Jump to content

Window N101 (Ι και ΙΙ)


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά που λες κάνουν 15-18€,

οπότε είναι εκτός συζήτησης.

 

Δεν ξέρω πόσο έχουν εκεί, €9 τον αγόρασα από εδώ Χίο πριν 2-3 μήνες.

Μάρκα (και καλά) HQ, Universal AC/DC Adapter 1000mA με 6 ανταλλακτικά βύσματα και έξοδο 1.5/3/4.5/5/6/7.5/9/12V.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πόσο έχουν εκεί, €9 τον αγόρασα από εδώ Χίο πριν 2-3 μήνες.

Μάρκα (και καλά) HQ, Universal AC/DC Adapter 1000mA με 6 ανταλλακτικά βύσματα και έξοδο 1.5/3/4.5/5/6/7.5/9/12V.

 

1Α είναι και ο λάθος που έστειλαν.

2Α χρειάζεται

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βρήκα στο σπιτι ενα που εχει ομως 4,5v kai 2A λετε να παίξει η θα υπάρξη πρόβλημα;

 

Κανονικά δεν πρέπει αφού τα νούμερα είναι κοντά.

Δοκιμασες; Σε πόση ώρα έκανε φουλ φόρτιση;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο θέμα μπαταρίας πρέπει να είμαι πολύ τυχερός.

Βλέπω πολύ νορμάλ κατανάλωση.

Όλο το βράδυ χθες δεν έκαψε τίποτα σε stand by.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα χτες 19.00 η ώρα το εβαλα να φορτίσει στις 24.00 ήταν στο 95 %

φαντάζομαι πως θέλει 2-3 φορτίσεις για να μπει σε κανονική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα χτες 19.00 η ώρα το εβαλα να φορτίσει στις 24.00 ήταν στο 95 %

φαντάζομαι πως θέλει 2-3 φορτίσεις για να μπει σε κανονική λειτουργία.

 

Με τον φορτιστή τι έκανες ;

Δοκίμασες τον άλλον;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά με USB φορτίζει;

Επειδή είδα ότι υπάρχουν σημαντικά προβλήματα με τη φόρτιση ρίξτε μια ματιά εδώ που λένε για φορτιστή USB. Κοιτάξτε όλες τις απαντήσεις πάνω-κάτω.

 

Και μερικές ερωτήσεις για το Ν101 ΙΙ.

Τώρα πια έχει πλαστική πλάτη. Συνεχίζει να έχει σοβαρά προβλήματα με το wifi που είχε το Ν101και αναγκάζουν τους χρήστες να το ανοίγουν για να αλλάζουν κεραία;

Ποιο έχει καλύτερο wifi; Αυτό ή το Pipo M1;

Τι γίνεται με τον ήχο; Εχει μόνο ένα ηχείο πίσω ενώ τα παλιότερα μοντέλα είχαν δύο στο πλάι. Το θέλω για ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι υπάρχουν σημαντικά προβλήματα με τη φόρτιση ρίξτε μια ματιά εδώ που λένε για φορτιστή USB. Κοιτάξτε όλες τις απαντήσεις πάνω-κάτω.

 

Και μερικές ερωτήσεις για το Ν101 ΙΙ.

Τώρα πια έχει πλαστική πλάτη. Συνεχίζει να έχει σοβαρά προβλήματα με το wifi που είχε το Ν101και αναγκάζουν τους χρήστες να το ανοίγουν για να αλλάζουν κεραία;

Ποιο έχει καλύτερο wifi; Αυτό ή το Pipo M1;

Τι γίνεται με τον ήχο; Εχει μόνο ένα ηχείο πίσω ενώ τα παλιότερα μοντέλα είχαν δύο στο πλάι. Το θέλω για ταινίες.

 

Το δικό μου κανένα πρόβλημα δεν έχει με το Wi-Fi.

2 δωμάτια πιο μακριά από το ρουτερ έχω σήμα 68 db. Δεν λέω ότι είναι κορυφαίο, αλλά κάνω τα πάντα χωρίς προβλήματα streaming.

Εφόσον θες για ταινίες, συνιστώ το Ν101Τ με τα 2 ηχεία.

Δεν έχεις λόγο να πας στο Ν101 ΙΙ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή οι τύποι στο ipadalternative είναι μεγάλοι ξεφτίλες, αναγκάστηκα να πάρω εγώ φορτιστή, αφού αυτόν που υποσχέθηκαν ότι έστειλαν 2 φορές, δεν έφθασε ποτέ.

