Jump to content

Η άποψη σας... για τις νέες Lumia συσκευές της Nokia;


plankton69
 Κοινοποίηση

Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;  

380 members have voted

  1. 1. Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;

    • Φανταστικά, ενδέχεται να τα προτιμήσω μόλις διατεθούν
      190
    • Μέτρια, περίμενα κάτι παραπάνω από τη Nokia
      105
    • Απογοητεύτηκα, θα στραφώ σε κάτι άλλο
      47
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      38


Recommended Posts

Ενώ με WP πέφτουν όλες.

 

εχουν χιλιο-αναλυθει οι λογοι. μη με βαζεις να τα ξαναπω!!!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και ολες οι android εταιρειες πλην της samsung πεφτουν.

 

Δεν πέφτουν λόγω Android άλλα λόγω ανταγωνισμού μεταξύ τους και ότι συνεπάγεται από αυτό δλδ κόστος, διαφήμιση, τι άνοιγμα θα κάνουν και που, κλπ. να μην αναλύω τώρα μακρηγορώντας. Το θέμα είναι ότι το ρεύμα και οι προτιμήσεις το κοινού είναι στο Android (κυρίως λόγω του ανοικτού λογισμικού και την τεράστια υποστήριξη των developers) και όποιος κατασκευαστής παρουσιάζει και αξιόλογο hardware και υποστήριξη πηγαίνει πολύ καλά, εκεί που η Νοκια ας πούμε δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν είχε διαλέξει να πάει στο Android ή να διατηρήσει και να εξελίξει το meego σε ένα σύγχρονο OS. Πιστεύω ότι αν το Jolla κάνει αυτά που υπόσχεται ότι θα κάνει τότε θα αποτελέσει το αντίπαλο δέος του Android κατά τη διάρκεια του χρόνου και όχι τα wp.;)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

1.300.000 την ημέρα, ανακοινώθηκε στην παρουσίαση της Amazon που το site την θυμήθηκε καθυστερημένα (γιατί άραγε ασχολούμαστε με τα λειτουργικά του 3% και του 20% και παραμελούμε το 65% ?).

 

Anyways, καλό κινητό, πεθαμένο λειτουργικό. Το γρηγορότερο που θα ξυπνήσει η Nokia, το καλύτερο για αυτή.

 

Και μην ξεχνάτε οι οτι το android έφτασε 65% όχι γιατί αξίζει αλλά λόγω χαμηλής τιμής(Βλέπε κάθε κινέζος κατασκευαστής μέχρι και ο ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ :lol:). Ο κόσμος πλέον δεν έχει χρήματα και δίνει το πολύ 150ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα τι υπάρχει;;;Μόνο android.Αυτός είναι ο λόγος που πέτυχε το android και κανένας άλλος. Εγώ προσωπικά είχα symbian και πέρασα σε android. Το κράτησα 2 μήνες και γύρισα σε symbian πάλι γιατί το android είναι ένα λειτουργικό γεμάτο παθογένειες και εκατομύρια εφαρμογές για να καλύψουν αυτό το κενό. Τι να το κάνω όταν δεν μπορώ να γράψω ένα απλό sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες και χρειάζεται να κατεβάσω ένα σωρό εφαρμογές για να το πετύχω. Αν ρωτήσεις τους περισότερους γιατί αγόρασες android θα απαντήσουν ''τι είναι αυτό;;;''. Τους λες το λειτουργικό του κινητού σου. Η απάντηση;; Ααα δεν το ήξερα, το πήρα γιατί ήταν φθηνό. Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σήμερα.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέφτουν λόγω Android άλλα λόγω ανταγωνισμού μεταξύ τους και ότι συνεπάγεται από αυτό δλδ κόστος, διαφήμιση, τι άνοιγμα θα κάνουν και που, κλπ. να μην αναλύω τώρα μακρηγορώντας. Το θέμα είναι ότι το ρεύμα και οι προτιμήσεις το κοινού είναι στο Android (κυρίως λόγω του ανοικτού λογισμικού και την τεράστια υποστήριξη των developers) και όποιος κατασκευαστής παρουσιάζει και αξιόλογο hardware και υποστήριξη πηγαίνει πολύ καλά, εκεί που η Νοκια ας πούμε δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν είχε διαλέξει να πάει στο Android ή να διατηρήσει και να εξελίξει το meego σε ένα σύγχρονο OS. Πιστεύω ότι αν το Jolla κάνει αυτά που υπόσχεται ότι θα κάνει τότε θα αποτελέσει το αντίπαλο δέος του Android κατά τη διάρκεια του χρόνου και όχι τα wp.;)

 

η κουτση μαρια παιρνει android επειδη ειναι ανοικτο λογισμικο και επειδη το υποστηριζουν οι xda.. οχι επειδη αν μπει σε ενα μαγαζι θα δει 300 android κινητα, 1 iphone και 3 windows phone. οχι επειδη οι carriers τα σπρωχνουν... οχι επειδη υπαρχουν android συσκευες με 150 ευρω.

επειδη ειναι ανοικτο και το linux παει τοσο καλα στην αγορα.. επειδη ως γνωστον τα θελουμε ολα ξεκλειδωτα.. γι αυτο και το καημενο το iphone πατωνει και η apple θα κλεισει... μην κρινετε με βαση το μικροκοσμο σας

ειναι τυχαιο που το android ανεβηκε στην αμερικη με την "droid" καμπανια της verizon ε?

