Jump to content

Window N101 (Ι και ΙΙ)


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν ξεκινάω το topic για αυτό το πολύ αξιόλογο tablet και επειδή με ενδιαφέρει να παραγγείλω σύντομα και το ΙΙ, οπότε θα έχω και προσωπική άποψη επί του θέματος.

Φυσικά και όποιος έχει εμπειρία από το Ι μπορεί να σχολιάζει ελεύθερα.

http://ipadalternative.com/565-thickbox/window-n101-16ghz-dual-core-rk3066-101-inch-ips-1280800-with-16gb-android-404-hdmi-bluetooth.jpg

Ξεκινάω με τα χαρακτηριστικά του ΙΙ που μόλις κυκλοφόρησε και φαίνεται από τις πιο αξιόλογες προτάσεις:

Brand Window (Yuandao)

Model N101 Dual Core II

Quantity 1 Piece/Pack

Color Silver

Casing Material Aluminum alloy housing

Operating System Android 4.0.4

CPU Type Dual Core

Processor Model Rockchip 3066

Processor Speed 1.6GHz

GPU Mali-400

Memory 1GB

Memory Type DDR3 SDRAM

Capacity 32GB

Extend Card Type TF/Micro SD

Max Extend Card Capacity 32 GB

Other Functions HDMI, Bluetooth, G-Sensor, Camera

Screen Size 10.1 Inch

Resolution 1280 x 800

Screen Features IPS full view HD screen; 10-point touch screen

Touch Control Capacitive screen

Supported Network Type Wi-Fi

WiFi 802.11 b/g/n

3G Supports external 3G

Bluetooth V2.1

Audio Format MP3 / WMA / MP2 / OGG / AAC / M4A / MA4 / FLAC / APE / 3GP / WAV

Video Format AVI (H.264) / DIVX / XVID / rm / rmvb / MKV (H.264 / DIVX / XVID) / WMV / MOV / MP4 (H.264 / MPEG / DIVX / XVID) / MPEG / MPG / FLV (H.263 / H.264)

E-book Format TXT / EPUB / PDF / WORD / EXCEL / PPT

Picture Format JPG / JPEG / GIF / BMP / PNG

OS Language Afrikaans, Amharic, Indonesian, Catalan, Czech, Danish, German, English, Spanish, French, Croatian, Italian, Latvian, Hungarian, Malay, Dutch, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Slovenian, Finnish, Swedish, Swahili, Tagalog, Vietnamese, Turkish, Zulu, Greek, Bulgarian, Russian, Ukrainian, Hebrew, Arabic, Iranian, Thai, Korean, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Japanese

Front Camera 2.0MP

Back Camera 2.0MP

Battery Type Li-ion polymer

Battery Capacity 8000 mAh

Power Input 100~240V

Speaker Built-in

Microphone Built-in

Slots / Ports 1 x Micro USB 2.0, 1 x TF card slot, 1 x HDMI port, 1 x DC jack, 1 x 3.5mm earphone port

Manufacturer's Warranty 12 Months excluding physical damages (see specifications for terms and details)

Packing List 1 x Tablet PC

1 x USB cable (70cm)

1 x OTG cable (10cm)

1 x 3.5mm Earphone (120cm)

1 x 100~240V power adapter (2-flat-pin plug/95cm)

1 x Chinese user manual

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολύ καλό για τα χαρακτηριστικά του έχω τη πρώτη έκδοση η οποία είχε κάποια θεματάκια με τη μπαταρία σε stand by mode.

τρώει 2,5% την ώρα ενώ είναι κλειστό.αλλά γενικά η μπαταρία του κρατάει πολύ με μέση χρήση.στις δεύτερες εκδόσεις λύθηκε το θέμα της μπαταρίας,

αλλά υπάρχει το θέμα bleeding issue...δηλαδή ο..φωτισμός στις άκρες του τάμπλετ από τη πίεση που ασκείται στο εμταλλικό πίσω μέρος,επειδή το

έκανα πολύ λεπτό όντως... και αυτό το εξετάζουν στις επόμενες εκδόσεις.( βλέπε forum vondroid ).

γενικά πάντως δε θα βρεις κάτι καλύτερο με κάτω από 200 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις.

Ποια η διαφορά μεταξύ Ν101 ΙΙ και 2nd gen ?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν τα μαγαζιά πουλάνε το ένα ή το άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις.

Ποια η διαφορά μεταξύ Ν101 ΙΙ και 2nd gen ?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν τα μαγαζιά πουλάνε το ένα ή το άλλο.