Πήρα από Αγγλία με 10€ σχεδόν αυτόν.

http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-5V-x-2A-x-2-5mm-x-0-8mm-Yellow-Tip-EU-2-PIN-Mains-Charger-/350592886606?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

 

Έπαιζε και πιο φθηνός από Κίνα αλλά δεν ήθελα να περιμένω ένα μήνα πάλι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πας να αλλαξω firmware, παταω το volume - kai to Κουμπι που ανοιγεις το tablet για 2 sec και μου βγαζει συνεχεια στη μεση

της οθονης το σημα του android με ενα θαυμαστικο ειναι οκ? συνεχιζω? γιατι καποιοι λενε οτι πρεπει να βγαλει μαυρη οθονη το εχω κανει

10 φορες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πας να αλλαξω firmware, παταω το volume - kai to Κουμπι που ανοιγεις το tablet για 2 sec και μου βγαζει συνεχεια στη μεση

της οθονης το σημα του android με ενα θαυμαστικο ειναι οκ? συνεχιζω? γιατι καποιοι λενε οτι πρεπει να βγαλει μαυρη οθονη το εχω κανει

10 φορες

Το έχεις ρουτάρει πρώτα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει το πράσινο android, τότε είσαι σε recovery mode. Για να αλλάξεις fw πρέπει να το βάλεις σε flash mode. Μαύρη οθόνη δηλαδή και να το συνδέσεις στο pc.

Παραθέτω οδηγίες μου από την 4η σελίδα σελίδα αυτού του θέματος.

 

 

MUST: μπαταρία 70-80% + φορτιστής στο ρεύμα

Flash mode & Flashing OFW ή Vondroid CFW:

 

1. Το κλείνεις.

2. Κρατάς πατημένο το vol.down, πατάς το power, τα κρατάς και τα 2 για 2-3 δευτερόλεπτα (αν τα κρατήσεις περισσότερο, σε βάζει στο recovery)

3. Αφήνεις τα κουμπιά και βάζεις το usb. Στο αναγνωρίζουν τα windows, βάζεις manual τους rockchip drivers από τη διαχείριση συσκευών (οι drivers θέλουν unzip)

4. Ανοίγεις το rockchip tool 1.5. Τσεκάρεις πως έχεις πράσινο κουτάκι στις connected devices, διαλέγεις το firmware (*.img) που θες από το fw path και πατάς upgrade ή restore. (το restore σου κάνει full format)

 

***σε περίπτωση που δεν στο βρίσκουν τα windows και δεν ανοίγει ενώ πατάς το power, δεν πανικοβάλλεσαι και κάνεις το εξής: κρατάς το power για 15 sec, το αφήνεις 3 sec, το πατάς για 3 sec (ή επαναλαμβάνεις to συνδυασμό για το flash mode)!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο μεγαλη προσπαθεια εγινε το update

ολα αυτα τα εκανα γιατι εχω ενναν δισκο usb3 με ntfs εβαλα κανα 2 προγραμματα αλλα δεν το βλεπει

βγαζει κατω δεξια κατεστραμενη sd καμια ιδεα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο μεγαλη προσπαθεια εγινε το update

ολα αυτα τα εκανα γιατι εχω ενναν δισκο usb3 με ntfs εβαλα κανα 2 προγραμματα αλλα δεν το βλεπει

βγαζει κατω δεξια κατεστραμενη sd καμια ιδεα?

ευχαριστω

Ποια Ρομ έβαλες;

Επίσης, δοκίμασε με φορμάτ σε fat32

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

την vondroid 321

σε fat32 δεν βαζεις αρχεια mkv(πανω απο 4 gb)

 

Πώς σου φαίνεται;

Και εγώ αυτή έχω και είναι πολύ σταθερή ρομ.

Κανένα πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλη ειναι αλλα εχω την εντυπωση οτι με την μανισσια ειχε καλυτερο wifi υπαρχη αλλη που να υποσχεται δυνατοτερο WIFI?
Link to comment
Share on other sites

Kαλη ειναι αλλα εχω την εντυπωση οτι με την μανισσια ειχε καλυτερο wifi υπαρχη αλλη που να υποσχεται δυνατοτερο WIFI?

 

Πόσο πιάνεις με Wi-Fi analyzer δίπλα στο ρουτερ και πόσο 2 δωμάτια πιο δίπλα; Έτσι να κάνουμε σύγκριση.

Αλλιώς άμα κόβουν τα χέρια σου, κάνεις την πατέντα που λένε με άνοιγμα .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κανένα πρόβλημα δεν έχει με το Wi-Fi.

2 δωμάτια πιο μακριά από το ρουτερ έχω σήμα 68 db. Δεν λέω ότι είναι κορυφαίο, αλλά κάνω τα πάντα χωρίς προβλήματα streaming.

Εφόσον θες για ταινίες, συνιστώ το Ν101Τ με τα 2 ηχεία.

Δεν έχεις λόγο να πας στο Ν101 ΙΙ.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Ν101 ΙΙ (http://www.merimobiles.com/Window_N101_1_6_GHz_Dual_Core_II_RK3066_10_1_inch_p/meri5708.htm)

και χρειάζομαι τη γνώμη σας!! Έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει για το N101 και έχω προβληματιστεί.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν τελικά οι μόνες βασικές διαφορές με το Ν101 είναι στα ηχεία και στην θέση της πίσω κάμερας;

Υπάρχει καμιά άλλη συμβουλή;; Τι προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Ν101 ΙΙ (http://www.merimobiles.com/Window_N101_1_6_GHz_Dual_Core_II_RK3066_10_1_inch_p/meri5708.htm)

και χρειάζομαι τη γνώμη σας!! Έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει για το N101 και έχω προβληματιστεί.

