Jump to content

Window N101 (Ι και ΙΙ)


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(δεν ξέρω γιατί μου έγραψαν σε διεύθυνση στον Καναδά να το στείλω), να τους στείλω tracking number (στο Paypal πάντα) και μόλις παραληφθεί θα μου κάνουν refund.

 

http://www.merimobiles.com/AboutUs.asp

 

"Merimobiles.com is a Canadian company"... οπότε μη σε παραξενεύει που σου είπαν να το στείλεις Καναδά...

 

Antutu βγάζω 11447... Πολύ ευχάριστη έκπληξη, αν σκεφτείς ότι είχα διαβάσει κάτι της τάξης των 8-9000!

 

Έχει κανένας άλλος το πρόβλημά μου με το auto-rotate? Αν ναι, το λύσατε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Benchmark θα δοκιμάσω αργότερα και εγώ αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα , it runs good με το μάτι

Όσον αφορά το play store fix ,

1) root?

2) και μετά επεξεργασία του build_prop ?

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Benchmark θα δοκιμάσω αργότερα και εγώ αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα , it runs good με το μάτι

Όσον αφορά το play store fix ,

1) root?

2) και μετά επεξεργασία του build_prop ?

 

Ναι χρειάζεται.

Εμένα εμφανίζεται ως Samsung Tab P1000 και περνάω τα πάντα χωρίς πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο Antutu benchmark πόσο βγάζετε;

Εγώ πλέον 11.826 με την τελευταία έκδοση, ενώ πριν είχα 8052.

 

Έχεις βάλει άλλη ρομ; Αν ναι, ποια; Μπορείς να περιγράψεις λίγο την διαδικασία, μιας και δεν το έχω ξανακάνει...;

 

Βρήκα αυτό... http://vondroid.com/threads/firmware-cfw-4-1-20120904-rooted.723/

 

Αν καταλαβαίνω καλά, λέει ότι με αυτή την έκδοση η RAM πάει στα 2 GB....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει άλλη ρομ; Αν ναι, ποια; Μπορείς να περιγράψεις λίγο την διαδικασία, μιας και δεν το έχω ξανακάνει...;

 

Βρήκα αυτό... http://vondroid.com/threads/firmware-cfw-4-1-20120904-rooted.723/

 

Αν καταλαβαίνω καλά, λέει ότι με αυτή την έκδοση η RAM πάει στα 2 GB....

Επειδή έχω το +, δεν ξέρω ποια είναι καλή Rom για σένα, οπότε θα πρέπει να διαβάσεις τι λένε οι άλλοι χρήστες.

Σχετικά με το πώς την περνάς, δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί εμένα μου το έστειλε το ipadlaternative ήδη με την vondroid 3.2.1. Το μόνο που έκανα μόνος, είναι να περάσω άλλον Kernel για δοκιμή.

Τα 2GB που λένε δεν είναι η RAM. Η Ram είναι 1Gb και δεν μπορεί να αλλάξει. Αυτό το μέγεθος που αναφέρουν είναι κάτι σαν ξεχωριστό partition που δεσμεύεται από το σύστημα για να τρέχει τα αρχεία του βασικού συστήματος. Σαν εσωτερική μνήμη φαντάσου τη, όπως έχουμε στο κινητό. Μόνο που καταλαμβάνει μέρος από την συνολική χωρητικότήτα. Οπότε αν έχεις το τάμπλετ με τα 32gb και βάλεις την Rom με τα 4gb για την εσωτερική μνήμη, θα σου μείνουν διαθέσιμα τα υπόλοιπα 28gb, γιατί τα 4gb θα δεσμευθούν από το σύστημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας όμως ένα τέτοιο partition και βάζοντας τα αρχεία του βασικού συστήματος να τρέχουν από εκεί, ουσιαστικά απελευθερώνεις χώρο από τη ram, έτσι δεν είναι;

Άρα, ενδεχομένως να γίνει ακόμα πιο γρήγορο;

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας όμως ένα τέτοιο partition και βάζοντας τα αρχεία του βασικού συστήματος να τρέχουν από εκεί, ουσιαστικά απελευθερώνεις χώρο από τη ram, έτσι δεν είναι;

Άρα, ενδεχομένως να γίνει ακόμα πιο γρήγορο;

 

Η Ram είναι όπως στο Pc.Είναι η προσωρινή μνήμη που φορτώνει τις εφαρμογές που τρέχουν εκείνη την στιγμή.

