Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Palaiotera eixa kanei conn-ex paketo apo ton ote.. to diekopsa omws gia oikonomikous logus:P Simera pira to adsl in a box kai thelw na kanw LAN alla to modem pu dinei den exei ethernet gia hub.. Mporw na xrisimopoihsw to jetspeed 520i modem apo to conn-ex gia tin forthnet, i iparxei kapio provlima?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:shock:ΑΝ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΛ ΑΠΟ ΚΑΡΤΑ ΥΑ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΜΕ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ Qtelecom ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΑΝ Q ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ 0,96euro ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 4,30 ΛΕΠΤΑ ΠΡΟΣ ΚΗΝΙΤΟ ΤΗΣ Q ΑΛΛΑ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΧΕΤΕ ΛΕΠΤΑ ΟΜΙΛΙΑΣ 4,04 :eek:ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ? :rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μήπως μπορείς έστω να γλιτώσεις κάποια χρήματα μπαίνοντας στο πρόγραμμα κατ'εξοχήν και να βγεις απ'αυτό όταν γυρίσεις από τον στρατό. Αν π.χ. το κάνεις τώρα και γυρίσεις σε 9 μήνες (Ιούλιος), θα πληρώσεις πάγιο για περίπου 3 μήνες (1 μήνας Πάσχα, 1 μήνας Χριστούγεννα, 1 μήνας καλοκαίρι)αντί για 9 που θα πλήρωνες κανονικά. Αν δεν βρίσκεις άλλη λύση κάνε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μήπως μπορείς έστω να γλιτώσεις κάποια χρήματα μπαίνοντας στο πρόγραμμα κατ'εξοχήν και να βγεις απ'αυτό όταν γυρίσεις από τον στρατό. Αν π.χ. το κάνεις τώρα και γυρίσεις σε 9 μήνες (Ιούλιος), θα πληρώσεις πάγιο για περίπου 3 μήνες (1 μήνας Πάσχα, 1 μήνας Χριστούγεννα, 1 μήνας καλοκαίρι)αντί για 9 που θα πλήρωνες κανονικά. Αν δεν βρίσκεις άλλη λύση κάνε αυτό.

 

Δώρο - άδωρο θα είναι για εμένα το κατ' εξοχήν μιας και από τους 9 μήνες που δεν θα χρειάζομαι το τηλέφωνο, θα πληρώσω σε πάγια τους 5...

Πολύ κόστος για καθόλου χρήση. :wacko:

Το ζητούμενο είναι αν θα μπορούσα να διατηρήσω τον αριθμό χωρίς να τον χρησιμοποιώ για π.χ. 1 χρόνο, με κάποιο συμβολικό κόστος "ενοικίασης" (π.χ. 10€/έτος).

Link to comment
Share on other sites

αλο παιδες! μολις τωρα εκανα ινσταλλ το router και μπηκα internet μεσω Otenet 384. πηρα το router: TELINDUS 1132/1133. ειχε wifi και με βόλευε μιας και η γραμμη τηλεφώνου ειναι σε άλλο δομάτιο του σπιτιου. λοπο αρχικα θελω να μάθω γιατι δεν ειναι σταθερή η σύνδεση του wifi?ανεβοκαταιβαίνει συνέχεια! :( apo 1 Μβιτ μεχρι 32. πανω κάτω ολη την ωρα. ποτε stable. τι πρέπει να chekaro για αρχη? κατεβάζω κατι drivers για τα ηχεία μου με 25Kb/sec. καλα είναι?

επίσης έχει ενφανιστεί 1 εικονίδιο κάτω δεξια διπλα απο το ρολοι απο τα windows το οποίο λεει: ασφαλής κατάργηση συσκευών υλικου και έχει μεσα το widi adaptor. πως θα το κάνω να φύγει?

ακομη να κλείνω το router Ποτε?? χρειάζεται? η σύνδεση που έκανα ειναι χωρίς ογκοχρέωση και χωρίς χρονοχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ISDN συσκευή ELMEG c300, και έχω το εξης πρόβλημα. Κατα την διάρκεια της κλήσεις ενω μου δείχνει πως πέφτουν οι μονάδες (UNITS), σαν χρέωση μου δείχνει 0,00euro, ενω οταν κλείνω το τηλέφωνο, τότε μου δέιχνει το συνολικό ποσό χρέωσης μαζι με το σόνολο των μονάδων.

Έχεις κανεις αντίστοιχει συσκευη να μου πει τι φταίει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περι τίνος πρόκειται; Γράφει 512/1024 altec; Δηλαδή εγώ που έχω 385 γραμμή κάνει; Έχει κανένα περιορισμό μην το πάρω και τσάμπα!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, από ολότελα καλή κι η παναγιώταινα! Άλλη επιλογή δεν φαίνεται να έχεις, αφού κι από το 134 σου λένε τα ίδια. Τα 4 πάγια που θα γλιτώσεις είναι γύρω στα 60 Ευρώ, δεν είναι κι άσχημα από το τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαν την προσφορά του ram με την hol Που σου δίνει τσάμπα adsl.

