Jump to content

Τα πάντα για το i-mode


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεχνολογικά μπορεί να έχει κάποια πλεονεκτήματα το i-mode, όπως ότι μπορώ να μπαίνω στο web banking χωρίς να ανησυχώ αλλά αυτό είναι εξειδικευμένη χρήση. Κατά την άποψή μου, το killer συστατικό του i-mode είναι το i-mail. Αν το έδινε στη σωστή τιμή, πραγματικά θα έκανε τη διαφορά. Όταν το είχε χωρίς χρέωση το χρησιμοποιούσα αντί sms και μάλιστα μπορούσα να επικοινωνήσω και με άτομα που είχαν κανονικό mail... Και η χρέωση ήταν κάπου 1 λεπτό το ΚΒ αν θυμάμαι καλά, σαφώς μικρότερη του sms. Αντί να το κρατήσει και να δώσει ένα πακέτο απεριόριστων εξερχόμενων mail με 3-5 ευρώ το μήνα, όπως έχει κάνει σε γειτονική μας χώρα, έκοψε την ογκοχρέωση και το χρεώνει όσο ένα sms πλέον, διαφημίζοντας ότι μπορείς να στείλεις το ίδιο μέχρι και σε 5 άτομα με χρέωση 1 mail! Μαρκετίστικα κολπάκια που απευθύνονται σε πιθήκους για να δικαιολογήσουν μια αύξηση χ10 στην τιμή...

Μπορεί και να είναι τεχνολογικά ανώτερο το i-mode από το wap (ας μην διαξιφιστούμε γι'αυτό), όμως είναι ένα ΚΛΕΙΣΤΟ σύστημα και όλοι γνωρίζουμε την πορεία των κλειστών συστημάτων...

 

Μαζί σου. Και άμα στο ήδη κλειστό σύστημα βάλεις μέσα και την cosmote που κοιμάται όρθια φέξε μου και γλύστρησα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως να μιλάμε για διαφορετικά i-mode τότε. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώντας και τα 3 μενού υπηρεσιών κατατάσσω σε περιεχόμενο αλλά κυρίως σε δομή, πρώτο το Vodafone live! δεύτερο το WIND Plus και τρίτο το i-mode. Αυτό που λαμβάνω μπαίνοντας στο i-mode είναι ένα χάος (όπως άλλωστε και με τον ιστοχώρο της εταιρίας). Εμένα δεν με νοιάζει ποιά εταιρία δίνει το περιεχόμενο αλλά το ίδιο το περιεχόμενο. Και με αυτό αναφέρομαι στα ringtones/wallpapers κλπ κλπ κλπ τα οποία είναι ταξινομημένα ανά εταιρία (βαφτισμένα i-sites ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε τα) και όχι ανά περιεχόμενο. Έτσι γίνεται ολοένα και δυσκολότερη η αναζήτηση ενός συγκεκριμένου αντικειμένου και μάλιστα με την έλλειψη μια μηχανής αναζήτησης τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο πολύπλοκα... +το ότι για κάθε εταιρία ξεχωριστά πρέπει να πληρώνεις συνδρομή... Αυτό φυσικά ήταν ένα παράδειγμα για να δούμε γιατί έχασε έδαφος το i-mode και γιατί θα χάνει ολοένα και περισσότερο...

Για το i-mail δεν ξέρω γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Προφανώς και θα είναι το μόνο χρήσιμο στην όλη ιστορία εφόσον βέβαια προσφέρει και τύπου push mail. Προσωπικά βέβαια θα προτιμούσα την υποστήριξη γραμματοκιβωτίου που διαθέτουν όλα σχεδόν τα κινητά έτσι ώστε να επιλέγω και τον λογαριασμό e-mail που θέλω να συγχρονίζω... Αλλά όνειρα θερινής νυκτός... Όταν σε αναγκάζουν να πληρώνεις τα 20ευρα (στην Vodafone μόνο γιατί οι άλλες εταιρίες ούτε καν μπήκαν στον κόπο να παρέχουν αντίστοιχη υπηρεσία του Vodafone Mobile E-Mail) γιατί να σου το δίνουν τζάμπα;

