Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ.

 

Μια διευκρίνηση Το splitter μου έχει 2 εισόδους , μια line και μια modem τις οποίες δεν έχω πειράξει και μια από την άλλη πλευρά που λέει phone στην οποία έχω βάλει μια διπλή υποδοχή και στη μια έχω συνδέσει τη κεντρική γραμμή του σπιτιού και στην άλλη το τηλέφωνο. Την τελευταία πείραξα και έβγαλα το τηλέφωνο, στη θέση της έβαλα το spa, και το καλώδιο του τηλεφώνου το έβαλα πάνω στο spa.

Έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό ;:confused:

 

Edit: Καλώ τα νούμερα που μου λές , αλλά δεν υπάρχει απόκριση..Μάλλον έχω κάνει κάτι λάθος.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενας φιλος μου πηρε απο το πλαισιο το κουτι forthnet adsl in a box wireless και εδωσε 190 ευρω (ειχε δωρο και ενα τηλεφωνο). Ομως στην αιτηση που στελνεις μεσω fax για την ενεργοποιηση εχει μονο τα κουτακια 384 και 512!! Τι παιζει ρε παιδια?? Δεν μπορει να ενεργοποιησει τα 2048; Διευκρινιζω οτι εχει pstn (πηρε το αντιστοιχω κουτι)

 

Παρακαλω απαντηστε αμεσα γιατι νομιζω οτι η προσφορα ληγει συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου πηρε απο το πλαισιο το κουτι forthnet adsl in a box wireless και εδωσε 190 ευρω (ειχε δωρο και ενα τηλεφωνο). Ομως στην αιτηση που στελνεις μεσω fax για την ενεργοποιηση εχει μονο τα κουτακια 384 και 512!! Τι παιζει ρε παιδια?? Δεν μπορει να ενεργοποιησει τα 2048; Διευκρινιζω οτι εχει pstn (πηρε το αντιστοιχω κουτι)

 

Παρακαλω απαντηστε αμεσα γιατι νομιζω οτι η προσφορα ληγει συντομα!!

 

 

Επειδη και εγω πηρα το ιδιο..Απλα γραφεις διπλα απο το 384 και 512 το 2048...Πηρα τηλεφωνο και ρωτησα:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω (πριν κανει καμια γκαφα ο φιλος μου) το 384 ειναι το 1024 και το 512 το 2048; Δηλαδη για να ενεργοποιησει 2048 θα πρεπει να τικαρει στο 512; Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω (πριν κανει καμια γκαφα ο φιλος μου) το 384 ειναι το 1024 και το 512 το 2048; Δηλαδη για να ενεργοποιησει 2048 θα πρεπει να τικαρει στο 512; Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

 

 

oxiiiiiii..Απλα στο κουτακι που λεει 384 και 512 λιγο ποιο περα στο κενο θα γραψει 2048;)...το 384 και 512 δεν τα πειραζει..Αν θες κιολας να το τεκμειριωσεις αλλα τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειπανε παρε τους ενα τηλεφωνο

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εκει που εχει τα 384 και 512 τα σβινεις και γραφεις 2048! Βαλε και κανενα ΣΟΣ εκει διπλα..Απλα να εχεις σβισει τα αλλα 2 και γραψε με εντονα γραμματα 2048..
Link to comment
Share on other sites

αφου ελενενξα οτι ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου αρχισα να το σκευτομε και αφου βρικα με 11€ τρις μηνες δεν αξιζει? με εξοπλισμους ολα! να το χτιπισω? η προσφορα ειναι μεχρι 31/10/06:(
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒ.
Link to comment
Share on other sites

αφου ελενενξα οτι ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου αρχισα να το σκευτομε και αφου βρικα με 11€ τρις μηνες δεν αξιζει? με εξοπλισμους ολα! να το χτιπισω? η προσφορα ειναι μεχρι 31/10/06:(

Τι προσφορά είναι αυτή? Ποιάς εταιρίας?

