Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα συμφωνήσω, όταν βγήκε το xperia s ήταν ένα παό τα καλύτερα κινητά εκείνη την περίοδο (και ακόμα είναι) με την οθόνη του να μας εντυπωσοιάζει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην φετινή CES αποφάσισε η SONY να παρουσιάσει την νέα της ναυαρχίδα στον χώρο των Xperia συσκευών. Το Xperia Z, όπως είναι το όνομα της συσκευής, διαθέτει πολύ ισχυρά specs και ένα industrial design διαφορετικό από ότι μας είχε συνηθίσει η SONY.

 

Το εν λόγω smartphone διαθέτει στην μία πλευρά του 2 συστοιχίες pogo pins τα οποία όπως αποδείχτηκε έχουν σαν λόγο ύπαρξης την φόρτιση της συσευής μέσω ενός charging dock.

 

Το συγκεκριμένο dock έκανε την εμφάνιση του στην CES και, προς θλίψη πολλών, επιβεβαιώθηκε πως το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει την μπαταρία. Δεν υπάρχουν άλλου είδους θύρες, ούτε HDMI, ούτε sound, ούτε τίποτα.

 

Το dock θα είναι διαθέσιμο σε μαύρο χρώμα και η τιμή του αλλά και η δοαθεσιμότητα του παραμένουν ακόμα μυστήριο.

 

Source: gadgeta.me

Link to comment
Share on other sites

Κι όσοι δεν πήραν από την προβληματική παρτίδα (κιτρινίλα στην οθόνη) είναι πολύ ευχάριστημενοι....

 

Και όσοι πήραν προβληματικό κομμάτι και αντικατέστησαν την οθόνη είναι ακόμα πιο ευχαριστημένοι (για μένα μιλάω) γιατί η καινούργια οθόνη έχει και πιο καλά χρώματα!! (όχι τόσο ζεστά) :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑντως αν κρινω απο το Τ που στον 1-1,5 μηνα επεσε στα 450 ευρω, και αυτο απατο θα παει γιατι μεχρι να βγει ο ανταγωνισμος θαχει δωσει πολλες επιλογες θεωρω. το προβλημα ειναι οτι οι 5" ειναι υπερβολικες για του περισσοτερους χρηστες και μια τετοια προταση ενω φαινεται πολυ ωραια,δεν ειναι ελκυστικη! πχ αν ηταν μεχρι 4,5 και εβλεπα οτι αξιζει να αντικαταστησω το Τ με αυτο θα το εβαζα στο ματι, τωρα ομως με παει αλλου εφοσον μεινει με αυτο για ναυαρχιδα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το ποσες ιντσες ειναι, αναλογικα βεβαια. Το θεμα ειναι οτι το bazel ειναι αυτο που προσθετει "περιττο" ογκο. Γι αυτο και οι περισσοτεροι κοιτανε το ZL. 5αρα οθονη αλλα μικροτερο σε μηκος και απο το ς3. Και εγω αυτο κοιταω, οχι το Ζ.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το ποσες ιντσες ειναι, αναλογικα βεβαια. Το θεμα ειναι οτι το bazel ειναι αυτο που προσθετει "περιττο" ογκο. Γι αυτο και οι περισσοτεροι κοιτανε το ZL. 5αρα οθονη αλλα μικροτερο σε μηκος και απο το ς3. Και εγω αυτο κοιταω, οχι το Ζ.

 

μα αν το σκεφτεις εδω τα εκαναν αναποδα! το ZL ειναι η εξελιξη ας πουμε του Τ....παρολα αυτα οι 5" ειναι πολλες και αν αυτο το κινητο εβγαινε μεχει 4.5" και λιγο πιο μαζεμενο απο το Τ θα εκανε παταγο σιγουρα. τωρα δεν ξερω, εγω το αποριπτω ηδη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το ποσες ιντσες ειναι, αναλογικα βεβαια. Το θεμα ειναι οτι το bazel ειναι αυτο που προσθετει "περιττο" ογκο. Γι αυτο και οι περισσοτεροι κοιτανε το ZL. 5αρα οθονη αλλα μικροτερο σε μηκος και απο το ς3. Και εγω αυτο κοιταω, οχι το Ζ.

 

Συμφωνω απολυτα οτι το ZL με το τοσο μικρο περιθωριο περιμετρικα της οθονης τη κανει αυτη τη στιγμη τη πιο compact προταση της αγορας στις 5 ιντσες και αυτο ειναι που του δινει ενα βασικο κινητρο για αγορα σε σχεση με το Z:)

Στην ουσια ειναι στο ιδιο μεγεθως με το T αλλα σε 5 ιντσες panel

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα οτι το ZL με το τοσο μικρο περιθωριο περιμετρικα της οθονης τη κανει αυτη τη στιγμη τη πιο compact προταση της αγορας στις 5 ιντσες και αυτο ειναι που του δινει ενα βασικο κινητρο για αγορα σε σχεση με το Z:)

Στην ουσια ειναι στο ιδιο μεγεθως με το T αλλα σε 5 ιντσες panel

 

εδω εισαι λαθος, γιαυτο απαντησα και εγω ετσι απο πανω..

