Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Ακούστε τι μου συνέβη με την Betamax ( η εταιρεία που έχει όλες τις εταιρείες voip, όπως voipbuster – sipdiscound κτλ). Είχα λογαριασμούς ενεργούς σε 3 διαφορετικές θυγατρικές της Betamax, μία από αυτές είναι η sipdiscound. Όπου μία ωραία μέρα έβγαλε την Ελλάδα από τις δωρεάν χώρες για σταθερά. Εγώ επειδή είχα πληρώσει με paypal έκανα dispute την τελευταία πληρωμή εξηγώντας τα πάντα. Μια μέρα λοιπόν είδα τα εξής: α) μου είχαν επιστρέψει τα χρήματα και β) η sipdiscount είχε βάλει πάλι την Ελλάδα στις δωρεάν χώρες. Με χαρά λοιπόν πήγα να βάλω χρήματα στο account μου αλλά χωρίς τύχη. Δεν υπήρχε πλέον το Buy Credits. Λέω η ιδέα μου θα είναι…..έλα μου ντε. Δυστυχώς μόνο σε μένα δεν υπήρχε, σε λογαριασμό φίλου υπήρχε κανονικά το πεδίο για αγορά μονάδων. Εκεί κατάλαβα ότι είχα φάει BAN από την sipdiscount. Πάω λοιπόν να βάλω χρήματα σε άλλη θυγατρική voipbuster, και εκεί τα ίδια, είχε εξαφανιστεί το πεδίο……και όχι μόνο αυτό…αλλά ενώ υπήρχε διαθέσιμο υπόλοιπο μου έβγαζε σε όλα τα accounts ‘’ The call was disconnected

The call ended due to an unknown error’’ ….

Το θέμα είναι ότι πριν καταφύγω στο paypal, είχα στειλει 3-4 mail στους ίδιους…..ούτε μέσω του paypal ήρθαν σε επικοινωνία μαζί μου.

 

Τα σχόλια δικά σας………

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ADSL in-a-box ΤΩΡΑ ΣΤΑ 768 ΜΕ 117€ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ!

Η προσφορά ισχύει από τις 9 έως τις 21 Οκτωβρίου 2006

 

Δικαίωμα συμμετοχής στην παραπάνω προσφορά έχουν όλοι οι φοιτητές & σπουδαστές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δημόσιων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σε έτος φοίτησης μέσα σε όλη την προβλεπόμενη διάρκεια των σπουδών σας συν έναν επιπλέον χρόνο (ν+1 έτος σπουδών).

Μετά το πέρας των πρώτων 12 μηνών σύνδεσης, η τιμή ανανέωσης του φοιτητικού ADSL in a box στα 768, είναι μόνο 12.00€ το μήνα, όλα πληρωμένα!

Για να επωφεληθείτε από αυτή τη μοναδική προσφορά, αρκεί να στείλετε στη Forthnet μαζί με την αίτηση συνδρομής (περιλαμβάνεται στη συσκευασία του ADSL in a box) αντίγραφο της φοιτητικής ταυτότητας ή αντίστοιχη βεβαίωση σπουδών από τη σχολή σας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η εταιρεία είχε το δικαίωμα να αλλάξει τον τιμοκατάλογο της χωρίς Προηγούμενη ειδοποίηση . Δεν έκανε κανένα συμβόλαιο μαζί μας ότι θα έχει την Ελλάδα δωρεάν για κάμποσες ημέρες . Εσύ σίγουρα χρησιμοποίησες έστω και για μία -πιθανόν περισότερες -μέρα τις υπηρεσίες τους και μετά ζήτησες τα λεφτά σου πίσω από το PAYPAL, παρόλο που μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις για κανένα κινητό τηλέφωνο στην Ελλάδα. Στο κάτω κάτω είναι σαφές ότι με τα 10 ευρώ αγοράζεις χρόνο ομιλίας -δεν αγοράζεις τα δωρεάν λεπτά.