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε οι οτι το android έφτασε 65% όχι γιατί αξίζει αλλά λόγω χαμηλής τιμής(Βλέπε κάθε κινέζος κατασκευαστής μέχρι και ο ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ :lol:). Ο κόσμος πλέον δεν έχει χρήματα και δίνει το πολύ 150ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα τι υπάρχει;;;Μόνο android.Αυτός είναι ο λόγος που πέτυχε το android και κανένας άλλος. Εγώ προσωπικά είχα symbian και πέρασα σε android. Το κράτησα 2 μήνες και γύρισα σε symbian πάλι γιατί το android είναι ένα λειτουργικό γεμάτο παθογένειες και εκατομύρια εφαρμογές για να καλύψουν αυτό το κενό. Τι να το κάνω όταν δεν μπορώ να γράψω ένα απλό sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες και χρειάζεται να κατεβάσω ένα σωρό εφαρμογές για να το πετύχω. Αν ρωτήσεις τους περισότερους γιατί αγόρασες android θα απαντήσουν ''τι είναι αυτό;;;''. Τους λες το λειτουργικό του κινητού σου. Η απάντηση;; Ααα δεν το ήξερα, το πήρα γιατί ήταν φθηνό. Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σήμερα.

 

Μάλλον ονειρεύεσαι. Αυτή την στιγμή υπάρχουν αρκετές κατηγορίες χρηστών μεταξύ των οποίων είναι και αυτοί που δεν έχουν λεφτά για κάτι ακριβό. Το Android είναι πρώτο τόσο στα φθηνά τηλέφωνα, όσο και στα ακριβά, είτε στο σύνολο των συσκευών είτε μεμονωμένα. Δες πχ τις πωλήσεις του τελευταίου τριμήνου μεταξύ iphone και galaxy s3.

Γενικώς προσφέρει ποικιλία συσκευών και υλοποιήσεων για όλες τις απαιτήσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι το έχουν επιλέξει και υπηρεσίες όπως ο στρατός, η nsa κλπ.

Αν βέβαια εσένα δεν σου αρέσει μπορείς να πας αλλού, αυτό λέγεται δικαίωμα επιλογής και πρέπει όλοι να το έχουμε (ακούς apple?).

 

Όμως τα νούμερα των πωλήσεων είναι αναμφισβήτητα είτε σου αρέσει είτε όχι

 

ΥΓ : και οι περισσότεροι που αγοράζουν iPhone δεν ξέρουν τι παίρνουν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι καλό κινητό; Μην τρελαθούμε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

η κουτση μαρια παιρνει android επειδη ειναι ανοικτο λογισμικο και επειδη το υποστηριζουν οι xda.. οχι επειδη αν μπει σε ενα μαγαζι θα δει 300 android κινητα, 1 iphone και 3 windows phone. οχι επειδη οι carriers τα σπρωχνουν... οχι επειδη υπαρχουν android συσκευες με 150 ευρω.

επειδη ειναι ανοικτο και το linux παει τοσο καλα στην αγορα.. επειδη ως γνωστον τα θελουμε ολα ξεκλειδωτα.. γι αυτο και το καημενο το iphone πατωνει και η apple θα κλεισει... μην κρινετε με βαση το μικροκοσμο σας

ειναι τυχαιο που το android ανεβηκε στην αμερικη με την "droid" καμπανια της verizon ε?

 

Ουσιαστικά με αυτά που λες δικαιώνεις το android που ως ανοιχτό λογισμικό χρησιμοποιείται από πολλούς κατασκευαστές με αποτέλεσμα να υπάρχουν περισσότερα κινητά android. Και είναι μαγκιά να έχεις συσκευές με 150 ευρώ οι οποίες είναι αξιόλογες για τα λεφτά που κοστίζουν. Πολύς κόσμος εντός και εκτός Ελλάδος δεν έχει ή δεν θέλει να ξοδέψει πολλά χρήματα για να κάνει τη δουλειά του. Δεν θέλει να πάει ούτε στα υπερκοστολογημένα iphones ούτε ίσως σε windows 8. Η Nokia θα μπορούσε να βγάλει μια budget συσκευή με windows 8 να χτυπήσει τα budget androids και να δώσει τη δυνατότητα σε περισσότερο κόσμο να γνωρίσει τα windows 8 και αν πραγματικά αξίζουν να τα ξαναπροτιμήσουν στο μέλλον αυξάνοντας το μερίδιο της στην αγορά.

 

Και το android με τα καλά του και τα κακά του, είναι μια χαρά λογισμικό που έχει ήδη καιρό στην αγορά επομένως αποκτά εμπειρία και όσο πάει βελτιώνεται. (βλεπε Jb) Του χρόνου που όλο και περισσότερες συσκευές θα φοράνε jb ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρότερος.

