Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο μενού Γενικά/Φωτογραφίες και κάμερα Έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Λήψη και διατήρηση αρχικών" ΄ή τη "Βελτιστοποίηση αποθήκευσης";

 

Με τη δεύτερη φροντίζει η συσκευή να μην αποθηκεύονται φωτογραφίες στη συσκευή, με πλήρη ανάλυση, όταν έχεις πρόβλημα χώρου. Εννοείτε ότι στο icloud αποθηκεύονται σε πλήρη ανάλυση.

 

Nαι..το έχω λήψη κσι διατήρηση αρχικού ...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...εδώ η γυναικα μου έκανε παλιά αγορα 50 γίγα χώρο στο icloud...αλλα τι να το κανεις ?είναι αχρησιμοποίητο..δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της apple..ενταξει....εγω θέλω να τα έχω στο icloud αλλά τι να το κάνεις που όταν αδειάσεις το κινητό και ξαναενεργοποιήσεις τη βιβλιοθήκη φωτό τις έχασες μετά από παντού

Επαναλαμβάνω ..ισως καπου να κάνω λάθος...δεν ξέρω ..αλλα μου φαίνεται πολύ παράξενη η λογική αυτή..εκτος και έχεις μαζι και mac με το ίδιο id και φορτώνεις αρχεία από αυτόν..εκει ΟΚ..αλλα να έχεις μονο ένα γεμάτο iphone και 50 γίγα δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι..το έχω λήψη κσι διατήρηση αρχικού ...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...εδώ η γυναικα μου έκανε παλιά αγορα 50 γίγα χώρο στο icloud...αλλα τι να το κανεις ?είναι αχρησιμοποίητο..δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της apple..ενταξει....εγω θέλω να τα έχω στο icloud αλλά τι να το κάνεις που όταν αδειάσεις το κινητό και ξαναενεργοποιήσεις τη βιβλιοθήκη φωτό τις έχασες μετά από παντού

Επαναλαμβάνω ..ισως καπου να κάνω λάθος...δεν ξέρω ..αλλα μου φαίνεται πολύ παράξενη η λογική αυτή..εκτος και έχεις μαζι και mac με το ίδιο id και φορτώνεις αρχεία από αυτόν..εκει ΟΚ..αλλα να έχεις μονο ένα γεμάτο iphone και 50 γίγα δεν γίνεται

Γενικά δεν είναι τόσο σωστή η υλοποίηση που έχει κάνει η apple με το icloud photo library. Θέλει ακόμα αρκετή δουλειά για να δουλεύει όπως το google photos.

 

Ο χώρος στο icloud για να έχεις εκεί τις φωτογραφίες σου έχει νόημα όταν έχεις iPhone ή iPad 64GB και πάνω σε συνδυασμό με υπολογιστή mac. Έτσι λοιπόν όταν θα τραβάς φωτογραφίες και τις αφήνεις όλες μέσα στην συσκευή σου τότε πιάνουν χώρο και στο icloud ώστε να μην τις χάνεις και να είναι διαθέσιμες και σε ipad και mac. Όταν όμως έχεις 16 ή 32Gb iphone/ipad και γεμίσει η μνήμη τότε έχεις θέμα γιατί αν σβήσεις από το κινητό θα σβήσει και από το icloud.

 

Όλο αυτό γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όταν δεν έχεις mac. Στο mac γίνεται αυτόματα ο συγχρονισμός μέσω του photo app οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, όταν ανοίξεις την εφαρμογή οι φωτογραφίες είναι εκεί. Τώρα όταν έχεις windows θα πρέπει να μπαίνεις στο icloud.com να κατεβάζεις από εκεί τις φωτογραφίες που θες και μετά μπορείς να τις σβήσεις από το κινητό σου αλλά θα σβηστούν και από το icloud.

