Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χτές από το μεσημέρι και μέχρι τώρα τις πρωινές ώρες η adsl μου σύνδεση(otenet) δεν λειτουργούσε δεν άναβε καθόλου το λαμπάκι wan!Ένας άλλος σχετικά που μένει κοντά σε μένα είχε κανονικά!Και σαν το δικό μου πρόβλημα είχαν πάρα πόλλοί στην πόλη της Κατερίνης!Και από εκεί που κατέβαζα με 41,5-41,7 από σελίδα! αυτήν την στιγμή έχω φτάσει τα 44!Άντε να συνεχίσουμε έτσι!!
Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους σταματηστε με τιτλους του στυλ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Αλλη φορα δε θα μπαινουμε καν για να σας την προσφερουμε!!!!! :kill:

Χαλαρωσε δεν ζητησα την δικη σου βοηθεια ουτε σε υποχρεωσε κανεις να με βοηθησεις!!

 

Φιλικα Evian!!

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε δεν ζητησα την δικη σου βοηθεια ουτε σε υποχρεωσε κανεις να με βοηθησεις!!

 

Φιλικα Evian!!

Ένα δίκιο το έχει όμως.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε δεν ζητησα την δικη σου βοηθεια ουτε σε υποχρεωσε κανεις να με βοηθησεις!!

 

Φιλικα Evian!!

 

Αυτο που εννοουσα φιλε Evian ειναι να βαζεις στον τιτλο σου κατι πιο κατατοπιστικο!! Οπως πχ βοηθεια στην επιλογη adsl συνδεσης και οχι να παραπλανεις τον καθε ενα που πιθανον και να μην ξερει απο adsl να ερχεται εδω στο topic..... :shifty: Και νομιζω πως η προταση μου αυτη ειναι για να εχουμε ενα καλυτερο φορουμ και οχι διοτι δεν ηθελα να βοηθησω...... :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έχω γραμμή adsl με modem jetspeed 520. Διαθέτω δύο υπολογιστές και θέλω να έχουν και οι δύο πρόσβαση στο internet. Επειδή στη παρούσα φάση δε με ενδιαφέρει να κάνω ένα home network θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επιτύχω το παραπάνω συνδεόντας το έναν υπολογιστή στη θύρα ethernet και το άλλο στη θύρα usb.(χωρίς να χρησιμοποιήσω δηλαδή switch).
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους φίλους στο forum και αρχίζω την σταδιοδρομία μου (1ο post) με μια ερώτηση που πιστεύω ότι απασχολεί πολύ κόσμο.

 

Για να χρησιμοποιήσεις το WinMX, το eMule κλπ file sharing progz χριάζεται να κάνεις port forwarding :alien: Μήπως όμως υπάρχει κάποιος άγιος άνθρωπος που να μπορούσε να δώσει καμιά συμβουλή παραπάνω γιατί είμαι νέος στην adsl community :O φοβάμαι μην τα κάνω σαλάτα με τα ports, IPs κλπ.

 

Σε περίπτωση που παίζει ρόλο έχω το Speedtouch 530 και χρησιμοποιώ ένα pc μόνο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να ρωτούσες στο The «Ultimate» File Sharing thread που ασχολούνται περισσότερο με το file sharing.

 

Στο site _http://angelos0.no-ip.info/howto.php_ έχει how to για port forwarding σε αρκετά router δες καλύτερα εκεί.

 

οκ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζοντας τον οδηγό του lewton (τελευταία παράγραφος) κατάλαβα τι εστί port forwarding.

 

Κατά τα άλλα, αν χρησιμοποιείς DC++, ο angelos στο site (σου δωσαν το link παραπάνω) του έχει αναλυτικές οδηγίες και για το speedtouch 530

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ήρεμααα! Είναι λογικό (και υπάρχει και κανονισμός στους ΟΠΧ) ότι ο τίτλος πρέπει να είναι όσο πιο σαφής γίνεται, για αυτό δείξτε μια προσοχή κατά τη δημιουργία νέου θέματος παρακαλώ!

 

Στο θέμα μας τώρα:

Ο οδηγός του lewton είναι πολύ χρήσιμος για τα πρώτα βήματα και την επιλογή DSL σύνδεσης.

Για έξοδα ενεργοποίησης, εδώ.

Μετά για περισσότερες πληροφορίες, στα επισημασμένα θέματα του κάθε provider :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και με προβλήματα, θα πρέπει τελικά να σου δουλέψει. Τουλάχιστον δουλέυει με το άλλο κλασικό μοντεμάκι, το SpeedTouch. Η ταχύτητες φυσικά μεταξύ των δύο PC δεν είναι 10 Mbps αλλά πολύυυ χαμηλότερες (δεν ξέρω αν σε ενοχλεί αυτό). Προσωπικά θα σου πρότεινα μια κάρτα Ethernet και ένα switchάκι ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά jetspeed 520+usb=πρόβλημα. Το έχω δουλέψει και το λέω. Δεν πιπιλάω τη καραμέλα τou ethernet.

