Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Ερώτηση: γνωρίζει, κάποιος, οτιδήποτε, για καλωδιακό πρόβλημα σε οπτική ίνα ΟΤΕ (π.χ. κόψιμο της ίνας, λόγω αστοχίας σε εργασίες εκσκαφής σε εργοτάξιο), στην ευρύτερη περιοχή Παραδείσου Αμαρουσίου ;

 

Το πρόβλημα (αν υπάρχει), παρουσιάστηκε μεταξύ 26 - 27 Νοεμεβρίου.

 

Παρακαλώ, αν είναι δυνατόν, μόνο έγκυρες πληροφορίες / ενημέρωση, όχι γενικές αναφορές ή εικασίες. :)

 

Ευχαριστώ & χαιρετώ.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Gia xara..

mpeno sto net me adsl kai exo kani mia ri8misi me tetio tropo oste na mpeno sto net san tin apli sindesi..diladi 2plo klik stin sindesi gia na gino on line...(protokolo PPPoE gia osous kseroun)

to erotima moy einai..stis idiotites tis kartas diktioy (exo ethernet)

exi energo to gnosto se olous: PROGRAMMA-PELATIS GIA DIKTIA TIS MICROSOFT

 

to erotima moy einai ti kani auto ?? ego ekana katargisi autis tis epilogis..kai den exo kanena problima me tin sindesi mpeno pali kanonika..

Μα εφόσον είσαι στο νετ με κάρτα δυκτίου έχεις router,γιατί το έχεις κάνει να μπένεις με διπλό κλικ?Αφου με το ρουτερ είσαι 24/7 μέσα..Τεσπα...Όσο για το "Πελάτης"της Microsoft απο ότι ξέρω είναι για σύνδεσι τυπου ftp σε περιβάλλον τις microsoft όμως

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

19 Νοεμβρίου είχα πάει στην έκθεση της dte-Comdex για να την δω και να επισκευθώ και το stand του myphone (εννοείτε!).:p

 

Έπεξα λοιπόν στο Forthnet Quiz και κέρδισα μία κάρτα Smart Talk για ομιλία αξίας 3 Ευρώ! Την πήρα χαρούμενος και αφού περιηγήθηκα λίγο στο χωρό επέστρεψα σπίτι αργά το βράδυ.:D

 

Μετά από μερικές μέρες πήγα να πάρω τηλέφωνο από τη κάρτα για πρώτη φορά. Την αποσυσκευάζω, ξύνω την επιφάνεια προκειμένου να αποκαλυφθεί ο 12ψήφιος κωδικός και καλώ 807-1011. Πατάω το 1 για ελληνικά και σύμφωνα με τις οδηγίες πληκτρολογώ το κωδικό και στη συνέχει τη #. Και προς έκπληξη μου ακούω "ΑΚΥΡΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ"!!!!:X :wacko:

Επιχυρώ το ίδιο για μερικές φορές ακόμα, αλλά τίποτα.

 

Φυσικά πέρνω κατευθείαν το τεχνικό τμήμα (02:00 η ώρα) και τους το αναφέρω. Επειδή όμως δεν υπήρχε υπεύθηνος για τη σταθερή τηλεφωνία μου ζήτησαν Ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο για να με καλέσουν αυτοί την επόμενη μέρα. Δεν τα έδωσα γιατί θα καλούσα ξανά την επόμενη μέρα.

 

Κάλεσα, την επόμενη μέρα (την Κυριακή που πέρασε 27/11/2005), και είπα το πρόβλημα. Αφού έδωσα το κωδικό της κάρτας και το Serial Number της μου είπαν να τους πω το ποσό της κάρτας και την ημερομηνία λήξης της. Το ποσό ήταν 3ευρώ (τους είχα αναφέρει ότι την είχα κερδίσει). Η ημερομηνία λήξης ήταν 31/01/2004!!!!!!!:blink: :cry:

 

Με κάλεσαν σήμερα και με ρώτησαν πάλι το ποσό. Του το είπα και με ενημέρωσαν ότι θα με ξανακαλέσουν για να δούμε τι θα γίνει.

 

Τελικά με πήραν πριν από λίγο και θα μου στείλουν μέσο ταχυδρομίου δύο (2) κάρτες των 3 ευρώ (για την ταλαιπορία, κάτι σαν συγγνώμη) και ένα προπληρομένο φάκελο για να τους στείλω την άκυρη πίσω!:w00t: :rolleyes: :D

 

Αυτό θα πει υπευθηνότητα και άμεση εξυπηρέτηση!;)

 

 

 

(Εάν είχατε πάει στην έκθεση και είχατε κερδίση λιγμένη κάρτα ενημερώστε τους!)