 

chris κατά την γνώμη μου είσαι λάθος. Το live είναι καλό για προωθήσει ringtones την ημέρα και erotic περιεχόμενο το βράδυ. Τίποτα άλλο. Στο imode υπάρχει στο imenu (που η πλοήγηση είναι δωρεάν) με όλα τα site ανά κατηγορία και η σελίδα "το δικό μου imode" που εκεί φαίνονται όλα τα site στα οποία έχεις κάνει εγγραφή καθώς και το πότε γίνεται η ανανέωση και τι χρεώνεσαι. Ακόμη εκεί θα βρεις να κάνεις ρυθμίσεις για το email σου να βάλεις φίλτρα και κανόνες να αλλάξεις τους κωδικούς σου τα πάντα. Το κόστος εγγραφής στο κάθε site είναι κατά πολύ ποιό φθηνό από τα αντίστοιχα site στις άλλες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (βλέπε ναφτεμπορική, sport.gr, αθηνόραμα κ.α). Το γεγονός ότι μπορείς να κατεβάσεις με 3,57 ευρώ μέχρι και 20 games είναι ένα πλεονέκτημα. Το γεγονός ότι με 3,57 ευρώ μπορείς να έχεις 5 ringtones ή 2 realtones είναι ένα πλεονέκτημα. Το γεγονός ότι μπορείς να στείλεις βίντεο η φωτογραφία με κόστος ίσομε το 1/4 του mms είναι ένα πλεονέκτημα. Για το imode στην Ελλάδα ισχύει η παροιμία καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα και εννοώ ότι όταν ήρθε στην Ελλάδα το imode η χρέωση που είχε δεν ήταν καλή μιας και είχε ογκοχρέωση τόσο για την πλοήγηση όσο και για τα email εισερχόμενα και εξερχόμενα κάτι που δεν ισχύει σήμερα. Και για το φίλο που λέει ότι έχουμε χ10 αύξηση των email να του θυμίσω ότι τότε υπήρχε ογκοχρέωση για τα email που σημαίνει ότι μία φώτο 100 kb την χρεωνόσουν 1 ευρώ είτε την έστελνες είτε την δεχόσουνα ενώ τώρα είναι δωρεάν για εισερχόμενο email και 0,10 ευρώ ανεξαρτήτου μεγέθους για εξερχόμενο email.

Link to comment
Share on other sites

chris κατά την γνώμη μου είσαι λάθος. Το live είναι καλό για προωθήσει ringtones την ημέρα και erotic περιεχόμενο το βράδυ. Τίποτα άλλο. Στο imode υπάρχει στο imenu (που η πλοήγηση είναι δωρεάν) με όλα τα site ανά κατηγορία και η σελίδα "το δικό μου imode" που εκεί φαίνονται όλα τα site στα οποία έχεις κάνει εγγραφή καθώς και το πότε γίνεται η ανανέωση και τι χρεώνεσαι. Ακόμη εκεί θα βρεις να κάνεις ρυθμίσεις για το email σου να βάλεις φίλτρα και κανόνες να αλλάξεις τους κωδικούς σου τα πάντα. Το κόστος εγγραφής στο κάθε site είναι κατά πολύ ποιό φθηνό από τα αντίστοιχα site στις άλλες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (βλέπε ναφτεμπορική, sport.gr, αθηνόραμα κ.α). Το γεγονός ότι μπορείς να κατεβάσεις με 3,57 ευρώ μέχρι και 20 games είναι ένα πλεονέκτημα. Το γεγονός ότι με 3,57 ευρώ μπορείς να έχεις 5 ringtones ή 2 realtones είναι ένα πλεονέκτημα. Το γεγονός ότι μπορείς να στείλεις βίντεο η φωτογραφία με κόστος ίσομε το 1/4 του mms είναι ένα πλεονέκτημα. Για το imode στην Ελλάδα ισχύει η παροιμία καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα και εννοώ ότι όταν ήρθε στην Ελλάδα το imode η χρέωση που είχε δεν ήταν καλή μιας και είχε ογκοχρέωση τόσο για την πλοήγηση όσο και για τα email εισερχόμενα και εξερχόμενα κάτι που δεν ισχύει σήμερα. Και για το φίλο που λέει ότι έχουμε χ10 αύξηση των email να του θυμίσω ότι τότε υπήρχε ογκοχρέωση για τα email που σημαίνει ότι μία φώτο 100 kb την χρεωνόσουν 1 ευρώ είτε την έστελνες είτε την δεχόσουνα ενώ τώρα είναι δωρεάν για εισερχόμενο email και 0,10 ευρώ ανεξαρτήτου μεγέθους για εξερχόμενο email.

 

ναι όλα αυτά είναι πολύ ωραία, αλλά τι να τα κάνω που είναι για 4 συσκευές και δεν μπορώ καν να χρησιμοποιήσω τις twinsim μου? Ας τα δώσει στο mycosmosview αλλιώς ας το παρατήσει να τελειώνουμε! ebanking κάνω και απευθείας στο mobile.winbank.gr , wap.alpha.gr, wap.eurobank.gr κτλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

ναι όλα αυτά είναι πολύ ωραία, αλλά τι να τα κάνω που είναι για 4 συσκευές και δεν μπορώ καν να χρησιμοποιήσω τις twinsim μου? Ας τα δώσει στο mycosmosview αλλιώς ας το παρατήσει να τελειώνουμε! ebanking κάνω και απευθείας στο mobile.winbank.gr , wap.alpha.gr, wap.eurobank.gr κτλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η υπηρεσία twinsim υποστηρίζεται από τις συσκευές sonyericsson k610i & k550i που είναι συσκευές imode.