Μάλλον πως η Intracom δεν τα πάει καλά με το USB γενικότερα :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έβαλα σύνδεση DSL με το jetspeed 520i της intracom. Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: ενώ με τον IE το περιβάλλον με τις ρυθμίσεις του jetspeed δουλεύει κανονικά, όταν προσπαθώ να δουλέψω με τον firefox (έκδοση 1.0.1), υπάρχει μια μεγάλη καθυστέρηση από τη στιγμή που βάζω τον κωδικό και μέχρι να εμφανιστεί η αρχική σελίδα ρυθμίσεων. Από εκεί και πέρα πάντως δουλεύει κανονικά.

 

Μήπως ξέρει κάποιος αν αυτό συμβαίνει γενικά και πού μπορεί να οφείλεται;

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε μένα ακριβώς το ίδιο.

 

λογικά θα υπάρχει ασυμβατότητα,αλλά και με τον ie την δουλειά μας την κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.Ειμαι συνδρομητης της forthnet telephony και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Κατα τυχη εμαθα οτι μου εχουν ενεργοποιησει

την υπηρεσια αυτοματη κληση δηλαδη χωρις να βαζω το προθεμα 1789.

και ετσι θελω δεν θελω οι κλησεις χρεωνονται στην forthnet.Για να γινει αυτο χρειαζετε αιτηση που ουδεποται εχω υπογραψει.Τους πηρα τηλεφωνο

και τους τα εψαλα με αποτελεσμα να ζητησω αντιγραφω της αιτησης που ''υποστηριζουν πως εχουν''.Τους παιρνω καθημερινα τηλ. εχει περασει ενας μηνας και ακομα δεν εχουν βρει τιποτα.Τι με συμβουλευεται να κανω για να βρω το δικιο μου γιατι αυτοι πλεον με αποφευγουν και με κοροιδευουν.

Στο παρελθον ειχε συμβει το ιδιο προβλημα στο τηλ. της μητερας μου με την ΤΕΛΛΑΣ και αφου εβγαλε το το λαρυγγι της στις φωνες της στυλανε επιστολη που της λεγανε οτι εχει γινει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.Ειμαι συνδρομητης της forthnet telephony και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Κατα τυχη εμαθα οτι μου εχουν ενεργοποιησει

την υπηρεσια αυτοματη κληση δηλαδη χωρις να βαζω το προθεμα 1789.

και ετσι θελω δεν θελω οι κλησεις χρεωνονται στην forthnet.Για να γινει αυτο χρειαζετε αιτηση που ουδεποται εχω υπογραψει.Τους πηρα τηλεφωνο

και τους τα εψαλα με αποτελεσμα να ζητησω αντιγραφω της αιτησης που ''υποστηριζουν πως εχουν''.Τους παιρνω καθημερινα τηλ. εχει περασει ενας μηνας και ακομα δεν εχουν βρει τιποτα.Τι με συμβουλευεται να κανω για να βρω το δικιο μου γιατι αυτοι πλεον με αποφευγουν και με κοροιδευουν.

Στο παρελθον ειχε συμβει το ιδιο προβλημα στο τηλ. της μητερας μου με την ΤΕΛΛΑΣ και αφου εβλαλε το το λαρυγγι της στις φωνες της στυλανε επιστολη που της λεγανε οτι εχει γινει λαθος.

 

Εδω φιλε μου δεν χρειαζεται ουτε ΙΝΚΑ ουτε ΕΕΤΤ. Πανε στον ΟΤΕ της περιοχης σου και ανεφερε το γεγονος,ειμαι σιγουρος οτι αυτοι θα αντιδρασουν περισσοτερο απο την ΕΕΤΤ κλπ. Αν βεβαια εχεις καποιο δικο σου δικηγορο τοτε ξερεις τι να κανεις :) Α και την επομενη φορα που θα μιλησεις με καποιον απο τη Forthnet ζητα το ονομα του...

 

Οσο περναει η ωρα μου ερχονται και αλλες ιδεες. Μην πληρωσεις τον λογαριασμο που σου στειλανε. Αν θελουν ας πουν και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ φίλε μου μπορείς να παρακάμπτεις την προεπιλογή τους με το 1777 μπροστά από το νούμερο που καλείς (η κλήση σου θα δρομολογείται μέσω ΟΤΕ).
Link to comment
Share on other sites

Από αρχές Οκτωβρίου 2004, έχω αλλάξει 4 γραμμές PSTN σε ISDN (2 κύριες +2 βοηθητικές).

