Jump to content

Τα πάντα για το i-mode


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jojo (22 Ιούν. 2004 , 15:57)

 

αμα ειxανε HTTP_USER_AGENT θα αλλαζα το string HTTP_USER_AGENT σε *ort***m*/2.0 N3**i(***;TB)

απο το browser μου και θα εμπαινα!! ομως εχει REMOTE_ADDR :whistle:

βεβαια τα ξερουμε και τα 2, αλλα για να αποκτησεις

remote_addr=*6*.10*.*03.8** χρειαζονται τα καταλληλα "top secret" settings!

 

για παραδειγμα το site που δοθηκε παραπανω http://www.club-siemens.net/forum/viewthread.php?tid=34833

 

 

το remote_addr φιλε μου το καταλαβαίνω, το σωστό είναι όντως να μπαίνουν μόνο όσοι πρόκειται να πληρώσουν.... το user_agent δεν το καταλαβαίνω! Γιατί εγώ που είμαι διατεθιμένος να πληρώσω (και έχω subscription στο i-mode) δεν έχω το δικαίωμα να μπω στο site του Myphone με κάποιο άλλο τηλέφωνο??!!! (εδώ στο site της....Τατιάνας μπαίνω.... στο Myphone γιατί δεν πρέπει?)

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες λιγο..

με τι settings "προσπαθεις" να μπεις στο i-mode?

τι ρυθμισεις χρησιμοποιεις στο κινητο σου για να συνδε8εις στο internet?

με

1.wap over gprs(=mycosmos view) ή μηπως

2.internet over gprs(=30euro/40MB) ??

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι κλειδωμενο το user agent 'η υποθετικα το λες??

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jojo (22 Ιούν. 2004 , 17:52)

 

με μπερδεψες λιγο..

με τι settings "προσπαθεις" να μπεις στο i-mode?

τι ρυθμισεις χρησιμοποιεις στο κινητο σου για να συνδε8εις στο internet?

με

1.wap over gprs(=mycosmos view) ή μηπως

2.internet over gprs(=30euro/40MB) ??

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι κλειδωμενο το user agent 'η υποθετικα το λες??

 

 

i-mode over gprs....(=i-mode)

 

(και ειμαι σίγουρος, γιατι πολλά απο τα υπόλοιπα διαθεσιμα site του i-mode τα βλέπω κανονικοτατα, εχω κανει εγγραφη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Paidia teleftaiws to imode mou parousiazei kapoia provlhmata.Gia kapoies ores den mporei na sindethei opote den mporw na mpw sto imode oute na lavw kai na steilw email.Exei simvei se kanenan allon afto?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Cambas

Paidia teleftaiws to imode mou parousiazei kapoia provlhmata.Gia kapoies ores den mporei na sindethei opote den mporw na mpw sto imode oute na lavw kai na steilw email.Exei simvei se kanenan allon afto?

 

Αυτό το έπαθα μόλις τώρα.Μια Επανεκκίνηση και είσαι μια χαρά.Εγώ αυτό έκανα.Αλλά μου έτυχε πρώτη φορά.Ίσως να έφταιγε το δίκτυο.

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να είναι παροδικό και όχι να άρχισαν τα όργανα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Fae thn glwssa sou gkantemh....Etsi kai pathei tpt esena kai thn NEC tha kynhgaw... :)

anyway ayto pou blepw gia to kinhto mou einai oti gia entelws kainourgio montelo einai poly kalo....e ti sto kalo den tha bgei kai ena firmware update kapote?

opote no problem....

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Και εμένα είχε κολλήσει 1 φορά το i-mode και μόλις το επανακίνησα το κινητό έφτιαξε! Ήταν περιστασιακό του δικτύου προφανώς. . . . .

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N331i)

 

Paidia exo parathrhsei oti ta email pou stelno apo to imode merikes fores argoun para poly na paradothoun.Idiaitera otan stelneis apo imode thl se imode.Emena exthes ena minima mou ekane 24 ores na paradothei ston paralipti tou.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

To NEC 331i exei epilogi na valeis tis rithmiseis i-mode manually?