 

Το απλό θα ήταν το icloud photo library να κρατάει αντίγραφο της φωτογραφίας και να είναι ανεξάρτητο από το iphone/ipad. Τώρα γίνεται το ανάποδο. Το κύριο μέσο αποθήκευσης είναι το iphone/ipad και όχι το icloud photo library.

 

Κάποια στιγμή πιστεύω πως αυτό θα αλλάξει γιατί έτσι σε αναγκάζει να έχεις όλες σου τις φωτογραφίες στο κινητό σου ώστε πάντα να τις έχεις και στο icloud photo library.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι τόσο σωστή η υλοποίηση που έχει κάνει η apple με το icloud photo library. Θέλει ακόμα αρκετή δουλειά για να δουλεύει όπως το google photos.

 

Ο χώρος στο icloud για να έχεις εκεί τις φωτογραφίες σου έχει νόημα όταν έχεις iPhone ή iPad 64GB και πάνω σε συνδυασμό με υπολογιστή mac. Έτσι λοιπόν όταν θα τραβάς φωτογραφίες και τις αφήνεις όλες μέσα στην συσκευή σου τότε πιάνουν χώρο και στο icloud ώστε να μην τις χάνεις και να είναι διαθέσιμες και σε ipad και mac. Όταν όμως έχεις 16 ή 32Gb iphone/ipad και γεμίσει η μνήμη τότε έχεις θέμα γιατί αν σβήσεις από το κινητό θα σβήσει και από το icloud.

 

Όλο αυτό γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όταν δεν έχεις mac. Στο mac γίνεται αυτόματα ο συγχρονισμός μέσω του photo app οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, όταν ανοίξεις την εφαρμογή οι φωτογραφίες είναι εκεί. Τώρα όταν έχεις windows θα πρέπει να μπαίνεις στο icloud.com να κατεβάζεις από εκεί τις φωτογραφίες που θες και μετά μπορείς να τις σβήσεις από το κινητό σου αλλά θα σβηστούν και από το icloud.

 

Το απλό θα ήταν το icloud photo library να κρατάει αντίγραφο της φωτογραφίας και να είναι ανεξάρτητο από το iphone/ipad. Τώρα γίνεται το ανάποδο. Το κύριο μέσο αποθήκευσης είναι το iphone/ipad και όχι το icloud photo library.

 

Κάποια στιγμή πιστεύω πως αυτό θα αλλάξει γιατί έτσι σε αναγκάζει να έχεις όλες σου τις φωτογραφίες στο κινητό σου ώστε πάντα να τις έχεις και στο icloud photo library.

 

 

Α μπράβο φιλε μου

Ακριβώς..Ακριβως όπως τα λες......εγώ που έχω το 6 αρι με 64 αρα χωρητικότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα.....και αν θα έχω θα έχω σε πολύ καιρο...έχω περίπου 600 φωτό και video και ακόμα έχω διαθέσιμο 51 γίγα...ακριβώς όπως τα είπες

Ευχαριστώ πολύ και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας το έγραψα πιο πάνω, όταν σβήνεις μια φωτογραφία από το iPhone, δε σβήνει από το PC. Η γυναίκα μου που έχει 16GB έσβησε τις περισσότερες για να ελευθερωσει χώρο, και τις βλέπει από το PC

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μα μου έχουν χακάρει το κινητο; Αν ναι πως μπορω να το καταλάβω; Για παράδειγμα εχθες έστειλε το κινητο απο μονο του σε ολες τις επαφές που εχω στο Skype ενα μηνυμα. Γενικά μου κανει κάτι κουλά. Θέλω να το συνδέσω με το pc (iTunes) αλλα φοβάμαι μην δημιουργήσω θεμα και εκει. Καμία άποψη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μα μου έχουν χακάρει το κινητο; Αν ναι πως μπορω να το καταλάβω; Για παράδειγμα εχθες έστειλε το κινητο απο μονο του σε ολες τις επαφές που εχω στο Skype ενα μηνυμα. Γενικά μου κανει κάτι κουλά. Θέλω να το συνδέσω με το pc (iTunes) αλλα φοβάμαι μην δημιουργήσω θεμα και εκει. Καμία άποψη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Βλέπεις υπερθέρμανση στην συσκευή;

Χωρίς να την δουλεύεις

Κατανάλωση μπαταρίας αδικαιολόγητη;

Παράξενες διαφημίσεις στον safari και pop up?

