Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρησιμοποιώ το πρόγραμμα αυτό ή το rapidshare... αλλά γίνεται πάντως!

Πρέπει να είναι στα ''configuration'' και μετά να βάλεις να κάνει ''monitor'' στα ''κατεβάσματά σου'' ( ανάλογα και ποιον explorer έχεις ) - Κοίτα τα help files του προγράμματος!

Δες και εδώ..

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=765914

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Με βοηθησεις αρκετα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θεσσαλονίκη, dslam Ροστάν, περιοχή Φάληρο έγινε.

 

Eπειδή είμαι κ εγώ σε αυτό το κέντρο και θα βάλω σε λίγο καιρό (μάλλον) dsl μπορείς να μου πείς πώς είναι οι ταχύτητες; Τί εταιρία έχεις και τί σύνδεση; με πόσο κατεβάζεις; ;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Φάληρο. Έβαλα DSL πριν απο 10 ημέρες περίπου σε πρόσβαση 2048 με HOL 2048 συνδρομή. Οι γραμμές εκτός απο εχθές ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ημέρα και κάθε βράδυ μετά τις 1 όπου πάει σφαίρα (120-130 Dload) όλες τις υπόλοιπες ημέρες κυριολεκτικά σέρνεται κανονικότατα. Είμαι γύρω στο 45-80 download. Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά δεν πιστεύω πως θα μείνουμε έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2048 και το σφέρα είναι 120-130; Μαλιστα. Εγώ χάλια θα έλεγα.. Τουλάχιστον 180 με 2048. Τεσπα... υπομονή...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το πως εννοείς το αναβαθμισμένος.

Να εχεις 512, να σου γίνετε 1024 και να έχεις κατέβασμα απο 250 εώς 500 στην καλύτερη;!

Ναι έχω αναβαθμιστεί.

 

Μολις τωρα έκανα έλεγχο ταχύτητας κατεβάσματος. Ιδου τα ΄χαλια μας:

Your current download speed is: 293.00kbps

 

which means you can download at 36.63 KB/sec from our server

 

Δεν θέλω να κάνω δυσφίμηση αλλά και ο ΟΤΕ και οι παροχείς έχουν δυσφημιστεί από μόνοι.

Αν ήξερα πως θα είχα τέτοιες ταχύτητες με την αναβάθμιση απο Σεπτέμβρη και να μου λένε κατα το Νοέμβρη θα ποιάνουμε τις κανονικές ταχύτητες, τότε να μην τις αναβαθμίζανε καθόλου. Να αφήνανε τις αναβαθμίσεις των συνδέσεών μας για Νοέμβρη.

 

Μόλις θυμήθηκα κάτι που είχε κάνει η Φορθνετ πριν αρκετους μηνες σε όσους είχαν προβλημα με το δίκτυο και κατέβαζαν επι 10ημερο περίπου αντι με 35-40 κάτω απο 20kbps. Μας είχε δώσει 10 μέρες παράταση στις συνδρομές μας.

Αρά λογικά αν διορθωθεί μετα τις 15 Νοεμβρίου το θέμα τις ταχύτητας θα πρέπει να μας κάνει παράταση συνδρομής κατά 2 μήνες.

Λέτε να κάνει κατι τέτοιο ή θα μας γράψει στα πάλαια των υποδημάτων της;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν μπορουν να δουλευουν δυο modem ταυτοχρονα στην ιδια γραμμη?Γιατι γινεται αυτο?Στις ISDN γραμμες γινεται?Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτο:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν μπορουν να δουλευουν δυο modem ταυτοχρονα στην ιδια γραμμη?Γιατι γινεται αυτο?Στις ISDN γραμμες γινεται?Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αυτο:wacko:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=150023

 