 

Η νέα προσφορά έχει να κάνει με μείωση 100€ στην αγορά πακέτου απο την altec.

Απο την στιγμή που έχεις γραμμή ίσως να μην αξίζει.

Αξίζει στα άτομα που θέλουν αλλά δεν έχουν βάλει ακόμα adsl

 

ps:Κάπου έχει ξανα-αναφερθεί...:)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είχα προεπιλογή φορέα στην telepassport μέχρι που πριν λίγες μέρες μου τηλεφώνησαν από την εταιρία να με ρωτήσουν εάν κατήργησα την προεπιλογή.

Λόγω του ότι δεν είχα κάνει καμία ενέργεια για κατάργηση τηλεφώνησα στο 134 του ΟΤΕ για διευκρινήσεις και έμαθα ότι η προεπιλογή κόπηκε 15/9 διχως εγώ να το ζητήσω.

Έχω ήδη στείλει φαξ στην telepassport για επανεσύνδεση αλλά με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ η συμπεριφορά του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καπου τα έχεις μπερδέψει φίλε. Το wifi είναι για να κάνεις ασύρματο δίκτυο μεταξύ υπολογιστών και δεν έχει καμία σχέση με την γραμμή τηλεφώνου! Το καλώδιο που ξεκινάει απο την πρίζα τηλεφώνου μεχρι που κουμπώνει στο modem router δεν παίζει κανενα απολύτως ρόλο.

Για την σύνδεση του wifi θα σε γελάσω αλλά δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί την παρούσα στιγμή.

Οσο για τα 25 kb δεν είναι και οτι καλύτερο. Αλλα αυτό είναι σχετικό γιατι παίζει και ρόλο απο τι server κατεβάζεις. Αν δεις σε τεστ 38 μέχρι το θεωρητικό 45 είσαι τέλεια.

Τώρα οσον αφορά το κλείσιμο του ρουτερ είναι καθαρά δικό σου θέμα! Και ανοιχτο να τον αφήνεις ή να τον κλείνεις οταν δεν τον χρησιμοποιησεις το ιδιο είναι. Εδω άλλοι χρήστες αφήνουν για μήνες ολόκληρους τους υπολογιστές τους ανοιχτούς για να κατεβάζουν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν το έχει δει;

 

 

Βεβαιως και το εχουμε δει! Και το γραψαμε 1 ωρα μετα τη κυκλοφορια του περιοδικου στο σχετικο thread :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Παρακολουθω το φορουμ με μεγαλο ενδιαφερον αλλα δεν καταλαβαινω ορισμενα πραγματα.

Κατα αρχην για να καταλαβετε και εσεις εχω φτιαξει ενα ασυρματο δικτυο αποτελουμενο απο 1 pc και 1 pda, τα οποια συνδεοντε με ενα AP της Micronet.Συνδεση για νετ εχω pstn.Αποφασισα λοιπον να βαλω και εγω dsl.Εχω καταληξει να βαλω forthnet adsl in a box για αρχη(δοκιμη).Πως την βλεπετε την αποφαση?

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα χρειαστει να παρω κατι extra και τι?

dsl router,dsl modem,wireless adsl router......εχω μπερδευτει με ολα αυτα γιατι δεν ξερω τι ακριβως χρειαζετε σε μενα.το μονο σιγουρα που εχω καταλαβει ειναι να μην παρω dsl modem usb.

Εγω το μονο που θελω ειναι να βαλω adsl και να μην αλαξει τιποτα με το δικτυο μου,να μοιραζω το ιντερνετ,και να το απολαμβανω ασυρματα σε ολο το σπιτι.

Παιδια ,οποιος εχει ορεξη ας κανει τον κοπο να μου τα ξεκαθαρισει λιγο !! :O :O

Αυτα και συγνωμη για το μακροσκελη post.

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

..το κατεξοχήν πρέπει να το κρατήσεις τουλάχιστον ένα χρόνο...αλλιώς πληρώνεις ότι διαφορά γλύτωσες...:)
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Xτυπάς ανετότατα μία καταγγελία πρός την ΕΕΤΤ και είσαι κομπλέ φιλαράκο, δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που σου συμβαίνει αυτό.
......
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για τα πακέτα τα έχουμε ξαναπεί. Καλύτερα ειναι να μην δένεσαι με έναν ISP αλλά να παίρνεις ξεχωριστά γραμμή και provider.

To μ'ονο που σου χρειάζεται ειναι ενα dsl router, το οποίο θα συνδέσεις στο AP και απο εκεί θα έχεις κανονικά το ασύρματο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τον οτε μου έκαναν διακοπή

και να φανταστείς ότι είμαι και συνεργάτης της ΤP.

Τους έκανα μια καταγγελία στον ΕΕΤΤ και ηρέμησα! :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

πήγα στο Πλαίσιο να ρωτήσω για τις καινούριες τιμές του ADSL in a box και μου είπαν πως ο εξοπλισμός που σου δίνει η FORTHNET είναι "κλειδωμένος" οπότε αν μετά την πάροδο των 4 μηνών αποφασίσω να αλλάξω provider, δεν θα λειτουργεί.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...