Αν είσαι σπίτι με μόνη συσκευή συνδεδεμένη στο router το iPhone βλέπεις τα λαμπάκια του router να αναβοσβήνουν χωρίς εσύ να κανεις κάτι;

 

Είναι λίγο δύσκολο να έχεις πέσει θυμα αλλα ολα είναι πιθανά ποτέ δεν λέμε όχι

 

Παρατηρείς κάποια άλλη παράξενη δυσλειτουργία στην συσκευή σου ενώ παλιά ήταν διαφορετικά τα πράγματα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με την 10.1.1 διακρίνω μια άριστη συνεργασία λογισμικού με συσκευής καθώς και λίγο καλύτερος χρόνος λειτουργίας της μπαταρίας
M. K.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις υπερθέρμανση στην συσκευή;

 

Χωρίς να την δουλεύεις

 

Κατανάλωση μπαταρίας αδικαιολόγητη;

 

Παράξενες διαφημίσεις στον safari και pop up?

 

Αν είσαι σπίτι με μόνη συσκευή συνδεδεμένη στο router το iPhone βλέπεις τα λαμπάκια του router να αναβοσβήνουν χωρίς εσύ να κανεις κάτι;

 

 

 

Είναι λίγο δύσκολο να έχεις πέσει θυμα αλλα ολα είναι πιθανά ποτέ δεν λέμε όχι

 

 

 

Παρατηρείς κάποια άλλη παράξενη δυσλειτουργία στην συσκευή σου ενώ παλιά ήταν διαφορετικά τα πράγματα;

 

 

Σίγουρα εχω δει πτώση της μπαταρίας. Θα τσεκάρω να δω και το ρουτερ. Το θεμα ειναι τι κάνω έστω προληπτικά. Αποφεύγω να το συνδέσω και στο pc. Πάω λες για restore?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εχω δει πτώση της μπαταρίας. Θα τσεκάρω να δω και το ρουτερ. Το θεμα ειναι τι κάνω έστω προληπτικά. Αποφεύγω να το συνδέσω και στο pc. Πάω λες για restore?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ενα restore αν κανεις είσαι εντάξει.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλα πρέπει να προσέχουμε που μπαίνουμε, ποια email δεν πρέπει να ανοίγουμε και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επεσε στα χερια μου ενα iphone 5 με προβλημα στην μπαταρια. Το φορτιζω μεχρι 100% και αν δεν το λειτουργω μενει η μπαταρια στο ιδιο σημειο για αρκετες ωρες. Οταν ανοιξω εστω και μια εφαρμογη η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα και φτανει στο 5% που μπορει να μεινει για αρκετες ωρες ωστε να πεσει στο 3% και μετα να κλεισει. Του εκανα καλιμπραρισμα αφηνοντας το να αδειασει εντελως και να φορτωσει φουλ για 2-3 φορες, αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.

Αυτος που ειχε το κινητο μου ειπε οτι το πηγε σε ενα μαγαζι και του αλλαξαν μπαταρια και του ανεφεραν οτι το προβλημα ειναι σε ενα τσιπακι που αναγνωριζει το ποσοστο της μπαταριας. Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου ενα iphone 5 με προβλημα στην μπαταρια. Το φορτιζω μεχρι 100% και αν δεν το λειτουργω μενει η μπαταρια στο ιδιο σημειο για αρκετες ωρες. Οταν ανοιξω εστω και μια εφαρμογη η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα και φτανει στο 5% που μπορει να μεινει για αρκετες ωρες ωστε να πεσει στο 3% και μετα να κλεισει. Του εκανα καλιμπραρισμα αφηνοντας το να αδειασει εντελως και να φορτωσει φουλ για 2-3 φορες, αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.