Πες μας περισσότερα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορά είναι αυτή? Ποιάς εταιρίας?

Πες μας περισσότερα

το πακετο οσο και να ψαξετε δεν θα το βριτε!!

ειναι μια προσφορα ενος περιοδικου για δωρεαν διμινι παροχι

απλα επιδη δεν εχο τον αξοπλισμο μπορο να προσθεσο την διμινη παροχη σε συνδρομη αορηστου χρονου για να εχω τον εξοπλησμο! ο ενασ μινασ κανει 11 οποτε εχο 3 μηνες με 11€ για 768 μιλαμε!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒ.
Link to comment
Share on other sites

Του RAM εννοείς; Έχω την εντύπωση ότι δεν σου παρέχει και τη γραμμή στην τιμή αυτή, επομένως θα πρέπει να την πληρώσεις επιπλέον εσύ. Βέβαια δεν έχω δει τη συγκεκριμένη προσφορά οπότε μπορεί να μην τα λέω καλά.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως το RAM τότε τίποτα απο αυτά που υπολογίζεις δεν ισχύει.

Αορίστου 1 μήνας με 11 ευρώ?:X Right πάντως όχι ΕΛλάδα.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αορίστου 1 μήνας με 11 ευρώ?:X Right πάντως όχι ΕΛλάδα.

http://img82.imageshack.us/img82/8900/altectelecomsgh5.th.jpg

 

οντος πολυ καλο για Ελλάδα!!:lol:

 

ρε πεδια αν βρο φοτο θα την στηλω!! ελεγε οτι αν δεν εχο εκσοπλισμο προσθετο τους 2 μηνες στην αοριστου χρονου για να εχο εκσοπλισμο οποτε 11€ η αοριστου 35 τελει ενεργοπηησης 15 το παγιο του οτε +15 το κανονικο που ειναι το λαθος?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒ.
Link to comment
Share on other sites

Τόσα είναι τα λεφτά μέχρι τις 31/10, μετά??

Για κοίτα αυτό.

Μου φαίνεται πιο πολύ συμφέρει, γιατί παίρνεις και μεγαλύτερη ταχύτητα, και πλήρώνεις τόσα, χωρίς πάγιο οτε, χωρίς τέλη ενεργ., χωρίς έξοδα εξοπλισμού

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε πεδια αν βρο φοτο θα την στηλω!! ελεγε οτι αν δεν εχο εκσοπλισμο προσθετο τους 2 μηνες στην αοριστου χρονου για να εχο εκσοπλισμο οποτε 11€ η αοριστου 35 τελει ενεργοπηησης 15 το παγιο του οτε +15 το κανονικο που ειναι το λαθος?

 

 

Λοιπόν,τα πινακάκι που μου έκανες quote αναφέρεται σε συνδρομές altecnet.

 

Κοίτα τι θα πληρώσεις στην πραγματικότητα για 3 μήνες ADSL 768:

 

3 μήνες ADSL πρόσβαση ΟΤΕ 3x18.92€ =56,76€

Tέλος ενεργοποίησης...............................41,64€

1 μήνας αορίστου altecnet.....................10,98€

2 μήνες δωρέαν συνδρομή RAM...............0,00€

ΣΥΝΟΛΟ.............................................. 109,38€

 

 

 

Λίγο παραπάνω απο αυτά που υπολόγιζες έτσι? :p

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

γιατι γινετε φθηνοτερα?

 

απλα μετα θα πληρωνω τα 18 του οτε και τος 6 μηνες στην τιμη τvν 3 της altectelecoms. φτινοτερα δεν γινετε αν σκεφτεις οτι το διμινο στον οτε πληρονω 75 για κλησεις προς internet και ολα αυτα με μετρο.