 

Το να μην βάζεις windows 8 σε μια συσκευή που να κοστίζει 199 ευρώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Τα windows θεωρούνται ελαφρύτερο λογισμικό από το android και μπορούν -με τα specs ενός κινητού android στα ίδια λεφτά -να πετάνε στη κυριολεξία. Τόσο ακριβά είναι τα windows 8 από μόνα τους;

 

Γνώμη μου είναι λοιπόν πως όταν στοχεύεις να κατακτήσεις μερίδιο της αγοράς πρέπει να πιάνεις όλες τις οικονομικές κατηγορίες πλούσιων και ΄΄φτωχών΄΄. Μπορεί μια low budget συσκευή να μην σου δώσει τα τεράστια κέρδη αλλά θα ενισχύσει το brandname σου και θα σου δώσει το momentum να εισχωρήσει περισσότερος κόσμος στα wp 8 και να δημιουργηθεί αγοραστικό κοινό για το μέλλον και περισσότερο ενδιαφέρον σε ιστότοπους τεχνολογίας και forums. Έτσι λειτουργεί το πράγμα, γι αυτό πέτυχε και το android.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου άρεσε το design του lumia, ειναι προσωπικό το γούστο μου. Αντιθετα, ας πούμε το SGS2 σαν design μου αρέσει, και σαν αίσθηση. Οπως μου αρέσει και το SGS3. (Από τη πρώτη στιγμή απόρησα για τη κατακραυγή, και όλη τη γκρινια, αποδεικνύεται ότι 20,000,000 σε ένα μήνα, μάλλον με συμμερίζονται.. χμ.. )

 

Σε 100 ημέρες=3 μήνες περίπου, μην μπερδεύεσαι.

 

Από την άλλη, συμφωνούμε στα βασικά. Το ΣΓ3 επίσης μου αρέσει αλλά δεν θα το έπαιρνα λόγω μεγέθους, ο σχεδιασμός των Λούμια δεν μου είναι και ο πλέον καλύτερος, εκτός αυτός του 820 που για εμένα είναι πρωτοποριακός και όμορφος.

Όλα τα Λούμια όμως χάνουν στο πάχος τους. Ας κοιτάξει η Νόκια να τα συμμαζέψει.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε οι οτι το android έφτασε 65% όχι γιατί αξίζει αλλά λόγω χαμηλής τιμής(Βλέπε κάθε κινέζος κατασκευαστής μέχρι και ο ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ :lol:). Ο κόσμος πλέον δεν έχει χρήματα και δίνει το πολύ 150ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα τι υπάρχει;;;Μόνο android.Αυτός είναι ο λόγος που πέτυχε το android και κανένας άλλος. Εγώ προσωπικά είχα symbian και πέρασα σε android. Το κράτησα 2 μήνες και γύρισα σε symbian πάλι γιατί το android είναι ένα λειτουργικό γεμάτο παθογένειες και εκατομύρια εφαρμογές για να καλύψουν αυτό το κενό. Τι να το κάνω όταν δεν μπορώ να γράψω ένα απλό sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες και χρειάζεται να κατεβάσω ένα σωρό εφαρμογές για να το πετύχω. Αν ρωτήσεις τους περισότερους γιατί αγόρασες android θα απαντήσουν ''τι είναι αυτό;;;''. Τους λες το λειτουργικό του κινητού σου. Η απάντηση;; Ααα δεν το ήξερα, το πήρα γιατί ήταν φθηνό. Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σήμερα.

πρέπει να είσαι σε λάθος φόρουμ... εδώ μέσα το 99,9% είναι άτομα που θέλουν και τους αρέσει να "πειράζουν" το κινητό τους, να του αλλάζουν τα "φώτα" . αν εσύ τώρα προτιμάς το "κάρο" που σε πάει ήρεμα στον προορισμό σου χωρίς πολλά πολλά αλλά αργά αντί για μια φερραρι που μπορείς να την κάνεις οτι θέλεις ( να την φτάσεις ας πούμε στα 1000 άλογα) είναι δικαίωμα σου, μην προσπαθείς να πείσεις όμως κανέναν (ειδικά τον εαυτό σου) οτι το κάρο είναι καλύτερο...

σαν να μου λέει κάποιος windowsuser δλδ οτι προτιμάει τα windows 6.0 ή 6.5 αντί τα WP8... μόνο για αστείο θα μπορούσα να το πάρω.

εξάλλου μην ξεχνάς ότι η "μαγεία" στα σύγχρονα κινητά είναι ότι αν εσύ και εγώ έχουμε ίδια κινητά με τις αλλαγές που κάνουμε θα είναι τελείως διαφορετικά, αυτό λέγεται "στήσιμο" σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός και οχι συμβιβασμός με το τι προσφέρει η κάθε εταιρία out of the box....

όλα αυτά χωρίς παρεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

η κουτση μαρια παιρνει android επειδη ειναι ανοικτο λογισμικο και επειδη το υποστηριζουν οι xda.. οχι επειδη αν μπει σε ενα μαγαζι θα δει 300 android κινητα, 1 iphone και 3 windows phone. οχι επειδη οι carriers τα σπρωχνουν... οχι επειδη υπαρχουν android συσκευες με 150 ευρω.

επειδη ειναι ανοικτο και το linux παει τοσο καλα στην αγορα.. επειδη ως γνωστον τα θελουμε ολα ξεκλειδωτα.. γι αυτο και το καημενο το iphone πατωνει και η apple θα κλεισει... μην κρινετε με βαση το μικροκοσμο σας

ειναι τυχαιο που το android ανεβηκε στην αμερικη με την "droid" καμπανια της verizon ε?