Link to comment
Share on other sites

ναι όλα αυτά είναι πολύ ωραία, αλλά τι να τα κάνω που είναι για 4 συσκευές και δεν μπορώ καν να χρησιμοποιήσω τις twinsim μου? Ας τα δώσει στο mycosmosview αλλιώς ας το παρατήσει να τελειώνουμε! ebanking κάνω και απευθείας στο mobile.winbank.gr , wap.alpha.gr, wap.eurobank.gr κτλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

https://www.alpha.gr/mb

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία twinsim υποστηρίζεται από τις συσκευές sonyericsson k610i & k550i που είναι συσκευές imode.

 

ναι αλλά εγώ δεν θα αφήσω το ν95 και p1 για αυτές τις συσκευές..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να στέλνω 100ΚΒ φωτό και δεν στέλνω και συχνά. Όμως χρησιμοποιούσα το i-mail αντί sms και τώρα που το έκανε πιο φτηνό-ταρίφα τα 10 λεπτά, είναι πια ασύμφορο. Τί είναι πιο πιθανό, να στέλνεις φωτό 100ΚΒ και mail σε 5 παραλήπτες ταυτόχρονα ή να στέλνεις i-mail αντί sms? Αλλά είπαμε, εδώ θέλουν να βγάλουν και από τη μύγα ξύγκι! Είναι ΑΥΞΗΣΗ άσχετα αν το λένε μείωση και η "ταρίφα" έρχεται σε αντίθεση με την ογκοχρέωση!

Στην τελική, ας έδιναν απεριόριστο mail με μηνιαία χρέωση...

Έτσι όπως το έκαναν, ας το χαρούν, με τις 4-5 άθλιες συσκευές που το υποστηρίζουν!

Σαφώς είναι πιο πετυχημένα τα αντίστοιχα συστήματα των άλλων εταιρειών, μια και όλοι οι συνδρομητές με wap έχουν πρόσβαση!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως το APN του i-mode, έχει κόφτη στα 128Kbps.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να παρακάμψουμε τον κόφτη?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Pira to k550im stin cosmote mou ipan oti gia na xrisimopio to msn kathe mina prepi na energopiiso me 3.90 euro to i mode kai me 2.50 to msn stin selida tis cosmote,sigkekrimena edo

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/MSN_WHATSUPpromotion.xml&_nfpb=true

lei gia aperioristi ploigisi dorean,kai epidi exo Sim 2in1 an einai ontos dorean,na xrisimopio tin whats up gia msn.perno stin exipiretisi pelaton tis cosmote alla den apantane gia meres tora....

xeri kanis kati gia tis xreosis?

 

mipos xerete an mporo na xrisimopio to msn apo oxi imode siskeui??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ αυτό ψάχνω τώρα πως μπορώ να μπαίνω msn μέσω ericsson w800 που είναι μια όχι i-mode συσκευή.

Συγκεκριμένα μια φίλη μου που έχει την ίδια συσκευή μπαίνει msn, με τη διαφορά όμως ότι έχει βάλει μια ΤΙΜ card που δίνει προσφορά απεριόριστη πρόσβαση στο νετ χωρίς ογκοχρέωση με 3,5ευρώ μηνιαίως.

Εγώ έχω cosmote κ ψάχνω τρόπο για να μπώ χωρίς να αναγκαστώ κι εγώ να πάρω κάρτα ΤΙΜ.. απλά δεν έχω όρεξη για βάζε-βγάζε της SIM.

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai kalo...fthinoporo:blink:

mia aporia -asxetou-:

Pws apenergopoiw thn yphresia imode...Giati pleon exw parei mh-imode syskeyh kai den mporw na dw ta eiserxomena mms!!! (pane sthn imode dieythynsh)!!!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai kalo...fthinoporo:blink:

mia aporia -asxetou-:

Pws apenergopoiw thn yphresia imode...Giati pleon exw parei mh-imode syskeyh kai den mporw na dw ta eiserxomena mms!!! (pane sthn imode dieythynsh)!!!:mad::mad::mad:

 

Μόνο τηλεφωνικά από την εξυπηρέτηση. Προσωρινά, αν περίμενες κάτι, δεν έχει χαθεί, μπορείς να ξαναβάλεις τη sim στην imode συσκευή και να το πάρεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

πως ενεργοποιω το Imode που ειναι με 3.90 ευρω το μηνα απεριοριστα ?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μεσα από την σελίδα του i-mode έχει επιλογή για την ενεργοποίηση της απεριόριστης πλοήγησης
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

μεσα από την σελίδα του i-mode έχει επιλογή για την ενεργοποίηση της απεριόριστης πλοήγησης

 

κανας τροποσ να μπορουμε να μπουμε στο msn απο τον υπολογιστη?

