Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

 

ΕΧΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΟ ΕΝΑ TELINDUS 1132 ΤΟΥ ΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΧΟ ΣΥΝΔΕΣΗ ΦΟΡΤΗΝΕΤ

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΘ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΤΙΣΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ

ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ??

ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣ ΓΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ?

 

ΤΗΑΝΚΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την VIVA http://www.viva.gr η οποία σε συνεργασία με την εφημερίδα Το Βήμα παρέχει 100 ώρες Διεθνούς και υπεραστικής τηλεφωνίας με αστική χρέωση , έκανε την εμφάνιση της η νέα υπηρεσία του ΑΝΤΕΝΝΑ Hello- Hello http://www.hello-hello.gr/

Η υπηρεσία προσφέρει 40 ώρες τον μήνα (500 ώρες τον χρόνο ) προς 28 χώρες του εξωτερικού ( ακριβώς τις ίδιες με την VIVA-Telephony ) δεν παρέχει όμως υπεραστικές κλήσεις στην Ελλάδα.

Πλεονέκτημα της υπηρεσίας ότι δεν χρειάζετε αγορά εφημερίδας για να ενεργοποιηθεί .

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ από Forthnet αν έχετε τη δυνατότητα για φοιτητικό πακέτο! Η εταιρία δίνει δικό της ΙΡ και όχι του πανεπιστημίου που συνδέεστε με αποτέλεσμα να μην μπορείτε να κατεβάσετε τζάμπα άρθρα από τα χιλιάδες περιοδικά που είναι συμβεμβλημένα με την υπηρεσία HEAL-LINK. Το πόσο χρήσιμο είναι αυτό θα το καταλάβετε με τις πρώτες εργασίες που θα αναλάβετε και πιστέψτε με είναι καλύτερα να μην το δείτε στη πράξη!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H VIVA δεν υποστηρίζει κάποιες πόλεις προς χώρες τις οποίες έχει... π.χ. κάποιοι τηλ. αρ. Αυστρίας δεν υποστηρίζονται!!... για την Hello-Hello ξέρει κανείς αν υποστηρίζονται όλοι οι αριθμοί?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έχει ως εξής: Στις 20/12/2006 αγοράζω από Γερμανό ένα Conn-X στα 1024. Το προτίμησα για να συνδεθώ όσο το δυνατό γρηγορότερα και να έχω να κάνω με ένα φορέα για ADSL γραμμή και συνδρομή…..Μετά τα τυπικά, κατά τις 2 ή 3 Γενάρη, μαθαίνω από τον ΟΤΕ (εγώ πήρα τηλ να μάθω), ότι η γραμμή ADSL ενεργοποιήθηκε. Μετά τον σχετικό αγώνα άκαρπων τηλεφώνων, κωδικούς δεν κατάφερα να πάρω, αλλά με πήραν τηλ αυτοί (!!!!) 2 μέρες μετά κ μου τους είπαν. Άντε λέω, όλα ok….αμ δε…..!!!

 

Πάω να συνδεθώ…Το μόντεμ είναι Sagem Fast 800. Εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες τους…το λαμπάκι του ADSL όμως συνεχώς αναβοσβήνει….Μάλλον δεν συγχρονίζει, και πατώντας σύνδεση, απαντάει ΄’ότι δεν υπάρχει dial tone στην γραμμή…..

 

Αρχίζουμε λοιπόν….Τηλέφωνο 1242….εξηγώ το πρόβλημα, ξαναεγκαθιστούμε το modem, τα ίδια. Μου λέει δηλώστε βλάβη στο 121, όπως και κάνω. Αυτοί….από αύριο σε αύριο, τους παίρνω καθημερινά, κάθε μέρα η ίδια απάντηση….σίγουρα θα το κοιτάξουν την ίδια μέρα και μάλιστα επειδή με συμπαθούν, την περίπτωσή μου την δηλώνουν σαν (super extra wow…κτλ) επείγον….!!!Φαντάζομαι σε όλους τα ίδια λένε….!

 

Τα ίδια και με 134 κ 1242 (μετά από 30 λεπτά αναμονής…). Και φυσικά κάθε φορά ακούω και μια εντελώς διαφορετική δικαιολογία-εκδοχή…..

 

Σήμερα μαθαίνω (πάλι εγώ πήρα τηλ) ότι η γραμμή μου ελέγχθηκε την προηγούμενη μερά, στις 8:20 και στις 10, ξαναδόθηκε βλάβη (???). Ο ΟΤΕ Χαλκίδας που επικοινώνησα μαζί του, δεν ξέρει τίποτα για την γραμμή μου και το πρόβλημα…..Κατά τα γνωστά, το 121 με παραπέμπει στον ΟΤΕ Χαλκίδας και τούμπαλιν….Από τον Άννα στον Καιάφα…..