 

φίλε μου εντάξει μπορεί να έχεις χαλαστεί με την άνοδο κάποιον άλλων OS εκτός από αυτά που στηρίζει η Νοκια άλλα μην το δείχνεις τόσο πολύ φαίνεται άσχημα κυρίως για την εικόνα της Νοκια. Όλοι ξέρουν πως ξεκίνησε το Android και γιατί απλώθηκε η χρήση του (κυρίως επαναλαμβάνω του ανοικτού λογισμικού με επακόλουθο την ανάπτυξη πολύ γρήγορα τεράστιου όγκου εφαρμογών και δυνατοτήτων), οι φθηνές συσκευές Android δεν υπήρχαν από πριν είναι φαινόμενο μετά την ανάδειξη του Android ως κορυφαίου αποδεκτού λογισμικού και καλώς έγινε αν θέλεις τη γνώμη μου διότι έτσι μπόρεσαν και απέκτησαν κάποιο smartphone και κατηγορίες ανθρώπων που λόγω των οικονομικών τους δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα. Για την apple που αναφέρθηκες γνωρίζεις ότι οι πελάτες της, οι περισσότεροι (όχι όλοι μην παρεξηγηθούμε), είναι ''εφετζήδες'' και εκτός του ομολογουμένως user friendly λογισμικού (αυτό είναι υποκειμενικό) αν και το android με την jelly bean θεωρώ ότι είναι σχεδόν τέλειο, θεωρούν την απόκτηση του iphone ως status quo, επιπλέον η apple κατασκευάζει μόνο ένα προϊόν από την αρχή ως το τέλος και με την άπαιχτη προώθηση που έχει καταφέρει, αποκομίζει τεράστια κέρδη μόνο και μόνο από ένα προϊόν. Βλέπεις λοιπόν το λόγο γιατί οι τιμές δεν παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο, τρανταχτή η περίπτωση της apple όπως και τον λόγο γιατί το Android είναι το δημοφιλέστερο λογισμικό. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα διότι από ότι βλέπω η κατάσταση δεν έχει γιατρειά και δικαίως η Νοκια κατέληξε εκεί που κατέληξε και δε νομίζω να επανέλθει όπως αυτή το επιθυμεί.......!!!

 

 

 

ΥΓ

Δεν συνεχίζω το off topic, άλλο είναι το θέμα συζήτησης άλλα ως συνήθως παρεκτρέπεται όταν κάποιος πει τη γνώμη του ανοιχτά και ενοχλεί τα fanboys της Νοκια. Από ότι καταλαβαίνω στα topic της Νοκια δεν μπορείς να πεις τη γνώμη σου ανεξάρτητα, άλλα πρέπει να λες αυτά που θέλουν να βλέπουν και να διαβάζουν οι fanboys. Πληροφοριακά έχω πέντε κινητά αυτή τη στιγμή από διαφορετικές εταιρίες και με διάφορα λογισμικά δεν αποτελώ όμως fanboy κανενός άλλα μόνο του δικού μου συμφέροντος ως καταναλωτή. Παρεμπιπτόντως είχα Νοκια κινητά για πάνω από δέκα χρόνια και μάλιστα όλες τις ναυαρχίδες μέχρι και το Ν8 (ααα μην το ξεχάσω και ένα μήνα το lumia 800) όπου μας κρέμασε η Νοκια με το γνωστό τρόπο. Με smartphones ασχολούμαι από το πρώτο σε έκδοση siemens sx1 και είμαι από τα παλαιότερα μέλη της εδώ κοινότητας ποτέ όμως μα ποτέ δεν υπήρξα fanboy κανενός..!!!!!!

καλή συνέχεια!!!!!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανε με την απατη βιντεο και τις απατη φωτογραφιες τα λεει ολα για την εταιρεια που μαλλον ειναι για το αρθρο 99.

Και να μ αρεζαν μετα απο αυτο δεν θα τα αγοραζα.

Απατη διαφημιση οποτε πως να εμπιστευτεις μια τετοια εταιρεια?

 

Για δες εδώ.

 

Δεν υπερασπίζομαι τη ΝΟΚΙΑ αλλά όλες οι εταιρίες το ίδιο κάνουν για την προώθηση των προϊόντων τους. Απλά, η ΝΟΚΙΑ αποκαλύφθηκε.

Αλλά, ήταν και η μόνη που το παραδέχτηκε.

 

Λοιπόν, τι λες για τις φωτογραφίες;

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Είδα και τι καλά πήγαν τα κινητά 200 ευρώ με WP7 όπως και το μικρό της Nokia... Συνεχίστε να προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας για το πόσο πολύπλοκα είναι τα κινητά με Android δίνοντας χαζές δικαιολογίες για μηνύματα 70 χαρακτήρων (λες και το iPhone των 700 γράφει περισσότερα). Βλέπω όλους αυτούς και αυτές πόσο δυσαρεστημένοι είναι που παίρνουν το "πολύπλοκο" λειτουργικό και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους με 150 και 200 ευρώ. Αντί να λένε δόξα τω θεό που σπρώχνουν τις τιμές προς τα κάτω βγάζουμε και μιζέρια...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είσαι σε λάθος φόρουμ... εδώ μέσα το 99,9% είναι άτομα που θέλουν και τους αρέσει να "πειράζουν" το κινητό τους, να του αλλάζουν τα "φώτα" . αν εσύ τώρα προτιμάς το "κάρο" που σε πάει ήρεμα στον προορισμό σου χωρίς πολλά πολλά αλλά αργά αντί για μια φερραρι που μπορείς να την κάνεις οτι θέλεις ( να την φτάσεις ας πούμε στα 1000 άλογα) είναι δικαίωμα σου, μην προσπαθείς να πείσεις όμως κανέναν (ειδικά τον εαυτό σου) οτι το κάρο είναι καλύτερο...