Link to comment
Share on other sites

yparxei periptwsh na leitourgisei ena adsl modem syndedemeno se grammh pou parembaletai to netmod (dhl. [priza] --->[netmod]--->[modem]--->[pc]) ??? einai monodromos h xrhsh splitter?

 

to netmod kobei tis syxnothtes pou xrhsimopoiei h adsl??

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις κόβει.

Δεν λειτουργεί έτσι το dslmodem.

Το splitter έιναι μονόδρομος, μπορείς να δουλέψεις και με ένα απλό ταυ στη πρίζα, που θα συνδέσεις στην μια έξοδο το dsl moden και στην αλλη το netmod αλλά δεν προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή αυτή πρέπει να είναι ενεργή , μόνο αν συμμετέχει ο Η/Υ σου σε δίκτυο Η/Υ που έχουν εγκατεστημένα Windows λειτουργικά και θέλεις να έχεις πρόσβαση σε αυτά. Αλλιώς απενεργοποίησέ την. :)
Χειρότερος από έναν κακό άνθρωπο είναι ένας βλάκας κακός άνθρωπος ...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε το google και ψάξτε για website με την λέξη "ληστές" (με μικρά γράμματα).

 

Κοιτάξτε το ΠΡΩΤΟ αποτέλεσμα που θα βγεί!!! :lol:

 

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ και κατα την γνώμη μου ρεαλιστικό!!! :lol: :lol:

 

πηγή: http://www.in.gr/tech/googlebombing-ote.asp

Link to comment
Share on other sites

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις ρε παιδιά ποιος φορέας έχει τι χαμηλότερη χρέωση σε συγκεκριμένο αριθμό; Π.χ. εγώ παίρνω καθημερινά τηλ στη καστορια σε συγκεκριμένο αριθμό, έχει κάνεις υποψην του αν παίζει κανείς με πολύ χαμηλη χρέωση η και καθόλου με κάποιο πάγιο/μήνα;

Η ΤΙΜ ας πούμε με το Free2Go δίνει 500 μην και 500 λεπτά ομιλίας το μήνα με 4 ευρώ σε συγκεκριμένο αριθμό που διλωνεις ΤΙΜ! Αλλα δε με ενδιαφερει σε κινητη τηλεφωνια...

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

1)

Voipbuster ή Skype και γιατι? :(

και οι 2 αν δεν κανω λαθος ειναι voip εφαρμογες

Τι να βαλω?!...τα ιδια ειναι? :wacko:

Το skype κατεχει το 70% τις (τουλαχιστον πριν 2 μηνες)

 

 

2)

Υπηρεσια Skype:

τα τηλεφωνα απο pc σε pc ειναι δωρεαν για απεριοριστο χρονο ή βαζω 1 ευρο στο λογαριασμο αρχικα μονο?

 

Υπηρεσια Skypeout:

Για τηλεφωνα ,μεσω της εν λογω προσθετης υπηρεσιας της Skype, σε δικτυα σταθερης ή κινητης τηλεφωνιας σε αστικες-υπεραστικες και διεθνεις κλησεις ειναι απο οτι ξερω το τιμολογιο ενιαιο και ανερχεται σε 0,020 euro/min (με φπα)!

voipbuster τα ιδια?

info με πινακες κανεις....?

:cool:

 

3)

Αν βαλω ενα voip τηλεφωνο (αντι να ανοιγω τον υπολογιστη με μικροφωνα, ηχεια και ιστοριες.....) ,τοτε αυτο μπαινει πανω στη γραμμη, δεν συνδεεται με τον υπολογιστη..... ΣΩΣΤΑ?

 

 

4)

αν δεν ενδιαφερομαι για τηλεφωνα σε σταθερα, δηλαδη απλα επιθυμω τηλεφωνα απο pc σε pc μεσω web τοτε με μια απλη εφαρμογη του τυπου yahoo with voice (voip εφαρμογη θεωρειται?) μου προσφερει την ιδια ποιοτητα με τα παραπανω "πρωτοκλασατα" προγραμματα? :confused:

 

 

Γενικα δραστηριοποιειται κανενας με Skype ή δεν ξερω οτιδηποτε να μας πει σχετικα? (οχι απο pc σε pc που ειναι δωρεαν)

 

 

 

 

check this :cool:

http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=933

 

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα των πακέτων 0,099

Στην υπεραστική νομίζω η tp έχει την καλύτερη τιμή με χρέωση ανα δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση. 0,039 + ΦΠΑ

 

Νομίζω έχει και η Tellas το mygreece με αστική χρέωση (ανα λεπτό :!: ) με κάποιο πάγιο κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ένα συστημένο από Καλλιθέα που πιθανός είναι απο αυτούς (επειδή εκεί στεγάζονται τα γραφεία τους).