 

Εγώ πάντως στο επίσημο site ένα Ν101 βλέπω

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορεί έξω και να μην υπάρχει εκεί ;

Πάντως στο Ν90 που υπάρχει δεύτερη έκδοση, υπάρχει μέσα κανονικά.

Υπάρχει πάντως περίπτωση να μην έχει βγει νέο , απλώς να έχουν διορθώσει τα προβλήματα του πρώτου και να το λένε κάποιοι Ν101 ΙΙ. Σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο.

 

http://www.yuandaocn.com/products.aspx?onEnterFrame=%5Btype+Function%5D&mov=0&i=3

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

Εάν δείτε εδώ

http://vondroid.com/viewforum.php?f=115

θα δείτε τις διαφορές.

η πρώτη έκδοση είναι με τα προβλήματα που ανέφερα

υπάρχει η έκδοση RK101/N102 στην οποία άλλαξαν τύπο

οθόνης και το πρόβλημα bleeding περιορίστηκε

και η έκδοση N101 II η καλύτερη που δεν είναι διαθέσιμη ακόμα πουθενά

γιατί το εργοστάσιο δε μπορεί να παράγει επειδή περιμένει οθόνες dead pixel

από την lg...Οπότε θα σου πρότεινα να περιμένεις...

Στο φόρουμ αυτό έχουν και έναν πωλητή έμπιστο που μόλις έχει νέα

θα ενημερώσει και φτιάχνει ίδιο τάμπλετ πανομοιότυπο με το window n101

cigon c101 κάπως έτσι αλλά είναι έμπιστος και θα κάνει πρώτα quality check

σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο IPadAlternative και να οι διαφορές :

Allow me to explain some differences between the N101 2 and N101+. The N101 2 has single rear speaker, silver metal back and is slightly bigger in size and heavier than the N101+. N101+ is thinner,narrower, the edge of the touch screen is also narrower. N101+ use LG's Generation 2 IPS screen. The N101+ is reportedly slightly faster (according to many users) and lighter in comparison to the N101 2

 

N101+ : internal length = 24 -2.2 = 21.8, internal width = 15.4 - 1.8 = 13.6

N101 2 : internal length = 24 -2.2 = 21.8, internal width = 15.7 - 2.1 = 13.6

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικές διαφορές n101 και n101 2 εδώ: http://my-car-electronics.net/window-n101-vs-window-n101-ii.html

 

Από τις μελέτες μου...

N101: η πρώτη γενιά με πολύ bleeding στην οθόνη, sd corruptions, battery drain σε sleep mode... διαθέσιμο σε 16 και 32 gb... 2 ηχεία μπροστά...

 

N101+ (αλλιώς N101T ή N101 2nd rev/gen): άλλη οθόνη με λιγότερο εώς καθόλου bleeding, παραμένουν τα προβλήματα με τις sd και το battery drain. διαθέσιμο σε 16 και 32 gb... 2 ηχεία μπροστά...

 

N101 2: καινούριο μοντέλο, έχει πάρει ήδη επίσημη jelly bean, μόνο στα 32 gb, άλλη οθόνη χωρίς καθόλου bleeding αλλά πολλές αναφορές για καμένα pixels, ταχύτερη φόρτιση, δεν κάνει corrupt τις sd, 1 ηχείο πίσω (αν του φορέσεις θήκη το ταπώνει και δεν ακούγεται), αναφορές για τραγικό μικρόφωνο που κάνει το skype άχρηστο... μεγαλύτερο, βαρύτερο...

 

Γενικά όμως όλα τα κινέζικα έχουν προβλήματα... Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. so.... δε βαριέσαι!

 

Για τη παραγγελία μου από το ipadalternative...

Όταν την έκανα με διαβεβαίωσαν πως θα μου στείλουν '2nd rev'. Υποθέτω πώς εννοούσαν το n101+ γι'αυτό και άλλαξαν το όνομα χτες στο site τους μετά και τη δημόσια ερώτηση σου. Αλλά οι 2 πρώτες φωτό στο site τους δείχνουν n101 (φαίνονται τα ηχεία και οι θύρες δεξιά κ αριστερά) ενώ η τρίτη φωτο που το δείχνει απο πίσω είναι από N101 2 (1 ηχείο και μαύρο πορτάκι για τις θύρες usb hdmi κτλ)... Πέτυχα και πρόσφατο post πελάτη τους σε forum που έλαβε (δεν ξέρω πριν πόσο καιρό) το N101 2... Χτες πάντως στο ίδιο forum έγραψαν πως τους έχει τελειώσει το stock από το N101 2 και στέλνουν πλέον το Ν101+.

 

Μόνο όταν μου έρθει θα μάθω κι εγώ ποιο τελικά μου πούλησαν...!