Δεν έχει σχέση με την εσωτερική μνήμη ή τον υπόλοιπο διαθέσιμο χώρο.

Καλύτερα να ψάξεις λίγο στο ίντερνετ τι ακριβώς σημαίνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς... Ναι, ξέρω τι είναι η ram... Συνεπώς ποιος ο λόγος να κάνει partition. Τι κερδίζει...;

Αυτό που καταλαβαίνω από το screenshot στο λινκ που έδωσα παραπάνω είναι ότι η εσωτερική μνήμη του (αυτό που λέει στα κινέζικα και συγκρίνοντας με το δικό μου υποθέτω ότι είναι η εσωτερική μνήμη) είναι 2 GB, σε αντιθεση με το δικό μου που λέει ότι η εσωτερική μνήμη είναι 1GB. Σε αυτή τη μνήμη εγκαθίστανται και οι περισσότερες εφαρμογές - όσες δεν μπορούν να εγκατασταθούν στην NAND.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συνδέσει κανείς καλώδιο HDMI?

Πώς το ψάχνουμε; το βύσμα του ταμπλετ είναι micro Hdmi?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Micro hdmi είναι (sto II τουλάχιστον -έχει ένα usb/otg και ένα micro hdmi)... φαντάζομαι ότι με έναν αντάπτορα θα συνδέεται άνετα και με το κλασικό καλώδιο hdmi.. δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν πιστεύω να έχει θέμα...

Δεν ξέρω για σας, εγώ πάντως έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος από το tablet αυτό... Το μόνο μου πρόβλημα είναι με το rotation, που δεν ανταποκρίνεται πολύ καλά. Έχω επικοινωνία με merimobiles (τελικά είναι πολύ εξυπηρετικοί.. αν και τους είχα παρεξηγήσει αρχικά-κάποιος Janey ιδιαίτερα, ο οποίος φαίνεται ότι είναι ο μοναδικός που κάτι σκαμπάζει από ταμπλετ...). Μου έχουν πει ότι δουλεύουν για καινούργιο firmware και όταν το βγάλουν, θα το ανεβάσουν στο site και θα με ειδοποιήσουν. Ίσως αυτό λύσει το πρόβλημά μου.. Δεν ξέρω αν έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα..

 

Υ.Γ. Έχω πάρει και αυτό μαζί με το τάμπλετ: http://www.merimobiles.com/Huawei_E1750_3G_USB_Modem_WCDMA_HSDPA_7_2MB_p/meri0623.htm

 

Το αναγνώρισε με τη μία και συνδέθηκε κατευθείαν με την αρχική σελίδα της Cosmote, δίνοντας φουλ 3g σήμα... :)

Edited by ag_fun
Link to comment
Share on other sites

Ναι micro είναι ή αλλιώς Type C. Παρήγγειλα ήδη ένα 3 μέτρο καλώδιο από ΕΒΑΥ.

Χτες ήρθε και το Ν101Τ ενός φίλου από merimo. Κάτι μου έλεγε για γραμμές στο κάτω μέρος της οθόνης.

Θέλω να το δω πρώτα και μετά θα κρίνω.

Τέλος ενημερώνω ότι βγήκε νέος Κερνελ 21 για Ρομ με JB που φτιάχνει το πρόβλημα του ήχου, άρα δουλεύουν μια χαρά τώρα οι ρομ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είδα το ταμπλετ του φίλου και ως δια μαγείας οι μαύρες γραμμές στο κάτω μέρος της οθόνης έχουν μειωθεί σε μικρά σημάδια.

Είδα τις φώτο από πριν και δεν το πίστευα.

