Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως η πρωτη εμπειρια με το ροοτ ηταν ασχημη. Ειπα να αλλαξω το dpi με το lcd density και το εβαλα 240, ζητησε επανεκκινηση, εκανα και κολλαει στο αρχικο λογοτυπο την samsung και δεν ανοιγει το κινητο. Τι μπορω να κανω τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις μπαταρία και το αφήνεις για λίγο. Μετά το ανοίγεις πάλι και μπαίνεις στο Recovery και κάνεις wipe cache καθώς επίσης και dalvik cache αν έχεις Custom Recovery.

Αν δεν στρώσει τότε ίσως χρειαστεί να περάσεις και πάλι το Firmware. Αυτά συμβαίνουν όταν δοκιμάζουμε mods στο κινητό μας και γι' αυτό πρέπει να παίρνουμε Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με το wipe cache/dalvik cache δεν χάνεις τίποτα. Ελπίζω να ανοίξει και να μην χρειαστούν πιο δραστικά μέτρα. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που σου είπαν πιο πάνω τα χάνεις όλα

 

Όπα συγγνώμη νόμιζα ότι είπε factory reset

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η πρωτη εμπειρια με το ροοτ ηταν ασχημη. Ειπα να αλλαξω το dpi με το lcd density και το εβαλα 240, ζητησε επανεκκινηση, εκανα και κολλαει στο αρχικο λογοτυπο την samsung και δεν ανοιγει το κινητο. Τι μπορω να κανω τωρα?

Και εγώ σε 240 dpi είμαι. Είναι root. Το άλλαξα με rom toolbox. Όμως πρώτα είχα αλλάξει σε ex dialer και swype διότι τα stock κολλάνε. Είχα ποστάρει αναλυτικά αρχές του 2013. Να ξέρεις όμως ότι δουλεύει τέλεια πλέον.

Αν σου ανοίξει αλλά κολλάει πήγαινε γρήγορα μεταξύ των κολλημάτων στα settings και επέλεξε store πληκτρολόγιο.

Αν δεν ανοίγει καν όπως λες, και αφού δεν δούλεψαν όσα λένε τα παιδιά, πας factory reset και τελική λύση νέα Rom με odin. Φυσικά χανεις δεδομένα. Διάβασε σε οδηγους πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα wipe cache partition, reboot αλλα παλι κολλημα στο λογοτυπο.... και τωρα?

 

Μπορείς να περάσεις και πάλι το ίδιο Firmware με αυτό που έχεις μέσω Odin σύμφωνα με τον οδηγό χωρίς όμως να κάνεις Factory Reset. Αν όλα πάνε καλά λογικά το κινητό θα ανοίξει και πάλι χωρίς να έχεις χάσει τα αρχεία σου.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξεμπερδεψα, ολα καλα δεν χρειαστηκε φακτορι. Να ειστε καλα παιδια, ευχαριστω πολυ...!

 

Πες τι έκανες για να ξέρει κάποιος αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι ειπε ο superuser, με οντιν εβαλα το τεελυταιο firmware χωρις φακτορι. Απλα εκανε να κατεβει 1 ωρα γιατι ηταν 1,1γιγα.

 

Να ξέρεις πάντως πως επειδή το πέρασες χωρίς Factory Reset μπορεί και να μην έχει κάτσει καλά. Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη συνέχεια πάρε ένα Backup και κάνε Factory Reset.

 

Αν σε μια aosp βάλεις μπακ απ το snote από titanium θα τρέξει κανονικά?

 

Το SNote είναι εφαρμογή της Samsung οπότε θα στοιχημάτιζα στο ότι δεν θα σου τρέχει.

Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις για να δεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το dpi τι είναι και σε τι χρειάζεται?

Χαμηλότερο dpi = Υψηλότερη ανάλυση οθόνης, δηλ βλέπεις τα πάντα μικρότερα και άρα βλέπεις πολύ περισσότερη πληροφορία στην οθόνη. Ανεκτίμητο το 240 για εμένα που θεωρώ ότι στα 320 η οθόνη μένει ανεκμεταλλευτή! το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το note ii που έχω εδώ και δύο μήνες το πήρα μεταχειρησμενο με την omega 16.

Η χρήση του note ii θα είναι επαγελματικη, και θέλω να μου προτείνετε αν με κάποια άλλη ρομ θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ καλύτερα το τηλέφωνο.

Θέλω φουλ μπαταρία, spen, ταχύτητα και πάνω από όλα σταθερότητα και να μην κολλάει.... Θέλω πολλά???

Παρακαλώ τις γνώμες σας σε έναν μη γνωστικό φίλο του φόρουμ.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερο dpi = Υψηλότερη ανάλυση οθόνης, δηλ βλέπεις τα πάντα μικρότερα και άρα βλέπεις πολύ περισσότερη πληροφορία στην οθόνη. Ανεκτίμητο το 240 για εμένα που θεωρώ ότι στα 320 η οθόνη μένει ανεκμεταλλευτή! το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Δηλαδή στα εργοστασιακα note ειναι 240?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλό και κακό. Είναι υποκειμενικό ζήτημα.

Οσο μικροτερο είναι το dpi τόσο πιο μικρά είναι τα γράμματα και τα εικονίδια. Με άλλα λόγια αν αντί για 320 το πας 240 θα βλέπεις τα πάντα πιο μικρά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλό και κακό. Είναι υποκειμενικό ζήτημα.

Οσο μικροτερο είναι το dpi τόσο πιο μικρά είναι τα γράμματα και τα εικονίδια. Με άλλα λόγια αν αντί για 320 το πας 240 θα βλέπεις τα πάντα πιο μικρά.

ναι τι θεμα ειναι οτι εγω τωρα βλεπω το odin:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...