Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kai apo PSTN pros PSTN ginetai...ALLA PROS KINHTO GINETAI?.... H tellas POY LANSAREI ENA EIKONOTHLEFONO LEEI POS DEN GINETAI......

με PSTN πεφτει πολυ η ποιοτητα εικονας :!:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απαραδεκτα ακριβη. Η Ya παροτι δεν ανακοινωσε τιποτα συνεχιζει να δεινει 60 λεπτα με 3 ευρω, δηλαδη 0.05 με ΦΠΑ, ας μη συγκρινω και την ποιοτητα ηχου :X
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα Αμερική με την ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ

Πάρα πολύ καλή ποιότητα μακάρι να μην λήξη η προσφορά στο τέλος Ιουνίου !

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον κατατοπιστικότατο τίτλο θα σας παραθέσω το πρόβλημά μου:

 

Εδώ και 1-2 βδομάδες το adsl modem μου ανά ακανόνιστα χρονικά διαστήματα χάνει την IP διεύθυνση και παίρνει καινούργια είτε αν κάνω εγώ reconnect είτε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Σε αυτό το σημείο να σημειώσω ότι δεν είναι θέμα ανανέωσης της IP λόγω idle time κάτι που επιβεβαίωσε και ο παροχέας καθώς η αποσύνδεση αυτή γίνεται όποτε του καπνίσει!

Ο παροχέας μου είπε ότι απλά στα log files του βλέπει αυτές τις απότομες αποσυνδέσεις χωρίς κάποιο λόγο και ότι μάλλον είναι θέμα του OTE.

Επικοινώνησα το Σάββατο με το 121 και έδωσα βλάβη και ο τεχνικός επικοινώνησε μαζί μου μετά από 1 ώρα περίπου (εντυπωσιακό ειδικά για Σάββατο) και μου είπε ότι θα κάνει ένα reset στην γραμμή μου και θα με πάρουν τηλέφωνο να κανονισούμε ραντεβού για να ελένξουν την γραμμή. Μετά την επικοινωνία αυτή το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε όλο το ΣΚ και θεώρησα ότι το reset στην γραμμή έκανε δουλειά. Σήμερα ωστόσο το πρωι το πρόβλημα εμφανίστηκε πιο έντονο μέχρι που πήρα πάλι στο 121 οι οποίοι είχαν ανοιχτή ακόμα την βλάβη και τους είπα για το τι έγινε το Σάββατο και μήπως βοήθησε το reset. Τώρα πάλι δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει η γραμμή του ΟΤΕ.

Θέλω όμως να ακούσω και άλλες γνώμες. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή με ADSL για να ρωτήσω αν έχει παρόμοιο πρόβλημα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να ακούσω και άλλες γνώμες. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον στην περιοχή με ADSL για να ρωτήσω αν έχει παρόμοιο πρόβλημα.

 

Πεσμας το dslam που συνδεεσαι τοτε μηπως ειναι καποιος στην ιδια περιοχη :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com να δεις αν έχει εμφανιστεί τον τελευταίο καιρό γενικότερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο DSLAM.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η OTEnet θέλει έξτα λεφτά για να δώσει (μη χάσει, κάτι ξέρω που όλο τη βρίζω).

Η Tellas, η Q, η Teledome και η Vivodi (φυσικά :rolleyes: ) δε δίνουν. Η Tellas πάντως λέει ότι δίνει αλλά μην ψαρώνετε, δίνει Net Free (με αστική χρέωση :X ). Τέτοια δίνει και η Vivodi! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το DSLAM Νέας Κηφησιάς είναι από τα προβληματικά. Συχνές αποσυνδέσεις δεν είναι κάτι σπάνιο. Τα παιδιά από το adslgr.com, που ανήκουν στο συγκεκριμένο DSLAM, συχνά παραπονιούνται για το πρόβλημα που αναφέρεις...
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και φτιαχνω καινουργιο σπιτι θα θελα να μου πειτε τι μπορω να κανω απο την αρχη στην εγκατασταση γραμμης τηλεφωνου ωστε να μην εχω αργοτερα πολυ φασαρια οταν θα βαλω dsl.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φρόντισε μόνο να έχεις παραπάνω από ένα ζεύγος καλωδίων ανά γραμμή, πολλές πρίζες στα δωμάτια και αν είναι δυνατόν η κεντρική πρίζα (εκείνη που πρωτοπάει το καλώδιο από το στύλο) να είναι αυτή κοντά στο PC.
Link to comment
Share on other sites