(τα 18 δεν ειναι το διμινο? με λιγα λογια στον οτε για το διμινο με το κανονικο + το adsl παγιο, ποσο θα πληρονο?)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒ.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα Forthnet. Αναπυσσόμενη μεγάλη ιδιωτική εταιρεία με σεβασμό στον καταναλωτή, χωρίς την δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία του ΟΤΕ. Φαντάζεσαι να χρειαστείς την υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης του πΟΤΕ το Σαβ/κο και να περιμένεις να ανοίξει την Δευτέρα το πρωί? Είμαι 4-5 χρόνια πελάτης της χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ίσως προλαβαίνεις την προσφορά για την 2048 στα 23 Ευρώ τον μήνα, τελική συνολική τιμή, πάρε τηλέφωνο πρώτα όμως, γιατί ήταν μέχρι 30/9
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα Forthnet. Αναπυσσόμενη μεγάλη ιδιωτική εταιρεία με σεβασμό στον καταναλωτή, χωρίς την δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία του ΟΤΕ. Φαντάζεσαι να χρειαστείς την υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης του πΟΤΕ το Σαβ/κο και να περιμένεις να ανοίξει την Δευτέρα το πρωί? Είμαι 4-5 χρόνια πελάτης της χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ίσως προλαβαίνεις την προσφορά για την 2048 στα 23 Ευρώ τον μήνα, τελική συνολική τιμή, πάρε τηλέφωνο πρώτα όμως, γιατί ήταν μέχρι 30/9

Θα συνφωνισω μαζι σου μιας και εχω Forthnet και εγω!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα προβλημα τον τελευταιο καιρο με το Skype, ενω αυτον που περνω τηλέφωνο με ακουει κανονικα, εγω τον ακουω τον ομιλιτη σαν να παιζει δίσκος σε λιγότερες στροφές (slow motion!!) με αποτελεσμα να μην μπορω να μιλαω.. :wacko:

 

ξερετε τι μπορει να φταιει? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά η μετάφραση είναι σωστή:p

 

Τελικά το σύνδεσα. Δεν ήξερα απλώς αν είχα συνδέσει σωστά το τηλεφωνικό καλώδιο στο splitter γιατί έχω κάνει μεταφορά της κεντρικής γραμμής από το σαλόνι στο δωμάτιο και υπάρχει ένα έξτρα καλώδιο στο spiltter(!) το οποίο δεν τερματίζει στην μπρίζα του τοίχου ,αλλά συνεχίζει κάτω από αυτήν και προφανώς είναι η κεντρική γραμμή.

 

Τελικά για την ιστορία η συνδεσμολογία πάει κάπως έτσι:

 

Modem ( 192.168.1.x ) --> spa θύρα internet ( 192.168.1.20wan & 192.168.0.1lan ) ---> από θύρα ethernet του spa στο Switch και από εκεί στα pc με 192.168.0.χ και σε ένα Access Point.

Άρα πλέον το Routing το κάνει το Spa. Νομίζω ότι είναι καλύτερο έτσι, αφού με το QoS του δίνει προτεραιότητα στο VoiP όταν χρειάζεται.

 

Η ποιότητα με Voipbuster είναι πολύ καλή, απλώς όταν τηλεφωνώ σε Ελληνικό νούμερο, ακούω κάτι σαν αέρα, πράγμα που δεν το ακούει ο συνομιλητής μου.

Όταν καλώ εξωτερικό η επικοινωνία είναι τέλεια.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτές τις μέρες θα αγοράσω και εγώ ένα τέτοιο μηχάνημα, να ρωτήσω κάτι?

Γιατί επιλέξατε το SPA αντί του PAP2 που είναι και πιο εύχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

KALHSPERA EXO ADSL .

KAI THELLO NA KATAGRAFO SE VIDEO ME MIA WEBCAM TON XORO TOY SPITIOY MOY

GIA LOGOYS ASFALEIAS .EPEIDH OMOS O KLEFTEIS MPOREI

PAREI KAI TON SKLHRO DISKO TOY H/Y

THELLO NA BRO ENA SERVER STON OPOIO NA MPORO NA STELNO REAL TIME VIDEO KAI NA TO

KRATAEI BACKUP.

GNORIZETAI KAPOION TROPO?

STAM25A@YAHOO.GR

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...