πολύ βαριά χρήση, δεν είναι εκτός wifi, δεν χρησιμοποιώ gps, δεν παίζω παιχνίδια, κλπ.

Διευκρινίζω όμως ότι θεωρώ την κατανάλωση και την μπαταρία του note 2 πολύ καλύτερη από ότι άλλο έχω δει, πχ s, s2, s3, κλπ. Και μέχρι τώρα, φορτιζοντας κάθε βράδυ, ποτέ δεν έχω ξεμείνει από μπαταρία μέσα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ νορμάλ εκτός αν δεν έχεις καλό 3g οπότε δικαιολογούνται τα πάντα! Εγώ τώρα είμαι με 51%, 13 ώρες με μπαταρία και 4 ώρες οθόνη.

Κλειστό gps και απλό gprs. Κατά τα άλλα όλα ανοιχτά. Wifi, push σε Gmail και Yahoo με τις εφαρμογές τους, push Hotmail με την stock, Viber, voxer, WhatsApp, fb, twitter και όλα τα συναφή. Βέβαια είμαι stock. 8 και 10 ώρες οθόνη ούτε εγώ έχω δει αλλά όντως η μπαταρία του είναι καλύτερη από ότι μπορούσα να φανταστώ.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι με αποκλειστική χρήση 3g ο χρόνος οθόνης μειώνεται κατά 20%.

Μείωση υπάρχει αν δουλεύεις με Wi-Fi αλλα βρίσκεσαι πολύ μακριά από το router και είσαι με μια-καμία γραμμή.

 

Να ξέρετε το Note σε συμπαρασύρει σε υπερβολική χρήση που δεν θα έκανες με άλλη συσκευή.

Πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να χρησιμοποιώ για παράδειγμα την σελίδα ενός ειδησεογραφικού site παρά την εφαρμογή του που είναι πιο οικονομική σε κατανάλωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, έχω και εγώ το Note 2 και ήμουν υπερευχαριστημενος έως που έκανα μέσω OTA το update 4.1.2. Το κινητό είναι απολύτως απειραχτο. CSC EUR. Μετά απότο upupdate έχω φοβερό battery drain! 1ημερα με το πολύ ζόρι ενώ πριν είχα 2 μιση ημέρες. Έχω κάνει wipe partition δλδ την cash, έχω κάνει factory reset, wipe all data 3 φορές και πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να μηνεέχει κάτσει καλά το update; Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω μιας και εξαντλησα όλες τις γνωστές λύσεις reset κλπ. Επίσης δεν βρίσκω την Βίβλο που αν θυμάμαι καλά ήταν στην 1σελιδα του θέματος. Σας ευχαριστώ θερμά για την οποία απάντηση σας προκαταβολικα.

Επίσης δεν έχω πλέον σχεδόν καμία εφαρμογή περα των original προεγκατεστημενων.

Edited by geoopc
Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoopc καταρχήν κλείσε το gps και την αντίστοιχη εφαρμογή CoPilot Live GPS Navigation που σου έχει λιώσει την μπαταρία και το σύστημα, όπως δείχνει το screenshot σου. Ρωτά ότι θες.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoopc καταρχήν κλείσε το gps και την αντίστοιχη εφαρμογή CoPilot Live GPS Navigation που σου έχει λιώσει την μπαταρία και το σύστημα, όπως δείχνει το screenshot σου. Ρωτά ότι θες.

 

Το έβγαλα και το Copilot αλλά το είχα από την αρχή και δεν είχε δημιουργήσει ποτέ battery drain, όσο για την μπαταρία που είχε καταναλώσει όντως το είχα χρησιμοποιησει σε 3 διαφορετικές διαδρομές οπότε απόλυτα λογική η κατανάλωση του. Παρόλα αυτά βέβαια το έβγαλα αν δεν πιστεύω ότι ήταν αυτό. Θα δούμε... Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα οριακά βγάζει μία μέρα και κάτι. Τώρα έκλεισα το smart stay και την λειτουργία που περιμένει να ακούσει μία λέξη για να ενεργοποιήσει το s voice νομίζω και περιμένω να δω τι αλλαγές θα έχει. Άνοιξα το παλιό μου κινητό και η μπαταρία του πήγαινε πολύ καλύτερα, ελπίζω αυτά τα δύο να φταίγανε. Επίσης από την εφαρμογή betterbatterstats έβλεπα overflow αλλά όχι από κάποια συγκεκριμένη app. Αυτή την στιγμή είναι στο 99% μετά από 30 λεπτά και μου λέει audioOut_2 95.5%. Μα δεν ακούω μουσική, καμία εφαρμογή δεν τρέχει, έχει κανείς καμιά ιδέα; Βέβαια πριν λίγες μέρες έχανε 15% σε 3 ώρες, οπότε δείχνει να πηγαίνει καλύτερα τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε σε λάθος τοπικ έχω πει πως σε εμένα έχω ένα τικ περισσότερο drain στην 4.1.2 αλλά πολύ καλύτερη οθόνη. Στοκ όλα. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο έχουν πρόβλημα με την μπαταρία μετά την αναβάθμιση... Και πιστεύουν ότι δεν είναι φυσιολογικό... Ας κάνουν ένα κόπο (και την καρδιά τους πέτρα) ας πάρουν ένα backup με το carbon και ας κάνουν ένα Factory reset... Θα δείτε άλλο κινητό. Και εγώ είχα απογοητευτεί μετά την αναβάθμιση με το θέμα της μπαταρίας. Πλέον η μπαταρία κρατάει σχεδόν δύο μέρες (κάθε δεύτερο βράδυ την φορτίζω) με αρκετά βαριά χρήση.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα οριακά βγάζει μία μέρα και κάτι...
ας συνεχίσουμε στο σωστό νήμα.

