Jump to content

Window N101 (Ι και ΙΙ)


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ταχύτητα παράδοσης καλά πάμε!!

Αύριο παραλαμβάνω!!! :-) :-)

Σχεδόν 8 εργάσιμες παρόλο που φοβόμουν λόγω απεργίας μην σκαλώσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά θα μας τρελάνει ο Κινέζος του ipadalternative!!! :-) :-)

Το ταμπλετ ήρθε ροοταρισμενο με Vondroid 3.2.1 και το βλέπει ως GT-P1000. Έτσι ήρθε και σε εσάς;

Στην πλάτη γράφει Ν101 ΧΧ. Είναι σωστό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο....

Περιμένουμε εντυπώσεις....

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάνω που ημουν έτοιμος να παρω το cube u30gt με ψηνετε για το window II. Σε γενικες γραμμες εσεις που το εχετε εισαστε ευχαριστημένοι?
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω Unpacking photos

 

Antutu score :8052

 

YouTube Hd videos παίζει τέλεια από εικόνα και στερεοφωνικό ήχο από τα 2 ηχεία

 

Κανένα FC μετά από εγκατάσταση καμιάς 20 εφαρμογών

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κανενα καμενο πιξελ?? light bleeding?? και εμενα με ψηνει το συγκεκριμενο λογω aluminum shell αντι του cube 30GT, φαινεται πιο ποιοτικη κατασκευη αλλα με φοβιζει τα πολλα ελατωματικα panel. Απο αισθηση οταν το εχεις στα χερια σου??

 

http://youtu.be/VN8ySU2M9Ao

 

εδω περα φαινεται σε 3 σημεια light bleeding στο 0:14, αρκετα μεγαλα.

Edited by DoctorM
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

κανενα καμενο πιξελ?? light bleeding?? και εμενα με ψηνει το συγκεκριμενο λογω aluminum shell αντι του cube 30GT, φαινεται πιο ποιοτικη κατασκευη αλλα με φοβιζει τα πολλα ελατωματικα panel. Απο αισθηση οταν το εχεις στα χερια σου??

 

http://youtu.be/VN8ySU2M9Ao

 

εδω περα φαινεται σε 3 σημεια light bleeding στο 0:14, αρκετα μεγαλα.

Έχω και άλλο το τάμπλετ εδώ και 3 χρόνια (Nook Color) με εξαιρετικό IPS panel, οπότε έχω μια σχετική εμπειρία σε αυτά τα Panel.

Το Ν101 μετά από ένα απόγευμα σκήσιμο σε εφαρμογές, Youtube HD video κλπ, δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον εμφανές σε κανονικό χρήστη.

Επίσης, φαίνεται αρκετά ελαφρύ για 10άρι τάμπλετ, αλλά δεν περίμενα κινέζικο τάμπλετ να έχει μεγάλο βάρος αφού δεν έχει τόσο τρομερή κατασκευή. Από την άλλη ούτε τρίζει κάτι, ούτε χαλαρό σκελετό έχει με μαλακά σημεία.

 

Σχετικά με την χρήση τώρα.

- Ήχος: Τέλεια ποιότητα με κανένα ίχνος παραμόρφωσης στα 2 ηχεία, ακόμα και με τέρμα την ένταση. Φυσικά εξαρτάται και από την ποιότητα των mp3 που παίζεις.

- Μπαταρία: Μετά από χρήση όλο το απόγευμα με εγκατάσταση και δοκιμές 20+εφαρμογών έφαγε περίπου 45%. Το βράδυ σε deep sleep, τέλεια κατανάλωση με 1%/ώρα

- Εφαρμογές: Χωρίς να κλείνω τίποτα από όσες εφαρμογές τρέχω, ανοίγω καινούριες και φορτώνουν άμεσα. Πραγματικά ταχύτατο και κανένα FC μέχρι στιγμής. Το τάμπλετ τρέχει με αλλαγμένο build.pro και παρουσιάζεται ως Samsung Galaxy Tab 7. Όσες εφαρμογές έβαλα από market ή κατευθυείαν από APK τρέχουν άμεσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@DoctorM

 

- Το δικό μου είχε 2 κολλημένα (τελικά) pixels όταν μου ήρθε, αυτή τη στιγμή είναι οκ!

 

- Bleeding έχω στις γωνίες σε νορμάλ επίπεδα όμως και φαίνεται μόνο στο bootάρισμα όταν έχει μαύρες οθόνες δλδ. δεν φαίνεται κάτι όταν είμαι σε εφαρμογές μενού κτλ. Η οθόνη του είναι εντυπωσιακή όπως έγραψα σε παλιότερο post μου. Το επιβεβαιώνουν όσοι βλέπουν το tablet για πρώτη φορά!

