Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως τα δείγματα της κάμερας δεν τα βλέπω καθόλου καλά.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται τα 13 ΜΡ.

 

Στο παρακάτω δείγμα π.χ. είναι θολές όλες οι πινακίδες κι επιγραφές όπου κι αν κοιτάξεις.

 

http://st.gsmarena.com/vv/newsimg/13/01/sony-xperia-z-samples/camera/gsmarena_002.jpg

 

Και αντίστοιχα το HDR βίντεο είναι απλό gimmick και δεν έχει καμία αξία. Επίσης πέρα από το focus που στα διάφορα κινητά το έχουμε να "τρέχει" από δω κι από κει, εδώ υπάρχει και σπασμωδική μεταβολή της φωτεινότητας στην προσπάθεια του να εξισορροπήσει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MoueXtbhDok&feature=player_embedded

Η απλή "ψεύτικη" πόκετ olympus που πήραμε για πλάκα 59ε είναι σκάλες ανώτερη σε όλους τους τομείς. (Και μην μου πείτε ότι συγκρίνω ανόμοια γιατί εδώ μιλάμε για 650ε κινητό).

 

Απλώς υποφερτή η κάμερα το συμπέρασμα μου με βάση αυτά που είδα μέχρι στιγμής.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί "πανηγυρισμούς".

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει στην αγορα εχουμε ενα διμηνο τουλαχιστον.

Ας μην προτρεχουμε και βγαζουμε συμπερασματα απο τωρα;)

Πολλα μπορουν να αλλαξουν.

Το κινητο ειναι η πρωτη σοβαρη προταση απο Sony στην ιστορια της και εχει πολλα συν,το να ψαχουμε να βρουμε κουσουρια συνεχεια δεν οδηγει πουθενα σε καθε νεα συσκευη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειανι η πρωτη σοβαρη προταση απο την Sony. ειναι η πιο σοβαρη προταση.

 

μην μου πεις οτι το S, Τ και το V δεν ειναι σοβαρες προτασεις. θα τρελαθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εισαι ο n1 πρεπει να αντεχεις την κριτικη καλοπροαιρετη και μη ,βλεπω σχολια που αναφερονται σε φωτο και μονο χωρις οτιδηποτε χειροπιαστο, καπου φυσιολογικο κι ανθρωπινο ειναι κι αυτο :cool: μην μασατε και προπαντων μην τσακωνεστε :p παντως κι η κορη μου σχεδον στα 7 περιπου κατι τετοιες φωτο βγαζει με το S

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας τώρα...

Είναι φανερό ότι η ευκρίνεια σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται να συνάδει με τα 13ΜΡ. Δεν γνωρίζω αν το firmware είναι το τελικό μιας και τα δείγματα είναι από το κομμάτι της έκθεσης.

Τα λεγόμενα μου επιβεβαιώνουν πολλοί που είδαν τα συγκεκριμένα δείγματα και απάντησαν στο συγκεκριμένο άρθρο, όπως και φυσικά το ίδιο το gsmarena: From what we see, image sharpness is not ideal at 100% magnification but other than that, we definitely see improvement over last year's Xperia T.

 

Και σε κοντινό πλάνο η φωτογραφία ούτε κατά διάνοια δεν απεικονίζει σωστά την υφή της πέτρας. Είναι κάτι αντικειμενικό.

 

http://st.gsmarena.com/vv/newsimg/13/01/sony-xperia-z-samples/camera/gsmarena_003.jpg

 

Συγκρίνοντας αντίστοιχα δείγματα π.χ. από το S3 με τα "μόνο" 8ΜΡ νομίζω ότι αυτό υπερτερεί και νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε με ενδιαφέρον το S4 σαν την αντίστοιχη πρόταση της Samsung στα Ζ/ΖL της Sony.

 

Αναμένουμε και για άλλα δείγματα που σίγουρα θα αρχίσουν να έρχονται σωρηδόν.

Edited by Logi
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δείγματα της κάμερας δεν τα βλέπω καθόλου καλά.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται τα 13 ΜΡ.

 

Στο παρακάτω δείγμα π.χ. είναι θολές όλες οι πινακίδες κι επιγραφές όπου κι αν κοιτάξεις.

 

Και αντίστοιχα το HDR βίντεο είναι απλό gimmick και δεν έχει καμία αξία. Επίσης πέρα από το focus που στα διάφορα κινητά το έχουμε να "τρέχει" από δω κι από κει, εδώ υπάρχει και σπασμωδική μεταβολή της φωτεινότητας στην προσπάθεια του να εξισορροπήσει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MoueXtbhDok&feature=player_embedded

Η απλή "ψεύτικη" πόκετ olympus που πήραμε για πλάκα 59ε είναι σκάλες ανώτερη σε όλους τους τομείς. (Και μην μου πείτε ότι συγκρίνω ανόμοια γιατί εδώ μιλάμε για 650ε κινητό).