Αυτος που ειχε το κινητο μου ειπε οτι το πηγε σε ενα μαγαζι και του αλλαξαν μπαταρια και του ανεφεραν οτι το προβλημα ειναι σε ενα τσιπακι που αναγνωριζει το ποσοστο της μπαταριας. Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστω

 

Το πιο πιθανό να μην είναι καλή η μπαταρία

Μπορεί να αλλάξεις και 2-3 μπαταρίες και να μην τυχεις καμία καλή

Ειδικά από Κίνα οι περισσότερες είναι χάλια

Είναι καθαρά θέμα τύχης να βρεις κάποια αξιόλογη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου ενα iphone 5 με προβλημα στην μπαταρια. Το φορτιζω μεχρι 100% και αν δεν το λειτουργω μενει η μπαταρια στο ιδιο σημειο για αρκετες ωρες. Οταν ανοιξω εστω και μια εφαρμογη η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα και φτανει στο 5% που μπορει να μεινει για αρκετες ωρες ωστε να πεσει στο 3% και μετα να κλεισει. Του εκανα καλιμπραρισμα αφηνοντας το να αδειασει εντελως και να φορτωσει φουλ για 2-3 φορες, αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.

Αυτος που ειχε το κινητο μου ειπε οτι το πηγε σε ενα μαγαζι και του αλλαξαν μπαταρια και του ανεφεραν οτι το προβλημα ειναι σε ενα τσιπακι που αναγνωριζει το ποσοστο της μπαταριας. Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστω

 

Πιθανολογώ πως αναφερόντουσαν στο chip φόρτισης. Εάν όντως έχει πρόβλημα, το κόστος επισκευής είναι στα 90€ + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο φιλου και βλεπω οτι αρνείται να πιασει 4g σημα! Και οι δυο με αλλα κινητα, android εχουμε κανονικα 4g.. Και στο iphone παω στις ρυθμισεις διαλεγω το 4g αλλα μεχρι 3g μου εμφανιζει διπλα στο σημα...

Υπαρχει καποια ξεχωριστη ρυθμιση στο iphone?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο φιλου και βλεπω οτι αρνείται να πιασει 4g σημα! Και οι δυο με αλλα κινητα, android εχουμε κανονικα 4g.. Και στο iphone παω στις ρυθμισεις διαλεγω το 4g αλλα μεχρι 3g μου εμφανιζει διπλα στο σημα...

Υπαρχει καποια ξεχωριστη ρυθμιση στο iphone?

Η ίδια κάρτα σε άλλο κινητό πιάνει 4G; Δεν έχει άλλη ρύθμιση, μόνο αυτή που λες και εσύ. Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων, το μόνο που θα χάσεις είναι κωδικούς από ασύρματα δίκτυα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο φιλου και βλεπω οτι αρνείται να πιασει 4g σημα! Και οι δυο με αλλα κινητα, android εχουμε κανονικα 4g.. Και στο iphone παω στις ρυθμισεις διαλεγω το 4g αλλα μεχρι 3g μου εμφανιζει διπλα στο σημα...

Υπαρχει καποια ξεχωριστη ρυθμιση στο iphone?

 

Την πρώτη φορά αργεί έως και μισή ώρα να αλλάξει σε 4g

Άνοιξε κανονικά τα δεδομένα να είναι στο 4g και μετά άφησε τα ανοιχτά για ώρα χωρίς να κάνεις εναλλαγές.

Αν είσαι σε περιοχή με 4g θα αλλάξει κανονικά

Μήπως η συσκευή είναι για άλλη χώρα και δεν υποστηρίζει τις δικές μας μπάντες?