σαν να μου λέει κάποιος windowsuser δλδ οτι προτιμάει τα windows 6.0 ή 6.5 αντί τα WP8... μόνο για αστείο θα μπορούσα να το πάρω.

εξάλλου μην ξεχνάς ότι η "μαγεία" στα σύγχρονα κινητά είναι ότι αν εσύ και εγώ έχουμε ίδια κινητά με τις αλλαγές που κάνουμε θα είναι τελείως διαφορετικά, αυτό λέγεται "στήσιμο" σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός και οχι συμβιβασμός με το τι προσφέρει η κάθε εταιρία out of the box....

όλα αυτά χωρίς παρεξήγηση...

 

Θα συμφωνήσω στο οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι θέλουν να ''πειράξουν'' το κινητό τους και αυτό το πετυχαίνουν με το android αλλά η αγορά δεν είναι μόνο το MYPHONE. Ρώτα άτομα στην παρέα σου, στην δουλειά σου και θα δεις οτι ΔΕΝ ''πειράζουν'' το κινητό τους και το έχουν όπως είναι. Μην κοιτάμε τι θα κάναμε εμείς.Εγώ με symbian belle στα 1ghz δεν νομίζω να έχω τρομερή διαφορά στην ταχύτητα με κάποιο android, για κάποιον απλό χρήστη.Και δεν δεσμεύομαι να είμαι κλειδωμένος στα 2G(Για να μην χρεώνομαι) αλλά να παίζω μόνιμα και σε 3G με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει(Καλύτερη ποιότητα κλήσης, ταχύτερη αποστολή και λήψη mms,λήψη και πραγματοποίηση κανονικής βιντεοκλήσης). Το κάθε λειτουργικό έχει τα καλά του και τα κακά του. Εγώ λέω οτι η επιτυχία του android δεν βασίστηκε στην ικανότητα του λειτουργικού αλλά στην τιμή. Και δεν είναι κακό αυτό.

 

Όσο αφορά τα WP8 αναμένω να τα δω από κοντά και αν έχουν μια λογική τιμή θα προχωρήσουν.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

και ολες οι android εταιρειες πλην της samsung πεφτουν.

το ισαξιο htc one x (καπου χανει και καπου κερδιζει το one x σε σχεση με το s3) ποσα μυρια πισω ειναι σε σχεση με το s3?

στο φορουμ ποσο θαψιμο τρωει η htc και ποσο αβανταζ η samsung?

σε καθε θεμα που εχει σχεση με apple ποσο θαψιμο πεφτει απο χρηστες με "generic samsung" avatar?

food for thought... για να μη μιλαμε ετσι ευκολα για fanboys και για haters... οι μισοι που γραφετε σε αυτο τo thread δε γουσταρετε wp και το λετε κιολας οτι δε θα παρετε και ποτε... παρολα αυτα εχετε ξεσκιστει να γραφετε και να λετε τα ιδια σε οποιο θεμα εχει σχεση με nokia-wp... ξεκολληστε λιγο....

ανοιξτε ενα θεμα να γιορτασετε τις ενεργοποιησεις του android στην τελικη

Αυτό το παραμύθι ας τελειώσει καμία φορά. Οι εταιρείες που έχουν πρόβλημα στις πωλήσεις τους δεν το έχουν λόγω android αλλά πολιτικής. Θες να μπουμε στα γιατί πχ η Samsung έχει τρελαθεί να πουλάει ενώ η HTC που κάποτε πούλαγε πλέον δεν πουλάει; Γιατί απλά απογοήτευσε τους πελάτες της , τόσο απλό ειναι, και στην αγορά android υπάρχει ΜΕΓΑΛΟΣ ανταγωνισμός, κοινώς δεν χρειάζεται να εισαι κολλημένος.

Πχ. εγώ μια ζωή έπαιρνα Ericsson, μετά Sony Ericsson , κάποια στιγμή πήγα προς Panasonic πλευρά (δεν μου άρεσε τελικά), οταν πηγα Android δοκίμασα το x10i , καλό αλλά όχι και ότι καλύτερο, και όταν είπα να πάρω κάτι καλύτερο απλά πήγα στο SGS2. Αυτή τη στιγμή θα πάω όταν πάω στο Note 2 όχι γιατί ειμαι Samsung Fan Boy, (όπως ίσως νομίζεις -λανθασμένα) αλλά απλά γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κάτι που να δίνει αυτά που δίνει αυτή η συσκευή. Αυριο, αν βγεί κάτι καλύτερο πχ από τη Sony θα πάω προς τα κει.

 

Και εκει ειναι που κακίζω τη NOKIA, απλά γιατί αν έβγαζε κάτι σε Android, έχει τα φόντα και να ξεχωρίσει και να πάρει μερίδιο στην αγορά. Αλλά επειδή συνεργάζεται με την MS, πλέον ειναι bound να μη πάει προς τα κει, και αυτό το πληρώνει (κλείνοντας εργστάσια, απολύοντας κόσμο κλπ). Το να αρνιόμαστε ότι θα ηταν καλή κινηση να κάνει plug στην αγορά που προτιμά το 68 (!)% του κόσμου που αγοράζει smartphones είναι απαράδεκτο.