 

Απλώς υποφερτή η κάμερα το συμπέρασμα μου με βάση αυτά που είδα μέχρι στιγμής.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί "πανηγυρισμούς".

Τα mp δεν κανουν τη διαφορα ;)

 

Το αρθρο απο το arena ειναι εδω http://www.gsmarena.com/fullres_sony_xperia_z_camera_samples_surface_from_ces-news-5338.php για οσους εχουν ορεξη να το διαβασουν ;) Να διαβασουν και μια αλλη γνωμη βρε αδελφε.... :lol::lol:

 

Οπως τα λες ειναι, μιλαμε για κινητο που βγαζει φωτογραφιες και βιντεο.

 

Πανηγυρια κανει η sony, πουλαει καμερες και ισως δωσει και αυτη την καμερα σε αλους κατασκευαστες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήγαινα να γράψω αλλά με πόλαβε ο Karthan7!! :D Τα Megapixels δεν κάνουν την διάφορά. Πάντως έχει δίκιο ο Logi αυτές οι φωτογραφίες είναι κάτω του μετρίου και κατά τη δικιά μου γνώμη.
Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Με μια λέξη "Καταπληκτικά" τηλέφωνα και τα δύο, άντε να αρχίσω να μαζεύω κανένα φράγκο μπάς και το πάρω:lol:

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τα megapixel στο μονο που παιζουν ρολο ειναι στο μεγεθος της εικονας οχι στην απεικονιση.Αρχισατε να κρινετε απο τωρα...Πριν καν το κινητο βγει απο το LA...Λοιπον φιλαρακι εσυ που εχεις για αβαταρ το iphone πιστευεις οτι το iphone 5 ειναι σε κατι καλυτερο απο το Z?Γιατι εισαι σε τοπικ sony ericsson αυτο λεει πολλα!!Εγω δεν μπενω στο τοπικ του S3 και 'κραζω' αυτο δεν μου αρεσει εμενα.Οσα κομεντς διαβαζω αρνητικα δεν ειναι απο ατομα που εχουν καποιο sony η σκεφτονται να το αγορασουν αλλα απο ατομα που εχουν καποια 'ναυαρχιδα' αλλης εταιριας.

Αυτο λεγετε κομπλεξ και στην προκειμενη περιπτωση ειναι μεγαλο!!

Εσυ δωσε 400 βαλε ευρω για κινητο 2-3.2 mp που δεν εχει καν φλας και ασε τα σκοταδια σε μας.Αμα θελει η sony βαζει καλες καμερες γιατι μπορει και το ξερουμε,ριξε μια ματια στο κ850 στο c905 και θα καταλαβεις.Aκομα και το k750 τραβαει καλυτερα απο το iphone 3!!

Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

Αρχισατε να κρινετε απο τωρα...Πριν καν το κινητο βγει απο το LA...!

 

Βγήκαν τα πρώτα δείγματα και κρίνουμε.

 

Λοιπον φιλαρακι εσυ που εχεις για αβαταρ το iphone πιστευεις οτι το iphone 5 ειναι σε κατι καλυτερο απο το Z?Γιατι εισαι σε τοπικ sony ericsson αυτο λεει πολλα!!Εγω δεν μπενω στο τοπικ του S3 και 'κραζω' αυτο δεν μου αρεσει εμενα.Οσα κομεντς διαβαζω αρνητικα δεν ειναι απο ατομα που εχουν καποιο sony η σκεφτονται να το αγορασουν αλλα απο ατομα που εχουν καποια 'ναυαρχιδα' αλλης εταιριας.

Αυτο λεγετε κομπλεξ και στην προκειμενη περιπτωση ειναι μεγαλο!!

Εσυ δωσε 400 βαλε ευρω για κινητο 2-3.2 mp που δεν εχει καν φλας και ασε τα σκοταδια σε μας.Αμα θελει η sony βαζει καλες καμερες γιατι μπορει και το ξερουμε,ριξε μια ματια στο κ850 στο c905 και θα καταλαβεις.Aκομα και το k750 τραβαει καλυτερα απο το iphone 3!!

 

"Φιλαράκι" είσαι αλλού γι' αλλού! :lol:

Δεν έχω iphone. Είμαι στην αγορά για καλό smartphone και το iPhone δεν το χω καν στα υπόψην. Άρα τα περί "κόμπλεξ" κλπ. σε χαρακτηρίζουν. Το συγκεκριμένο φόρουμ δεν έχει (απ' όσο ξέρω) τη δυνατότητα για εξωτερικό άβαταρ κι έβαλα κάποιο στην τύχη.

