Jump to content

Window N101 (Ι και ΙΙ)


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πριν 2 μέρες παρέλαβα το Ν101 2 απο merimobiles. Το wifi δούλεψε 1 ωρα περίπου. Μετά και ξαφνικά δεν έβλεπε κανενα δίκτυο, πουθενά. Άλλαξα (χωρίς υπερβολή) 6 ROMS. Καμία δεν διόρθωσε το πρόβλημα. Σας παραθέτω την απάντηση που μου έστειλαν σήμερα (για γέλια φυσικά η διαδικασία που προτείνουν) και ενημερώνω για το τι θα ακολουθήσει. Συμβουλή μου ¨ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΥΣ

Πλάκα με κάνεις....;!;!;!:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Τώρα πάει, το παρήγγειλα και έρχεται...

Σε παρακαλώ, κράτα μας ενήμερους με τη συνέχεια...

Καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλάκα με κάνεις....;!;!;!:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Τώρα πάει, το παρήγγειλα και έρχεται...

Σε παρακαλώ, κράτα μας ενήμερους με τη συνέχεια...

Καλό κουράγιο...

 

Τελικά ποιο σου έστειλαν;

Το 2 ή το Τ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γράφω λίγο πιο πάνω την ιστορία μου μέχρι τώρα.. .το 2 είπαν ότι έστειλαν.. είμαι σε αναμονή, το περιμένω.. λογικά στις αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Το έχω στείλει από Παρασκευή με yanwen/EMS, έχει πάει στην parcel force την ίδια μέρα, πήρε τρακινγκ και προς το παρόν λέει

Service: Euro Priority Home

Status: Advised

Location: WDM online

 

ό,τι και αν σημαίνει αυτό...

Edited by ag_fun
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω περίεργα φαινόμενα με τους 2 φορτιστές που έχω.

Ο 1Α που ήρθε με την ταμπλετα φορτίζει με ΜΟ 200mah.

Ο άλλος ο 2Α που αγόρασα από ΕΒΑΥ ξεκίνησε να φορτίζει με 250mah και μετά πέφτει στα 80mah. Πολύ κουλό. Αντί να φορτίζει πιο πολύ, φορτίζει λιγότερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αν τελικά έχει επίπτωση (αρνητική) στον χρόνο φόρτισης τότε το "2Α" μάλλον είναι "μούφα"... (η τάση που βγάζει είναι σωστή ; -εννοώ : την μέτρησες ; )

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

αν τελικά έχει επίπτωση (αρνητική) στον χρόνο φόρτισης τότε το "2Α" μάλλον είναι "μούφα"... (η τάση που βγάζει είναι σωστή ; -εννοώ : την μέτρησες ; )

Υπάρχει τρόπος να μετρήσω την τάση του φορτιστή;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βέβαια με ένα πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις την τάση εξόδου

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

βέβαια με ένα πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις την τάση εξόδου

 

Έχω πολυμετρο.

Πώς ακριβώς το κάνω; Τον συνδέω στο ρεύμα και μετά που βάζω τον δείκτη; Τις 2 ακιδες πού τις ακουμπάω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βάζεις το κεντρικό διακόπτη σε μια βαθμίδα πάνω από την ονομαστική τάση του τροφοδοτικού ( αν είναι 9V το όργανο το βάζεις

στο 10 ή 20V πάντα DC συνεχές ) , στο δε βύσμα βάζεις την μια ακίδα στο εσωτερικό και την άλλη στο εξωτερικό μεταλλικό του βύσματος (δεν ξέρω τον τύπο που έχεις αλλά υποθέτω πως είναι κυλινδρικό) , θα σου δείχνει (-) αν τα χεις βάλει ανάποδα , δεν πρέπει να σου δείχνει λιγότερο , αλλά λίιιγο περισσότερο από την ονομαστική και βέβαια σταθερό νούμερο και όχι κυμαινόμενο

