Jump to content

Τα πάντα για το i-mode


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα για τον τρόπο σύνδεσης του i-mode κινητού με τον υπολογιστή για σύνδεση στο ίντερνετ. Περιμένω.

 

Φίλε Πέτρο αν σου απαντήσω στην ερώτηση αυτή αύριο το πρωϊ θα έχουμε αλλαγή των χρεώσεων του imode και φραγή της πλοήγησης σε εμάς που ξέρουμε τις ρυθμίσεις. Στην θέση μου τι θα έκανες; Αν και δεν χρησιμοποιώ τις ρυθμίσεις αυτές πέρα από ελάχιστα για το opera mini.

 

Τώρα όσον αφορά το πρώτο που ρωτάς θα σου πω ότι το imode είναι ποιό ολοκληρωμένο διλοτι έχει και την υπηρεσία email για απευθίας επικοινωνία με το internet του pc σου κάτι που δεν έχει το wap. Επίσης με το imode μπορεί κάποιος που έχει site στο internet (βλέπε in.gr, capital.gr κ.α) να κάνει ένα imode site ποιό εύκολα απ' ότι να κάνει ένα wap site.

 

Γιατί όλες οι τράπεζες έχουν e-banking στο imode και όχι στο wap;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε Πέτρο αν σου απαντήσω στην ερώτηση αυτή αύριο το πρωϊ θα έχουμε αλλαγή των χρεώσεων του imode και φραγή της πλοήγησης σε εμάς που ξέρουμε τις ρυθμίσεις. Στην θέση μου τι θα έκανες; Αν και δεν χρησιμοποιώ τις ρυθμίσεις αυτές πέρα από ελάχιστα για το opera mini.

 

Τώρα όσον αφορά το πρώτο που ρωτάς θα σου πω ότι το imode είναι ποιό ολοκληρωμένο διλοτι έχει και την υπηρεσία email για απευθίας επικοινωνία με το internet του pc σου κάτι που δεν έχει το wap. Επίσης με το imode μπορεί κάποιος που έχει site στο internet (βλέπε in.gr, capital.gr κ.α) να κάνει ένα imode site ποιό εύκολα απ' ότι να κάνει ένα wap site.

 

Γιατί όλες οι τράπεζες έχουν e-banking στο imode και όχι στο wap;

Άρα μιλάμε για πλάγια κόλπα και όχι κανονικές διαδικασίες ;)

Επίσης το ότι μπορεί ο καθένας να κάνει i-mode site δεν μου λέει κάτι από τη στιγμή που ΔΕΝ έχει κάνει!!! Και για να μη με ξαναπείς billako ( :p ), σου λέω ότι λάτρευα την cosmote εκείνη την όμορφη εποχή που έδινε free wap όταν όλες οι άλλες το χρέωναν με το kb.

 

Όσο για το e-banking, το δουλεύω κανονικά μεσω του wap browser μου! Μιλάω για αυτό της τράπεζας Πειραιώς.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για πλάγια κόλπα και όχι κανονικές διαδικασίες ;)

Επίσης το ότι μπορεί ο καθένας να κάνει i-mode site δεν μου λέει κάτι από τη στιγμή που ΔΕΝ έχει κάνει!!! Και για να μη με ξαναπείς billako ( :p ), σου λέω ότι λάτρευα την cosmote εκείνη την όμορφη εποχή που έδινε free wap όταν όλες οι άλλες το χρέωναν με το kb.

 

Όσο για το e-banking, το δουλεύω κανονικά μεσω του wap browser μου! Μιλάω για αυτό της τράπεζας Πειραιώς.