Edited by mike.p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο επίσημο site ένα Ν101 βλέπω

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορεί έξω και να μην υπάρχει εκεί ;

Πάντως στο Ν90 που υπάρχει δεύτερη έκδοση, υπάρχει μέσα κανονικά.

Υπάρχει πάντως περίπτωση να μην έχει βγει νέο , απλώς να έχουν διορθώσει τα προβλήματα του πρώτου και να το λένε κάποιοι Ν101 ΙΙ. Σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο.

 

http://www.yuandaocn.com/products.aspx?onEnterFrame=%5Btype+Function%5D&mov=0&i=3

Κυκλοφορεί και το n101 2 (επίσημα ή ανεπίσημα, not my business). Το γιατί δεν το έχουν ανεβάσει στο site τους πάλι not my business...

Εδώ πάντως φαίνονται οι διαφορετικές ενημερώσεις για το N101 και για το N101 2 ---> http://www.yuandaocn.com/download.aspx

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικές διαφορές n101 και n101 2 εδώ: http://my-car-electronics.net/window-n101-vs-window-n101-ii.html

 

Από τις μελέτες μου...

N101: η πρώτη γενιά με πολύ bleeding στην οθόνη, sd corruptions, battery drain σε sleep mode... διαθέσιμο σε 16 και 32 gb... 2 ηχεία μπροστά...

 

N101+ (αλλιώς N101T ή N101 2nd rev/gen): άλλη οθόνη με λιγότερο εώς καθόλου bleeding, παραμένουν τα προβλήματα με τις sd και το battery drain. διαθέσιμο σε 16 και 32 gb... 2 ηχεία μπροστά...

 

N101 2: καινούριο μοντέλο, έχει πάρει ήδη επίσημη jelly bean, μόνο στα 32 gb, άλλη οθόνη χωρίς καθόλου bleeding αλλά πολλές αναφορές για καμένα pixels, ταχύτερη φόρτιση, δεν κάνει corrupt τις sd, 1 ηχείο πίσω (αν του φορέσεις θήκη το ταπώνει και δεν ακούγεται), αναφορές για τραγικό μικρόφωνο που κάνει το skype άχρηστο... μεγαλύτερο, βαρύτερο...

 

Γενικά όμως όλα τα κινέζικα έχουν προβλήματα... Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. so.... δε βαριέσαι!

 

Για τη παραγγελία μου από το ipadalternative...

Όταν την έκανα με διαβεβαίωσαν πως θα μου στείλουν '2nd rev'. Υποθέτω πώς εννοούσαν το n101+ γι'αυτό και άλλαξαν το όνομα χτες στο site τους μετά και τη δημόσια ερώτηση σου. Αλλά οι 2 πρώτες φωτό στο site τους δείχνουν n101 (φαίνονται τα ηχεία και οι θύρες δεξιά κ αριστερά) ενώ η τρίτη φωτο που το δείχνει απο πίσω είναι από N101 2 (1 ηχείο και μαύρο πορτάκι για τις θύρες usb hdmi κτλ)... Πέτυχα και πρόσφατο post πελάτη τους σε forum που έλαβε (δεν ξέρω πριν πόσο καιρό) το N101 2... Χτες πάντως στο ίδιο forum έγραψαν πως τους έχει τελειώσει το stock από το N101 2 και στέλνουν πλέον το Ν101+.

 

Μόνο όταν μου έρθει θα μάθω κι εγώ ποιο τελικά μου πούλησαν...!

Επειδή και εγώ από εκεί σκέφτομαι να παραγγείλω,

σε ποιο σημείο ζητάμε ευρωπαϊκό φορτιστή;

Θήκη παραγγειλες; και ποια;

Επίσης, το sd corruptions δεν είναι τόσο σημαντικό για μένα αφού αν πάρω την έκδοση με τα 32gb σπάνια θα ξαναβάλω sd. :rolleyes:

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραγγείλει θήκη. Δε μου άρεσαν αυτές που είδα στο ipadalternative, είναι πολύ generic και universal και θα φαινόταν μεγαλύτερο από laptop. επίσης δεν ξέρω ακόμα ποιο μοντέλο θα μου έρθει για να ψάξω ποια θήκη μου κάνει ενώ ήθελα να έχω όσο πιο light γίνεται την παραγγελία και το δέμα λόγω τελωνείου. Ένα stand παραγγείλα από eBay... Φορτιστή δε θυμάμαι να μου ζήτησαν σε κάποιο σημείο να διαλέξω. Κι εγώ τα 32 πήρα και το θεωρώ minor το πρόβλημα με τις sd. αλλά από την άλλη, για φαντάσου να βάλεις μέσα μια κάρτα με αρχεία, φωτο κτλ και να τα χάσεις... :-/