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

βάζεις το κεντρικό διακόπτη σε μια βαθμίδα πάνω από την ονομαστική τάση του τροφοδοτικού ( αν είναι 9V το όργανο το βάζεις

στο 10 ή 20V πάντα DC συνεχές ) , στο δε βύσμα βάζεις την μια ακίδα στο εσωτερικό και την άλλη στο εξωτερικό μεταλλικό του βύσματος (δεν ξέρω τον τύπο που έχεις αλλά υποθέτω πως είναι κυλινδρικό) , θα σου δείχνει (-) αν τα χεις βάλει ανάποδα , δεν πρέπει να σου δείχνει λιγότερο , αλλά λίιιγο περισσότερο από την ονομαστική και βέβαια σταθερό νούμερο και όχι κυμαινόμενο

Βάζοντας το στο 20, βγάζει 0,01. Στο 2000μ παίζει μεταξύ 4-5, οπότε είμαστε σωστοί στο θέμα V.

Με τα Α όμως τι γίνεται;Πώς τσεκάρουμε αν είναι όντως 2Α?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω το /n101 II και ενα τμημα της οθονης πλατους 1,5 εκ δεν ανταποκρινεται

Εχω τεραστιο προβλημα αφου δεν μπορω να χρησιμοποιησω πληκτρολογιο χωρις rotate

Αποτελεσμα το εχω σε αχρηστια . Σκεφτομαι να φερω μια touch screen να την αλλαξω .

Ο merimobiles μου ειπε να το στειλω και καλυπτει 20 $ . Δεν ξερω πως να το στειλω και το φοβαμαι . Επισης φανταζομαι το κοστος θα ειναι μεγαλο . Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το /n101 II και ενα τμημα της οθονης πλατους 1,5 εκ δεν ανταποκρινεται

Εχω τεραστιο προβλημα αφου δεν μπορω να χρησιμοποιησω πληκτρολογιο χωρις rotate

Αποτελεσμα το εχω σε αχρηστια . Σκεφτομαι να φερω μια touch screen να την αλλαξω .

Ο merimobiles μου ειπε να το στειλω και καλυπτει 20 $ . Δεν ξερω πως να το στειλω και το φοβαμαι . Επισης φανταζομαι το κοστος θα ειναι μεγαλο . Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

 

 

Πόσο καιρό το έχεις;

Αυτό έγινε ξαφνικά ή σου έπεσε ή το χτύπησες κάπου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις;

Αυτό έγινε ξαφνικά ή σου έπεσε ή το χτύπησες κάπου;

 

Αυτο το ειχε απο την πρωτη μερα . Μαλιστα δεν μπορουσα να το ξεκλειδωσω. Το θεμα ειναι πως το εχω παροπλισει

Ηρθε αρχες Σεπτεμβριου απο κινα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε junglist τι εκανεσς με τον φορτιστη που αγορασες απο το ebay δουλευει γιατι λεω να παρω και εγω εναν

με ποσες μερες ερχεται?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

.

Ο merimobiles μου ειπε να το στειλω και καλυπτει 20 $ . Δεν ξερω πως να το στειλω και το φοβαμαι . Επισης φανταζομαι το κοστος θα ειναι μεγαλο . Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

 

Τι φοβάσαι; Αφού μπήκες στον χορό θα χορέψεις :)

Θα το στείλεις συστημένο με κόστος 10-12 ευρώ.

Κακώς το κρατάς τόσο καιρό προβληματικό. Έπρεπε να το στείλεις άμεσα πισω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε junglist τι εκανεσς με τον φορτιστη που αγορασες απο το ebay δουλευει γιατι λεω να παρω και εγω εναν

με ποσες μερες ερχεται?

ευχαριστω

 

Χάλια μαύρα αυτός που πήρα.

Φορτίζει πιο αργά με αυτόν. Έριξα αρνητική στον πωλητή στο eBay.