 

Δεν είμαι υπέρ καμίας εταιρείας. Αν κάποια βγάλει κάποιο καλό κινητό (κατά προτίμηση Android λόγω της πληθώρας εφαρμογών) μπαίνει στα υπόψην. Δεν το χρειάζομαι άμεσα και μπορώ να περιμένω μέχρι να βγει κάποιο πραγματικά καλό. Με ενδιαφέρει η καλή κάμερα γιατί στη πράξη στα (πολλά) ταξίδια που κάνω στο εξωτερικό για συνέδρια κλπ. σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ την 650D και τραβάω στην πράξη με το κινητό.

 

Τα Ζ/ZL πλασάρονται σαν οι ναυαρχίδες μιας πολύ μεγάλης εταιρείας (που στο παρελθόν της τα χουμε ακουμπήσει σε πολλές συσκευές) και από τα προτερήματα τους είναι η κάμερα των 13ΜΡ.

Γιατί την έβαλε η Σόνι? Για να παράγει πιο ...μεγάλα αρχεία? Τα θέλετε και τα λέτε αυτά?

Για καλύτερη ποιότητα εικόνας. Τελεία και παύλα.

Είναι η ποιότητα των φωτογραφιών Ζ/ΖL αντίστοιχη του κορυφαίου και τελευταίου (δεν έχει καν κυκλοφορήσει) κινητού μιας τόσο μεγάλης εταιρείας?

Θες να το πιστεύεις εσύ κι ο ...Μπέκας. Πιστέψετο.

 

Στο παρακάτω λίνκ υπάρχουν πραγματικά δείγματα.

 

http://www.gsmarena.com/fullres_sony_xperia_z_camera_samples_surface_from_ces-news-5338.php

 

Δεν είναι απάτη. Πρόκειται για πραγματικά. Να και τα EXIF DATA για όσους ξέρουν.

Πρόκειται για το Sony C6603 'Yuga' , τώρα γνωστό ως Ζ.

 

:

Camera Manufacturer : Sony

Camera Model : C6603

Orientation : top-left (1)

X Resolution : 72

Y Resolution : 72

Resolution unit : Inch

Software : 10.1.A.1.298_3_f510

Date modified : 2013:01:09 15:22:12

YCbCr Positioning : centered (1)

:

Exposure time : 1/160

F-Number : 2.4

ISO speed ratings : 40

EXIF version : 02.20

Date taken : 2013:01:09 15:22:12

Date digitized : 2013:01:09 15:22:12

Components configuration : YCbCr

Shutter speed : 1/160

Exposure bias value : 0

Metering mode : Center weight (2)

Light source : Unknown (0)

Flash : No flash

Focal length [mm] : 4.1

FlashPix Version : 01.00

Colour space : sRGB

EXIF image width : 4128

EXIF image length : 3096

Interoperability offset : 596

Custom rendered : Normal process (0)

Exposure mode : Auto (0)

White balance : Auto (0)

Digital zoom : 1

Scene capture type : Standard (0)

Subject distance range : Unknown (0)

:

IOP index : R98

IOP version : 0100

:

:

Compression : 6

Orientation : top-left (1)

X Resolution : 72

Y Resolution : 72

Resolution unit : Inch

Thumbnail offset : 738

Thumbnail length : 6107

 

Δεν νομίζω υπάρχει κάποιος που να "εντυπωσιαστεί" από την ποιότητα του κορυφαίου κινητού. Οι φωτογραφίες είναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΕΣ.

 

Αυτό είπα πολύ απλά.

Τώρα τον διάλογο με 2-3 κομπλεξικά fanboys (εγώ επαναλαμβάνω δεν στηρίζω καμία εταιρεία) ελπίζω να μην χρειαστεί να τον συνεχίσω

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ είμαστε για να σχολιάσουμε ένα θέμα και όχι αυτόν που εκφράζει την γνώμη του επάνω σε αυτό.Βάση αυτού θα πάρο γνώμη να αγοράσω εγώ η οποιος θέλει την συσκευή η θα βοηθήσει ο ένας τον άλλον σε δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην εν λόγο συσκευή ρυθμίσεις και αλλα.Παρακαλώ να είστε αντικειμενικοί και όχι να επιτίθεστε σε ανθρώπους που κάνουν αρνητικά σχόλια για οποιονδήποτε λόγο.Επί του θέματος για τις φωτό δεν ξέρω αλλα θέλω να πιστεύω ότι η SONY θα τα σπάει στο συγκεκριμένο θέμα.Εγώ πάντως προσωπικά από εδώ μέσα θα πάρω τις πληροφορίες για το αν τελικά αγοράσω την συσκευή η όχι, αλλα δεν μου αρέσει να βλέπω αψιμαχίες ανούσιες λες και μας ανήκει η εταιρία SONY , SAMSUNG , APPLE η είμαστε μέτοχοι η μας έθιξαν την οικογένεια.
Link to comment
Share on other sites

Διεγράφησαν μηνύματα που το μόνο που κάνουν είναι να φέρονται εναντίον ανθρώπων, να μειώνουν και να υποβιβάζουν το επίπεδο. Logi, darkstan7 και mpekas24 δεν ξέρω τι έχετε να χωρίσετε και χρησιμοποιείτε τόσο επιθετικό ύφος.