 

ps: το ότι δίνει επιλογή 16 ή 32 gb είναι άλλο ένα σημάδι για N101+

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραγγείλει θήκη. Δε μου άρεσαν αυτές που είδα στο ipadalternative, είναι πολύ generic και universal και θα φαινόταν μεγαλύτερο από laptop. επίσης δεν ξέρω ακόμα ποιο μοντέλο θα μου έρθει για να ψάξω ποια θήκη μου κάνει ενώ ήθελα να έχω όσο πιο light γίνεται την παραγγελία και το δέμα λόγω τελωνείου. Ένα stand παραγγείλα από eBay... Φορτιστή δε θυμάμαι να μου ζήτησαν σε κάποιο σημείο να διαλέξω. Κι εγώ τα 32 πήρα και το θεωρώ minor το πρόβλημα με τις sd. αλλά από την άλλη, για φαντάσου να βάλεις μέσα μια κάρτα με αρχεία, φωτο κτλ και να τα χάσεις... :-/

 

ps: το ότι δίνει επιλογή 16 ή 32 gb είναι άλλο ένα σημάδι για N101+

Λύσαμε και το θέμα με τον φορτιστή.Μου είπαν ότι θα βάλουν ευρωπαϊκό αν το ζητήσω και επίσης θα έρθει έτοιμο με την Android 4.1! :)

Για θήκη δες εδώ μια πρόταση:

http://www.chinaeshops.com/window-yuandao-n101-leather-case-cover-with-stand-101-inch_p8723.html

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί και το n101 2 (επίσημα ή ανεπίσημα, not my business). Το γιατί δεν το έχουν ανεβάσει στο site τους πάλι not my business...

Το γεγονός ότι δεν αναγράφεται στο επίσημο site της εταιρείας ( το Ν101 χχχ) δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει , ούτε ότι δεν είναι καλό σαν εργαλείο. Κάτι άλλο δείχνει αυτό αλλά αφού όπως λες ''δεν είναι δική σου δουλειά'' φαντάζομαι ότι δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις κιόλας.

 

Το Ν101 είναι πολύ καλή ταμπλέτα και εύχομαι το συγκεκριμένο που θα πάρεις να μην έχει τα προβλήματα των πρώτων εκδόσεων. Από το στάδιο αυτό του ψαξίματος των εκδόσεων αυτών πέρασα και εγώ , αλλά για να είμαι ειλικρινής φοβήθηκα να το πάρω και επέλεξα να πάρω το Ν90 Dual ΙΙ .

 

Με το καλό να σου έρθει και περιμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Λύσαμε και το θέμα με τον φορτιστή.Μου είπαν ότι θα βάλουν ευρωπαϊκό αν το ζητήσω και επίσης θα έρθει έτοιμο με την Android 4.1! :)

Αφού το ζητήσεις και πριν φύγει η παραγγελία στείλε μια υπενθύμιση και τόνισε ότι θέλεις Ευρωπαικό γιατί εμένα ενώ το είχα ζητήσει , μπερδεύτηκαν και το έστειλαν με Αγγλικό .

 

Ο φορτιστής είναι ένας και απλώς βάζουν άλλον αντάπτορα . Εγώ βρήκα με 1,5 Ευρώ και κάνω την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

@xkaliak, Ήσουν απόλυτος στο προηγούμενο μήνυμά σου για το ότι δεν το έχουν στο site, άρα και πως δεν υπάρχει. Αυτό μπερδεύει όποιον προσπαθεί να βγάλει άκρη με τις εκδόσεις των Ν101. Μπορεί να βαριούνται να το να ανεβάσουν, η να το παράγουν μόνο σαν ΟΕΜ ή πολλά ακόμα τα οποία δε με αφορούν γιατί στην τελική Κινέζικο tablet πάω να αγοράσω... Αλλιώς θα έδινα 600e και θα έπαιρνα Galaxy Note 10.1 και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο (και την τσέπη άδεια).

Νομίζω πως βοήθησα πάντως να ξεχωρίσει ο junglist και όποιος άλλος διαβάζει το θέμα, τι παίζει με τα Ν101 και με τις εκδόσεις, αυτό ήταν και μία από τις αρχικές του ερωτήσεις.

 

Ήθελα αυστηρά 10.1 ίντσες και 1280*800 ανάλυση μιας και το προορίζω για σερφάρισμα... Οπότε το ρίσκο με τα προβλήματα ήταν εις γνώση μου. Μακάρι κ εσένα και όλων μας να έρθουν και να δουλεύουν άψογα...