 

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_t-4899.php

 

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_zl-5203.php

φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι πιο μεγαλο απο το Τ..

μακαρι να ηταν 4.55"

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

131.6 x 69.3 x 9.8 mm (5.18 x 2.73 x 0.39 in) Xeria ZL

129.4 x 67.3 x 9.4 mm (5.09 x 2.65 x 0.37 in) Xperia T

 

Μιλαμε δηλαδη για πολυ μικρη διαφορα και σε καμια περιπτωση ανασταλτικος παραγοντας.:rolleyes:

Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου GS3 και τωρα το 920 δεν νομιζω να με χαλασουν καθολου οι διαστασεις.

Εχω συνηθισει σε τετοια μεγεθη.

Ο καθενας βεβαια οπως τον βολευει αναλογα τα γουστα του.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

131.6 x 69.3 x 9.8 mm (5.18 x 2.73 x 0.39 in) Xeria ZL

129.4 x 67.3 x 9.4 mm (5.09 x 2.65 x 0.37 in) Xperia T

 

Μιλαμε δηλαδη για πολυ μικρη διαφορα και σε καμια περιπτωση ανασταλτικος παραγοντας.:rolleyes:

Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου GS3 και τωρα το 920 δεν νομιζω να με χαλασουν καθολου οι διαστασεις.

Εχω συνηθισει σε τετοια μεγεθη.

Ο καθενας βεβαια οπως τον βολευει αναλογα τα γουστα του.

 

κοιτα, εχω το Τ και ηδη το 900 μου φανηκε πολυ πιο αβολο, λογω του οτι το 1ο εχει αυτη την κουρμπα απο κατω και πιανεται πολυ πιο ευκολα..

παρολα αυτα μου ειναι οριακα μεγαλο. Αν επελεγα ξανα ισως να μην πηγαινα παλι σε 4.55". οι 4.3 του arc s ηταν τελειες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα οτι το ZL με το τοσο μικρο περιθωριο περιμετρικα της οθονης τη κανει αυτη τη στιγμη τη πιο compact προταση της αγορας στις 5 ιντσες και αυτο ειναι που του δινει ενα βασικο κινητρο για αγορα σε σχεση με το Z:)l

Μαζι με αυτα που γραφεις στα + για το ZL για εμενα ειναι και το πληκτρο της καμερας και το led :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με αυτα που γραφεις στα + για το ZL για εμενα ειναι και το πληκτρο της καμερας και το led :)

 

Ναι αλλα υπαρχουν και τα - σε σχεση με το αδερφακι του. Κατα του νερου και της σκονης, μπροστα καμερα σε φυσιολογικο σημειο, γυαλι που (θα) σου αφηνει μια αρχοντικη αισθηση...

Δεν ξερω, το γυαλι με εχει γοητευσει. Κανει αντανακλαση του φωτος και ειναι εντυπωσιακο.

Και σκεφτομαι οτι αμα ειναι να κανω την υπερβαση και παω σε 5αρι, ε ας ειναι και λιγο μεγαλυτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι έχει ακουστεί για τιμές?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Το Ζ μπορεις να το βρεις για προπαραγγελια απο 600€ στην Γερμανια με αναμενομενη διαθεσιμοτητα προς τα τελη Φεβρουαριου.

 

Για το ZL αναφερθηκε στην σελιδα τους στο Facebook οτι θα ειναι πιο φθηνο απο το Z (δεν αναφερθηκαν νουμερα), αλλα δεν νομιζω οτι θα ερθει Ευρωπη συντομα (αν τελικα ερθει). Καναδας, Βραζιλια, Ινδια μερικες απο τις χωρες στις οποιες θα κυκλοφορησει το ZL.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

 

 

αγγλια, ελλαδα?

 

Το Ζ μπορεις να το βρεις για προπαραγγελια απο 600€ στην Γερμανια με αναμενομενη διαθεσιμοτητα προς τα τελη Φεβρουαριου.

.

 

φπα εχει;;;;;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μια ελπιδα για το ZL και εδω Ευρωπη:)

http://www.expansys.com.gr/sony-xperia-zl-black-241287/

Μονο να μην ειναι το μοναδικο μαγαζι διοτι αν το εχει μονοπωλιο το expansys το βλεπω 700+ φραγκα

Εγω παντως μονο για το ZL ενδιαφερομαι,αν δεν το βρω εδω Ευρωπη πουθενα, δεν θα παρω κανενα Sony για φετος.