Από Αγγλία έκανε 1 βδομάδα να έρθει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γράφω λίγο πιο πάνω την ιστορία μου μέχρι τώρα.. .το 2 είπαν ότι έστειλαν.. είμαι σε αναμονή, το περιμένω.. λογικά στις αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Το έχω στείλει από Παρασκευή με yanwen/EMS, έχει πάει στην parcel force την ίδια μέρα, πήρε τρακινγκ και προς το παρόν λέει

Service: Euro Priority Home

Status: Advised

Location: WDM online

 

ό,τι και αν σημαίνει αυτό...

 

Λοιπόν.. Σήμερα παρέλαβα το Ν101 από merimobiles που έλεγα πιο πάνω. Μέχρι στιγμής η πρώτη εικόνα είναι πολύ καλή. Πρώτη φόρτιση πήγε στο 100%, η οθόνη μια χαρά, γρήγορο φαίνεται, το wifi πιάνει καλά (έπιανε -έστω και σχεδόν οριακά - ένα όροφο πιο πάνω και 2 τοίχους ανάμεσα σε σχέση με το ρούτερ, αλλά έμπαινες ίντερνετ ψιλοκαλά)... Θα το δουλέψω τις επόμενες μέρες και θα σας πω εμπειρία...

Υ.Γ. Έστειλαν τελικά όντως το Ν101 ΙΙ (ηχείο πίσω, κάμερες στη μέση, το διακριτικό ΙΙ). Με ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ πίσω πλευρά... Εγώ περίμενα άσπρη πλαστική

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Σήμερα παρέλαβα το Ν101 από merimobiles που έλεγα πιο πάνω. Μέχρι στιγμής η πρώτη εικόνα είναι πολύ καλή. Πρώτη φόρτιση πήγε στο 100%, η οθόνη μια χαρά, γρήγορο φαίνεται, το wifi πιάνει καλά (έπιανε -έστω και σχεδόν οριακά - ένα όροφο πιο πάνω και 2 τοίχους ανάμεσα σε σχέση με το ρούτερ, αλλά έμπαινες ίντερνετ ψιλοκαλά)... Θα το δουλέψω τις επόμενες μέρες και θα σας πω εμπειρία...

Υ.Γ. Έστειλαν τελικά όντως το Ν101 ΙΙ (ηχείο πίσω, κάμερες στη μέση, το διακριτικό ΙΙ). Με ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ πίσω πλευρά... Εγώ περίμενα άσπρη πλαστική

Εμένα αυτό που είχε έρθει (πριν το στείλω πίσω λόγω προβλήματος στο wifi) ελιχε πλαστική. Και για να αναφέρω που βρίσκεται η υπόθεση της επιστροφής, τελικά μετά από πάνω από 20 mail δέχτηκαν να το επιστρέψω και να κάνουν refund και εν τω μεταξύ και το υpaypal αποφάσισε υπέρ μου (μετά το escalated) και μου έστειλαν mail να το επιστρέψω (δεν ξέρω γιατί μου έγραψαν σε διεύθυνση στον Καναδά να το στείλω), να τους στείλω tracking number (στο Paypal πάντα) και μόλις παραληφθεί θα μου κάνουν refund. Κρατάω μια επιφύλαξη ακόμη γιατί εγώ μετά από συνεννόηση με την merimobiles το έστειλα στην Κίνα (απ΄όπου φυσικά και μου το έστειλαν) ενώ από το Paypal μου έδωσαν διεύθυνση επιστροφής Καναδά και φοβάμαι μην έκανα γκάφα και με "κοροιδέψουν" αυτοί από το merimobiles. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σε κοροϊδέψουν... Είναι λίγο επιρρεπείς σε αυτό, αλλά με ευγενικό πρήξιμο νομίζω θα βγάλεις άκρη.

Νομίζω ότι η πλαστική πίσω πλευρά θα μπορούσε να έδινε καλύτερο wifi.

Ύστερα από 4:30 ώρες που το είχα στα χέρια μου και το έψαχνα, με πολύ browsing και λίγο παιχνιδάκι (angry birds) είναι στο 38%.

