Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το είδα και ανατρίχιασα, στο εξωτερικό δίνουν 100mbit συνδέσεις με 79.49 $... Ήξερα ότι είναι πολύ πιο φθηνά αλλά όχι και έτσι! Τις 10mbit συνδέσεις τις έχουν πλέον για πλάκα!

 

Τώρα νιώθω και πολύ κορόιδο που πληρώνω 55 ευρώ την 384kbps μου :wacko: Όχι πως πριν δεν ένοιωθα αλλά αυτό ήταν το final blow :blink:

 

http://www.reuters.co.uk/newsArticle.jhtml;jsessionid=0YUBADQ3IMPH0CRBAEZSFEY?type=technologyNews&storyID=6067639&section=news

Link to comment
Share on other sites

Exeiw dikio alla emeis εδω κάνουμε βήματα αργα αργα....

Δεν αφληνουν πολλοι να γινουν γρηγοροτερα τα πραγματα.Οχι οτι δεν θα γίνουν βεβαια!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 4 Σεπ. 2004 , 02:41)

 

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα η Vivodi και η Telepassport προσφέρουν εν μέρει τετοιες υπηρεσίες αλλά χωρίς να είναι πλήρως ανεξάρτητες από τον ΟΤΕ. Ας ελπίσουμε να δούμε και άλλους να δραστηριοποιούνται.

 

(το άρθρο είναι λίγο παλιό επειδή το έστειλα και σε κάποιον staff του myphone και περίμενα μήπως το βάλουνε στο mynews)

 

 

Στο παιχνίδι αυτό είναι, και πολύ νωρίτερα από τις άλλες εταιρείες, η FORTHnet, τόσο με LMDS όσο και με ενσύρματο. Στο LMDS που, από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα του manager, είναι και το βασικό τους προϊόν στην Direct τηλεφωνία, δεν υπάρχει καμία σχέση με τον ΟΤΕ ενώ στο ενσύρματο η εταιρεία μισθώνει κυκλώμτα από τον ΟΤΕ.

 

Πάντως σε προηγούμενη εταιρεία που ήμουν και ήταν και από τις πρώτες που χρησιμοποίησαν LMDS από FORTHnet οι ευκολίες που συνάντησαν ήταν πολυ μεγάλες (άμεση αναβάθμιση γραμμής, χαμηλώτερο κόστος κλήσης με πολύ καλή ποιότητα). Από ό,τι ξέρω Vivodi και Telepass έχουν ήδη μπει σε κάποια κέντρα του ΟΤΕ με συνεγκατάσταση. Αυτή είναι άλλη μια πολύ καλή κίνηση εταιρειών, αλλά δυστυχώς είσαι καταδικασμένος και σε αυτή την περίπτωση να έχεις κάποια σχέση με ΟΤΕ.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Με μειωμένες τιμές κατά 20,3% θα διαθέτει τα νέα προϊόντα ADSL (γρήγορο internet) ο ΟΤΕ από τη 1η Οκτωβρίου. Όπως ανακοινώθηκε χθες στη Θεσσαλονίκη από τη διοίκηση του Οργανισμού με ταχύτητα πρόσβασης εισερχόμενη 384 Kbps απερχόμενη 128 Kbps το μηνιαίο τέλος για σύνδεση ADSL θα διαμορφωθεί σε 19,9 ευρώ, ενώ με ταχύτητες εισερχόμενη 512 Kbps και απερχόμενη 128 Kbps, 35,90 ευρώ. Το τέλος ενεργοποίησης θα είναι 34,99 ευρώ, ενώ ο συνδρομητής θα πρέπει να υπολογίσει και το κόστος για τη σύνδεση με το internet την οποία παρέχουν οι πάροχοι υπηρεσιών διαδικτύου.

 

Πηγή: Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

 

http://www.naftemporiki.gr/news/static/04/09/08/955903.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 ( 8 Σεπ. 2004 , 10:41)

 

Στο παιχνίδι αυτό είναι, και πολύ νωρίτερα από τις άλλες εταιρείες, η FORTHnet, τόσο με LMDS όσο και με ενσύρματο. Στο LMDS που, από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα του manager, είναι και το βασικό τους προϊόν στην Direct τηλεφωνία, δεν υπάρχει καμία σχέση με τον ΟΤΕ ενώ στο ενσύρματο η εταιρεία μισθώνει κυκλώμτα από τον ΟΤΕ.