 

Μάλλον ονειρεύεσαι. Αυτή την στιγμή υπάρχουν αρκετές κατηγορίες χρηστών μεταξύ των οποίων είναι και αυτοί που δεν έχουν λεφτά για κάτι ακριβό. Το Android είναι πρώτο τόσο στα φθηνά τηλέφωνα, όσο και στα ακριβά, είτε στο σύνολο των συσκευών είτε μεμονωμένα. Δες πχ τις πωλήσεις του τελευταίου τριμήνου μεταξύ iphone και galaxy s3.

Γενικώς προσφέρει ποικιλία συσκευών και υλοποιήσεων για όλες τις απαιτήσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι το έχουν επιλέξει και υπηρεσίες όπως ο στρατός, η nsa κλπ.

Αν βέβαια εσένα δεν σου αρέσει μπορείς να πας αλλού, αυτό λέγεται δικαίωμα επιλογής και πρέπει όλοι να το έχουμε (ακούς apple?).

 

Όμως τα νούμερα των πωλήσεων είναι αναμφισβήτητα είτε σου αρέσει είτε όχι

 

ΥΓ : και οι περισσότεροι που αγοράζουν iPhone δεν ξέρουν τι παίρνουν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι καλό κινητό; Μην τρελαθούμε κιόλας

Με προλαβες...

 

Θα συμφωνήσω στο οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι θέλουν να ''πειράξουν'' το κινητό τους και αυτό το πετυχαίνουν με το android αλλά η αγορά δεν είναι μόνο το MYPHONE. Ρώτα άτομα στην παρέα σου, στην δουλειά σου και θα δεις οτι ΔΕΝ ''πειράζουν'' το κινητό τους και το έχουν όπως είναι. Μην κοιτάμε τι θα κάναμε εμείς.Εγώ με symbian belle στα 1ghz δεν νομίζω να έχω τρομερή διαφορά στην ταχύτητα με κάποιο android, για κάποιον απλό χρήστη.Και δεν δεσμεύομαι να είμαι κλειδωμένος στα 2G(Για να μην χρεώνομαι) αλλά να παίζω μόνιμα και σε 3G με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει(Καλύτερη ποιότητα κλήσης, ταχύτερη αποστολή και λήψη mms,λήψη και πραγματοποίηση κανονικής βιντεοκλήσης). Το κάθε λειτουργικό έχει τα καλά του και τα κακά του. Εγώ λέω οτι η επιτυχία του android δεν βασίστηκε στην ικανότητα του λειτουργικού αλλά στην τιμή. Και δεν είναι κακό αυτό.

 

Όσο αφορά τα WP8 αναμένω να τα δω από κοντά και αν έχουν μια λογική τιμή θα προχωρήσουν.

Η επιτυχία του android εγκειται στο ότι προκειται για ένα λειτουργικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο σε φτηνά κινητά όσο και σε high end κινητά. Παράλληλα (όπως επισημάνθηκε) , όταν έχεις πχ το SGS3 να πουλάει 20 εκατομμύρια (20,000,000) συσκευές σε ένα μήνα , δεν μπορούμε να αναμασσάμε (οχι εσυ) τη τσίχλα του φτηνού κινητού. Οπως, δεν μπορούμε να αναμασσάμε τη τσίχλα του δυσκολου λειτουργικού, ειναι ένα φιλικότατο λειτουργικού που σου επιτρέπει να το κάνεις ότι θέλεις.

 

Ο κόσμος απλά το γουστάρει, οι εταιρείες το έχουν αντιληφθεί και το δίνουν παντού, από κινητά ως σε κάμερες. Τόσο απλό ειναι.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχία των lumia θα εξαρτηθεί από την τιμή τους. Κατά τα άλλα περίμενα κάτι περισσότερο. Από design σκίζουν πάντως.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν υπάρχουν και πολλά διαθέσιμα δημοφιλή λειτουργικά στην αγορά.

Τώρα θα μου πεις, το meego και το symbian. Ναι, σίγουρα ήταν πολύ δημοφιλή, γι'αυτό πάτωσε η ΝΟΚΙΑ.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Είναι άκρως διαδεδομένο και αναμφισβήτητα δεδομένο, η Nokia πάτωσε γιατί αποφάσισε να θάψει δύο λειτουργικά, το Symbian που είχε τότε το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας και το MeeGo, το οποίο θα μπορούσε άνετα να ανταγωνιστεί Android & iOS λόγω ευκολίας χρήσης και δυνατοτήτων ... Και αυτά τα δύο τα έθαψε για τα WP ... Δεν μπορείς να φανταστείς το μέγεθος της ...... του πόσο αναληθή ήταν η φράση σου :lol:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά με αυτά που λες δικαιώνεις το android που ως ανοιχτό λογισμικό χρησιμοποιείται από πολλούς κατασκευαστές με αποτέλεσμα να υπάρχουν περισσότερα κινητά android. Και είναι μαγκιά να έχεις συσκευές με 150 ευρώ οι οποίες είναι αξιόλογες για τα λεφτά που κοστίζουν. Πολύς κόσμος εντός και εκτός Ελλάδος δεν έχει ή δεν θέλει να ξοδέψει πολλά χρήματα για να κάνει τη δουλειά του. Δεν θέλει να πάει ούτε στα υπερκοστολογημένα iphones ούτε ίσως σε windows 8. Η Nokia θα μπορούσε να βγάλει μια budget συσκευή με windows 8 να χτυπήσει τα budget androids και να δώσει τη δυνατότητα σε περισσότερο κόσμο να γνωρίσει τα windows 8 και αν πραγματικά αξίζουν να τα ξαναπροτιμήσουν στο μέλλον αυξάνοντας το μερίδιο της στην αγορά.