 

- aluminium... κόβει αρκετό σήμα από τα wifi κ αυτό επειδή η κεραία που του έχουν βάλει δεν είναι για να δουλεύει με μέταλλο... περισσότερα για αυτό εδώ: http://vondroid.com/threads/mod-wifi-signal-improvement.704

αν είσαι κοντά στο router χωρίς πολλούς τοίχους να παρεμβάλλονται πιάνει μια χαρά πάντως! εγώ κατάφερα κ έπιασα σήμα από το ισόγειο στον όροφο μετακινώντας την κεραία του router.

 

σαν κατασκευή είναι πολύ στιβαρό και δεμένο. μόνο πρόβλημα το port για τις sd κάρτες, δεν έχει πατήσει καλά και πρέπει να προσέχω όταν βάζω sd ενώ μπαίνει αρκετά βαθιά και θέλει νύχια για να βγει!

 

εμένα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα με τη φόρτιση. ο φορτιστής του ipadalternative δεν πατάει καλά και θέλει λίγη πίεση για να πιάσει ενώ σήμερα κ ενώ το φόρτιζα όλη νύχτα, μόλις βγάζω τον φορτιστή από το ρεύμα και συνεχίζει να δείχνει charging...

 

junglist, στο back cover γράφει Ν101xx και κάτι κινέζικα. τα 'xx' το google translate στο site της yuandao, το μεταφράζει dual engine. μάλλον ότι γράφει ότι είναι διπλοπύρηνο :)

Link to comment
Share on other sites

Άσε τρόμαξα με την sd.

Την έβαλα μέσα και όχι μόνο δεν την αναγνώριζε, αλλά δεν μπορούσα να την βγάλω κιόλας. Τελικά με μια καρφίτσα τα κατάφερα, αλλά μεγάλο μείον να μην έχει pop up μηχανισμό.

Μετά δοκίμασα με OTG και card reader αλλά μια SanDisk 8gb δεν την έβλεπε.

Μόνο μια sandisk 4gb βλέπει κανονικά.

 

Καμία ιδέα πώς να μεταφέρω φωτογραφίες και μουσική από το ένα ταμπλετ στο άλλο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω όλα συγχρονισμένα μέσω dropbox. 3 κάρτες (ntfs format) έχω δοκιμάσει στο port και μου δουλεύουν πάντως... τις βλέπω κανονικά στο es file explorer. και τον εσωτερικό σκληρό ntfs τον έχω btw για να δουλεύει οκ με τα torrents.

Τσέκαρε μήπως δεν βάζεις καλά την κάρτα. έχει ένα σιδεράκι στο port που δεν έχει πατήσει καλά και μπορεί να μην τη βάζεις στη σωστή θέση. εμένα μου κάνει pop up απλά θέλω βοήθεια από κάτι λεπτό για να την πιέσω προς τα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω όλα συγχρονισμένα μέσω dropbox. 3 κάρτες (ntfs format) έχω δοκιμάσει στο port και μου δουλεύουν πάντως... τις βλέπω κανονικά στο es file explorer. και τον εσωτερικό σκληρό ntfs τον έχω btw για να δουλεύει οκ με τα torrents.

Τσέκαρε μήπως δεν βάζεις καλά την κάρτα. έχει ένα σιδεράκι στο port που δεν έχει πατήσει καλά και μπορεί να μην τη βάζεις στη σωστή θέση. εμένα μου κάνει pop up απλά θέλω βοήθεια από κάτι λεπτό για να την πιέσω προς τα μέσα...

Κάτσε να καταλάβω.

Καταρχήν υπάρχει περίπτωση να την έβαλα ανάποδα; Γιατί δοκίμασα στην αρχή από την μια πλευρά και δεν έμπαινε καθόλου, οπότε μετά δοκίμασα ανάποδα και την πήρε. Αλλά δεν άκουσα κανένα κλικ για να σιγουρευτώ ότι κούμπωσε, αν και μπήκε αρκετά μέσα, ούτε είδα κάποιο μενού να εμφανίζεται που να δείχνει ότι βρήκε νέα κάρτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν την έβαλες καλά. Οι πλάγιες εγκοπές της κάρτας πρέπει να κοιτάζουν προς τα κάτω (υποδοχή φορτιστή) και να τσεκάρεις πως μπήκε στη θύρα της. Κάνει χαρακτηριστικό κλικ και βγαίνει με pop up. Αν παρατηρήσεις το port, θα δεις πως υπάρχει ένα σίδερο εκεί που εμποδίζει την είσοδο της κάρτας στη θέση της όταν πας να τη λίγο βάλεις διαγώνια, και απλά τη βάζει μέσα στο tablet και όχι στην υποδοχή της.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρόβλημα το έχω με την φόρτιση.