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????? Πως μπορώ να βρω μια άκρη?? Δεν ξέρω μην τυχόν είναι πρόβλημα modem (δεν υπάρχει δεύτερο για cross-check….)?

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!

 

Υ.Γ.: Οι τηλ. Υπηρεσίες του πΟΤΕ….απαράδεκτες….Ευγενέσταστοι φοιτητές αλλά εκτός κλίματος….Αν στόχος τους ήταν να έχουν κάποιους να σηκώνουν τηλέφωνα και να βουρλίζουν τους συνδρομητές τους με απίθανες δικαιολογίες (έχουν φαντασία πάντως…) το πέτυχαν 100%............Αποτελεσματικότητα 0%.....αλλά who cares????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω account στο voipdiscount και έχω και αγγλικό νούμερο.......θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνω για να χτυπά όταν με καλούν στο νούμερο που μου έχει δώσει η voipdiscount!

 

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έχει ως εξής: Στις 20/12/2006 αγοράζω από Γερμανό ένα Conn-X στα 1024. Το προτίμησα για να συνδεθώ όσο το δυνατό γρηγορότερα και να έχω να κάνω με ένα φορέα για ADSL γραμμή και συνδρομή…..Μετά τα τυπικά, κατά τις 2 ή 3 Γενάρη, μαθαίνω από τον ΟΤΕ (εγώ πήρα τηλ να μάθω), ότι η γραμμή ADSL ενεργοποιήθηκε. Μετά τον σχετικό αγώνα άκαρπων τηλεφώνων, κωδικούς δεν κατάφερα να πάρω, αλλά με πήραν τηλ αυτοί (!!!!) 2 μέρες μετά κ μου τους είπαν. Άντε λέω, όλα ok….αμ δε…..!!!

 

Θεμα Οτενετ (κυριως) και Γερμανου (αν δεχθουμε οτι εχει καποια ελαχιστη υποχρεωση after sales εξυπηρετησης) Οχι ΟΤΕ.

 

Πάω να συνδεθώ…Το μόντεμ είναι Sagem Fast 800. Εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες τους…το λαμπάκι του ADSL όμως συνεχώς αναβοσβήνει….Μάλλον δεν συγχρονίζει, και πατώντας σύνδεση, απαντάει ΄’ότι δεν υπάρχει dial tone στην γραμμή…..

 

Αρχίζουμε λοιπόν….Τηλέφωνο 1242….εξηγώ το πρόβλημα, ξαναεγκαθιστούμε το modem, τα ίδια. Μου λέει δηλώστε βλάβη στο 121, όπως και κάνω. Αυτοί….από αύριο σε αύριο, τους παίρνω καθημερινά, κάθε μέρα η ίδια απάντηση….σίγουρα θα το κοιτάξουν την ίδια μέρα και μάλιστα επειδή με συμπαθούν, την περίπτωσή μου την δηλώνουν σαν (super extra wow…κτλ) επείγον….!!!Φαντάζομαι σε όλους τα ίδια λένε….!

 

1. Το 1242, λοιπον, εκανε μια χαρα τη δουλεια του. Τεχνικη εξυπηρετηση ειναι , δεν μπορουν να φτιαξουν την ενδεχομενη βλαβη σου. Το modem αφου λειτουργει και το εγκατεστησες σωστα, τελειωσε η δουλεια τους.

 

2. Στο 121 προφανως και το λενε σε ολους...προφανως γιατι ο καθενας εχει μια σουπερ επειγουσα δουλεια, εχει 3 αρρωστους στο σπιτι, χρειαζεται το ADSl γιατι δουλευει εξ αποστασεως και χιλια δυο. Κακως φυσικα και το λενε, αλλα αν σου φωναζει ο αλλος στο αυτι σου και δεν μπορεις να κανεις κατι...;) Γενικα, το συνηθες ειναι παντως οτι ή θα σε εξυπηρετησουν την επομενη μερα, ή θα σε γραψουν σχετικως οι "Βλαβες" του ΟΤΕ.

 

 

Τα ίδια και με 134 κ 1242 (μετά από 30 λεπτά αναμονής…). Και φυσικά κάθε φορά ακούω και μια εντελώς διαφορετική δικαιολογία-εκδοχή…..