 

Θα πάω να το πάρω τη Δευτέρα και θα σας ενημερώσω.;)

Link to comment
Share on other sites

geia se olous!

apo simera xairomai ki ego tin dsl meso otenet.pira to paketo me doro to wifi tis linksys.katafera sindethika me to sagem,me lan apo to linksys kai edo kai 4-5 ores palevo na sindetho me wifi apo ton forito.alla distixos den...!

exo kanei rithmiseis sti selida tou router kai exo valei onoma kai ta wep kleidia stis idiotites sta protinomena diktia (ekei pou leei prosthiki stis sindeseis diktion)

Otan omos kano ananeosi de mou to vgazei sta diathesima diktia alla mono sta protimomena eno tin 'keraia' sto eikonidio tin deixnei xoris tin kokini grammi (diladi normal).

oi rithimeis sta ip tou wireless lan einai sta aftomata.me sketo lan mpaino net.exo windows xp sp1...to fotaki wireless sto linksys einai monima anameno kai stis siskeves mou grafei pos to wireless lan doulevei kanonika.stis sindeseis diktiou mou grafei pos i asirmati sindesi den einai diathesimi.ti den exo kanei sosta?i ti exo paravlepsei?

 

plz help...ponesane ta matia mou na psaxno se ellinika kai ksena fora...!

kai sorry gia ta greeklish :)

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να ξέρω τον router.

α) φαντάζομαι ότι είναι κοντά.

β) μήπως στον ρουτερ του έχεις βάλει στο connection control να συνδέονται μόνο pc με συγκεκριμενες MAC διευθύνσεις;

γ) στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας στο λαπτοπ, βάλτην να ψάχνει για κάθε δίκτυο και όχι μόνο ad-hoc ή δίκυτα υποδομής (access point) ή όπως αλλιώς τα λένε.

δ) αν η ασύρματη κάρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη στο λαπτοπ, τότε κάπου το λαπτοπ έχει εξωτερικό διακόπτη για την κεραία της, πρέπει να είναι στο ON!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω vivodi voip αλλα μεχρι τωρα δεν ηταν διαθεσιμο στα χανια,κανεις εχει βαλει?αξιζει τον κοπο?θελω να ξεφορτωθω το μηνιαιο χαρατσι στον οτε για κατι που χρησιμοποιω σπανια...(εχω isdn και πρεπει να πληρωνω πανω απο 15ευρω παγιο :(:( )και εχω και μια απλη dsl vivodi και ελεγα μηπως εβαζα και το voip.
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω vivodi voip αλλα μεχρι τωρα δεν ηταν διαθεσιμο στα χανια,κανεις εχει βαλει?αξιζει τον κοπο?θελω να ξεφορτωθω το μηνιαιο χαρατσι στον οτε για κατι που χρησιμοποιω σπανια...(εχω isdn και πρεπει να πληρωνω πανω απο 15ευρω παγιο :(:( )και εχω και μια απλη dsl vivodi και ελεγα μηπως εβαζα και το voip.

 

Στις VoIP συνήθως υπάρχουν ατέλιες τύπου, δεν μπορείς να καλέσεις (100, 166 κλπ). μικροπράματα...

Αν είναι να ξεκολήσεις απο τον ΟΤΕ αξίζει. Θα λαμβάνεις έναν λογαριασμό για όλα!

Οι τιμές της Vivo στο VoIP είναι πολύ καλές ΑΛΛΑ στα κινητά έχει ρυθμό χρέωσης ανα 30''. (μερικοί το βρίσκουν απελπιστικά αρνητικό γι'αυτό στο αναφέρω).

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες της Vivodi στο DSL... βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο και ομως αληθινο,η vivodi αυξησε κρυφα τις τιμες της και το ειδα τυχαια στο νεο λογαριασμο χρεωσης που μου ηρθε πριν 1 εβδομαδα και ημουνα ετοιμος να πληρωσω...ΑΝΤΙ ΓΙΑ 31.89 που πληρωνα τωρα ζητανε 37.88....κοντολογις σχεδον 20% αυξηση στην τιμη....εχω ολους τους παλιους λογαριασμους και δεν εχει γινει τιποτα ουτε εχει αλλαξει τιποτα....τι εγινε ρε παιδια μας κλεβουν μεσα στην μουρη μας?ειδοποιηση δεν πηρα στο mail ουτε τιποτα δεν ειδα πουθενα να ανακοινωνουν.....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...