Θα δείτε ότι και εγώ έχω ποσταρει εκεί την ίδια δική μου πραγματικότητα, δηλ στο τέλος της ημέρας είμαι μεταξύ 15-40% με 2-4 ώρες οθόνη, αναλόγως χρήσης, όμως είμαι ευχαριστημένος από αυτό! Πάντως οθόνη 7 και 8 ώρες ούτε κατά διάνοια. Και αυτό τόσο με 4.1.1 όσο και με 4.1.2. Είναι 240dpi.

Link to comment
Share on other sites

ας συνεχίσουμε στο σωστό νήμα.

Θα δείτε ότι και εγώ έχω ποσταρει εκεί την ίδια δική μου πραγματικότητα, δηλ στο τέλος της ημέρας είμαι μεταξύ 15-40% με 2-4 ώρες οθόνη, αναλόγως χρήσης, όμως είμαι ευχαριστημένος από αυτό! Πάντως οθόνη 7 και 8 ώρες ούτε κατά διάνοια. Και αυτό τόσο με 4.1.1 όσο και με 4.1.2. Είναι 240dpi.

 

Φίλε μου αν κάνεις όλη μέρα τα πάντα με 3g είναι φυσιολογικό. Οι 8 και οι 9 ώρες πετυχαινονται μόνο με χρήση Wifi και καλό σήμα παντού.

Δες παρακάτω. Είμαι με wifi συγχρονισμούς κανονικά αλλά χωρίς να μετακινηθώ από το σπίτι και σε μη εργάσιμη μέρα όπου η κίνηση στο mail μου είναι πολύ μικρή.

 

http://img546.imageshack.us/img546/4562/screenshot2013022300513.png

 

http://img708.imageshack.us/img708/4562/screenshot2013022300513.png

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα την 4.1.2 παρατηρησα μια ελαφρα πτωση στην αυτονομια οχι ομως σημαντικη.Ωστοσο θελω να σας ρωτησω το εξης σχεδον απο την αρχη που αγορασα τη συσκευη εχω παρατηρησει οτι πεφτει αποτομα η μπαταρια απο το 30% στο 15%.Δηλαδη ενω φυσιολογικα θα επρεπε να πεσει στις 6 με 8 ωρες,πεφτει σε λιγοτερο απο 2 μονο στα συγκεκριμενα ποσοστα παντα.Συνολικα βεβαια η αυτονομια ειναι σταθερα γυρω πανω απο την 1,5 μερα.Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα την 4.1.2 παρατηρησα μια ελαφρα πτωση στην αυτονομια οχι ομως σημαντικη.Ωστοσο θελω να σας ρωτησω το εξης σχεδον απο την αρχη που αγορασα τη συσκευη εχω παρατηρησει οτι πεφτει αποτομα η μπαταρια απο το 30% στο 15%.Δηλαδη ενω φυσιολογικα θα επρεπε να πεσει στις 6 με 8 ωρες,πεφτει σε λιγοτερο απο 2 μονο στα συγκεκριμενα ποσοστα παντα.Συνολικα βεβαια η αυτονομια ειναι σταθερα γυρω πανω απο την 1,5 μερα.Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?

 

εχω την εντυπωση οτι στο τελος η μπαταρια παντα πεφτει πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμισω να κανω μια διαγνωση, απο προσωπικη εμπειρια, και απο τα δικα σας προβληματα, αυτο που καταλαβαινω γιατην αδικαιολογητη καταναλωση που παρατηρησαμε καποιοι, πρεπει να οφειλεται καποιοα εφαρμοφη ειτε στοκ ειτε δικη μας η οποια δεν εχει κατσει σωστα και καταναλωνει ενεργεια περαν του φυσιολογικου. Εγω την βρηκα και την εβγαλα και οντως η μπαταρια ειναι καλυτερη απο 4.1.1.

Η εφαρμογη που μου εκανε battery drain ειναι η Simple Cover Lock η οποιοα εινια και σε μορφη beta....

ας προσεχα....

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμισω να κανω μια διαγνωση, απο προσωπικη εμπειρια, και απο τα δικα σας προβληματα, αυτο που καταλαβαινω γιατην αδικαιολογητη καταναλωση που παρατηρησαμε καποιοι, πρεπει να οφειλεται καποιοα εφαρμοφη ειτε στοκ ειτε δικη μας η οποια δεν εχει κατσει σωστα και καταναλωνει ενεργεια περαν του φυσιολογικου. Εγω την βρηκα και την εβγαλα και οντως η μπαταρια ειναι καλυτερη απο 4.1.1.

Η εφαρμογη που μου εκανε battery drain ειναι η Simple Cover Lock η οποιοα εινια και σε μορφη beta....

ας προσεχα....

 

Ναι βρε παιδιά... δεν μπορεί 9/10 να λειτουργεί σωστά... κάτι θα φτέει...τι να πω;;

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιβεβαιώνω ότι με Γαλλική 4.1.2 εδώ και μήνες ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ από κατανάλωση μπαταρίας!

Κάποια εφαρμογή σας κάνει τη ζημιά. Κάντε ένα hard reset, κρατήστε το κινητό 1 εβδομάδα χωρίς περιττές εφαρμογές να δείτε πώς συμπεριφέρεται και μετά αρχίστε σιγά σιγά να περνάτε εφαρμογές για να δείτε ποιά σας κάνει το drain...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...