Μετά από αυτά δεν νομίζω ότι είναι ντροπή τους που σου απαγόρευσαν την χρήση .

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμιτες, φευγω απο το σπιτι μου!

 

Απο Νεα Σμυρνη, παω Μαρουσι, πισω απο τον ΟΤΕ (ετσι και δεν εχω γρηγορη συνδεση και καλο σημα Cote...)

 

Αποριες για οποιον εχει μετακομισει:

 

το dsl θελει 30 μερες notice για να το κοψει ο ΟΤΕ? ( Η τηλεφωνικη γραμμη μενει εκει απο οπου φευγω)

 

Μπορω να μεταφερω τη συνδεση στο νεο μου σπιτι? Κερδιζω κατι? πχ χρονο ή τελος ενεργοποιησης?

 

Στο ΜΑρουσι υπαρχει προβλημα αναμονης για DSL?

 

Ξερω οτι υπαρχει thread Vivodi, αλλα αν μπορει καποιος να μου δωσει μια συνοπτικη απαντηση: Συμφερει να βαλω μονο Βιβοντι και για τηλεφωνο και για Νετ? DSLphone δε το ονομαζει η καλη μας φιλη? Ειναι αξιοπιστο το συστημα? Και οικονομικοτερο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτές τις μέρες θα αγοράσω και εγώ ένα τέτοιο μηχάνημα, να ρωτήσω κάτι?

Γιατί επιλέξατε το SPA αντί του PAP2 που είναι και πιο εύχρηστο?

 

Καταρχήν, το spa3102 είναι και router. Δηλαδή μπορείς να δρομολογείς το internet Μέσω του spa και με το Quality Of Service που έχει, δίνει προτεραιότητα στο voip όταν το χρειάζεσαι.

Βεβαίως, QOS έχουν και άλλα routers αλλά χρειάζονται την κατάλληλη ρύθμιση.

 

Επίσης , με το pap2 νομίζω ότι μπορείς να έχεις μέχρι 2 voip providers, ενώ στο spa μπορείς να έχεις περισσότερους και μπορείς να εκμεταλλευτείς έτσι τις καλύτερες χρεώσεις του κάθε παροχέα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

το dsl θελει 30 μερες notice για να το κοψει ο ΟΤΕ? ( Η τηλεφωνικη γραμμη μενει εκει απο οπου φευγω)

 

Αορίστου έχεις? Εαν ναι απλά κανεις την αίτηση για διακοπή,η χρέωση σταματάει επιτόπου,και τυχόν πάγια που έχει προπληρώσει επιστρέφονται.Η διακοπή ολοκληρώνεται σε 2-10 μέρες.

 

Μπορω να μεταφερω τη συνδεση στο νεο μου σπιτι? Κερδιζω κατι? πχ χρονο ή τελος ενεργοποιησης?

 

Μπορέις να κρατήσεις αν θέλεις το ίδο τηλεφωνικό νούμερο (φορητότητα) αλλά όχι δεν θα γλιτώσεις κάτι στην ενεργοποιήση του τηλεφώνου στην νεα διέυθυνση ή στην ενεργοποίηση της γραμμής ADSL.

 

Στο ΜΑρουσι υπαρχει προβλημα αναμονης για DSL?

 

Δεν νομίζω, κοίτα κιόλας στα .xls με τα DSLAM που κυκλοφορουν για την πληρότητα των DSLAM στο κέντρο σου

 

 

Στα περί βιβόντι ας πάρει τη σκυτάλη κάποιος άλλος,προσωπικά θα επέλεγα:shifty: οτιδήποτε εκτός απο ΟΤΕ.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

otan kaneis mia agora prepei na isxuoun oi oroi me thn opoia ekanes thn agora!px otan kaneis ena sumbolaio kinhtou,h etaireia den mporei na sou allaksei to programma an den exei thn sumfonh gnomh sou!

pera apo auto 8a mporousan na me eidopoihsoun,emena auto me enoxlhse kai sthn telikh mia sobarh etaireia den nomizo oti einai sosto apo ena aplo dispute na se kanei ban apo oles tis 8ugatrikes tou.