 

Απλά θυμίζω σε όποιον ενδιαφέρεται για αγορά κινέζικου πως όλα λίγο-πολύ έχουν προβλήματα και πως το πρώτο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι το αν θα έρθει και αν θα έχουμε θέμα με το τελωνείο... Προσωπικά, πρώτη παραγγελία μου από Κίνα, ένα Ainol Aurora 2 (συγκεκριμένα από εδώ: http://www.tinydeal.com/ainol-aurora-ii-7-android-403-os-dual-core-16gb-tablet-p-59084.html) έγινε στις 25 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα.

 

@junglist: δε μου ανοίγει το λινκ. ούτως η άλλως αν δεν μου έρθει το Ν101 δε θα ψάξω για θήκη... πρέπει πρώτα να δω ποιο μοντέλο μου στέλνουν, για να ξέρω διαστάσεις, θέση κάμερας και θέσεις πλήκτρων... Από ipadalternative σου είπαν πως θα στο στείλουν με 4.1? Θυμίζω πως επίσημη 4.1 έχει πάρει μόνο το Ν101 2... Για το φορτιστή, όντως 99% με αντάπτορα θα είσαι οκ σε περίπτωση λάθους.

Link to comment
Share on other sites

@xkaliak, Ήσουν απόλυτος στο προηγούμενο μήνυμά σου για το ότι δεν το έχουν στο site, άρα και πως δεν υπάρχει. Αυτό μπερδεύει όποιον προσπαθεί να βγάλει άκρη με τις εκδόσεις των Ν101. Μπορεί να βαριούνται να το να ανεβάσουν, η να το παράγουν μόνο σαν ΟΕΜ ή πολλά ακόμα τα οποία δε με αφορούν γιατί στην τελική Κινέζικο tablet πάω να αγοράσω... Αλλιώς θα έδινα 600e και θα έπαιρνα Galaxy Note 10.1 και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο (και την τσέπη άδεια).

Νομίζω πως βοήθησα πάντως να ξεχωρίσει ο junglist και όποιος άλλος διαβάζει το θέμα, τι παίζει με τα Ν101 και με τις εκδόσεις, αυτό ήταν και μία από τις αρχικές του ερωτήσεις.

 

Ήθελα αυστηρά 10.1 ίντσες και 1280*800 ανάλυση μιας και το προορίζω για σερφάρισμα... Οπότε το ρίσκο με τα προβλήματα ήταν εις γνώση μου. Μακάρι κ εσένα και όλων μας να έρθουν και να δουλεύουν άψογα...

 

Απλά θυμίζω σε όποιον ενδιαφέρεται για αγορά κινέζικου πως όλα λίγο-πολύ έχουν προβλήματα και πως το πρώτο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι το αν θα έρθει και αν θα έχουμε θέμα με το τελωνείο... Προσωπικά, πρώτη παραγγελία μου από Κίνα, ένα Ainol Aurora 2 (συγκεκριμένα από εδώ: http://www.tinydeal.com/ainol-aurora-ii-7-android-403-os-dual-core-16gb-tablet-p-59084.html) έγινε στις 25 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα.

 

@junglist: δε μου ανοίγει το λινκ. ούτως η άλλως αν δεν μου έρθει το Ν101 δε θα ψάξω για θήκη... πρέπει πρώτα να δω ποιο μοντέλο μου στέλνουν, για να ξέρω διαστάσεις, θέση κάμερας και θέσεις πλήκτρων... Από ipadalternative σου είπαν πως θα στο στείλουν με 4.1? Θυμίζω πως επίσημη 4.1 έχει πάρει μόνο το Ν101 2... Για το φορτιστή, όντως 99% με αντάπτορα θα είσαι οκ σε περίπτωση λάθους.

είχα το : στο τέλος του link. Το διόρθωσα τώρα.

το Aurora με τι είδους ταχυδρομείο το παρήγγειλες; Αν είναι με απλό έχεις ακόμα περιθώρια γιατί μπορεί να κάνει και μήνα. Αλλά πρέπει μέχρι τέλος αυτής της βδομάδας να έχεις νεώτερα.

Ναι για το 4.1 το έγραψαν οι ίδιοι ότι μπορούν να το βάλουν πριν το στείλουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τη συνομιλία σας στο site τους. Δεν ξέρω, δε με πείθουν πως ξέρουν τι τους γίνεται με τα Ν101. Περισσότερο να πουλήσουν θέλουν. Ίσως να φταίει και το ότι μιλάω μαζί τους τόσες μέρες και ακόμα δε μου έχουν ξεκαθαρίσει τι αγόρασα και προσπαθώ να βγάλω νόημα από τα συμφραζόμενα!