 

 

Αυτά όμως μόνο για εταιρικούς πελάτες, σωστά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια απο τις προπληρωμένες κάρτες των εταιρίων είναι η καλύτερη στις χρεώσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ BUFALLO AIR STATION TO ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ (20 $) ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΧΩ ΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 500 m.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΛ WISIP ΤΗΣ PULVER ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασύρματη τεχνολογία για Internet και τηλεφωνία που προορίζεται μόνο για επιχειρήσεις. Δεν νομίζω να αφορά του ιδιώτες, όχι προς το παρόν τουλάχιστον.
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 8 Σεπ. 2004 , 15:00)

 

Αυτά όμως μόνο για εταιρικούς πελάτες, σωστά;

 

 

Σωστά. Άλλωστε είναι κάπως νωρις να μιλάμε για σωστή παροχή τέτοιων υπηρεσιών.

 

Η εταιρείες που θα καταφέρουν να μπούν σε όσο το δυνατό περισσοτερα κέντρα θα ειναι και αυτές που θα έχουν τον πρώτο λόγο στη Φορητότητα οικιακών χρηστών.

 

Μέχρι τότε...

 

Α! Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την υπογραφή... και metkosas μπορείς άφοβα να την clopypareis!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά !

 

:)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βάλω ADSL χωρίς να έχω σταθερό τηλέφωνο στο σπίτι.

 

Τώρα έχω σταθερό τηλέφωνο, αλλά θέλω να το κόψω και να βάλω μόνο ADSL σύνδεση με τον οποιοδήποτε provider.

 

Ξέρω για το Full LLU της Vivodi, αλλά εγώ ρωτάω αν γίνεται να μην έχω καθόλου σταθερό. (Και να ήθελα δεν υποστηρίζεται ακόμα στο κέντρο της Κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα, όπου είμαι, το DSL phone της Vivodi).

 

Μόνο ADSL και τίποτα άλλο. Δηλάδη απλά να πληρώνω το πάγιο στον provider και το πάγιο ADSL στον ΟΤΕ.

 

Ευχαριστώ !

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν γίνεται αυτό που ζητάς.θα πληρώνεις και το πάγιο της γραμμής ανάλογα pstn asdn
Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει διαφορες μετα την υποτιθεμενη αναβαθμιση απο τον ΟΤΕ;

Αναφερεται οτι τελικα εχουν κοψει bandwitch απο τα Siemens dslam για να δωσουν επιπλεον ελευθερες πορτες, καθως υπερτερουσαν κατα 4-5kb σε σχεση με αυτα της Intracom/Alcatel.

Αν αληθευει αυτο τοτε στην ουσια μιλαμε για υποβαθμιση και οχι αναβαθμιση.

Εγω παντως απο dslam Intracom δεν εχω δει καποια ουσιαστικη διαφορα.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω Full LLU απο Vivodi στο σπιτι αλλα στην δοθλεια εχουμε ΟΤΕ ADSL που ειναι απλα χαλια μπορω να πω οτι εχω δει μειωση στν ταχυτητα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Tο Full LLU της Vivodi είναι σκέτο ADSL.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς ότι σε ενοχλεί.

Βάζεις μια νέα γραμμή από την οποία περνάει μόνο το ADSL (το DSLphone αν το βάλεις διατίθεται μέσα από το ADSL).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ;

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ

Προφανώς κάτι έχεις μπερδέψει, έτσι; :alien:

 

 

 

Επί της ουσίας η περιβόητη αναβάθμιση δεν ήταν παρά υποβάθμιση των Siemens DSLAMs που χρονίζονταν πιο πάνω από την ταχύτητα που θα έπρεπε και απέδιδαν μεγαλύτερες ταχύτητες.

Όσοι είναι σε Siemens έχουν δει πτώση, για όσους είναι σε Alcatel/Intracom δεν άλλαξε κάτι.

 

Cisco rules! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος blackup (10 Σεπ. 2004 , 16:47)

 

 

 

Ξέρω για το Full LLU της Vivodi, αλλά εγώ ρωτάω αν γίνεται να μην έχω καθόλου σταθερό. (Και να ήθελα δεν υποστηρίζεται ακόμα στο κέντρο της Κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα, όπου είμαι, το DSL phone της Vivodi).

 

Προφανώς εννοείς δεν υποστηρίζεται γενικότερα το DSL access της Vivodi... Δεν γίνεται να υποστηρίζεται γενικότερα DSL access και όχι DSL phone.

 

Και αν γινόταν δεν θα χες πρόβλημα, θα κανες Full LLU

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα 3 πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου (π.χ. 2310-123....). Επιβεβαίωσε στο vivodi.gr αν καλύπτεσαι με "access by vivodi". Αν ισχύει τότε βάζεις full llu χωρίς τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...