Link to comment
Share on other sites

otan kaneis mia agora prepei na isxuoun oi oroi me thn opoia ekanes thn agora!px otan kaneis ena sumbolaio kinhtou,h etaireia den mporei na sou allaksei to programma an den exei thn sumfonh gnomh sou!

pera apo auto 8a mporousan na me eidopoihsoun,emena auto me enoxlhse kai sthn telikh mia sobarh etaireia den nomizo oti einai sosto apo ena aplo dispute na se kanei ban apo oles tis 8ugatrikes tou.

Στη συγκεκριμενη αγορα ομως δεν υπογραφουμε κανενα συμβολαιο οπως στα κινητα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

ακουστε ειχα γραμμη 512 απο τελλας και κατεβαζα με 55 ξαφνικα ενα πρωινο ερχεται η τελλας και μου κανει την γραμμη μου απο 512 σε 1024 και κατεβαζω τωρα με 22 περνω την τελλασ και μου λεει οτι επειδη εκτελουν εργασιες στην τελλας αυτο θα κρατησει μεχρη τισ 10 του οκτωμβρη.δεν πιστεψα και μετα απο κανα μισαωρο περνω χανα το λεω σε εναν υπαληλο και τι μου απαντα οτι περιμενουν τον οτε να τελειωσει τις αναβαθμισεις μεχρη το πρωτο 10 του νοεμβρη και απο κει και περα θα ειναι ολα ενταξει.να ρωτησω τωρα κατι γινεται ο οτε να με εχει ανβαθμισει και η τελλας οχι και εγω να βλεπω 1024 στα στατιστικα tou router μου.αλλα να κατεβαζω με 22?
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε με 2048 κατεβαζα για 3-4 βδομαδες σαν 384!!! Τους πηρα τηλ αι μου ειπαν να κανω υπομονη μεχρι 10 Νοεμβρη!Τελικα εχει στρωσει λιγο την τελευταια βδομαδα και κατεβαζω μεχρι 150-170 τωρα! Κανε λιγο υπομονη,θα στρωσει..Τωρα οτι και να του πεις θα σου λενε να περιμενεις μεχρι το Νοεμβρ..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, το spa3102 είναι και router. Δηλαδή μπορείς να δρομολογείς το internet Μέσω του spa και με το Quality Of Service που έχει, δίνει προτεραιότητα στο voip όταν το χρειάζεσαι.

Βεβαίως, QOS έχουν και άλλα routers αλλά χρειάζονται την κατάλληλη ρύθμιση.

 

Επίσης , με το pap2 νομίζω ότι μπορείς να έχεις μέχρι 2 voip providers, ενώ στο spa μπορείς να έχεις περισσότερους και μπορείς να εκμεταλλευτείς έτσι τις καλύτερες χρεώσεις του κάθε παροχέα.

 

Ευχαριστώ.