Τι κωδικό έχει η συσκευή

Στο πίσω μέρος γράφει κάτι πχ A1234

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Λοιπον απο πισω λεει A1429..

Ναι σε αλλα κινητα πιανει κανονικα 4g και η δικη μου η καρτα και του φιλου μου..

Βεβαια με υποψιασε αυτο που ειπε ο Tasos19s με τις μπαντες κι επειδη εγω ειμαι επαρχια κι εχω και wind που παιζει στην 800ρα μπαντα και λιγο που το εψαξα δεν βλεπω το 5ρι να εχει την 800ρα! Εκτος αν κανω καπου λαθος και δεν εχω δει κατι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Λοιπον απο πισω λεει A1429..

Ναι σε αλλα κινητα πιανει κανονικα 4g και η δικη μου η καρτα και του φιλου μου..

Βεβαια με υποψιασε αυτο που ειπε ο Tasos19s με τις μπαντες κι επειδη εγω ειμαι επαρχια κι εχω και wind που παιζει στην 800ρα μπαντα και λιγο που το εψαξα δεν βλεπω το 5ρι να εχει την 800ρα! Εκτος αν κανω καπου λαθος και δεν εχω δει κατι καλα...

 

Από ότι είδα η Windows στην επαρχία μετά το 2014 δουλεύει το 4g στην μπάντα των 800 η οποία στην συσκευη που έχεις δεν δουλεύει.

Πιθανόν κάτι τέτοιο να παίζει.

Δεν κερδίζεις κάτι όμως με το 4g

Ίσα ίσα θα σου τρώει πολλά δεδομένα και όλη την μπαταρια σε λίγο χρόνο(άποψη μου)

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το 5αρι ηταν το Α1428(απο ΟΤΕ).Το Α1429 δεν πιανει 4g.Το ειχε αγορασμενο ενας συναδελφος απο Αμερικη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω το Α1429 και έχω κανονικά 4g!!!

Aπλά μου τρώει πλέον τη μπαταρία σε λιγότερο από μία μέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω το Α1429 και έχω κανονικά 4g!!!

Aπλά μου τρώει πλέον τη μπαταρία σε λιγότερο από μία μέρα!!!!

 

Το 4g καταναλώνει πολύ μπαταρία

Απορώ γιατί το χρησιμοποιείται

Οι mobile σελίδες ανοίγουν σφαίρα και με το 3G

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το 4g καταναλώνει πολύ μπαταρία

Απορώ γιατί το χρησιμοποιείται

Οι mobile σελίδες ανοίγουν σφαίρα και με το 3G

 

Οταν δεν πιανει ομως το 3G και γινεται Edge...συμφερει να το ανοιξεις.Θεσσαλονικη με Wind εχει σημεια που πιανει 4G ενω 3G δεν εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν πιανει ομως το 3G και γινεται Edge...συμφερει να το ανοιξεις.Θεσσαλονικη με Wind εχει σημεια που πιανει 4G ενω 3G δεν εχει.

 

Έχει ξανά συζητηθεί αυτό για την wind και δεν το γνώριζα

Πάντως εγώ με cosmote το 4g το θεωρώ άχρηστο για κινητό τηλέφωνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανά συζητηθεί αυτό για την wind και δεν το γνώριζα

Πάντως εγώ με cosmote το 4g το θεωρώ άχρηστο για κινητό τηλέφωνο

 

Οχι,σε ορισμενα σημεια χρειαζονταν(στο εξοχικο με το ζορι ειχα 3G και φυσικα σε παραλιες στην Πιερια).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 4g καταναλώνει πολύ μπαταρία

Απορώ γιατί το χρησιμοποιείται

Οι mobile σελίδες ανοίγουν σφαίρα και με το 3G

Φίλε Tasos19 με έσωσες!!!!!!! Χρησιμοποιώ από χθές 3G και η μπαταρία ήδη έχει κρατήσει μια ολόκληρη μέρα και είναι ακόμα στο 39%...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...