 

Δεν υπάρχουν πλάγια κόλπα. Πιστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο μην συγκρίνεις το imode με το Beq. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Τότε πες μου εσύ σε πόσες σελίδες μπορείς να μπεις με το i-mode;

Εγώ όταν θέλω δεδομένα, θέλω πρόσβαση ΠΑΝΤΟΥ και όχι μόνο στις σελίδες στις οποίες μου δίνει πρόσβαση το κάθε i-mode! Χίλιες φορές να πληρώνω ογκοχρέωση στη vodafone και να μπορώ να μπαίνω όποτε θέλω και στο koutsimaria.gr παρά να μπορώ να μπαίνω μόνο στη ΔΕΗ για να πληρώσω το ρεύμα μου. Κατανοητό;;;

 

τι λέτε ρε παιδιά; Ποιος σας είπε ότι δεν μπορείτε να μπαίνετε και στο koutsimaria.gr;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το συγκεκριμένο θέμα δεν το παρακολουθούσα και μπήκα μόνο και μόνο για να πληροφορηθώ για το νέο σύστημα του i-mode με τη χρέωση ανά μήνα όπως το TIM PLUS. Απ' ότι βλέπω όμως, έχει περιορισμούς... Ελπίζω να γραφτούν περισσότερες λεπτομέρειες απ' όσους το έχουν δοκιμάσει... :confused:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο υπάρχει αλλά δεν ανακοινώνεται δυστυχώς. Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Αφορά μόνο πλοήγηση, όχι email, και περιορισμό στο download όσον αφορά το είδος που θέλεις να κατεβάσεις. Για παράδειγμα δεν κάνει download σε αρχεία mp3, jar, jad κ.α.

 

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό μειονέκτημα για μένα μια και με το TIM PLUS μπορώ να κατεβάσω του κόσμου τις εφαρμογές (.jar, .jad)... ;)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ συντονιστέιτε όλοι στο myphone.gr ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ imode.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα ηθελα μερικες πληροφοριες

1. για να βαλω i-mode εκτοσ απο συμβατη συσκευη πρεπει να αλλαξω κ καρτα sim αν να μπορω να κρατησω το ιδιο νουμερο?

2. με ενδιαφερει κυριως το email k messenger τι χρεωσεις παιζουν σε αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο imode κινητό με ραδιόφωνο είναι γεγονός και σε καλή τιμή. Μιλάω για το sonyericsson k550im που η τιμή του για αγορά μόνο ξεκινάει από 249 ευρω.

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα με επιδότηση το SE K610 i-mode.

 

Μου είπαν οτι έχω για 1 μήνα δωρεάν κάποια πράγματα. Ποιά είναι αυτά;

Δωρεάν είναι και η πλοήγηση σε 3 σελίδες εκτός i-mode; Μέτα από τον 1 μήνα τί χρεώνομαι;

 

Υπάρχει ογκοχρέωση πουθενά στο i-mode;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα με επιδότηση το SE K610 i-mode.

 

Μου είπαν οτι έχω για 1 μήνα δωρεάν κάποια πράγματα. Ποιά είναι αυτά;

Δωρεάν είναι και η πλοήγηση σε 3 σελίδες εκτός i-mode; Μέτα από τον 1 μήνα τί χρεώνομαι;

 

Υπάρχει ογκοχρέωση πουθενά στο i-mode;

 

Αν για πρώτη φορά ενεργοποίησες το imode τα δωρεάν που έχεις είναι τα εξής:

α) Δωρεάν πλοήγηση σε imode sites κθώς και σε όλα τα site του internet για ένα μήνα. Μετά τον ένα μήνα η χρέωση θα είναι 0,40 ευρώ ανά είσοδο ή 3,90 ευρώ για ένα μήνα απεριόριστα.

β) Δωρεάν email-mms για ένα μήνα.

γ) Δωρεάν εγγραφή σε 10 imode sites του i-menu της cosmote για τον πρώτο μήνα. Μετά τον πρώτο μήνα θα χρεώνεσαι αυτόματα το κόστος της εγγραφής του κάθε site.

 

Το καλό είναι ότι θα μπορείς να δέχεσαι email απευθείας από Η/Υ στην διεύθυνση αριθμόςκινητού@imode.gr .