 

Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι, να αλλάξετε ύφος απαντήσεων και να κάνετε εποικοδομητικο διάλογο. Για τα περαιτέρω θα ενημερωθείτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

Συνεχίζουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ ένα drop test!

 

 

Οι πτώσεις είναι λίγο μετά το 2ο λεπτό του βίντεο. Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα η ανθεκτικότητα του. Στους περισσότερους έχει συμβεί μια αντίστοιχη πτώση.

 

Αναρωτήθηκα λίγο μετά που το έβαλαν στο νερό αν μπορείς και να το χειριστείς με το δάκτυλο μέσα στο νερό, όπως και το αν "βγαίνουν" οι φωτογραφίες (δηλ. φαίνεται κάτι που ναι μέσα στο νερό). Βέβαια το Ζ δυστυχώς δεν έχει shutter κουμπί όπως το ZL.

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ ένα drop test!

 

 

Οι πτώσεις είναι λίγο μετά το 2ο λεπτό του βίντεο. Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα η ανθεκτικότητα του. Στους περισσότερους έχει συμβεί μια αντίστοιχη πτώση.

 

Αναρωτήθηκα λίγο μετά που το έβαλαν στο νερό αν μπορείς και να το χειριστείς με το δάκτυλο μέσα στο νερό, όπως και το αν "βγαίνουν" οι φωτογραφίες (δηλ. φαίνεται κάτι που ναι μέσα στο νερό). Βέβαια το Ζ δυστυχώς δεν έχει shutter κουμπί όπως το ZL.

Κατά πασα πιθανότητα γίνετε.Ένα πολύ μεγάλο + κατά την γνώμη μου.Για τις πτώσεις δεν έχει proof αλλα μάλλον αντέχει αν και η πτώση ήταν σε επιφάνεια ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Μείωσαν τα Border για να είναι πιο μικρό αλλά μείωσαν και το ωφέλιμο της οθόνης βάζοντας τα κουμπιά χειρισμού μέσα στην οθόνη.

Στην ουσία η οθόνη των 5" την έκαναν περίπου 4,6-4,7 .

Αυτό δυστυχώς δεν μου αρέσει.

Κρίμα τα χαρακτηριστικά.

Η τιμή πάντως μέχρι το καλοκαίρι είμαι βέβαιος πως θα είναι πολύ δελεαστική.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις. Service έχει Θεσσαλονίκη η Sony? Σε αγορά σησκευης από Γερμανία με την εγγύηση τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις. Service έχει Θεσσαλονίκη η Sony? Σε αγορά σησκευης από Γερμανία με την εγγύηση τι γίνεται?

 

Εχει και καλυπτεσαι κανονικα..:)

 

 

Εγω παντως, αν παρω το Z δεν προκειται να το δοκιμασω σε γυαλες και κατω απο βρυσες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω παντως, αν παρω το Z δεν προκειται να το δοκιμασω σε γυαλες και κατω απο βρυσες.

 

Τα παμε με χιλια το ZL;)

Αυτο θελουμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παμε με χιλια το ZL;)

Αυτο θελουμε.

 

Χαχαχ αρχιζω και αποδεχομαι την ιδεα οτι μπορει να μην το δουμε ελλαδα.

Θα αποφασισω οταν τα πιασω και τα δυο στα χερακια μου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ξένα φόρουμ ότι στο Τ που λέει ότι περνει ως 32gb έχουνε βάλει 64 άρα και παίζει κανονικά. Γιατί τότε ανακοινώνουν ως 32? Μακάρι να την δέχεται!
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό το νέο Xperia Z. Στοχεύω στην αγορά του κάτα τον Μάϊο που έχω ανανέωση συμβολαίου, ελπίζοντας να έχει πέσει και λίγο η τιμή του.

 

Να σας ενημερώσω πως η επίσημη σελίδα της SONY MOBILE GREECE επιβεβαίωσε πως το ZL δεν θα έρθει στην Ελλάδα. Η νέα ναυαρχίδα στην Ελλάδα θα είναι το Xperia Z.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...