Jump to content

Η άποψη σας... για τις νέες Lumia συσκευές της Nokia;


plankton69
 Κοινοποίηση

Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;  

380 members have voted

  1. 1. Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;

    • Φανταστικά, ενδέχεται να τα προτιμήσω μόλις διατεθούν
      190
    • Μέτρια, περίμενα κάτι παραπάνω από τη Nokia
      105
    • Απογοητεύτηκα, θα στραφώ σε κάτι άλλο
      47
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      38


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω ολους τους παραπανω που λενε οτι περιμεναν κατι παραπανω απο την NOKIA,τι περιμενατε δηλαδη; εβγαλε ενα κινητο που εχει (αντικειμενικα) πολυ ομορφη εμφανιση,πολυ δυνατο hardware(ναι οκ το sg3 εχει 4 πυρηνες αντι για 2 αλλα τους εξτρα 2 τους τρωει για πλακα το android),τρομερη ποιοτητα κατασκευης(ναι οκ το 4s εχει και μεταλλο και τι εγινε;) εξαιρετικη καμερα(ωστε να βγαζει ο κοσμος φωτογραφιες χωρις το instagram) και τρομερη οθονη(ναι οκ το sg3 εχει μεγαλυτερη αλλα πρεπει να εχεις τρια χερια για να την δουλεψεις ολη).Επισης εχει καινοτομιες που κανουν την διαφορα σε πραγματικη χρηση (μη μου πει κανεις οτι δε βλαστημισε την ωρα και την στιγμη που πηγε να γραψει ενα μυνημα με γαντια ή με βρεγμενα χερια και ηθελε να πεταξει το πανακριβο smartphone του στη θαλασσα;ή οταν ηθελε να δει κατι εξω στον ηλιο,στην ελλαδα ειμαστε αλλωστε,και εκανε σαν ατομο με ειδικες αναγκες για να δει εστω κατι;ακομα κι η ασυρματη φορτιση ειναι ενα βημα μπροστα!).Αυτα ειναι σοβαρες καινοτομιες,οχι το siri κι αλλοι τρεις πυρηνες κι αλλες 15 ιντσες στην οθονη!Τωρα οσον αφορα το λειτουργικο νομιζω οτι το βασικο προβλημα εγκειται στο γεγονος οτι δεν υπαρχει υποστηριξη απο τους developers(και δεν αναφερομαι στις χαζες εφαρμογες και τα angry birds αλλα σε πραγματικα χρησιμες εφαρμογες για καποιους ανθρωπους)πχ ακουω οτι δεν παιζουν εφαρμογες τυπου whatsapp,viber κλπ,επισης δε μπορω να βρω μια εφαρμογη gps σαν της navionics για την θαλασσα κ.α.!αυτα ειναι τα προβληματα και σε αυτα πρεπει να εστιασουν φινλανδοι κι αμερικανοι για να τα λυσουν!

 

Φίλε μου τα λες πολύ καλά, ... μόνο που το όλο ποστ σου είναι εις βάρος των νέων ΝΟΚΙΑ :).

ναι οκ το sg3 εχει 4 πυρηνες αντι για 2 αλλα τους εξτρα 2 τους τρωει για πλακα το android

ναι οκ το 4s εχει και μεταλλο και τι εγινε

(ναι οκ το sg3 εχει μεγαλυτερη αλλα πρεπει να εχεις τρια χερια για να την δουλεψεις ολη)

όσο για αυτά που ονομάζεις καινοτομίες...

ή με βρεγμενα χερια και ηθελε να πεταξει το πανακριβο smartphone του στη θαλασσα;ή οταν ηθελε να δει κατι εξω στον ηλιο,στην ελλαδα ειμαστε αλλωστε,και εκανε σαν ατομο με ειδικες αναγκες για να δει εστω κατι;ακομα κι η ασυρματη φορτιση ειναι ενα βημα μπροστα!