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν πλοήγηση σε imode sites κθώς και σε όλα τα site του internet για ένα μήνα. Μετά τον ένα μήνα η χρέωση θα είναι 0,40 ευρώ ανά είσοδο ή 3,90 ευρώ για ένα μήνα απεριόριστα.

.

Δηλαδή μετά απο 1 μήνα θα μπορώ να μπαίνω στο www.google.gr και θα πληρώνω ΑΝΑ ΕΙΣΟΔΟ, ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ; :wacko:

Κάτι που διάβασα σε ενα βιβλιαράκι στο κουτί μέσα, μιλούσε για ογκοχρέωση..

 

Σε παρακαλώ επιβεβαίοσέ το για να μην χρεωθώ τίποτα..... :X

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο imode δεν υπάρχει ογκοχρέωση αλλά χρέωση ανά είσοδο (0,40ευρώ) ή χρέωση ανά μήνα (3,90 ευρώ) για απεριόριστη πλοήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μέσω του i-mode browser δεν μπορεί να δεί σελίδες html.

 

Πρέπει να βάλω το Opera mini για αυτή την λειτουργία, σωστά;

 

Εαν βάλω Opera τότε για να βλέπω σελίδες html θα χρεώνομαι ογκοχρέωση; Μπορώ να το κάνω μέσω i-mode; :blink:

 

Εστειλα ενα MMS και στον αναλυτικό το βγάζει μήπως σαν e-mail; Γιατί δε το βρίσκω πουθενά!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας..

Με βάση την ανακοίνωση που διάβασα τις προάλλες για απεριόριστο live απ' την Vodafone, αναρωτιέμαι γιατί και η Cosmote με μία τόσο μεγάλη πελατειακή βάση δεν βγάζει κάτι αντίστοιχο;;; Έχετε ακούσει εσείς τίποτα για το εγγύς μέλλον;; Εξαιρώ το 1 μήνα δωρεάν απεριόριστο IMODE με κάθε ενεργοποίηση καρτοκινητής (αν ισχύει ακόμα).

Επίσης ερώτηση: Μέσω imode υπάρχει δυνατότητα να επισκέπτεσαι άλλα site; (http:// ....) ; Όπως γίνεται με το TIM PLUS.

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE ήδη παρέχει αντίστοιχη υπηρεσία για το i-mode εδώ και καιρό μάλιστα. Με 3.90 ευρώ το μήνα έχεις απεριόριστη πλοήγηση στο i-mode (μόνο στο i-mode όμως).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
θα ηθελα μερικες πληροφοριες

1. για να βαλω i-mode εκτοσ απο συμβατη συσκευη πρεπει να αλλαξω κ καρτα sim αν να μπορω να κρατησω το ιδιο νουμερο?

2. με ενδιαφερει κυριως το email k messenger τι χρεωσεις παιζουν σε αυτα ?

 

Hello.

 

1) Για την κάρτα αν ειναι Cosmote αρκεί να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία μέσω Customer Care. Η συσκευή πρέπει να ειναι i-mode. Οι τελευταίες Ericsson ειναι Super.

 

2) Μπορεις να "μιλάς" απεριόριστα στο Windows Live Messenger με 2,5 Ευρώ τον μήνα χωρις καμία ΑΛΛΗ χρέωση. μερικά τηλέφωνα έχουν προεγκατεστημένη την εφαρμογή για να μην μπαίνεις στον κόπο να κατεβάζεις (και αυτό χωρίς χρέωση)

 

το έχω δοκιμάσει. Και το email όπως λες ειναι super χρήσιμο. Στέλνω διάφορα στο κινητό μου αλλά κυρίως μου στέλνουν φίλοι και γνωστοί απεριόριστα μηνύματα στο κινητό μου χωρις να χρεώνονται και χωρίς να χρεωνομαι!! :)