 

Evala filo mou na parei tis rithmiseis apo katastima tis cosmote kai tou legane ela avrio kai ela avrio gia kamia vdomada, kai sto telos tou eipan oti oi rithmiseis stelnontai sto kinito kai oti den einai apothikevmenes sti siskevi apo tin arxi.

Den xero ti na pistepso pia. Eimai distixos ektos Ellados gia na do ti simvainei me tin katastasi.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkc (22 Ιούν. 2004 , 18:20)

 

i-mode over gprs....(=i-mode)

 

(και ειμαι σίγουρος, γιατι πολλά απο τα υπόλοιπα διαθεσιμα site του i-mode τα βλέπω κανονικοτατα, εχω κανει εγγραφη κλπ)

 

 

Ti tilefono xrisimopoieis? ti rithmiseis evales gia na vlepeis i-mode selides? Exo graftei sto i-mode (pistevo, mou zitisane to IMEI gia na me grapsoun) alla den mpaino pouthena.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N331i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την GEOGEO

To NEC 331i exei epilogi na valeis tis rithmiseis i-mode manually?

 

Evala filo mou na parei tis rithmiseis apo katastima tis cosmote kai tou legane ela avrio kai ela avrio gia kamia vdomada, kai sto telos tou eipan oti oi rithmiseis stelnontai sto kinito kai oti den einai apothikevmenes sti siskevi apo tin arxi.

Den xero ti na pistepso pia. Eimai distixos ektos Ellados gia na do ti simvainei me tin katastasi.

 

Oi rithmiseis prepei na einai apo prin apothikevmenes sthn siskevi.Manual oi rithmiseis den mporoun na ginoun dioti den apokalyptontai apo thn cosmote etsi wste na exoun prosvash mono oi siskeves tous.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N331i)

 

μήπως ξέρετε αν μπορεί ένα imode τηλέφωνο να στείλει και να λάβει mms όταν λειτουργεί με sim άλλου δικτύου (όπως τίμ);αν ναι, ξέρετε τι ρυθμίσεις χρειάζονται; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexISS (29 Ιούν. 2004 , 11:33)

 

Wirelessly posted (NEC N331i)

 

μήπως ξέρετε αν μπορεί ένα imode τηλέφωνο να στείλει και να λάβει mms όταν λειτουργεί με sim άλλου δικτύου (όπως τίμ);αν ναι, ξέρετε τι ρυθμίσεις χρειάζονται; ευχαριστώ!

 

 

Όπως αναφέρεται ξεκάθαρα και στα specifications των i-mode συσκευών, η αποστολή MMS είναι δυνατή μόνο μέσω i-mode email. Αυτό σημαίνει ότι όταν το κινητό λειτουργεί σε δίκτυο το οποίο δεν υποστηρίζει i-mode (δηλαδή TIM, Q, Vodafone) δεν είναι δυνατή η αποστολή αλλά ούτε και η λήψη MMS! Ένα πολύ μεγάλο αρνητικό σημείο των, κατά τ' άλλα αρκετά εξελιγμένων, i-mode συσκευών...

 

Σημείωση: Επισημαίνω ότι η υπηρεσία MMS είναι προτυποποιημένη και κανονικά ο τρόπος υλοποίησής της θα πρέπει να είναι ο ίδιος σε όλα τα κινητά που την υποστηρίζουν. Τo i-mode δεν ξέρω γιατί επέλεξε να υλοποιήσει την υπηρεσία τελείως διαφορετικά. Πάντως τυπικά επειδή πρόκειται για προτυποποιημένη υπηρεσία, κανονικά δεν θα έπρεπε οι κατασκευαστές αυτών των κινητών να χρησιμοποιούν το όνομα MMS γιατί η χρήση του ονόματος συνεπάγεται και υλοποίηση της τεχνολογίας με τον καθολικά προτυποποιημένο τρόπο που είναι συμβατός με όλα τα δίκτυα και όλες τις συσκευές.