Ήθελα να σας ρωτήσω αν τελικά οι μόνες βασικές διαφορές με το Ν101 είναι στα ηχεία και στην θέση της πίσω κάμερας;

Υπάρχει καμιά άλλη συμβουλή;; Τι προτείνετε;;

Για μένα τα 2 ηχεία είναι μεγάλη διαφορά.

Αν εσένα δεν σε νοιάζει πάρε το ΙΙ. Επίσης, δεν μου άρεσε κάτι και στο σχεδιασμό του ΙΙ, αλλά γούστα είναι αυτά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα 2 ηχεία είναι μεγάλη διαφορά.

Αν εσένα δεν σε νοιάζει πάρε το ΙΙ. Επίσης, δεν μου άρεσε κάτι και στο σχεδιασμό του ΙΙ, αλλά γούστα είναι αυτά.

 

Και για εμένα είναι διαφορά, αλλά αν υπάρχουν άλλα προβλήματα όπως είναι το Wifi σήμα ή sd κάρτα ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει που εσείς το ξέρετε καλύτερα απο εμένα... τότε θα κάνω τα ... αυτία μου πέτρα και θα πάρω το ΙΙ.

 

Αν το θέμα είναι μόνο αισθητικό ή ήχου... τότε η απόφαση είναι πολύ απλή!

 

Να σημειώσω πως σύμφωνα με merimobiles το N101 II το βγάζουν πια μόνο με πλαστικό πίσω κάλυμμα...

Και πως το N101 I στον ίδιο seller το δίνουν με 16GB...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο γιατί βρήκα 2 συνεχόμενες αναφορές για το merimobiles ότι παρήγγειλαν το Ν101 ΙΙ και τους έστειλαν το παληό. Και μόλις οι πελάτες διαμαρτυρήθηκαν, στην αρχή τους είπαν ότι το παληό είναι καλύτερο, μετά ότι το παληό είναι πιο καινούργιο και τέλος προσφέρθηκαν να τους γυρίσουν πίσω 20$. Προφανώς γίνεται συστηματικά για να ξεσκαρτάρουν.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό φόρουμ το είδα για να σου δώσω λινκ.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε γιατί δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά το Ν101-2 πλέον. Όλοι ξεσκαρτάρουν τα παλιά Ν101 πλέον, αυτό μου έκαναν κ εμένα στο ipadalternative.

 

Αυτό με τις sd νομίζω είναι γενικό θέμα με τα κινέζικα, πολλά τις κάνουν corrupt και δεν πέφτουν σε deep sleep mode όσο έχεις κάρτα μέσα. Το αντιμετωπίζω και με το Ainol Aurora 2, λύνεται με firmware ή ενεργοποίηση του never sleep policy στα wifi settings.

 

Τα ηχεία μετράνε. Θέλουν λίγο πείραγμα με το volume+ για τις ταινίες (πολλές έχουν γραμμένο χαμηλά τον ήχο) αλλά καμία σχέση με το 1 ηχείο που έχω στο aurora...

 

Τα μεγαλύτερα προβλήματα για μένα με το Ν101Τ είναι η φόρτιση και το wifi.

 

Η yuandao δεν βάζει φορτιστή δικό της στη συσκευασία και οι πωλητές στέλνουν ό,τι πιο φθηνό βρουν. Πολλές φορές κάνοντας και λάθος όπως στη δική μου παραγγελία και στου junglist. Μάλιστα εμένα ο 2ος φορτιστής που έστειλαν μου έκανε ζημιά. Τα έπαιξε το σύστημα φόρτισης και δείχνει πλέον λάθος ενδείξεις, ενώ (το χειρότερο) στο άκυρο ζορίζεται η cpu και ηρεμεί μόνο όταν το συνδέσω στο ρεύμα.

Από ipadalternative κάνουν τους κινέζους (...) Τους έστειλα 3 αναλυτικά emails και μου απάντησαν και στα 3 με copy-paste μια (λάθος) διαδικασία για να το κάνω reset. Λάθος γιατί το Ν101Τ δεν έχει τρύπα για reset... Κοροϊδία απλά. Το πήγα σε τεχνικό και μου είπε πως έχει γίνει ζημιά μέσα στο tablet σε κάποιο ολοκληρωμένο (αν τα λέω σωστά) και κατηγόρησε το φορτιστή χαρακτηρίζοντας τον επικίνδυνο. Αγόρασα άλλο φορτιστή λοιπόν και κολλήσαμε το βύσμα του παλιού...

 

Τέλος στο δικό μου το wifi είναι απαράδεκτο. Για να πιάσω σήμα πρέπει να είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το router και μου κατεβάζει μέχρι 5 mbs. Λύνεται με άνοιγμα του tablet και κόλληση άλλης κεραίας, θα το επιχειρήσω σε γνωστό μου που ασχολείται με ηλεκτρονικά και βλέπουμε...

 

Καθόλου καλή η γενική εμπειρία μου με το N101. Και μεγάλη απογοήτευση το support του ipadalternative. Αντίθετα λιώνω το aurora που το πήρα και στα μισά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...