 

Πάντως έχουμε πολλά να δούμε ακόμα. Εδώ με το Internet και είμαστε κάπως πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Την εμπορική διάθεση των υπηρεσιών i-mode® ξεκινά από σήμερα η COSMOTE Ρουμανίας, μόλις ενάμιση χρόνο μετά την έναρξη της εμπορικής της λειτουργίας, ένα μήνα μετά το ορόσημο των 2 εκατομμυρίων πελατών. Η παρουσίαση των υπηρεσιών πραγματοποιήθηκε σήμερα στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου στο Βουκουρέστι, παρουσία του Διευθύνοντος Συμβούλου της COSMOTE Ρουμανίας, κ. Ν. Τσώλα, του Διευθύνοντος Συμβούλου του Ομίλου COSMOTE, κ. Ε. Μαρτιγόπουλου, και του Αντιπροέδρου και επικεφαλής της Διεύθυνσης Υπηρεσιών Multimedia της NTT DoCoMo, κ. Τακέσι Νατσούνο.

 

Το i-mode, που αναπτύχθηκε από την COSMOTE Ρουμανίας σε συνεργασία με την COSMOTE και την ιαπωνική NTT DoCoMo, κάνει την είσοδό του στη ρουμανική αγορά έχοντας διαγράψει μία επιτυχημένη πορεία παγκοσμίως, με 55 εκατομμύρια χρήστες σε 16 χώρες. Η COSMOTE ξεκίνησε την εμπορική διάθεση του i-mode στην ελληνική αγορά τον Ιούνιο του 2004 και ένα χρόνο αργότερα εισήγαγε το i-mode 3G, την επόμενη γενιά των πρωτοποριακών υπηρεσιών. Οι υπηρεσίες i-mode είναι, επίσης, διαθέσιμες στη Βουλγαρία, μέσω της GLOBUL, θυγατρικής εταιρίας του Ομίλου, από το Σεπτέμβριο του 2006.

 

Η COSMOTE Ρουμανίας ξεκινά να προσφέρει την εμπειρία του i-mode μέσα από 63 επίσημα i-mode sites, που παρέχουν υπηρεσίες επικοινωνίας, ψυχαγωγίας και ενημέρωσης, σε συνεργασία με έγκυρους και δημοφιλείς παρόχους περιεχομένου από τη Ρουμανία και άλλες χώρες, με αρκετούς από τους οποίους η COSMOTE συνεργάζεται και στην Ελλάδα. Οι υπηρεσίες i-mode είναι διαθέσιμες μέσα από τέσσερις προηγμένες συσκευές και, πιο συγκεκριμένα, τα μοντέλα Sony Ericsson K550im, Samsung S401i, LG L343i και Sagem my401Ci. Οι χρεώσεις του i-mode, φιλικές και ξεκάθαρες, ακολουθούν τη δέσμευση της COSMOTE Ρουμανίας για προσιτή σε όλους επικοινωνία, ενώ, με στόχο τη γνωριμία των πελατών της με τη νέα υπηρεσία, η εταιρία προσφέρει το i-mode εντελώς δωρεάν (πλοήγηση και συνδρομές στα i-mode sites) έως τις 30 Ιουνίου.

 

Το i-mode είναι διαθέσιμο για όλους τους πελάτες της COSMOTE, καρτοκινητής και συμβολαίου, μέσω του εκτεταμένου εμπορικού δικτύου της εταιρίας, από τα ισχυρότερα στη ρουμανική αγορά, που περιλαμβάνει σήμερα 770 καταστήματα σε ολόκληρη τη χώρα.

 

Με την εμπορική διάθεση του i-mode, η COSMOTE Ρουμανίας πραγματοποιεί ένα σημαντικό βήμα στον τομέα των εξελιγμένων υπηρεσιών δεδομένων, ισχυροποιώντας την ανταγωνιστική της παρουσία και το μερίδιό της στην εγχώρια αγορά κινητής τηλεφωνίας.