Άρα, μια που εγώ έχω ήδη έναν wireless router θα αρκεστώ μόνο στο PAP2. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω..Μπήκα στο site του ΟΤΕ να δω αν μπορώ να βάλω adsl και μου βγάζει οτι με την pstn γραμμη που έχω δεν υπάρχουν ελεύθερες πύλες ενώ αν είχα isdn ολα καλά!!Γιατι γινεται αυτό;Γιατι να αναγκαστώ να πληρώσω μεγαλύτερο πάγιο αφού δεν χρειάζομαι isdn;Εχω κανενα απιπλέον όφελος στην ταχυτητα του adsl;Δεν νομίζω..Επίσης ακόμα δεν έγινε η αναβάθμιση!Να περιμένω κι αλλό;Θέλω να βάλω το δίοδος αλλα δε ξέρω ποια προσφορά να διαλέξω..Είμαι ανάμεσα σε δύο που η διαφορά τους είναι στο μοντεμ όπου η μία δίνει ασύρματο.Δεν με πειράζει το κόστος.Τι είναι καλύτερο ασύρματο ή καλώδια;Εχουν διαφορές οι ταχύτητες μεταξύ τους;(Το ασύρματο πώς συνδέεται με το κομπιούτερ;)Απότι έχω καταλάβει δε κινδυνεύω από προγράμματα που κάνουν κλήσεις..Σωστά;Αυτές προς το παρών..Αν θυμηθώ κι αλλες εδω είμαστε..χεχε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ασυρματο αλλα χρησιμοποιω το καλωδιο! Για να συνδεθεις με ασυρματο χρειαζεσαι ασυρματη καρτα δυκτιου wifi.

Το ασυρματο ρουτερ που δινει η μια προσφορα λογικα θα μπορεις να το συνδεσεις και με καλωδιο,οποτε 2σε1.

Η διαφορα στην ταχυτητα μεταξυ pstn-isdn δεν υπαρχει οταν εχεις dsl,απ οσο ξερω..Οποτε γνωμη μου να περιμενεις,ή παρε και κανενα τηλεφωνακι να ρωτησεις..

Εχω δει μια καινουρια προσφορα στο διοδος απο τη forthnet στα 768 με 117Ε για ενα χρονο ολα πληρωμενα!Δλδ πληρωνεις 117Ε και τιποτα αλλο,ουτε μοντεμ ουτε τπτ,τελειωσες δλδ..Απλα περιμενεις ενεργοποιηση..

Link to comment
Share on other sites

kai egw mia apo ta idia!!!!til den exw parei alla an parw tha akousoun poli vrisidi!!!!plirwnoume 2048 gia na paroume 384???????kali magkia!!!!!

 

ante geia!

Ρε ας μας δώσουν το megabit πρώτα και μετά βλέπουμε για 2....

Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ ακομα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Σε επαρχιακή πολη έκανα δοκιμή με κάρτα Forthnet (netkey) και onDSL Otenet στο ίδιο κύκλωμα..

Έτι με κριτήριο την ταχύτητα μάλλον είναι θέμα τοπικού ντισλαμ παρά εταιρίας το τι δίκτυο θα έχεις. Εγώ έχω 512 αλλά μάλλον 128-256 συμπεριφέρεται το πλήστον.. Σπάνια βλέπω πάνω από 50 download. Πάλυ όμως θα το ψάξω να σα πώ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι να χρειαστείς την υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης του πΟΤΕ το Σαβ/κο και να περιμένεις να ανοίξει την Δευτέρα το πρωί?

Τι σχεση εχει ο ΟΤΕ με την ΟΤΕΝΕΤ σε θεματα τεχνικης υποστηριξης;Η τεχνικη υποστηριξη λειτουργει ολο το 24ωρο 7 ημερες την εβδομαδα.Αυτα για να μην παραπληροφορουμε

Για τον φιλο που ρωταει θα του προτεινω να παρει 2 demo απο καθε εταιρεια να δοκιμασει.Αυτο που εχω διαπιστωσει τοσα χρονια ειναι οτι στην περιοχη μου η ΟΤΕΝΕΤ μπορει να ειναι οκ ενω χαλια σε καποια αλλη περιοχη.Δοκιμασε λοιπον και βλεπεις

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ioma,

Έχοντας μπεί στο μυαλό μου η φιλοσοφία του ενιαίου provider σταθερής-ιντερνετ, έκανα σύγχιση ΟΤΕ και ΟΤΕνετ. Δεν είχα βέβαια καμμιά πρόθεση να παραπληροφορήσω, δεν είμαι μέτοχος κανενός:D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος γραμμής 512/128 από 13/3/2006 με πάροχο την vivodi (αγοράζοντας dsl cube 3+2 μήνες).

