Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω.

Πηρα τωρα την ειδοποιηση για το ποστ σου,αλλα μου ηλθε εφτα,(αριθ. 7) φορες.

Γιατι εγινε αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το note ii που έχω εδώ και δύο μήνες το πήρα μεταχειρησμενο με την omega 16.

Η χρήση του note ii θα είναι επαγελματικη, και θέλω να μου προτείνετε αν με κάποια άλλη ρομ θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ καλύτερα το τηλέφωνο.

Θέλω φουλ μπαταρία, spen, ταχύτητα και πάνω από όλα σταθερότητα και να μην κολλάει.... Θέλω πολλά???

Παρακαλώ τις γνώμες σας σε έναν μη γνωστικό φίλο του φόρουμ.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

 

 

Δεν έλαβα κάποια απάντηση, πρέπει να θέσω το ερώτημα σε άλλο νήμα του φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβα κάποια απάντηση, πρέπει να θέσω το ερώτημα σε άλλο νήμα του φόρουμ?

Όχι ,όταν κάποιος γνωρίζει και εχει τον χρονο θα σου απαντήσει .

Τώρα σχετικά με το ερώτημα σου ,θεωρώ οτι ολα αυτά που ζητάς μόνο μια official rom μπορεί να στα προσφέρει ,ώστε να είσαι 99% σίγουρος ότι το τηλέφωνο δεν θα σε "προδώσει " .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε την στοκ ρομ και θα είσαι μια χαρά.

 

 

 

Μπορώ να βάλω την στοκ ρομ παρότι το τηλέφωνο είναι Root?

Και αν ναι που θα βρω οδηγίες για να βγάλω την omega και να βάλω την στοκ ρομ, αν περιγράφω καλά τα βήματα???

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω την στοκ ρομ παρότι το τηλέφωνο είναι Root?

Και αν ναι που θα βρω οδηγίες για να βγάλω την omega και να βάλω την στοκ ρομ, αν περιγράφω καλά τα βήματα???

 

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/galaxy-note-ii-i-vivlos-118260.html

 

χρειαζεσαι λιγο διαβασμα αδερφε...κ γω απο αυτο αρχισα.διαβασε το ειναι καλοφτιαγμενο κ λεει τα παντα...εσενα σ ενδιαφερει το κομματι που λεει "back to stock"

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/galaxy-note-ii-i-vivlos-118260.html

 

χρειαζεσαι λιγο διαβασμα αδερφε...κ γω απο αυτο αρχισα.διαβασε το ειναι καλοφτιαγμενο κ λεει τα παντα...εσενα σ ενδιαφερει το κομματι που λεει "back to stock"

 

 

 

Μου φαίνονται βουνό, Θα διαβάσω αν και θα προτιμούσα να μου το κάνει κάποιος πιο σχετικός και με πληρωμή αν χρειαστεί....

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται βουνό, Θα διαβάσω αν και θα προτιμούσα να μου το κάνει κάποιος πιο σχετικός και με πληρωμή αν χρειαστεί....

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Διάβασε τον οδηγο που υπάρχει εδώ στο forum ,είναι αρκετά εύκολο στο να βάλεις ενα official firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το note ii που έχω εδώ και δύο μήνες το πήρα μεταχειρησμενο με την omega 16.

Η χρήση του note ii θα είναι επαγελματικη, και θέλω να μου προτείνετε αν με κάποια άλλη ρομ θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ καλύτερα το τηλέφωνο.

Θέλω φουλ μπαταρία, spen, ταχύτητα και πάνω από όλα σταθερότητα και να μην κολλάει.... Θέλω πολλά???

Παρακαλώ τις γνώμες σας σε έναν μη γνωστικό φίλο του φόρουμ.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Περασε τη Sotmax με ΝΕΑΚ κερνελ και θα εισαι μια χαρα σε αυτα που ζητας...

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι είστε root δοκιμάστε αυτό που αναφέρθηκε και πιο πριν. Με το SetCPU ορίστε τον επεξεργαστή να ξεκινάει από τα 600Mhz και θα δείτε μεγάλη διάφορα στην ετοιμότητα και στο άρπαγμα του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι είστε root δοκιμάστε αυτό που αναφέρθηκε και πιο πριν. Με το SetCPU ορίστε τον επεξεργαστή να ξεκινάει από τα 600Mhz και θα δείτε μεγάλη διάφορα στην ετοιμότητα και στο άρπαγμα του τηλεφώνου.

 

ειχα την εντυπωση οτι δεν φτανει να εισαι ρουτ για να κανεις σεταρισμα την cpu αλλα ηθελε να εχεις custom kernel...η μηπως αυτο ισχυει για κατι αλλο που εχει να κανει με υπερχρονισμο?τα φωτα σας λιγο παιδια

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει να είσαι root και να να χρησιμοποιήσεις μια κατάλληλη εφαρμογή όπως το setcpu ή το trickster mod. Εγώ θα έλεγα μην ανεβάσετε καν το min freq της cpu. Ορίστε απλά το up threshold στα 50 και απολαύστε.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Φτάνει να είσαι root και να να χρησιμοποιήσεις μια κατάλληλη εφαρμογή όπως το setcpu ή το trickster mod. Εγώ θα έλεγα μην ανεβάσετε καν το min freq της cpu. Ορίστε απλά το up threshold στα 50 και απολαύστε.
Μια και το εχεις κανει,απο μπαταρια πως το βλεπεις?
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη περιοχή είναι κανα εικοσάλεπτο σύνδεση σε υπολογιστή (άρα και φόρτιση με χαμηλό ρεύμα).