να σου θυμίσω ότι την ασύρματη φόρτιση την είδαμε εδώ και πολυυυ καιρό στα HP Palm Pre οτι το θέμα οθόνης στον ήλιο είναι κάτι που το καταπολεμούν (ή έστω το ψάχνουν) με πολλους τρόπους και για τα "βρεγμένα χέρια" αρκεί να χρησιμοποιήσεις ένα κινητό 2 χρόνων Motorola Defy.... ακόμα και μεσα στο νερο!!!

Με άλλα λόγια, τα νέα Νοκια έχουν αρκετά τεχνολογικά καλούδια αλλά ΤΙΠΟΤΑ το πρωτοπόρο...και όπως προείπα το μόνο πρωτοπόρο για την εποχή μας είναι ίσως το βάρος τους...

 

ΥΓ. μου αρέσει πάρα πολύ το Lumia 800/900 και ήμουν έτοιμος να το πάρω, μόλις όμως άκουσα για την μη υποστήριξη τους (WP8) έκανα πίσω και περίμενα τα "νέα" ΝΟΚΙΑ... απογοητεύτηκα... νομίζω ότι το Μοτορολα Ατριξ που έχω έχει πιο πολλές "καινοτομίες" (βλπ. Lapdock, Web&play,Mediadock...)

 

αυτά όλα φυσικά είναι προσωπική εκτίμηση (άλλωστε και το pool αυτό ζητάει)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με άλλα λόγια, τα νέα Νοκια έχουν αρκετά τεχνολογικά καλούδια αλλά ΤΙΠΟΤΑ το πρωτοπόρο...και όπως προείπα το μόνο πρωτοπόρο για την εποχή μας είναι ίσως το βάρος τους...

Και αυτό τι σημαίνει; Ότι το κινητό δεν αξίζει ή ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αγοράσει κάποιος. Γιατί έχετε όλοι κολλήσει στην πρωτοπορεία του κινητού; Δηλαδή συγνώμη, χωρίς καμία διάθεση μομφής προς την συσκευή, αλλά το GS που είναι η πιο πετυχημένη συσκευή στον κόσμο, τι το πρωτοπόρο έχει; Το δυνατό του χαρτί είναι τα τούμπανο χαρακτηριστικά και όχι κάτι το καινούριο και φοβερό. Από πότε δηλαδή η πρωτοπορεία καθορίζει την αξία και την επιτυχία μίας συσκευής;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Από πότε δηλαδή η πρωτοπορεία καθορίζει την αξία και την επιτυχία μίας συσκευής;

Σαφώς δεν καθορίζεται η επιτυχία μιας συσκευής από την πρωτοπορεία της. Είναι πολύ οι παράγοντες.

Γιατί είναι πετυχημένο το iPhone;

Γιατί ήταν πετυχημένη η Nokia;

Γιατί τώρα πουλάει η Samsung;

Πολλοί παράγοντες, γιατί ο κάθε καταναλωτής αγοράζει για να λύσει και διαφορετικές ανάγκες. Κάποιοι θέλουν απλά να τηλεφωνούν, άλλοι να επιδεικνύουν, άλλοι είναι geeks κλπ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω στο ιδιο χαριτομενο στυλ ...

 

υπάρχουνε και dumphone ακόμα.

.

Ψιτ .. Προφανως θα αστειευσαι ???

 

ε ψιτ... :spider:

Ναι εδω ειμαι .. εσυ δεν κανεις restart to android κινητο σου ετσι ???

 

Την παρουσίαση του Galaxy S III την έιδαμε ή όχι? :secret:

Την ειδαμε .. αυτο τι σημαινει οτι δεν ειναι καινοτομια

Καινοτομια ειπα ..δεν εγραψα αποκλειστικοτητα ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα και android να ειχε δεν θα το αγοραζα.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να μεταπηδήσεις

 

 

Και το Android σε dual-core 1.2Ghz & 1GB Ram πάει σφαίρα δεν χρειάζομαι τα διπλάσια

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκαν 20.000.000 με τρία χέρια να αγοράσουν το SG3;:lol::lol::lol:

 

Άσε να λένε,μία χαρά το δουλεύω με το ένα χέρι όπως και οι περισσότεροι

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα πρέπει να μεταπηδήσεις

 

 

Και το Android σε dual-core 1.2Ghz & 1GB Ram πάει σφαίρα δεν χρειάζομαι τα διπλάσια

Δεν ειναι το android που με ενοχλει. Αλλα οι ελειψεις των Lumia.