 

Και το android με τα καλά του και τα κακά του, είναι μια χαρά λογισμικό που έχει ήδη καιρό στην αγορά επομένως αποκτά εμπειρία και όσο πάει βελτιώνεται. (βλεπε Jb) Του χρόνου που όλο και περισσότερες συσκευές θα φοράνε jb ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρότερος.

 

Το να μην βάζεις windows 8 σε μια συσκευή που να κοστίζει 199 ευρώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Τα windows θεωρούνται ελαφρύτερο λογισμικό από το android και μπορούν -με τα specs ενός κινητού android στα ίδια λεφτά -να πετάνε στη κυριολεξία. Τόσο ακριβά είναι τα windows 8 από μόνα τους;

 

Γνώμη μου είναι λοιπόν πως όταν στοχεύεις να κατακτήσεις μερίδιο της αγοράς πρέπει να πιάνεις όλες τις οικονομικές κατηγορίες πλούσιων και ΄΄φτωχών΄΄. Μπορεί μια low budget συσκευή να μην σου δώσει τα τεράστια κέρδη αλλά θα ενισχύσει το brandname σου και θα σου δώσει το momentum να εισχωρήσει περισσότερος κόσμος στα wp 8 και να δημιουργηθεί αγοραστικό κοινό για το μέλλον και περισσότερο ενδιαφέρον σε ιστότοπους τεχνολογίας και forums. Έτσι λειτουργεί το πράγμα, γι αυτό πέτυχε και το android.

Συμφωνω μαζι σου και οντως η Νοκια σκοπευει να βγαλει και πιο προσιτα μοντελα στις αρχες του 13 για να καλυψει μεγαλυτερη γκαμα καταναλωτων.

http://www.theverge.com/2012/9/7/3301529/nokia-flame-windows-phone-8-specs

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ λέω να μείνω στον τίτλο του thread και να μην αναλύσω γιατί μου αρέσει περισσότερο το wp απο ios ή android και πόσο ξεκλείδωτο είναι το καθένα κλπ.

Λοιπόν ως κάτοχος n8 που θέλει να αναβαθμίσει σιγά σιγά τη συσκευή του περίμενα πως και πως αυτό που "θα άλλαζε τα πάντα" την 5η Σεπτεμβρίου! Ε, δεν νομίζω πως ο κόσμος ήρθε τούμπα με τα νέα κινητά της nokia.

Και εξηγούμαι: α) το 920, παρότι μου άρεσε εμφανισιακά, δεν μπορώ να τα αγοράσω για 2 βασικούς λόγους: τη τιμή του και το βάρος του.... β) Αρα αναγκαστικά οδηγούμαι στη λύση του 820 (με radio και microsd). Εκεί όμως θα ήθελα να έχει κρατήσει το σώμα του lumia 800 και όχι να μου έχει το πλαστικό πίσω καπάκι που μπαινοβγαίνει και τρίχες κατσαρές!

Επομένως η απάντησή μου είναι: Μέτρια, περίμενα κάτι παραπάνω από τη Nokia!

ΥΓ Δε θα πεθάνω κιόλας, ήδη περιμένω τη refresh για το n8 μου:D

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ολους τους παραπανω που λενε οτι περιμεναν κατι παραπανω απο την NOKIA,τι περιμενατε δηλαδη; εβγαλε ενα κινητο που εχει (αντικειμενικα) πολυ ομορφη εμφανιση,πολυ δυνατο hardware(ναι οκ το sg3 εχει 4 πυρηνες αντι για 2 αλλα τους εξτρα 2 τους τρωει για πλακα το android),τρομερη ποιοτητα κατασκευης(ναι οκ το 4s εχει και μεταλλο και τι εγινε;) εξαιρετικη καμερα(ωστε να βγαζει ο κοσμος φωτογραφιες χωρις το instagram) και τρομερη οθονη(ναι οκ το sg3 εχει μεγαλυτερη αλλα πρεπει να εχεις τρια χερια για να την δουλεψεις ολη).Επισης εχει καινοτομιες που κανουν την διαφορα σε πραγματικη χρηση (μη μου πει κανεις οτι δε βλαστημισε την ωρα και την στιγμη που πηγε να γραψει ενα μυνημα με γαντια ή με βρεγμενα χερια και ηθελε να πεταξει το πανακριβο smartphone του στη θαλασσα;ή οταν ηθελε να δει κατι εξω στον ηλιο,στην ελλαδα ειμαστε αλλωστε,και εκανε σαν ατομο με ειδικες αναγκες για να δει εστω κατι;ακομα κι η ασυρματη φορτιση ειναι ενα βημα μπροστα!).Αυτα ειναι σοβαρες καινοτομιες,οχι το siri κι αλλοι τρεις πυρηνες κι αλλες 15 ιντσες στην οθονη!Τωρα οσον αφορα το λειτουργικο νομιζω οτι το βασικο προβλημα εγκειται στο γεγονος οτι δεν υπαρχει υποστηριξη απο τους developers(και δεν αναφερομαι στις χαζες εφαρμογες και τα angry birds αλλα σε πραγματικα χρησιμες εφαρμογες για καποιους ανθρωπους)πχ ακουω οτι δεν παιζουν εφαρμογες τυπου whatsapp,viber κλπ,επισης δε μπορω να βρω μια εφαρμογη gps σαν της navionics για την θαλασσα κ.α.!αυτα ειναι τα προβληματα και σε αυτα πρεπει να εστιασουν φινλανδοι κι αμερικανοι για να τα λυσουν!
Link to comment
Share on other sites