 

Να σημειωθεί ότι εγώ έχω κάνει και άλλα tweaks ενεργοβόρα τα οποία σχετίζονται με την gpu και θα τα περιγράψω αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη περιοχή είναι κανα εικοσάλεπτο σύνδεση σε υπολογιστή (άρα και φόρτιση με χαμηλό ρεύμα).

 

Να σημειωθεί ότι εγώ έχω κάνει και άλλα tweaks ενεργοβόρα τα οποία σχετίζονται με την gpu και θα τα περιγράψω αν κάποιος ενδιαφέρεται.

 

Μια χαρα ειναι ;) Απο κανενα κρασαρισμα εφαρμογης,fc και τα σχετικα, εχεις δει λογω μικρότερου χρονου?

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω μαμα ρομ πως μπωρω να βαλω σιμπλιστικ φραμγορκ?

 

Υπαρχει τρκπως να το κανω?

 

Παρακαλω βωιθιστεμε

 

Πως να βαλω σιμπλιστικ φραμγορκ σε μαμα ρομ

 

Δεν κανουμε δουλεια ετσι

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ;) Απο κανενα κρασαρισμα εφαρμογης,fc και τα σχετικα, εχεις δει λογω μικρότερου χρονου?

 

Η ρύθμιση που προτείνω το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει το aggressiveness του επεξεργαστή. Δηλαδή το αποτέλεσμα είναι η cpu να ανεβάζει πιο συχνά συχνότητα.

Δεν έχει προκύψει κανένα κρασαρισμα ή γενικά ανωμαλία στη λειτουργία της συσκευής. Μιλάμε για ασφαλή tweaks.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Note II & CyanogenMod 10.2 (4.3) == shut up and take my money!

 

Καινούργιος στην note-ο-παρέα σας, έρχομαι από S2 και έχω πάθει πλάκα. Zero lag, απίστευτη απόκριση, αυτονομία δύο μπαταριών και η οθόνη... μαγική! Δυστυχώς μάλλον η τελευταία του είδος της, κρίνοντας από το 1080p madness που επικρατεί. Σε λίγο θα μας πουλάνε και βιονικά μάτια...

 

Καλώς σας βρήκα :)

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη περιοχή είναι κανα εικοσάλεπτο σύνδεση σε υπολογιστή (άρα και φόρτιση με χαμηλό ρεύμα).

 

Να σημειωθεί ότι εγώ έχω κάνει και άλλα tweaks ενεργοβόρα τα οποία σχετίζονται με την gpu και θα τα περιγράψω αν κάποιος ενδιαφέρεται.

 

Εμενα θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Στις "επιλογές προγραμματιστή" υπάρχουν 2 επιλογές : Χρήση του GPU πάντα για σύνθεση οθόνης, και "Χρήση επιτάχυνσης υλικού 2D στις εφαρμογές". Η λογική λέει ότι τα έχουμε ενεργοποιμένα και τα δύο. Σωστά; Δεν έχω παρατηρήσει όμως κάποια διαφορά στις επιδόσεις... Μονο μια αύξηση κατανάλωσης μπαταρίας.

Ποια είναι η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Στις "επιλογές προγραμματιστή" υπάρχουν 2 επιλογές : Χρήση του GPU πάντα για σύνθεση οθόνης, και "Χρήση επιτάχυνσης υλικού 2D στις εφαρμογές". Η λογική λέει ότι τα έχουμε ενεργοποιμένα και τα δύο. Σωστά; Δεν έχω παρατηρήσει όμως κάποια διαφορά στις επιδόσεις... Μονο μια αύξηση κατανάλωσης μπαταρίας.

Ποια είναι η γνώμη σου;

 

Δεν ξέρω τι παιζει με αυτες τις επιλογές που αναφέρεις. Τις έχω δει και έχω ψιλοψάξει αλλά οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες.

Προσωπικά όταν λέω ότι έχω πειράξει λίγο τη συμπεριφορά της GPU εννοώ ότι έχω επέμβει στις συχνότητες της GPU που θα χρησιμοποιεί η συσκευή και στην ευαισθησία του scaling. Για να γίνω λίγο πιο σαφής, η Samsung έχει ορίσει όταν ξυπνάει το κινητό η GPU να ξεκινάει απο τα 160 MHz και σταδιακά με τρία βήματα (260 ΜHz, 350 Mhz, και τέλος 440 MHz) να φτάνει στην μέγιστη συχνότητα που έχει οριστεί στα 440 MHz. Προσωπικά έχω ορίσει σαν ελάχιστη συχνότητα τα 260 MHz και τα βήματα που ακολουθεί στο δικό μου note η GPU είναι 350 ΜΗz, 440 MHz και κορυφώνει στα 533 ΜΗz. Επίσης έχω κάνει λίγο πιο ευαίσθητο το scaling. Δλδ θα ανεβάσει στα 350 Mhz πιο εύκολα απο ότι έχει ορίσει η Sammy. Αυτές τις αλλαγές τις έχω κάνει μέσα απο το trickster mod. To αποτέλεσμα είναι αισθητή βελτίωση σε κινούμενα γραφικά (πχ όταν κατεβάζεις την notification bar και τα toggles κάνουν την οριζόντια κίνηση, πριν τις αλλαγές υπήρχαν φορές που η κίνηση γινόταν σπαστά, πλέον γίνεται πάντα ομαλά) Μιλαμε πάντα για στοκ ρομ με στοκ kernel και μόνη παρέμβαση το root.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις βάλει στο κινητό σου?

 

Οπως αναφέρω και πιο πανω, όλα στοκ, ρουτ και την εφαρμογή trickster mod που σου επιτρέπει να ρυθμίσεις κατα βούληση CPU και GPU.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...