tsekare to thema pou eixa anoiksei.kapou paizei mia apantisi nomizw.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και δέκα μέρες περίπου να επικοινωνήσω με τη vivodi σχετικά με μια αίτηση για παροχή νέας σταθερής γραμμής που περίμενα αλλά το 13880 τη μία καλεί χωρίς να απαντήσει κανείς και την άλλη λέει ότι όλες οι γραμμές είναι απασχολημένες! Αυτό συμβαίνει όλες τις ώρες! Λειτουργεί κανονικά η εταιρία; κατάφερε κανείς να επικοινωνήσει μαζί τους; Τι φταίει;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λειτουργεί κανονικά. Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Γι αυτό πλέον δεν παίρνω τηλέφωνο στο 13880, αλλά στέλνω με την μία e-mail. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτή την εταιρία, γιατί πλέον δεν απαντάει γρήγορα στις κινήσεις άλλων ISP. Πχ για τις share και full llu ακόμα δεν έχει πει τίποτα ούτε έχει ανακοινώσεις τίποτα. Το λέω αυτό γιατί έχω 1Mbit/s share llu και πληρώνω ακόμα 36,65 ευρώ/μήνα που είναι πολλά σε σύγκριση με άλλες εταιρίες. Δε ξέρω. Τι μία ακούω ότι σε λίγες μέρες η Vivodi θα κάνει προσφορά που θα συντρήψει τους ανταγωνηστές, την άλλη ακούω από άλλου ότι δεν πάνε καλά τα οικονομικά της, την άλλη ακούω ότι κάνει συνεργασία με μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιών και θα γίνει μεγαλύτερη. Θα δούμε. Μόνο ένας ανθρωπος μέσα από της ίδια της εταιρία μπορεί να απαντήσει σίγουρα στο ερωτημά σου...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η εταιρεία, έτσι δούλευε πάντα. Οι φτηνότερες τιμές, ιδιόκτητο δίκτυο κλπ κλπ αλλά αν σου χαλάσει την έβαψες. Και φυσικά η κλήση στο 13880 ισοδυναμεί με δελτίο Λοττο (χωρίς συστήματα).
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας εκθέσω την τεράστια ταλαιπωρία που βιώνω εδώ και 15 ημέρες απο την ΟΤΕΝΕΤ.Είμαι συνδρομητής της otenet ondsl kit 512 απο 1-8-06.Αντιμετωπίζω πρόβλημα σύνδεσης της adsl γραμμής απο τις 15-9-06 και κανένας δεν μου ξεκαθαρίζει τι ακριβώς συμβαίνει(σφάλμα 721) .Κατόπιν αλεπάλληλων τηλεφωνικών κλήσεών μου στην οτενετ αλλα και στον οτε δεν ειναι κανένας σε θέση να μου δώσει μια σαφή απάντηση.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας πληροφορήσω οτι απο την πρώτη μέρα είχα δηλώσει στην οτενετ το προαναφερόμενο πρόβλημα αλλα ακουσον άκουσον ο ΟΤΕ ενημερώθηκε απο εμένα (μετα απο 10 μέρες) ενώ οι υπάληλλοι της οτενετ με διαβεβαίωναν οτι είχαν προωθήσει το αίτημά μου.

Το ασύλληπτο είναι οτι ολη η περιοχη στην οποία διαμένω αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.Εντύπωση μου κάνει πώς η οτενετ μέσω του ΟΤΕ διαθέτει γραμμες adsl απο τη στιγμή που δεν μπορεί να υποστηρίξει την συγκεκριμένη υπηρεσία.

Εν κατακλείδι ποιό είναι το θέμα?να πουλάει η οτενετ γραμμές ,εμείς να πληρώνουμε συνδρομές και το αποτέλεσμα να μην έχουμε internet?(εδώ και 15 ημέρες!!!!)δλδ τι αλλο πρέπει να κάνουμε???

--------------------

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

Θα ηθελα την γνωμη σας.Το pc εχει μια αποσταση 10 μετρων απο την θεση που θα παει το router ,και παρεμβαλονται ενδιαμεσα 3 μεσοτοιχίες!Θα εχω προβλημα λετε? Η ταχυτητα της συνδεσης θα επηρεαζετε?Τι προτεινετε?

:worry: :worry: :worry:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με το φοιτητικο βιβοντι.

Αρχικα:επειδη εχω ηδη ενεργοποιημενη γραμμή ADSL sta 768,θα πρεπει πριν κανω την αιτηση στην βιβοντι για φοιτητικο να κανω αιτηση στον οτε για να την διακοψω ή(επειδη ετσι κι αλλιως θα κανω εξουσιοδοτηση στη βιβοντι)θα τα κανει η βιβοντι αυτα;

Μετα:η γραμμη οτε δεν ειναι στο ονομα του φοιτητη.στην αιτηση στη βιβοντι για ενεργοποιηση υπηρεσιας καθως και στην εξουσιοδοτηση για τον οτε θα βαλουμε τα στοιχεια του φοιτητη ή του κατοχου της γραμμής;

Τελος:η ενεργοποιηση μετα απο ποσες μερες γινεται;θα μου πουν τηλεφωνικα τα στοιχεια,ταχυδρομικα;θα χρειαζεται τπτ αλλο να κανω;

οι υπηρεσιες στα φοιτητικα ειναι καλες;;επειδη ακουγονται πολλα...

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Έχεις pstn ή isdn γραμμή?

Στο δικό μου isdn έφτιαξε όταν έβγαλα από το netmod το καλώδιο του ρεύματος και του τηλεφώνου και το άφησα να σβήσει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασυρματα δικτυα επικοινωνουν με σηματα που διαπερνουν τοιχους αλλα και σηματα απο ανακλασεις, π.χ 1ος με 4ος οροφος απο το απεναντι κτιριο.

Συνηθως οι μεσοτοιχιες ειναι απλο τουβλακι, οχι μπετον.

Εγω με ενα linksys δεν ειχα προβλημα απο ενα οροφο στον απο κατω.