Να είναι υγρασία άραγε;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos! Μετά απο πολύ ψάξιμο ("retina", quad core tablets) κατέληξα στο τάμπλετ Window N101 II. Τα βασικά μου κριτήρια ειναι απόδοση, δυνατή μπαταρία (τουλάχιστον 8-10 ώρες) ,γρήγορο web browsing και αλλες λεπτομέρειες. Έλα μου όμως που αυτη την στιγμή το Samsung Galaxy tab 10.1" P5110 'εχει πέσει στα 250€. Επόμενο ειναι να είμαι σε τρομερό δίλημμα, σε φάση να πονάει το κεφάλι μου, ζυγίζω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ενός και του άλλου και δεν καταλήγω πουθενά!Πείτε μου σας παρακαλώ εσείς που έχετε μια μικρή εμπειρία στα N101, αξίζει να πάρω το ρίσκο? (τελωνία,λάθος παραγγελίες, θέματα hardware), ή μήπως να παω στην Samsung δεδομένου οτι στερείται λίγο σε επιδόσεις σε σχέση με το Ν101, αλλα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου σε θέματα αξιοπιστίας και εγγύησης (2χρόνια). Επίσης να αναφέρω οτι μέχρι πρότινος ήμουν κάτοχος ενός Chinese tablet ονόματι Teclast A10 (είχα καλη εμπειρία).Παρακαλώ πείτε μου τις γνώμες σας, όσο πιο γρήγορα γίνετε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos! Μετά απο πολύ ψάξιμο ("retina", quad core tablets) κατέληξα στο τάμπλετ Window N101 II. Τα βασικά μου κριτήρια ειναι απόδοση, δυνατή μπαταρία (τουλάχιστον 8-10 ώρες) ,γρήγορο web browsing και αλλες λεπτομέρειες. Έλα μου όμως που αυτη την στιγμή το Samsung Galaxy tab 10.1" P5110 'εχει πέσει στα 250€. Επόμενο ειναι να είμαι σε τρομερό δίλημμα, σε φάση να πονάει το κεφάλι μου, ζυγίζω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ενός και του άλλου και δεν καταλήγω πουθενά!Πείτε μου σας παρακαλώ εσείς που έχετε μια μικρή εμπειρία στα N101, αξίζει να πάρω το ρίσκο? (τελωνία,λάθος παραγγελίες, θέματα hardware), ή μήπως να παω στην Samsung δεδομένου οτι στερείται λίγο σε επιδόσεις σε σχέση με το Ν101, αλλα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου σε θέματα αξιοπιστίας και εγγύησης (2χρόνια). Επίσης να αναφέρω οτι μέχρι πρότινος ήμουν κάτοχος ενός Chinese tablet ονόματι Teclast A10 (είχα καλη εμπειρία).Παρακαλώ πείτε μου τις γνώμες σας, όσο πιο γρήγορα γίνετε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοίτα το Ν101 είναι λίγο πιο γρήγορο σε επιδόσεις.

Αλλά μέχρι εκεί. Σε όλα τα άλλα είναι παρόμοια και άρα δεν νομίζω να αξίζει για 70€ διαφορά να πας στο κινέζικο. Απλά και μόνο για όλα αυτά που ανέφερες (ότι είναι Samsung, εγγύηση κλπ).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον junglist...

Δεν λέω, έχει σασπένς να βλέπεις την πορεία της παραγγελίας του με το tracking, ανησυχείς αν θα περάσεις από τα τελωνεία, περιμένεις τον ταχυδρόμο να στο φέρει και ιδρώνεις από την αγωνία ανοίγοντάς το για να δεις αν δουλεύει καλά, αν είναι οκ η οθόνη κτλ.... :p:D και κάνεις πάρτι αν όλα αυτά πάνε μια χαρά!!

Καλά τα κινέζικα, ακόμα καλύτερο το N101, εγώ είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος, αλλά αν σου γίνει η στραβή και δεν έρθει έτσι όπως το περιμένεις.. την πάτησες... Άντε να βγάλεις άκρη με τους Κινέζους αν χρειαστεί να το επιστρέψεις για αντικατάσταση... Με το samsung θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον junglist...

Δεν λέω, έχει σασπένς να βλέπεις την πορεία της παραγγελίας του με το tracking, ανησυχείς αν θα περάσεις από τα τελωνεία, περιμένεις τον ταχυδρόμο να στο φέρει και ιδρώνεις από την αγωνία ανοίγοντάς το για να δεις αν δουλεύει καλά, αν είναι οκ η οθόνη κτλ.... :p:D και κάνεις πάρτι αν όλα αυτά πάνε μια χαρά!!

Καλά τα κινέζικα, ακόμα καλύτερο το N101, εγώ είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος, αλλά αν σου γίνει η στραβή και δεν έρθει έτσι όπως το περιμένεις.. την πάτησες... Άντε να βγάλεις άκρη με τους Κινέζους αν χρειαστεί να το επιστρέψεις για αντικατάσταση... Με το samsung θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...;)

 

Κι αν το πάρει από Αγγλία μέσω Ebay;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν το πάρει από Αγγλία μέσω Ebay;

Θα το πληρώσει 50-70€ παραπάνω, γιατί τόσο βαράνε οι πωλητές από εκεί.