... και τρομερη οθονη(ναι οκ το sg3 εχει μεγαλυτερη αλλα πρεπει να εχεις τρια χερια για να την δουλεψεις ολη).

Βρέθηκαν 20.000.000 με τρία χέρια να αγοράσουν το SG3;:lol::lol::lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

οτι και να λενε παντως καποιοι το poll μιλησε ξεκαθαρα. ;)

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Όντως 336 ψήφοι δείχνουν σαφέστατη εικόνα για τις εντυπώσεις που άφησε η ανακοίνωση των 2 κινητών από τη Νοκια...

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω μονο για το 920. Πολυ καλη οθονη. Ισως το μονο πρωτοποριακο που εχει να επιδειξει η nokia. Πρωτη φορα συναντω IPS TFT σε τετοιο μεγεθος και αναλυση για κινητο nokia. Αρκετα θετικο για εμενα το οτι η οθονη συμπεριφερεται ως resistive, θα ηταν ο μονος λογος να προτιμησω ενα only touch κινητο χωρις φυσικο qwerty.

Δευτερο θετικο, Wi-Fi Direct. Παλι εχω την εντυπωση οτι ειναι η πρωτη φορα που το συνανταμε σε nokia.

Τριτο θετικο, η μπαταρια. Βεβαια μια IPS TFT εχει μεγαλυτερες απαιτησεις απο μια oled.

 

Στα αρνητικα..Ελειψη ραδιοφωνου και κατι που εχει κοψει εδω και καιρο η nokia, FM transmiter.

Μεγαλο βαρος, και το λεει καποιος που συμβιωνει με ενα Ν900 που ειναι ελαφρυτερο.

Μεγαλες διαστασεις αναλογικα με την οθονη του. Αρκετα μεγαλο περιθωριο γυρω απο την οθονη και τρια κουμπια που στερουν 0,2" οθονης ή 0.2" ιντσες μικροτερο κινητο.

Ελειψη microsd. Οποιος μιλαει οτι εχουμε 32gb και ειναι αρκετα, προφανως δεν ειχε ποτε του κινητο με 32gb. Μαλιστα αν τραβαει και πολλα HD video βλεπω να κανει backup στο Pc καθε μηνα τα video. Στο Ν900 εχω αγορασει και μια 16gb καρτα και συνολικα να εχω ελευθερα 8gb απο τα 32+16gb και δεν τραβαει HD video...

Στο λειτουργικο δεν μπορω να αναφερθω, μιας και το ονομαζουν "φρεσκο", εμενα αυτο που με ενοχλουσε στα 7 και συα 7.5 ειναι το UI, αφου παραμενει το ιδιο, παραμενει το ιδιο αρνητικο για αγορα και ενα με wp8

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί δεν ξέρουν τι θέλουν ..Είναι μια χαρά κινητό με WP8 οχι android
Εγω προσωπικα και android να ειχε δεν θα το αγοραζα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι:

Ειμαστε και εμεις που βαρεθηκαμε τις χιλιαδες ρυθμισεις και παραμετροποιησεις στο τηλ ...

υπάρχουνε και dumphone ακόμα.

 

 

 

Ειμαστε και εμεις που κουραστηκαμε να κανουμε restart το τηλ γιατι κολησε ...

ε ψιτ... :spider:

"Αν και επιμενω οτι κανεις απο οσους το λετε δεν εχει καρατησει στα χερια του μια σωστα στημενη συσκευη"

 

 

 

με καινοτομιες (ασυρματη φορτιση...

Την παρουσίαση του Galaxy S III την έιδαμε ή όχι? :secret:

 

 

στο φορουμ ποσο θαψιμο τρωει η htc και ποσο αβανταζ η samsung?

σε καθε θεμα που εχει σχεση με apple ποσο θαψιμο πεφτει απο χρηστες με "generic samsung" avatar?

 

πιο καλά δε θα μπορούσες να το γράψεις

στο φόρουμ...

http://i.qkme.me/3of61a.jpg

 

επειδη ειναι ανοικτο και το linux παει τοσο καλα στην αγορα.. επειδη ως γνωστον τα θελουμε ολα ξεκλειδωτα..

Ας κάνει η MS οτι κλειδώνει τα windows και να μη μπορεί κανείς να "μην τα αγοράσει" και έλα πάλι να μου το πεις αυτό. ;)

 

 

μην κρινετε με βαση το μικροκοσμο σας

...είπε το 2%

 

 

οτι και να λενε παντως καποιοι το poll μιλησε ξεκαθαρα. ;)

οι πωλήσεις εδώ και μερικά χρόνια να δεις πόσο ξεκάθαρες είναι αλλά μερικοί δεν...

Edited by Silender
Beauty to the eyes does not always translate to the touch...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...