Μου έστειλαν μάλλον λάθος φορτιστή, ένα λευκό με output 1Α με αποτέλεσμα να φορτίζει 6% σε 2 ώρες.

Καμία ιδέα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο... Ενημέρωσε τους πως έστειλαν λάθος φορτιστή... Θα σου στείλουν άλλον λογικά, όπως και σε μένα, οπότε άλλες 15 μέρες αναμονή!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο εμπόριο δεν παίζει τίποτα;

Δεν μπορώ να φορτιζω 3 μέρες για να φτάσει 100%

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο εμπόριο δεν παίζει τίποτα;

Δεν μπορώ να φορτιζω 3 μέρες για να φτάσει 100%

 

Πρέπει να βεβαιωθεις πρώτα ότι σου στείλανε λάθος φορτιστή και δεν είναι κάτι άλλο (κύκλωμα φόρτισης, μπαταρία ).

Αν τώρα τα volts είναι ίδια νομίζω ότι μπορείς να τον χρησιμοποιησεις ασχέτως των αμπέρ. Από ότι μπορώ να καταλάβω όμως, εάν είναι λάθος φορτιστής, έχει διαφορετική τάση οπότε δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να τον χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βεβαιωθεις πρώτα ότι σου στείλανε λάθος φορτιστή και δεν είναι κάτι άλλο (κύκλωμα φόρτισης, μπαταρία ).

Αν τώρα τα volts είναι ίδια νομίζω ότι μπορείς να τον χρησιμοποιησεις ασχέτως των αμπέρ. Από ότι μπορώ να καταλάβω όμως, εάν είναι λάθος φορτιστής, έχει διαφορετική τάση οπότε δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να τον χρησιμοποιησεις.

 

Τι να βεβαιωθώ;

Αφού είναι λευκός και γραφει πάνω 1Α, όταν πρέπει να είναι μαύρος και να γράφει 2Α.

 

Επίσης, ένα άλλο περίεργο είναι ότι στο settings /battery βγάζει ότι το Battery Usage data δεν είναι διαθέσιμο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

junglist σου έγραψα και στο vondroid, 5V 2A έπρεπε να είναι ο φορτιστής σου. από όσο κατάλαβα σου έστειλαν 5V 1A. θα στο φορτίσει αλλά πιο αργά.

 

Δοκίμασε να το έχεις κλειστό όταν φορτίζει (όταν το βάλεις στο ρεύμα και πάει να ανοίξει, κράτα πατημένο το power μέχρι να σβήσει τελείως)

Στο εμπόριο εδώ θα τον πληρώσεις πολύ περισσότερο από όσο πρέπει, αν βρεις φορτιστή με το κατάλληλο βύσμα. Καλύτερα να τους ενημερώσεις να σου στείλουν τον σωστό!

 

Για εναλλακτικές πάντως, αυτά παίζουν ebay:

1. http://www.ebay.com/itm/EURO-Plug-5V-Power-Adapter-Anti-interference-Charger-F-Capacitive-Tablet-2-5mm-/140741231275?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item20c4d4c2ab

2. http://www.ebay.com/itm/EU-5V-2A-AC-DC-Adaptor-Power-Supply-Charger-for-Yuandao-N101-Window-Tablet-PC-/140845465378?pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item20cb0b3f22

 

το 1 έχει και ο pyromaniac (vondroid) αλλά του βγάζει ghost touches όταν το φορτίζει...

έχω βάλει στο μάτι το 2 αλλά το σκέφτομαι για 18 euro χωρίς να τον έχει δοκιμάσει κάποιος...

 

Ο φορτιστής που μου έστειλαν πάντως από το ipadalternive πάντως, μετά από 10 λεπτά στην πρίζα προκαλεί εγκαύματα αν τον αγγίξω... θέλει πίεση για να κάνει επαφή... και πλέον το tablet μου δείχνει 'charging' συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Τι να βεβαιωθώ;

Αφού είναι λευκός και γραφει πάνω 1Α, όταν πρέπει να είναι μαύρος και να γράφει 2Α.

.

 

Εσύ είσαι που παραπάνω έγραψες ότι ΜΆΛΛΟΝ σου έστειλαν λάθος φορτιστή.