για να βλεπουμε τα email με το outloοκ ginetai tipota ?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τηλεφωνικά από την εξυπηρέτηση. Προσωρινά, αν περίμενες κάτι, δεν έχει χαθεί, μπορείς να ξαναβάλεις τη sim στην imode συσκευή και να το πάρεις.

 

den yparxei allos tropos? mesa apo ti selida tis cosmote vrika tis rythmiseis gia mms/gprs (gia k750i, kai tis evala sto k810i pou exw) kai ekana neo logariasmo anti ekeinou tis cosmote-mms pou ypirxe aptis etoimes rythmiseis pou stelnei to diktyo,alla pali den doulepse. ta eiserxomena mms pane sti dieythynsi 6977****@mmsgw.imode.gr. H vlakeia einai oti sti selida leei oti mporeis na deis ta mms sou mesw tis selidas sto proswpiko alboum alla to sxetiko link tis selidas den doulevei :(

Link to comment
Share on other sites

KalImera se olous.Sorry gia ta Greeklish alla grafw apo kin.Hthela tin voitheia sas.Xerei kapoios filos tis rythmiseis vima vima gia Nokia 6300 k ppc?Borw meta na anoixw to msn mesw web selidas?Eyxaristw
Χ1ι-ROM-NEW V-LITE 4.3 COBALT HARDCORE EDITION FINAL (Stable)
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που χρησιμοποιεί το windows live messenger;Και πώς δείχνει τα ονόματα στην οθόνη;;Όπως το κανονικό στον υπολογιστή;Με τις επαφές που έχουμε στο live messenger,και είναι yahoo μπορούμε να μιλάμε με εκείνες;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι κανείς που χρησιμοποιεί το windows live messenger;Και πώς δείχνει τα ονόματα στην οθόνη;;Όπως το κανονικό στον υπολογιστή;Με τις επαφές που έχουμε στο live messenger,και είναι yahoo μπορούμε να μιλάμε με εκείνες;

 

Είναι ακριβώς το ίδιο. Και ναι μπορείτε να μιλάτε με yahoo επαφές..

Link to comment
Share on other sites

Docomo Enables I-mode on Nokia Handsets

 

Japan's DoCoMo says that it has developed an i-mode browser which can run on any Nokia Series 60 or Symbian handset. The software, which runs on S60 3rd Edition and Symbian OS to use i-mode services like e-mail and web browsing, and also including other advanced services such as i-appli Java-based applications and i-channel news-headline push service.

 

Bulgaria's GLOBUL has become the world's first operator to sell handsets installed with the application: the Nokia 6120 classic, the Nokia N73 Music Edition and the Nokia E65.

 

DoCoMo says that it (naturally) expects other i-mode operators around the world to also offer these i-mode handsets.

 

Παραθέτω και την σελίδα με τις nokia συσκευές που έχουν προεγκατεστημένη την εφαρμογή στην globul http://www.i-mode.bg/imodephones.php

Ελπίζουμε να το δούμε και εδω πέρα σύντομα!

Υ.Γ Ευχαριστώ παιδιά για τις παραπάνω απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο ότι αυτό δεν θα αφαιρεί από τα κινητά τον κανονικό τους browser καθώς και τη δυνατότητα να αποστέλουν κανονικά MMS!
Link to comment
Share on other sites

Να δω το n95 μου imode και τι αλλο

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκτός από ΣΥΣΚΕΥΕΣ πρέπει να δούμε και ΣΩΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ για να προχωρήσει το i-mode. Αν και πιστεύω ότι είναι πια αργά, του έχει βγει η ρετσινιά της άχρηστης και πανάκριβης υπηρεσίας!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά; Το i-mode είναι τελειωμένη υπόθεση!

Τα walled gardens μας αποχαιρετούν, το i-mode καταργείται παντού και προφανώς η DoCoMo κάνει αυτήν την κίνηση για να δώσει Nokia στον λαό της (στην Ιαπωνία) γιατί αιμοραγεί αδιακρίτως προς au και softbank (με την δεύτερη να χρησιμοποιεί πολλά Nokia κινητά)!

 

Στην Ευρώπη όμως, έρχεται η εποχή του flat internet στο κινητό (και όταν λέμε internet εννοούμε το real thing με browsers που παίζουν τα πάντα -μέχρι και flash)! Τι συζητάμε ακόμα για το i-mode; It is so last century baby!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...