στο ένα ζεύγος γραμμών, κυρίως τους τελευταίους 3 μήνες "πέφτει" η ISDN (στο ΝΕΤΜΟD είναι αναμένο μόνο το λαμπάκι του ρεύματος) περίπου για 30-45 λεπτά, μετά επανέρχεται (ανάβει το πρώτο πράσινο λαμπάκι) αλλά για 10-15 λεπτά ακόμη δεν μπορεί να γίνει κλήση, ούτε να δεχθεί (αν προσπαθήσει να πάρει κάποιος σε αυτά νούμερα, βγαίνει το μήνυμα που αναφέρει ότι υπάρχει βλάβη κλπ).

αυτό το πράγμα γίνεται περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα :mad:

 

Να σημειώσω εδώ ότι πήρα την τεχν. υποστήριξη(πριν ένα μήνα περίπου) και το ανέφερα, μου είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο στις γραμμές αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Εχω ήδη ειδοποιήσει τον δικηγόρο μου να ετοιμάσει τα χαρτιά για μύνηση κατά του ΟΤΕ, γιατί η γραμμές αυτές ανήκουν στην εταιρεία μου και μου προκαλούν σοβαρό πρόβλημα.

Μακάρι να μην φτάσω ως εκεί αλλά ο ΟΤΕ μέχρι στιγμής είναι απλά ανάξιος εμπιστοσύνης.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Με παρομοια προβληματα και συνεχη τηλεφωνηματα στις βλαβες, τελικα καταφεραμε να κανουμε την Isdn να δουλεψει επιτελους (αφου βριστικα με τους μισους τεχνικους της περιοχης και με δυο κοπελιτσες στις βλαβες που ειχανε υφος εκατο καρδιναλιων και λεγανε βλακειες εκατο μεγατονων!). Το προβλημα μου βεβαια για καποιο λογο λυθηκε τελειως οταν περασα την dsl. Δηλωσε το στις βλαβες πες οτι εχεις επιχειρηση, και στην αναγκη βαλε το δικηγορο σου να τους παρει ενα τηλεφωνο... μαλλον θελεις αλλαγη γραμμης απο το κεντρο μεχρι το ΚΑΦΑΟ της περιοχης σου -ζαβες γραμμες που ειναι πολυ ευαισθητες αποτι μου λεγανε οι τεχνικοι του ΟΤΕ....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ φίλε μου μπορείς να παρακάμπτεις την προεπιλογή τους με το 1777 μπροστά από το νούμερο που καλείς (η κλήση σου θα δρομολογείται μέσω ΟΤΕ).

 

 

Καλό αυτό,δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον λόγω σπουδών μένω στην Ηγουμενίτσα. Την περασμένη Τρίτη έκανα αίτηση για νέα γραμμή isdn. Αφού μπήκε ( με σοβαρό πρόβλημα στην αρχή: καλούσα αλλά δεν μπορούσαν να με καλέσουν... ) η γραμμή δοκίμασα να ενεργοποιήσω την αφύπνιση με τον γνωστό κωδικό *55*ΩΡΑ ΣΕ 24ωρη ΜΟΡΦΗ# . Όμως μόλις πάτησα *55 το netmod μου έδωσε ξανά σήμα κλήσης, πράγμα που σημαίνει ότι για κάποιον λόγο δεν ενεργοποιείται η αφύπνιση. Πήρα το 121, το δήλωσα σαν βλάβη και είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Δεν έγινε τίποτα. Πήρα πριν λίγο το 134 να ρωτήσω γιατί γίνεται αυτό και αφού περίμενα γύρω στο 1 λεπτό να ρωτήσει η κοπέλα, μου είπε το εξής κουφό: σε γραμμές ISDN δεν υποστηρίζεται η αφύπνιση!!!! Έπαθα πλάκα μόλις το άκουσα αυτό. Μόλις έκλεισα με το 134 πήρα το 8001126000 ( υποστήριξη ISDN ) και αφού περίμενα 9 λεπτά να απαντήσουν μου λέει αυτός που το σήκωσε να του δώσω τον αριθμό μου. Μόλις είπα τον υπεραστικό κωδικό της Ηγουμενίτσας ( 26650 ) μου λέει να περιμένω. Μετά από λίγο μου λέει "Η αφύπνιση δεν υποστηρίζεται από το κέντρο σε γραμμές isdn" . Του λέω "Όμως γιατί στην isdn γραμμή που έχω στην Αθήνα υποστηρίζεται;" και λέει "Γιατί πιθανότατα είστε σε κέντρο Siemens". Συμπέρασμα από όλη την ιστορία; Ότι σε γραμμές isdn που συνδέονται σε κέντρα Intracom (όπως της Ηγουμενίτσας) ΔΕΝ υποστηρίζεται η αφύπνιση, η πιο απλή υπηρεσία μετά την αναμονή κλήσης!!! Πραγματικά τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα ποτέ... Να δω πότε θα ξυπνήσουν να την βάλουν...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...