 

Εξακολουθείς πάντως να μην μας λες την τάση του φορτιστή και αναφέρεσαι μόνο στην ένταση.

 

Θεωρητικά πάντα αν έχεις την σωστή τάση (και αν δεν υπάρχει κάποιο κατώφλι στην ένταση του ρεύματος για την φόρτιση ) και αντί για 2Α έχεις 1Α θα χρειαζόταν περίπου 8 ώρες να φορτίσει αντί για 4 που θα ήθελε κανονικά, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με σένα.

 

Εαν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι θα κάνεις, καλύτερα να περιμένεις να σου στείλουν τον σωστό

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι που παραπάνω έγραψες ότι ΜΆΛΛΟΝ σου έστειλαν λάθος φορτιστή.

 

Εξακολουθείς πάντως να μην μας λες την τάση του φορτιστή και αναφέρεσαι μόνο στην ένταση.

 

Θεωρητικά πάντα αν έχεις την σωστή τάση (και αν δεν υπάρχει κάποιο κατώφλι στην ένταση του ρεύματος για την φόρτιση ) και αντί για 2Α έχεις 1Α θα χρειαζόταν περίπου 8 ώρες να φορτίσει αντί για 4 που θα ήθελε κανονικά, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με σένα.

 

Εαν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι θα κάνεις, καλύτερα να περιμένεις να σου στείλουν τον σωστό

 

Μέχρι να μου στείλουν άλλο φορτιστή , τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω?

Παίζει να μην κάνει καλή επαφή το βύσμα ή σε αυτή την περίπτωση δεν θα φορτιζε καθόλου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μου στείλουν άλλο φορτιστή , τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω?

 

1. Πατέντα. (με ότι συνεπάγεται αυτό)

2. Αγορά αλλου (και πληρωμή και αναμονή αν έρθει απ έξω). Παίζει να έχεις και θέματα συμβατότητας ιδιαίτερα λόγω της IPS. Αυτός με τα 18Ε που σου προτάθηκε λογικά θα είναι οκ αλλά πολύ ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάρτα SD, τελικά την έβαλα σωστά, κούμπωσε αλλά δεν την βλέπει την 8gb.

Επίσης κατέβασα ένα άλλο θέμα μέσα από το Theme Chooser και δεν το βλέπω κάπου να το επιλέξω.. Πώς βάζουμε theme με Vondroid 3.2.1?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το έχεις κλειστό όταν φορτίζει (όταν το βάλεις στο ρεύμα και πάει να ανοίξει, κράτα πατημένο το power μέχρι να σβήσει τελείως)

 

Έχεις κάποια ένδειξη ότι φορτίζει όταν είναι κλειστό;

 

Πόσο πιο γρήγορα φορτίζει όταν είναι κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ένδειξη, ούτε κάποιο led. Με το που συνδέουμε το φορτιστή, το tablet από μόνο του ανοίγει και η διαδικασία του force close που περιέγραψα προτείνεται στα forums που παρακολουθώ.

Κλειστό φορτίζει περίπου σε 4 ώρες, ανοιχτό θέλει λίγο περισσότερο, ανάλογα και με τη χρήση. Με 5V - 2A πάντα.

Η yuandao δεν έχει στη συσκευασία της φορτιστή, με τη δικαιολογία πως τα tablets φεύγουν από Κίνα για διάφορους προορισμούς, κ έτσι ο κάθε seller βάζει δικό του ανάλογα με τη χώρα που θα στείλει την παραγγελία.

Το ipadalternative πάντως έχει θέμα με τους φορτιστές. Εμένα μου έστειλαν στην αρχή 12V - 2A και τους ενημέρωσα να μου στείλουν το σωστό 5V - 2A. Ο οποίος ήρθε τη δευτέρα αλλά δε μου μοιάζει και τόσο ποιοτικός. Εκτός του ότι δεν κάνει καλή επαφή, ζεσταίνεται υπερβολικά και μετά την πρώτη φόρτιση το tablet μου δείχνει μονίμως charging. Άλλαξα 3-4 firmwares και δεν έχει φύγει η ένδειξη, φοβάμαι μήπως έγινε πιο μέσα ζημιά...

 

Για τις sd, ίσως δε είναι συμβατή. Εμένα μια 8άρα class 4 no name μου την βλέπει κανονικά... Themes δεν έχω ασχοληθεί και τόσο ενώ πλέον είμαι σε finless 1.7. Με apex launcher πάντως, μπορώ και αλλάζω themes, μόλις το τσέκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...