 

Το 134 πως να σε εξυπηρετησει;:O Το πακετο ειναι του γερμανου (αρα δεν το βλεπουν), και το θεμα ειναι βλαβης (αρα αρμοδιοτητα 121) Τι να εκαναν; Για το 1242 σου ανεφερα και πανω, οτι και παλι δεν εχουν καποια δουλεια.

 

Σήμερα μαθαίνω (πάλι εγώ πήρα τηλ) ότι η γραμμή μου ελέγχθηκε την προηγούμενη μερά, στις 8:20 και στις 10, ξαναδόθηκε βλάβη (???). Ο ΟΤΕ Χαλκίδας που επικοινώνησα μαζί του, δεν ξέρει τίποτα για την γραμμή μου και το πρόβλημα…..Κατά τα γνωστά, το 121 με παραπέμπει στον ΟΤΕ Χαλκίδας και τούμπαλιν….Από τον Άννα στον Καιάφα…..

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????? Πως μπορώ να βρω μια άκρη?? Δεν ξέρω μην τυχόν είναι πρόβλημα modem (δεν υπάρχει δεύτερο για cross-check….)?

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!

 

Υ.Γ.: Οι τηλ. Υπηρεσίες του πΟΤΕ….απαράδεκτες….Ευγενέσταστοι φοιτητές αλλά εκτός κλίματος….Αν στόχος τους ήταν να έχουν κάποιους να σηκώνουν τηλέφωνα και να βουρλίζουν τους συνδρομητές τους με απίθανες δικαιολογίες (έχουν φαντασία πάντως…) το πέτυχαν 100%............Αποτελεσματικότητα 0%.....αλλά who cares????

 

Αφου δεν μπορεις να βρεις Modem απο καποιον γνωστο, ξαναπαρε στο 121 (οχι στον ΟΤε της περιοχης σου, λογικο να μην ξερουν) και :

 

* Ειτε ζητα να μιλησεις με καποιον εποπτη

* Ειτε ζητα τους να σου δωσουν το τηλ των συνεργειων της περιοχης σου και παρε τους τηλ αυριο το πρωι (αλλα το πρωι! 8-9 η ωρα!)

 

Υ.Γ: 3 μπορει να ειναι τα προβληματα, οποτε:

α) Το modem -> Δοκιμασε με αλλο

β) Η γραμμη -> Κανεις το παραπανω με το 121 και περιμενεις

γ) Καποιο λαθος με παροχο -> Δοκιμαζεις τους κωδικους σου σε καποιο αλλο pc με adsl και βλεπεις αν λειτουργουν κανονικα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει το εξής:

 

Μπορώ να συνδέσω το ADSL modem μου (όχι router!) με wireless broadband router ώστε να έχω πρόσβαση στο inernet από το laptop?

 

Είναι εφικτό δηλαδή να γίνει κάτι τέτοιο μέσω της κάρτας δικτύου του υπολογιστή?

 

Ευχαριστώ.

I tell you to enjoy life, I wish I could but it's too late
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει το grandstream 488 αν το έχει κάνει να δουλέψει εισερχόμενη κλήση σε voip νούμερο???

 

Σκέφτομαι να βάλω τις ρυθμίσεις για το voip νούμερο που έχω από voipdiscount (νούμερο Αγγλίας).

 

 

Περιμένω βοήθεια, τι βάζω και που???

 

 

Ευχαριστώ πολύ!.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείτε τα επισημασμένα θέματα βρε παιδιά; :confused:

 

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη κοίταξα το εν λόγω topic αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό (ενας λόγος ακόμα να πιστεύω πως αυτό που ρωτάω απλά είναι αδύνατο να γίνει...).
I tell you to enjoy life, I wish I could but it's too late
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας...Θα παω Λαρισα φοιτητης και θελω internet..λεω να βαλω 2048 και forthnet..Ειδσα αφτο που λεει για 39,90 euro και μου φαινεται οτι συμφερει...αλλα μπερδευομαι με αυτο που διαφημιζει για internet & TV & τηλεφωνο...πρεπει να ενοργοποιησω συνδεση στον ΟΤΕ??
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετατροπη της γραμμης μου απο 768 σε 2048 connx

 

ομως δε μου εχουν βγαλει ακομα κωδικους προσβασης

και σημερα ληγει η προσβαση μου στη Forthnet

 

Υπαρχει κανας τροπος για να μπαινω αυτες τις 2 - 3 μερες μεχρι να παρω κωδικους απο Δευτερα?

:X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει κάτι demo κωδικούς μέχρι να πάρω τους κανονικούς.

Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο και ζήτησέ τους το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει κάτι demo κωδικούς μέχρι να πάρω τους κανονικούς.

Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο και ζήτησέ τους το ίδιο.

 

se poio thlefwno;

:X
Link to comment
Share on other sites

Ή παιρνεις demo συνδεση απο οποιονδηποτε παροχο (για την Οτενετ στο : 801 11 3 5555) ή πολυ απλα παρε ενα τηλ στο 134 και παρε μια αοριστου χρονου, που θα σου δωσουν κωδικους μεσα σε μιση ωριτσα, και την ακυρωνεις μολις σου ερθουν οι κανονικοι.

 

 

Υ.Γ: Απλα για την ακυρωση της αοριστου χρονου πρεπει να παει ο κατοχος της γραμμης απο καταστημα του ΟΤΕ

 

EDIT: Αν και τωρα που το σκεφτομαι, δυστυχως, η δευτερη λυση δεν γινεται πλεον, μιας και Σαβ/κο δεν δουλευει το 134. Επρεπε να το ειχα δει νωριτερα το θεμα!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ή παιρνεις demo συνδεση απο οποιονδηποτε παροχο (για την Οτενετ στο : 801 11 3 5555) ή πολυ απλα παρε ενα τηλ στο 134 και παρε μια αοριστου χρονου, που θα σου δωσουν κωδικους μεσα σε μιση ωριτσα, και την ακυρωνεις μολις σου ερθουν οι κανονικοι.

 

 

Υ.Γ: Απλα για την ακυρωση της αοριστου χρονου πρεπει να παει ο κατοχος της γραμμης απο καταστημα του ΟΤΕ

 

EDIT: Αν και τωρα που το σκεφτομαι, δυστυχως, η δευτερη λυση δεν γινεται πλεον, μιας και Σαβ/κο δεν δουλευει το 134. Επρεπε να το ειχα δει νωριτερα το θεμα!

 

και να δουλευε , πιστευεις οτι θα ηταν λογικο να δωσω αλλα 40 ευρω ποσο θελουνε?

 

αφου ειναι οκ η γραμμη , η ΟΤΕνετ δεν εχει δωσει ακομη κωδικους και μο υειπανε απο δευτερα. Το κακο ειναι τωρα για το σαββατοκυριακο

:X
Link to comment
Share on other sites

H forthnet είναι αρκετά ελαστική στην διάθεση demo.

Έχω πάρει 5 φορές τουλάχιστον.

 

EDIT:Δεν θα ήταν 40 ευρώ αλλά ένα μικροποσό που θα αναφερόταν στις 2 μέρες που θα ήταν ενεργή η συνδρομή.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε συνδέεις το router απευθείας με το laptop?

Αν έχεις wifi στο laptop μπορείς να κάνεις αυτό, αλλιώς το συνδέεις με καλώδιο utp ή με usb.

Το να συνδέσεις το router με το modem ειναι λιγάκι ανορθόδοξο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H VIVA δεν υποστηρίζει κάποιες πόλεις προς χώρες τις οποίες έχει... π.χ. κάποιοι τηλ. αρ. Αυστρίας δεν υποστηρίζονται!!... για την Hello-Hello ξέρει κανείς αν υποστηρίζονται όλοι οι αριθμοί?

κι εγώ πήρα Αυστρία σταθερό και μου λέει ότι δεν συνδέεται γιατί έχουν φραγή εισερχομένων κλήσεων. Αυτό που έχουν είναι φραγή κλήσεων που τους χρεώνει. Περιμένω να μου απαντήσουν από hello. Μήπως είναι κάποια απάτη; Η υπάρχει κάτι που δεν μας λένε; Ξέρει κανείς; Εχει μιλήσει με διεθνείς αριθμούς;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ να καλέσω Αυστρία στον Αριθμό 00437242633ΧΧ

και δεν είναι διαθέσιμος

Πάντως στο VIVA στην διεύθυνση http://www.viva.gr/Phone/Destinations/

έχει μια μηχανή αναζήτησης που μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος αυτός ο Αριθμός....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κι εγω εχω conn-x και θελω να βαλω αλλη εταιρια μαλλον forthnet.Το προβλημα ειναι οτι στην περιοχη μου αυτην την εποχη δεν υπαρχουν διαθεσιμες θυρες και φοβαμαι μηπως με το που κοψω την συνδεση για να βαλω forthnet μου φαει καποιος την πορτα.Μπορω να ειμαι σιγουρος οτι καποιος δεν θα μου φαει την πορτα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...