Το ADSL δουλεύει παράλληλα με το τηλέφωνο στην ίδια γραμμή(ένα ζευγάρι καλωδίων) χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά θα σου έλεγα εκεί που θα περάσει το καλώδιο ο ηλεκτρολόγος για τηλέφωνο 1 ζευγάρι γιατί να μην είναι διπλό;(δύο ζεύγη) έτσι για εφεδρεία.Το κόστος; Ο μηδέν (1 ευρώ στο σύνολο).
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάς και μια γραμμή gigabit ethernet που να βγάζει μια πρίζα ethernet σε κάθε δωμάτιο;;

Δεν κοστίζει κάτι τρομερό και κάποια στιγμή θα ευγνομωνείς την ώρα που το έκανες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε τι θα με εξυπηρετησει; μηπως ξερεισ κοστος;

Δεν ξέρω κόστος αλλά δεν είναι μεγάλο.

Θα σε εξυπηρετήσει όταν θα θελήσεις να στήσεις δίκτυο από υπολογιστές, όταν θα έχεις laptop και θα θες internet οπουδήποτε και να το ακουμπήσεις ή ακόμα και όταν θα θελήσεις απλά να μεταφέρεις έναν υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο.

Αν παντού υπάρχει μια πρίζα ethernet μπορείς να έχεις τον ΑDSL router όπου σου αρέσει και μέσω του δικτύου ethernet να βγαίνει ADSL σε όλα τα δωμάτια, χωρίς να έχεις καλώδια στα πόδια σου και χωρίς να μπλέκεις με wireless και καρκίνους.

Δες για περισσότερα εδώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ISDN σε συνδυασμο με τηλεφωνικο κεντρο.

 

Στο σπιτι υπαρχουν 2 γραμμες με το ιδιο νουμερο και καθε δωματιο εχει διαφορετικο extension. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Υπαρχει τροπος να καλω τον αριθμο μου και να καλω επισης το extension που θελω, ετσι ωστε να χτυπαει μονο το δωματιο που θελω να καλεσω;

Νομιζω καπου διαβασα οτι εαν καλεσεις τον αριθμο και βαλεις #και το extension γινεται, αλλα δε δουλευει! Καμια ιδεα παιδια;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή τελικά αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι γενικό καθώς από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ μου είπαν ότι έχουν λίγες βλάβες για την περιοχή (4 νομίζω). Πάντως επιτέλους έκλεισα ραντεβού.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

σε τι θα με εξυπηρετησει; μηπως ξερεισ κοστος;

Εμένα πάντως μου ζήτησαν 300 ευρώ για τέσσερις πρίζες Ethernet. Η δικαιολογία ήταν ότι πρέπει να έρθει ειδικό συνεργείο για να περάσει τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Me 20 euro exeis adsl 256kbps για 2 μήνες. Πολύ καλή προσφορά.

 

Αυτό ακριβώς είδα σήμερα και έπαθα πλάκα!Ξεσκίζει η προσφορά.

Τελειώνει και σε μερικές μέρες η 3μηνη που έχω Forthnet και το σκέφτομαι σοβαρά να ενεργοποιήσω μια netkey που αν και 256, θα με καλύψει πρόχειρα για 2 μήνες μέχρι να σκάσουν οι νέες προσφορές και όλα αυτά με 20 euros!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είδα σήμερα και έπαθα πλάκα!Ξεσκίζει η προσφορά.

Τελειώνει και σε μερικές μέρες η 3μηνη που έχω Forthnet και το σκέφτομαι σοβαρά να ενεργοποιήσω μια netkey που αν και 256, θα με καλύψει πρόχειρα για 2 μήνες μέχρι να σκάσουν οι νέες προσφορές και όλα αυτά με 20 euros!

Eμένα λήγει την Τετάρτη και θα την χτυπήσω πάραυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν η νετκαρτα της αλτεκ δινει για ολοκληρο μηνα{οπως πχ της φορθνετ που δινει 20 ε 47 μερες}?

 

γιατι ποτι εμαθα η νετκαρτα της αλτεκ δινει adsl σε οποια ταχυτητα ειναι η γραμμη!!!τελειο ε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...