 

Με την ευκαιρία της εμπορικής διάθεσης του i-mode, ο Διευθύνων Σύμβουλος της COSMOTE Ρουμανίας, κ. Νικόλαος Τσώλας, είπε: «Σε 16 μήνες, η COSMOTE κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα της ρουμανικής αγοράς, με τις στοχευμένες, απλές και προσιτές σε όλους υπηρεσίες και προϊόντα της. Με την εμπορική διάθεση του i-mode, η εταιρία αποδεικνύει ότι δίκαια αποτελεί κορυφαία επιλογή για τους καταναλωτές, προσφέροντάς τους μία τεχνολογικά εξελιγμένη υπηρεσία, που ταυτόχρονα είναι εύκολη στη χρήση και οικονομική».

 

«Μετά από την Ελλάδα και τη Βουλγαρία, σήμερα, το i-mode κάνει πρεμιέρα και στη Ρουμανία, μία αγορά 23 εκατομμυρίων ανθρώπων, που εξελίσσεται με ταχύτατους ρυθμούς. Είμαι βέβαιος ότι η εμπορική διάθεση του i-mode θα επιταχύνει τα σχέδια της Ρουμανικής θυγατρικής μας για την περαιτέρω εδραίωσή της στην εγχώρια αγορά», ανέφερε σχετικά ο Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου COSMOTE, κ. Ευάγγελος Μαρτιγόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα να έχει και απεριόριστα εξερχόμενα mail με ένα πάγιο. Το είχε ποτέ αυτό; Έχει ΑΝΕΒΑΣΕΙ τις τιμές του mail και κατά τα άλλα διαφημίζει ότι μπορείς να στείλεις σε 5 mail με την ίδια χρέωση! Ενώ παλιά πήγαινε κάπου 1λεπτό το μήνυμα! Μιλάω για αντιστοιχία με 160 χαρ/ρες! Φυσικά το πήρε είδηση και ανέβασε στα 10 λεπτά το mail ώστε να χρεώνεται όσο και το sms !!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ekana FULL RESET sto samsung z650i, kai meta, mporousa na pao sta i-mode settings... Eixan sbisti ta gallika (ekei eimai) settings, alla eixe apo ksena dixtia...

 

Telos panton, ta aparaitita einai :

 

Proxy Host : (ip)

 

as paei kapios stin selida http://www.lagado.com/proxy-test apo to i-mode tou...

To ip pou tha bgalei tha einai poly kontino apo afto pou prepei na baloume...

 

p.x : 210.180.5.129 leei to site, to proxy host mporei na einai kai olo idio i 210.180.5.12x ...

 

Allo ip mporei na einai kai 10.10.100.10

 

Proxy Port :

5080

 

SSL port :

5443

 

Mallon afta

 

APN :

mallon imode.gr

 

Server : cosmote.imode.gr

 

Email : mail.imode.gr

 

user kai password tipota...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/3.1.7196/1684; el; U; ssr))

 

TI ALLAZEI STO i-mode? STHN EBDOMADA POU ERXETAI LOGIKA 8A TO POUN ME TA 3 KERAKIA POU 8A SBISEI.

8A EINAI MONO STO i-mode H 8A EINAI KAI STO WAP?

OPOIOS KSEREI AS PEI.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτές οι ρυθμίσεις.:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

 

Πιστεύω, δεν ξέρω κάτι, ότι όπου να ναι φθάνει ο καιρός που θα δώσει η cosmote τις ρυθμίσεις i-mode.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσουν και άλλο την τιμή του mail? Γιατί εγώ ξέρω ότι με περίπου 1 λεπτό έστελνα ένα μήνυμα αντίστοιχο sms. Προφανώς το είδαν και ανέβασαν την τιμή του mail στα ίδια επίπεδα με 1 sms ! Εντελώς απαράδεκτο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...