Η πρώτη εικόνα αρκετά καλή.

Το μόνο πρόβλημα μέχρι τώρα είναι ότι δεν ανταποκρίνεται καλά στην περιστροφή της εικόνας. Αν και οι σένσορές του δείχνουν να δουλεύουν, μάλλον δεν είναι αρκετά ευαίσθητοι. Θέλει ένα καλιμπράρισμα (που στο android 2 γινόταν). Εδώ δεν... ξέρει κανείς καμιά εφαρμογή για να το καλιμπράρω;

Link to comment
Share on other sites

Ag_fun να σε ρωτήσω.

Εσύ είχες παραγγείλει από το merimo το Ν101 ΙΙ από την αρχή;

Ή παρήγγειλες το + και σου ηρθε το ΙΙ; Το ρωτάω γιατί έχω φίλο που παρήγγειλες προχτές το + και δεν θέλουμε να γίνει λάθος να έρθει το ΙΙ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα εναν φορτιστη απο την αγορα(απο αυτους που αλλαζουν την μυτη)

και φαινεται να δουλευει καλα πρεπει να το τσεκαρω καλα για να ειμαστε σιγουροι

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα εναν φορτιστη απο την αγορα(απο αυτους που αλλαζουν την μυτη)

και φαινεται να δουλευει καλα πρεπει να το τσεκαρω καλα για να ειμαστε σιγουροι

 

Έτσι από περιέργεια, μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα όπως το Battery monitor widget και να μου πεις με πόσα mah φορτίζει το ταμπλετ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ag_fun να σε ρωτήσω.

Εσύ είχες παραγγείλει από το merimo το Ν101 ΙΙ από την αρχή;

Ή παρήγγειλες το + και σου ηρθε το ΙΙ; Το ρωτάω γιατί έχω φίλο που παρήγγειλες προχτές το + και δεν θέλουμε να γίνει λάθος να έρθει το ΙΙ.

 

Παρήγγειλα από την αρχή το ΙΙ. Μου είπαν ότι είχαν θέμα με το εργοστάσιο, ότι δεν ήταν διαθέσιμο το ΙΙ και αν θέλω το Ν101. Τους ζήτησα διευκρινήσεις αν αυτό που προτείνουν είναι το Ν101 το πρώτο πρώτο, ή το Ν101 +. Δεν είχαν απάντηση και μετά ως δια μαγείας ήρθε από το εργοστάσιο το ΙΙ και μου το έστειλαν. Φρόντισε οπωσδήποτε να σου διευκρινήσουν αν αυτό που παρήγγειλες είναι το +, γιατί στο site τους δεν νομίζω να το λένε καθαρά...

Πάντως και το ΙΙ που μου ήρθε εμένα δουλεύει καλά (αν εξαιρέσεις το rotate), η οθόνη είναι εκπληκτική, γρήγορο και με μπαταρία που έφτασε 8 ώρες για να πάει στο 10% και να το βάλω να φορτίζει. Ο μόνος λόγος, για μένα, για να πας στο + είναι αν θες τόσο πολύ τα ηχεία να είναι μπροστά... Νομίζω, ότι στο μέρι, το ΙΙ και το + έχουν ίδια τιμή

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κ εχθές σε μένα το Ν101 2 ( μετά από 5 μέρες καθυστέρηση στις αποθήκες των ΕΛΤΑ..) Οι πρωτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές

Ήρθε με jelly bean εγκατεστημένο και το αγόρασα από ipadalternative.com

Μου έστελαν φορτιστή 12V 2 A ο οποίος φόρτισε το τάμπλετ αρκετά γρήγορα μπορώ να πω με χρήση ταυτόχρονα

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Στο Antutu benchmark πόσο βγάζετε;

Εγώ πλέον 11.826 με την τελευταία έκδοση, ενώ πριν είχα 8052.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...