Θα υπαρξουν και αλλου πορτοκαλιες μεχρι Μαιο-Ιουνιο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

φπα εχει;;;;;;

 

Ναι φυσικα. Και υπαρχει και στα 650€ στο γερμανικο amazon για την αξιοπιστια του οποιου δεν νομιζω οτι τιθεται ερωτημα.

 

Και μιλαμε παντα για MSRP, δηλαδη προτεινομενη τιμη του κατασκευαστη. Οταν θα στοκαριστουν οι συσκευες και θα αρχισει να δουλευει ο ανταγωνισμος πιστευω πως θα ερθει στα επιπεδα που εχουν και τωρα τα κορυφαια μοντελα των εταιριων (450€-500€).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Τα - για μένα είναι 1 ) μικρή μπαταρία , 2 ) επεξεργαστής που δεν έχει και μεγάλη διαφορά με το s3 , 3 ) δέχεται mikro sd ως 32gb .
Link to comment
Share on other sites

Τα νεα ειναι πολυ ευχαριστα οσον αφορα το ZL:)

Κατα μεγαλη πιθανοτητα θα εμφανιστει και στην Ευρωπαικη αγορα με την κωδικη ονομασια C6503

Εδω οι συχνοτητες που θα υποστηριζει

C6503

UMTS HSPA+: 850 (Band V), 900 (Band VIII), 2100 (Band I)

GSM GPRS/EDGE: 850, 900, 1800, 1900

LTE: Band I, Band III, Band V, Band VII, Band VIII and Band XX

http://www.xperiablog.net/2013/01/12/sony-xperia-zl-white-papers-published-c6502-c6503-c6506/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως λενε και στο youtube samsung φανς εγιναν χειροτερη απο τους iphonaκιδες και αρχιζω και το πιστευω.Εγω θελω το ΑΣΠΡΟ να το βλεπω ΑΣΠΡΟ οχι ΜΠΛΕ.Οτι galaxy εχω πιασει εχω note.note2,s3,nexus (ολα αυτα τα εχουν φιλοι μου)Οταν τα πιανω στο χερι δεν αισθανομαι οτι κραταω κινητο αλλα ενα ακριβοπληρομενο πλαστικο.Στο μονο που παραδεχομαι την εταιρεια (βλεπετε εγω λεω τα κακα αλλα και τα καλα) ειναι το ui ειναι παρα πολυ smooth αλλα και παλυ αυτο γινετε γιατι εχουν μια καλη-μεγαλη ραμ.Οσο για την amoled Lcd και ειναι θεμα συνηθειας του ματιου.Αλλα αμα μιλαμε για 'war' τοτε θα πρεπει να δειτε αυτο

H sony πλεον ειναι ανεξαρτητη.Δωσε xloud δωσε floating touch δωσε bravia engine δωσε HDR video η εταιρεια εχει πολλα ******@ αυτο θελω να καταλαβετε και δυσκολα να βρεθει καποιος να την φαει ολοκληρωτικα και για παντα.Οι μισοι samsung fans για την ελλαδα μιλαω ...δεν ξερουν καν απο που βγαινει το κινητο

Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

νταξ παλικαρι , απλα μας κανεις πλακα....

 

ασχολιαστο το πρωτο

ασχολιαστο το δευτερο

δειχνουν ποσο ασχετος εισαι

το τριτο με ενα software update ανεβαινει.

 

Αυτά που αναφέρω είναι ότι από την παρουσίαση του S3 έως σήμερα έχουν περάσει 9+ μήνες και βλέπω έναν quad επεξεργαστή χρνισμενο στα 1.5 και επί προσοπικου θα ήθελα μια μεγαλητερη μπαταρία. Το θέμα είναι γιατί ενώ μπορεί δεν ξεπερνά ακόμα και το S4 η Sony. Το αν είμαι άσχετος δεν το κρίνεις από τις απετισεις που έχει ο καθένας από ένα νέο μεγάλο μοντέλο μιας εταιρίας. Απλά θα ήθελα κάτι παραπάνω. Άσχετος είσαι εσύ που απαγορευεις σε έναν δημόσιο χώρο να εκφρασουμε το τι θα θέλαμε από μια συσκευή για το 2013. Εγώ θα το πάρω μόλις δω πόσο κρατάει η μπαταρία και μόλις βάλει κάποιος μια 64 άρα κάρτα και την διαβάζει.

Επίσης να αναφέρω ότι ακόμα και για το S3 που αγόρασα για να δω τι διάφορα έχει από το S2 ανέφερα πρώτα τα μιον και πέσανε να με φάνε μερικοί εδώ. Απλά θέλω να είμαστε αντικημενικοι.

Το μεγαλητερο + για εμένα είναι ότι είναι αδιάβροχο και ότι θα το χαρώ στην θάλασσα με τα παιδιά μου χωρίς φόβο να μην βραχεί!!!

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...