 

Η θήκη είναι για Ν101 και Ν101+. Φαίνεται από τις σχισμές για τα ηχεία και την τρύπα για την πίσω κάμερα. Δε με γεμίζει γιατί θα το χοντραίνει πολύ... και δε το θέλω για μεταφορές οπότε με το stand πιστεύω θα είμαι οκ.

 

Το aurora το έστειλαν με απλό ταχυδρομείο μιας και εκεί καταλήξαμε για να αποφύγω το τελωνείο. Η εκτίμηση τους ήταν πως θα παραλάβω 15-25 Σεπτέμβρη... Βγήκε από Κίνα στις 31/8 και έκτοτε αγνοείται. Είμαι οριακά εντός αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ... :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό για τα χαρακτηριστικά του έχω τη πρώτη έκδοση η οποία είχε κάποια θεματάκια με τη μπαταρία σε stand by mode.

τρώει 2,5% την ώρα ενώ είναι κλειστό.αλλά γενικά η μπαταρία του κρατάει πολύ με μέση χρήση.στις δεύτερες εκδόσεις λύθηκε το θέμα της μπαταρίας,

αλλά υπάρχει το θέμα bleeding issue...δηλαδή ο..φωτισμός στις άκρες του τάμπλετ από τη πίεση που ασκείται στο εμταλλικό πίσω μέρος,επειδή το

έκανα πολύ λεπτό όντως... και αυτό το εξετάζουν στις επόμενες εκδόσεις.( βλέπε forum vondroid ).

γενικά πάντως δε θα βρεις κάτι καλύτερο με κάτω από 200 ευρώ...

 

Σε σχέση με το Cube U30GT τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τη συνομιλία σας στο site τους. Δεν ξέρω, δε με πείθουν πως ξέρουν τι τους γίνεται με τα Ν101. Περισσότερο να πουλήσουν θέλουν. Ίσως να φταίει και το ότι μιλάω μαζί τους τόσες μέρες και ακόμα δε μου έχουν ξεκαθαρίσει τι αγόρασα και προσπαθώ να βγάλω νόημα από τα συμφραζόμενα!

 

Η θήκη είναι για Ν101 και Ν101+. Φαίνεται από τις σχισμές για τα ηχεία και την τρύπα για την πίσω κάμερα. Δε με γεμίζει γιατί θα το χοντραίνει πολύ... και δε το θέλω για μεταφορές οπότε με το stand πιστεύω θα είμαι οκ.

 

Το aurora το έστειλαν με απλό ταχυδρομείο μιας και εκεί καταλήξαμε για να αποφύγω το τελωνείο. Η εκτίμηση τους ήταν πως θα παραλάβω 15-25 Σεπτέμβρη... Βγήκε από Κίνα στις 31/8 και έκτοτε αγνοείται. Είμαι οριακά εντός αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ... :)

 

Έχω μπερδευτεί για το πώς ακριβώς πρέπει να είναι είναι θήκη αναφορικά με τα ηχεία και τις κάμερες.

Η μπροστά κάμερα είναι στο πάνω μέρος κέντρο και η πίσω πού;

Τα ηχεία είναι στο πλάι ή κάτω χαμηλά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν101 η μπροστά κάμερα είναι ακριβώς στο μέση, στο Ν101 2 είναι 2 εκ. πιο δεξιά. Η πίσω κάμερα στο Ν101 είναι στην πάνω αριστερή γωνία ενώ στο Ν101 2 είναι στη μέση.

( το Ν101 είναι το δεξί, η κάμερα όταν το κοιτάς από πίσω είναι πάνω δεξιά γωνία : http://my-car-electronics.net/wp-content/uploads/2012/08/Window-N101-vs-Window-N101-II-rear-view2.jpg)

 

Τα ηχεία στο Ν101 είναι οι δυο γκρίζες εγκοπές επάνω αριστερά και δεξιά όπως φαίνονται και στη θήκη που πόσταρες (http://www.chinaeshops.com/images/l/201208/13463098200.jpg) ενώ στο Ν101 2 είναι πίσω και χαμηλά αριστερά όπως το κρατάς ( κάτω δεξιά όταν το βλέπεις από πίσω http://my-car-electronics.net/wp-content/uploads/2012/08/Window-N101-II-back-view.jpg)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! :-) :-)

Άψογη εξήγηση με τις φωτογραφίες.

 

Στο μεταξύ δεν είναι μόνο μεταξύ των ενδιαφερομενων αγοραστών το μπάχαλο με τις εκδόσεις του Ν101.