Θελω μια συσκευη που να εχει hardware qwerty, επεκταση μνημης, radio, fm transmiter , δυνατοτητα skype videocall, dlna, mass storage mode, ξυπνητηρι που να χτυπαει ακομη και με απενεργοποιημενη τη συσκευη..θα ζητουσα και irDa αλλα αυτο ειναι ονειρο αλλης εποχης , την οθονη του 920 και αποσπωμενη μπαταρια.

Αν χαλασει το Ν900 θα γυρισω μαλλον στο Ε51(μου ελειψαν οι φωνητικες εντολες του symbian)...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το android που με ενοχλει. Αλλα οι ελειψεις των Lumia.

Θελω μια συσκευη που να εχει hardware qwerty, επεκταση μνημης, radio, fm transmiter , δυνατοτητα skype videocall, dlna, mass storage mode, ξυπνητηρι που να χτυπαει ακομη και με απενεργοποιημενη τη συσκευη..θα ζητουσα και irDa αλλα αυτο ειναι ονειρο αλλης εποχης , την οθονη του 920 και αποσπωμενη μπαταρια.

Αν χαλασει το Ν900 θα γυρισω μαλλον στο Ε51(μου ελειψαν οι φωνητικες εντολες του symbian)...

 

Δυστυχώς θα πρέπει να συμβιβαστείς ... hardware qwerty δύσκολα θα βρεις, irda & ξυπνητήρι με κλειστό κινητό δεν θα βρεις για κανένα λόγο πλέον .... Τα smartphone σήμερα δεν είναι τόσο έξυπνα και ικανά όσο μας είχε μάθει η Nokia ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή συσκευή!!! θα το πάρω σίγουρα, τελικά καλά έκανα και περίμενα, άξιζε τον κόπο. nokia lumia 920 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να συμβιβαστείς ... hardware qwerty δύσκολα θα βρεις, irda & ξυπνητήρι με κλειστό κινητό δεν θα βρεις για κανένα λόγο πλέον .... Τα smartphone σήμερα δεν είναι τόσο έξυπνα και ικανά όσο μας είχε μάθει η Nokia ....

 

Πολύ έξυπνα... Στο Ν80 που είχα έβαζες το ξυπνητήρι και το έκλεινες αλλά για κάποιο "περίεργο" λόγο έχανε μπαταρία σχεδόν σα να ήταν ανοιχτό. Πόσο κλειστό ήταν άραγε;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνα... Στο Ν80 που είχα έβαζες το ξυπνητήρι και το έκλεινες αλλά για κάποιο "περίεργο" λόγο έχανε μπαταρία σχεδόν σα να ήταν ανοιχτό. Πόσο κλειστό ήταν άραγε;

 

Αχαχαχαχαχαχαχαχ, σε παρακολουθούσαν !!!!!!!!!!!!!

Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα, μόνο και μόνο ο υπαινιγμός είναι όλα τα λεφτά :lol::lol::lol:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν , αλλα γι αλλον λογο αποχωρηστηκα το note 1 και το s3 και με βλεπω να αγοραζω και εγω το 920. Eιναι κατι σαν ερωτας απο την πρωτη ματια που λεμε. Τωρα αν δεν με καλυψει οι αγγελιες να ειναι καλα και παμε στο επομενο.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θεμα μάλλον ειναι "πως σας φαίνονται τα windows phone" ,οσο καλη και να είναι σαν hardware μια συσκευή,αμα δεν την παλεύεις με το λειτουργικό....