Σιγουρα θα παρεις ασυρματο και το πολυ πολυ να παρεις μια μικρη κεραιουλα και εισαι κομπλε!

Ασε που μπορει και να μην χρειαστει.

Οσο για εταιρεια, ξεκιναμε απο Linksys, D-Link & Netgear και παμε σε Zyxel αλλα και Cisco.

Δωσε κατι παραπανω, παρε ενα καλο router, με υποστηριξη ADSL2+ και αν βρεις παρε να εχει και voip ετοιμο πανω.

Ποτε δεν ξερεις....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ασυρματα δικτυα επικοινωνουν με σηματα που διαπερνουν τοιχους αλλα και σηματα απο ανακλασεις, π.χ 1ος με 4ος οροφος απο το απεναντι κτιριο.

Συνηθως οι μεσοτοιχιες ειναι απλο τουβλακι, οχι μπετον.

Εγω με ενα linksys δεν ειχα προβλημα απο ενα οροφο στον απο κατω.

Σιγουρα θα παρεις ασυρματο και το πολυ πολυ να παρεις μια μικρη κεραιουλα και εισαι κομπλε!

Ασε που μπορει και να μην χρειαστει.

Οσο για εταιρεια, ξεκιναμε απο Linksys, D-Link & Netgear και παμε σε Zyxel αλλα και Cisco.

Δωσε κατι παραπανω, παρε ενα καλο router, με υποστηριξη ADSL2+ και αν βρεις παρε να εχει και voip ετοιμο πανω.

Ποτε δεν ξερεις....

 

ευχαριστω capone.

δεν μου ειπες ομως η ταχυτητα της συνδεσης θα επηρεαζετε?:O

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Η ταχυτητα συνδεσης Wi-Fi ειναι συνηθως στα 54Mbps.

Φαντασου οτι DSL αντε το πολυ σε λιγους μηνες να εχουμε 4Mbps (λογω δημιουργιας ιδιοκτητων δικτυων απο τις εταιριες). Ηδη παρα πολλα ατομα ειναι στα 2Mbps.

Αρα και ενα μικρο προβλημα στο σημα αν εχει, παλι εχεις πολυ μεγαλο bandwidth για να σε επηρεαζει.

No problem, λοιπον!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Μόλις ήρθε το spa 3102 και τα έχω εντελώς χαμένα!

 

Η μέχρι στιγμής συνδεσμολογία μου είναι η εξής :

Fritz!box -> switch 3 Pc.

Υπάρχει βεβαίως και το τηλ, το οποίο συνδέεται σε ένα splitter.

Εγώ μέχρι στιγμής , έβγαλα το καλώδιο του τηλεφώνου από το splitter , έβαλα το καλώδιο του spa πάνω στο splitter , στην ίδια θεση που ήταν αυτό του τηλεφώνου και πάνω στο spa έβαλα το καλώδιο του τηλεφώνου.

Μετά τι κάνω; Δοκίμασα να βγάλω το UTP καλώδιο από το fritz!box που συνδέεται με το switch, και εκεί να συνδέσω το spa με την θύρα internet και στη θύρα ethernet του spa, να συνδέσω το switch αλλά δεν έγινε τίποτα. Δεν μπόρεσα να δώ το web interface του spa.

Δεν έχω ενεργοποιημένο dhcp και η default gateway είναι 192.168.1.1.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Το τηλέφωνο πάντως λειτουργεί κανονικά, με έναν μικρό μικροφωνισμό.

Το θέμα είναι πως πρέπει να συνδέσω τα utp καλώδια ώστε να δώ το web interface του spa 3102 και να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να σετάρω voipbuster και icall.

 

Ευχαριστώ!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είχα φάει κόλλημα και εγώ με το συγκεκριμμένο στο να το συνδέσω τόσο με τα καλώδια ethernet όσο και με το splitter θα σου πώ τι εκανα στο δικό μου.

Το δίκτυο μου αποτελείται απο 1 Zyxel 650 που συνδεεται σε ενα switch 3Com και αυτό πηγαίνει στο desktop και στο laptop.

Τωρα όσον αφορά την δικτυακή σύνδεση το Spa3102 το σύνδεσα στο switch μέσω την θύρας Internet του 3102.

Μετά θα πρέπει να συνδέσεις την τηλεφωνική σου συσκευή στην υποδοχή Phone του Spa και θα πρέπει να συνδέσεις την υποδοχή Pots του splitter σου με την υποδοχή Line του Spa.

Επειδή με αυτό τον τρόπο συνδέεις το Sipura me Wan και οχι με Lan θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το Web Server του Linksys.

Αυτό γίνεται πληκτρολογώντας ****7932# στο τηλεφωνο σου και επιλέγοντας την επιλογή 1.

Για να μπείς στις ρυθμίσεις του 3102 θα πρέπει να μάθεις την IP που έχει πληκτρολογώντας ****110# και μετά με αυτή την Ip θα μπεις για να κάνεις τις ρυθμίσεις!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...