Ξεκίνησα κουβέντα στο vondroid forum για το Jellybean ότι μου είπαν από το ipadalternative ότι μπορούν να το εγκαταστησουν από την αρχή πριν το στείλουν και τώρα τους ρωτάει o moderator απευθείας πως λένε ότι το περνάνε αφού επίσημα δεν το υποστηρίζει ακόμα! Χαμός :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

told ya για το jelly bean σε προηγούμενο post μου... δεν ξέρουν τι τους γίνεται... ναι σε όλα θα σου πουν κ εσένα (όπως κ εμένα - έχουμε ανταλλάξει 15 email πριν το αγοράσω) αρκεί να πουλήσουν! simple market rules :)

μην το παιδεύεις όμως. είναι ρίσκο η αγορά από Κίνα... δες και με το cube u30gt τι γίνεται. μακάρι πάντως σε όλους μας να τύχουν καλά κομμάτια :)

Link to comment
Share on other sites

το έστειλαν με απλό ταχυδρομείο μιας και εκεί καταλήξαμε για να αποφύγω το τελωνείο. Η εκτίμηση τους ήταν πως θα παραλάβω 15-25 Σεπτέμβρη... Βγήκε από Κίνα στις 31/8 και έκτοτε αγνοείται. Είμαι οριακά εντός αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ... :)

 

Το βγήκε από Κίνα 31/8 είναι σχετικό, γιατί τέτοια δεματάκια (free shipping) έρχονται με πλοίο, οπότε καταλαβαίνεις...

 

Ασφαλώς και η αγορά από Κίνα είναι ρίσκο, κάτι που όμως είναι λογικό όταν αγοράζεις αυτό το hardware σε αυτές τις χώμα τιμές (μην περιμένεις support). Αυτό που έχω καταλάβει για τα Κινέζικα είναι ότι αγοράζεις μεν με βάσει τα specs που θέλεις, αλλά είναι πάρα πολύ σημαντικό να υπάρχει community πίσω από το tablet που θες. Εκεί π.χ διαφέρει η Ainol και η Cube από άλλες όπως η Window/Yuandao: οι πρώτοι έχουν φοβερά communities (ειδικά η Ainol μιας που είναι ο πρώτος Κινέζος κατασκευαστής που έδωσε ΟΛΟ τον πηγαίο κώδικα των προϊόντων της, με αποτέλεσμα να διορθώνουν bugs που η ίδια δεν διόρθωνε), η Yuandao πάλι όχι τόσο.

 

Το δικό μου Fire μετά από 1 εβδομάδα εμφάνισε μια λεπτή μπλε οθόνη (πιθανότατα να οφείλεται σε κάποιο θέμα με το δίκτυο της ΔΕΗ, γιατί κάηκαν και κάτι UPS μαζί). Μίλησα με Richard/Hank, συμφωνήσαμε να το στείλω πίσω με συστημένο ΕΛ.ΤΑ (€9.20) και να μου στείλει άλλο όταν το παραλάβει. Μέχρι τη στιγμή αυτή που εμφάνισε το πρόβλημα, δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και ειδικά μετά την Flambe ROM το Fire έγινε Nexus 7 :)

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ναι μεν τα Κινέζικα έχουν ρίσκο και πιθανότατα κατασκευαστικά προβλήματα (επειδή δεν έχουν τα χρήματα να κάνουν σωστό testing), αλλά βλέποντας τα χάλια και των "επωνύμων" (δείτε στο Google για τα hardware προβλήματα του Nexus 7 και θα πάθετε πλάκα - γνωστού μου από Αγγλία ήρθε το Nexus 7 DOA και τρέχαμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες) προσωπικά ευχαριστώ το Θεό που υπάρχουν οι Κινέζοι κατασκευαστές και αγοράζεις καλό hardware σε χαμηλές τιμές.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Frontier παρακολουθώ το θέμα σου με το Fire και είδα για το πρόβλημα με τη μπλε γραμμή. Good luck αλλά όπως έγραψα πιο πάνω, όλα έχουν λίγο-πολύ προβλήματα, παίρνεις το ρίσκο κ ελπίζεις να σου τύχει καλό κομμάτι και να γλυτώσεις τελωνείο. Ας σκεφτεί ο καθένας μας πόσες φορές έστειλε για service το (επώνυμο) κινητό του...

To tracking number μου για το Aurora 2 έγραφε (στα κινέζικα και μετά από copy-paste google search, translate κτλ) πως 31/08 βγήκε από Κίνα. Το Ν101+ έφυγε από Σιγκαπούρη 21/09... Λογικά περιμένω νέα και για τα δύο μέσα σε αυτή την εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Το βγήκε από Κίνα 31/8 είναι σχετικό, γιατί τέτοια δεματάκια (free shipping) έρχονται με πλοίο, οπότε καταλαβαίνεις...