 

Αυτό λοιπόν που θα έπρεπε να γίνεται θα ήταν να τονίζεται ξεκάθαρα ότι πρόκειτα για ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ MMS ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΣΕ EMAIL!

 

Βέβαια η cosmote γράφει σε όλες τις συσκευές "MMS (μέσω i-mode mail).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει πλοηγος σε desktop για να δω καποια i-mode sites γιατι εξαλλου θελω να φτιαξω ενα αναλογο με αυτο που εχω ηδη σε wap μορφη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tax_opari91 ( 4 Ιούλ. 2004 , 18:52)

 

To i-mode einai h exelixh toy GPRS?? h apla ena Wapsite (giati ayto einai kai to VL , tpt parapanw) padws moy fainetai TrOmErO!!!!!!!!

 

 

To GPRS αυτό καθ'εαυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία τεχνολογία μεταφοράς δεδομένων πάνω στην οποία αναπτύσονται διάφορες υπηρεσίες.

Μία από αυτές είναι το WAP που αποτελεί ένα σύνολο προδιαγραφών που ακολουθείται από τους παροχούς για να παρέχουν από εκεί και πέρα τις υπηρεσίες τους με τη μορφή portals (όπως το VF live!, το ΤΙΜ Imagine WAP κτλ.)

 

Το i-mode αν βασίζεται επίσης στο GPRS αλλά παρεκλείνει σε μερικά μικρά σημεία από το WAP υλοποιώντας διαφορετικά κάποιες υπηρεσίες. Από εκεί και πέρα στην ουσία το επίπεδο υπηρεσιών που μπορούν να παρασχεθούν από το πρότυπο WAP αλλά και από το i-mode δεν διαφέρουν σε τίποτα. H Docomo που ανέπτυξε το i-mode πολύ απλά, επειδή το ανέπτυξε πολύ πριν το WAP και ουσιαστικά ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για τη δημιουργία των προτύπων WAP, επέλεξε να υλοποιεί το δικό της portal πάνω σε μία courtesy (παντενταρισμένη) τεχνολογία. Αυτός είναι και ο λόγος που παρόλο που το i-mode έχει τις ίδιες δυνατότητες με την τεχνολογία WAP δεν μπορεί να λειτουργήσει στις απλές συσκευές που βγάζουν οι κατασκευαστές (που είναι συμβατές με WAP και κατ'επέκταση με TIM, Vodafone portals) αλλά χρειάζεται ειδικές συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία διαφήμιση της Cosmote για το i-mode, λέει:

- Βενζινάδικο στα 1000 μέτρα

- Ξενυχτάδικο στα 50 μέτρα

 

Ρωτάω εγώ ο απλός (άσχετος) "χομπίστας" για να με ενημερώσει κανένας επιστήμονας του είδους:

 

- Μία κυψέλη κινητής τηλεφωνίας με τι ακρίβεια (σε μέτρα) μπορεί να καθορίσει τη θέση σου, κάτω από 50 μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

:D όχι βέβαια και 50m ακρίβεια,ανά 500m νομίζω καθορίζεται η απόστασή σου!!! Αυτό όμως στην διαφήμιση πρέπει να γίνεται με χάρτες φίλε μου... Πραγματικά ωραία υπηρεσία,όμοια με Tim finder με την οποία την έχω κατα-βρεί!!! Καλό θα ήταν να έχει κάτι ανάλογο πάντως με την ΤΙΜ γιατί δεν έχει διαθοθεί αρκετά το i-mode και θα πάρει αρκετό καιρό να αποκτήσει χρήστες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα. Κατί διάβασα οτί σε Βελγικά και άλλα δίκτυα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το i-mode και με άλλα κινητά (πχ. 3650) με τη βοήθεια ενός browser. Μήπως ξέρετε τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...