Αλλά γλυτώνεις το τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και το 3μέτρο καλώδιο που πήρα για να συνδέσω με Hdmi την τηλεόραση.

Το αποτέλεσμα εξαιρετικό με μόνο πρόβλημα ότι ακούω ήχο από το ταμπλετ και την τηλεόραση μαζί.

Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι για αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και το 3μέτρο καλώδιο που πήρα για να συνδέσω με Hdmi την τηλεόραση.

Το αποτέλεσμα εξαιρετικό με μόνο πρόβλημα ότι ακούω ήχο από το ταμπλετ και την τηλεόραση μαζί.

Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι για αυτό.

Αν δεν βρεις άλλη λύση βάλτου ένα βύσμα από ακουστικά να το βουλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις άλλη λύση βάλτου ένα βύσμα από ακουστικά να το βουλώσει.

 

Σωστός!! Τόσο απλό και πρακτικό! :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έχω διάβαση όλο το "τοπικ" και πραγματικά έχω μπερδευτεί λίγο αλλα δεν πειράζει το έχω παραγγείλει από εδώ http://ipadalternative.com/el/high-end-tablet-pcs/97-window-n101-16ghz-dual-core-rk3066-101-inch-ips-1280800-with-16gb-android-404-hdmi-bluetooth.html το σάββατο και ακόμα δεν πήρα απάντηση λογικό λόγο σαββατοκύριακου με siggapourpost μεταφορικά 5 ευρώ είναι αξιόπιστο αυτό το κατάστημα? υπάρχει περίπτωση να μου στείλουνε το παλιό?
Link to comment
Share on other sites

έχω διάβαση όλο το "τοπικ" και πραγματικά έχω μπερδευτεί λίγο αλλα δεν πειράζει το έχω παραγγείλει από εδώ http://ipadalternative.com/el/high-end-tablet-pcs/97-window-n101-16ghz-dual-core-rk3066-101-inch-ips-1280800-with-16gb-android-404-hdmi-bluetooth.html το σάββατο και ακόμα δεν πήρα απάντηση λογικό λόγο σαββατοκύριακου με siggapourpost μεταφορικά 5 ευρώ είναι αξιόπιστο αυτό το κατάστημα? υπάρχει περίπτωση να μου στείλουνε το παλιό?

 

Το link αυτό δείχνει το Ν101+ που έχω και εγώ.

Οπότε αν σου έρθει αυτό θεωρητικά είναι το παλιό, αλλά είναι καλύτερο στην πράξη από το νεώτερο Ν101 ΙΙ που έχει ένα μόνο ηχείο.

 

Απάντηση περίμενε σε 2-3 εργάσιμες.

Γενικά το μαγαζί είναι αξιόπιστο όσο και τα άλλα Κινέζικα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το link αυτό δείχνει το Ν101+ που έχω και εγώ.

Οπότε αν σου έρθει αυτό θεωρητικά είναι το παλιό, αλλά είναι καλύτερο στην πράξη από το νεώτερο Ν101 ΙΙ που έχει ένα μόνο ηχείο.

 

Απάντηση περίμενε σε 2-3 εργάσιμες.

Γενικά το μαγαζί είναι αξιόπιστο όσο και τα άλλα Κινέζικα.

 

το παλιό δεν είναι αυτό? http://www.tabletpcfreeshipping.com/window-yuandao-n101-tablet-pc-android-40-rk3066-dual-core-32gb-16ghz-bluetooth-101-inch-oem-version-p-10265.html με την κάμερα στην άκρη?και τις εισόδους στα πλαγια αυτό που δείχνει στο sait είναι διαφορετικό νομίζω έχει παραθυράκι που κρύβει τις εισόδους

Edited by meletis1_
Link to comment
Share on other sites

το παλιό δεν είναι αυτό? http://www.tabletpcfreeshipping.com/window-yuandao-n101-tablet-pc-android-40-rk3066-dual-core-32gb-16ghz-bluetooth-101-inch-oem-version-p-10265.html με την κάμερα στην άκρη?και τις εισόδους στα πλαγια αυτό που δείχνει στο sait είναι διαφορετικό νομίζω έχει παραθυράκι που κρύβει τις εισόδους

 

Και αυτό στις φώτο είναι το Ν101+ που εδειχνες και στο προηγούμενο link.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...