 

Ασφαλώς και η αγορά από Κίνα είναι ρίσκο, κάτι που όμως είναι λογικό όταν αγοράζεις αυτό το hardware σε αυτές τις χώμα τιμές (μην περιμένεις support). Αυτό που έχω καταλάβει για τα Κινέζικα είναι ότι αγοράζεις μεν με βάσει τα specs που θέλεις, αλλά είναι πάρα πολύ σημαντικό να υπάρχει community πίσω από το tablet που θες. Εκεί π.χ διαφέρει η Ainol και η Cube από άλλες όπως η Window/Yuandao: οι πρώτοι έχουν φοβερά communities (ειδικά η Ainol μιας που είναι ο πρώτος Κινέζος κατασκευαστής που έδωσε ΟΛΟ τον πηγαίο κώδικα των προϊόντων της, με αποτέλεσμα να διορθώνουν bugs που η ίδια δεν διόρθωνε), η Yuandao πάλι όχι τόσο.

Σχετικά με το Yuando και το community είσαι λίγο λάθος.

Στο Vondroid η κατηγορία Yuando έχει 438 topics ενώ η Cube μόλις 4.

Μήπως ήθελες να πεις το ανάποδο; :happy:

 

Πάντως έχω αρχίσει και τα χάνω.. Κοιτάω πλέον και το Cube 30GT το οποίο είναι ίδιο με το Ν101 αλλά έχει και 4.1 firmware διαθέσιμο.

Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω! :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Yuando και το community είσαι λίγο λάθος.

Στο Vondroid η κατηγορία Yuando έχει 438 topics ενώ η Cube μόλις 4.

Μήπως ήθελες να πεις το ανάποδο; :happy:

 

Δες το slatedroid για να καταλάβεις πόσο μικρό είναι το vondroid ;)

Το θέμα δεν είναι τα topics αλλά πόσες ROMs βγαίνουν και με τι χαρακτηριστικά. Η Cube είναι πολύ πριν στο χώρο απ'την Yuandao, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει κάνει και "πατάτες". Το U30GT πάντως βγήκε πολύ καλό.

 

Πάντως έχω αρχίσει και τα χάνω.. Κοιτάω πλέον και το Cube 30GT το οποίο είναι ίδιο με το Ν101 αλλά έχει και 4.1 firmware διαθέσιμο.

Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω! :p

 

Εάν θέλεις ποικιλία ROMs, Cube. Αν θέλεις πιο στιβαρό (επειδή το U30GT είναι πλαστικουριά), N101.

Όπως το λες και εσύ: το Cube ήταν από τα πρώτα RK3066 tablets με πλήρως λειτουργικό και σταθερό JB, το Yuandao ακόμα να αποκτήσει.

 

Frontier παρακολουθώ το θέμα σου με το Fire και είδα για το πρόβλημα με τη μπλε γραμμή. Good luck αλλά όπως έγραψα πιο πάνω, όλα έχουν λίγο-πολύ προβλήματα, παίρνεις το ρίσκο κ ελπίζεις να σου τύχει καλό κομμάτι και να γλυτώσεις τελωνείο. Ας σκεφτεί ο καθένας μας πόσες φορές έστειλε για service το (επώνυμο) κινητό του...

Μη συγκρίνεις επώνυμα κινητά με Κινέζικα tablets, είναι σα να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Τα επώνυμα κινητά έχουν €200-700 είναι λίγο-πολύ τυποποιημένα, τα κινέζικα tablets €80-250 και έχουν τη δυσκολία των μεγαλύτερων οθονών, μπαταριών, καταναλώσεων κ.λπ.

Να συγκρίνεις επώνυμα tablets με Κινέζικα tablets και εκεί ετοιμάσου για πολλές (δυσάρεστες) εκπλήξεις από επώνυμα (apple, asus, toshiba) τα οποία κοστίζουν κατ'ελάχιστον €500 και έχουν - τις περισσότερες φορές - άλυτα hardware θέματα (bleeding & οθόνες που ξεκολλάνε στο Nexus 7, υπερθέρμανση και κρασαρίσματα σε Asus & Toshiba, προβληματικές μνήμες σε iPad κ.ο.κ).

 

To tracking number μου για το Aurora 2 έγραφε (στα κινέζικα και μετά από copy-paste google search, translate κτλ) πως 31/08 βγήκε από Κίνα. Το Ν101+ έφυγε από Σιγκαπούρη 21/09... Λογικά περιμένω νέα και για τα δύο μέσα σε αυτή την εβδομάδα...

 

Καλώς να τα δεχτείς.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...