Αρχικά οι ταχύτητες download ήταν 45-55kB και upload 14-18kB αρκετά ικανοποιητικές.

Από 16/8/2006 που έληξε το πακέτο, προπλήρωσα 6 μηνο πάλι στη vivodi αορίστου σύμβασης, όμως

από το Σεπτέμβρη εώς τώρα ταχύτητα download στα 30-33kB όλες τις ώρες και μέρες και το upload παρέμεινε σταθερά 14-18kB.

 

Ακόμα με τον διπλασιασμό της γραμμής στα 1024/256 δίνει το ίδιο download (30-33KB ) ενώ το upload διπλασιάστηκε στα 26-28KB.

 

Για την περιοχή της Ξάνθης ο πάροχος ( ISP) δηλαδή η vivodi δίνει μόνο username στους πελάτες της δηλαδή δεν υπάρχει κόμβος vivodi.Για όλη την διαδικασία του "internet" και όλες τις καλωδιώσεις είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ.

 

Από την επικοινωνία μου με τους τεχνικούς της vivodi για έλεγχο του modem μου και της γραμμής από τη δική τους μεριά έπρεπε να απευθυνθώ

στις βλάβες του ΟΤΕ για την περίπτωση αυτή,

αφού έγινε ο αρχικός έλεγχος βλάβης από τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου με σύνδεση που κάναν οι ίδιοι με δικό τους εξοπλισμό και ISP otenet όχι όμως απο το δικό μου χώρο.Για να ρθουν στο σπίτι και να κάνουν τον έλεγχο απο εδώ απαιτούν 50 ευρώ,γιατί δεν έχω δικό τους εξοπλισμό.

 

Προσωπικά δοκίμασα usernames και passwords απο συνδέσεις φίλων ( OTENET, FORTHNET) αλλά δεν είδα διαφορά '

ταχύτητα του download και του upload, download μέγιστη ~33kB upload ~27kB

δοκίμασα και διαφορετικά modem αλλά καμία διαφορά.

Τώρα σε νέα αίτηση βλάβης θα τους καλέσω να ρθουν.

Υποτίθεται ότι η εργασία διόρθωσης παίρνει εώς 3 εργάσιμες μέρες.

Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?Καμιά ιδέα? Νεώτερα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο δοκίμασα τα εξής: έβαλα το μόντεμ σε γραμμή φίλου (1024/256 isp otenet) και ενώ στον δικό του pc οι ταχύτητες είναι κανονικές (860/222),

στο δικό μου μηχάνημα το download φρενάρεται (450/222) .To modem είναι το

microcom adsl usb ad 2622. Ξανάκανα εγκατάσταση drivers και λοιπά και πάλι τα ίδια.

Τι γίνεται ρε παιδιά το usb modem δεν τρέχει σωστά - δε συγχρονίζεται μόνο με το pc μου?

Καμιά ιδέα?Το pc είναι καινούργιο.(laptop lg p1)

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις ενα Modem/Router. Έχουν πέσει οι τιμές. To laptop σου έχει θύρα ethernet(lan)? Αν ναί, μήν το σκέφτεσαι, αγόρασε ένα.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα απο καποιον οτι οι εκπαιδευτικοι δικαιουνται δωρεαν συνδεση adsl πληρωνοντας μονο το παγιο.Ισχυει κατι τετοιο?Δεν το πολυπιστεψα.Εδω καλα καλα δεν εχουν ολοι δωρεαν pstn...Μαλιστα αυτος που μου το ειπε ανεφερε και για ταχυτητες 2048kbps.Dυσκολο μου φαινεται εμενα παντως.Αν κανεις ξερει κατι σχετικα με το θεμα ας μου πει αν οντως ισχυει η αν προκειται για παραπληροφορηση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...