Μου αρέσουν τα lumia,και αρκετά κιόλας,ειχα να δω μεταλλική και στθβαρη κατασκευή απο το milestone,αλλα εμένα που δε μου αρέσουν τα windows,δε θα την επαιρνα ποτέ.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θεμα μάλλον ειναι "πως σας φαίνονται τα windows phone" ,οσο καλη και να είναι σαν hardware μια συσκευή,αμα δεν την παλεύεις με το λειτουργικό....

Μου αρέσουν τα lumia,και αρκετά κιόλας,ειχα να δω μεταλλική και στθβαρη κατασκευή απο το milestone,αλλα εμένα που δε μου αρέσουν τα windows,δε θα την επαιρνα ποτέ.

 

Στιβαρή κατασκευή θα ναι, αν κρίνω από το λούμια 800. Μεταλλικό όμως δεν είναι. Πολυκαρβονικό πλαστικό έχει

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα πανε...αυτο με τις φωτογραφιες πιστευω ητανε κατι για να μας παροτρυνει να δουμε την παρουσιαση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνα... Στο Ν80 που είχα έβαζες το ξυπνητήρι και το έκλεινες αλλά για κάποιο "περίεργο" λόγο έχανε μπαταρία σχεδόν σα να ήταν ανοιχτό. Πόσο κλειστό ήταν άραγε;

 

το κινητο σου ηταν παγιδευμενο απο την KGB...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο σου ηταν παγιδευμενο απο την KGB...

 

Η απλά έμπαινε σε μια κατάσταση αδρανοποίησης που δεν την χαρακτηρίζεις κλειστό τηλέφωνο για κανένα λόγο. Τα ίδια αποτελέσματα έχω αν βάλω τώρα το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης (λίγο καλύτερα λόγω τον μεγάλων μπαταριών).

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ολους τους κραχτες τι παραπανω (εστω ενα χαρακτηριστικο) εχει το iPhone 5 απο το 920;;; οποιος το βρει κερδιζει ενα adaptor για τον παλιο του φορτιστη... :p
Link to comment
Share on other sites

παραπάνω δεν έχει, παρακάτω έχει.... περίπου 70 γραμμάρια...

μόνο σαν αστείο μπορώ να εκλάβω αυτήν την ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

πολυ μαρεσε!απλα απογοητευτηκα απο τα wp 7.5 οποτε θα περιμενω να δω πως θα τα πανε τα 8ρια...ειδικα στο θεμα Multitasking...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πιστεύω πως η Νόκια, μιας και θέλει να "ξαναμπεί" στο παιχνίδι, ρισκάρει πολύ και παίζει κορώνα-γράμματα.

κάνει γενναίες προσπάθειες, και πιστεύω ότι τα Lumia είναι απ τα πιο αξιόλογα κινητά!

 

το πρόβλημα προκείπτει όταν θέλει να μπεί "σφήνα" σε μία αγορά που έχει γίνει τρόπος ζωής το iPhone, και τα υπόλοιπα androids έχουν γερό μερίδιο της αγοράς!

όταν με το καλό βγει το 920, που πιστεύω θα είναι καλύτερο απ το iPhone5, ουσιαστικά θα βγει σε μία από τις πιο δύσκολες χρονικά περιόδους, και οικονομικά αλλά και τεχνολογικά γιατι βρισκόμαστε σε μία εξαιρετικά μεταβατική περίοδο.

 

αλλά ακόμα κι αν εν τέλη το 920 είναι καλύτερο από το iPhone 5 για τους Χ, Ψ, Ζ λόγους, πιστευω (αλλά δεν το ελπίζω) ότι δεν θα τα πάει καλά στις πωλήσεις. θα πρέπει να σφηριλατηθεί το κοινό σε βάθος χρόνου στις συσκευες της Νόκια, ώστε να ανακάμψει αυτός ο "γίγαντας"

Link to comment
Share on other sites

Έγω μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα...

http://www.pixentral.com/pics/166TM5JHMoDtf9ZK3KVau8YuEJ6UIc.jpg

 

χαχαχαχα του ποτε ειναι;

δεν που δεν πάμε για ψάρεμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...