Jump to content

Τα πάντα για το i-mode


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. (15 Αύγ. 2004 , 16:50)

 

Βεβαιως....

 

Αλλα ακομα και να το κανεις , δεν προκειται να δεις τις σελιδες με την ιδια ακριβως μορφη που εμφανιζονται σε ενα I-mode κινητο .

Καποια στοιχεια ειναι προεγκατεστημενα στους browsers των κινητων αυτων και δεν εμφανιζονται σωστα .

 

Εκτος αυτου , οι σελιδες μαλλον του πεφτουν μεγαλες του 6600 και μετα απο λιγη ωρα σου μενει στα χερια ο browser...

 

diladi o monos tropos me ton opoio tha mporoume na mpoume kanonika sto i-mode einai i cosmote na kanei to 6600 i-mode siskeui. :mad: poli apithano mou fenete!!! :(
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος letterman (18 Ιούλ. 2004 , 23:37)

Μια ερωτηση εαν αλλαξω καρτα (νουμερο ) οι χρεωσεις απο συνδρομες θα πανε στην καινουργια καρτα (νουμερο) η ειναι συνδυασμενες με το τηλεφωνο (IMEI)

Φυσικά και είναι συσχετισμένα με τον αριθμό του κινητού σου ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dead Poet (16 Ιούλ. 2004 , 13:03)

ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ MMS!!!

 

Μα, είναι δυνατόν, βρε παιδιά; Γιατί να πληρώνω για το MMS που θα θελήσει να μου στείλει κάποιος άλλος (και ενώ εκείνος έχει ήδη πληρώσει την αποστολή του); Μέχρι τώρα (με το κλασσικό MMS σύστημα), γιατί δεν πληρώναμε τα εισερχόμενα;

 

"Κι από τη μύγα, ξίγκι" θέλουν να βγάλουν πια; ΕΛΕΟΣ!...

Κάνεις λάθος φίλε μου... Ένα από τα καλά του imode είναι ότι δεν χρεώνεσαι για το "γεγονός" (πχ λήψη ή αποστολή e-mail) αλλά για την GPRS κίνηση που προκαλεί αυτό το γεγονός. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να στέλνεις πολύ φτηνά MMS αλλά δυστυχώς και να χρεώνεσαι όταν τα λαμβάνεις.

 

Βάλτα σε μια ζυγαριά, και διάλεξε:

0,5 ευρώ για αποστολή και 0 για λήψη ή

0,1 ευρώ για αποστολή (και σε πολλούς παραλήπτες !) και κάτι αντίστοιχο για την λήψη...

Link to comment
Share on other sites

....κι αμα θες να μπορεις να στελνεις και να λαμβανεις MMS (ενώ έχεις i-mode) και από τα άλλα "συμβατικά" σου τηλέφωνα, για να μην τα παροπλίσεις τελείως??!!! Όλα απο τα i-mode πρέπει να τα κάνουμε??!!!

 

Έχω ενεργοποιήσει το i-mode και δεν μπορώ να λάβω "κανονικό" MMS από τις "κανονικές" μου συσκευές!!! Όλα τα MMS τα λαμβάνω με το που θα μπω με το i-mode τηλεφωνό μου (το οποίο προφανώς δεν μπορώ να χρησιμοποιώ συνέχεια, μια και που δεν μπορω να το χρησιμοποιώ για παράδειγμα με GPRS και τον υπολογιστή μου.....έχω άλλο κινητό γι'αυτο, το οποίο όμως τώρα δεν λαμβάνει MMS, ....μυλος....)

 

Γίνεται να μας κάνει τη χάρη η κοσμοτε επιτέλους να λύσει το πρόβλημα αυτό!!!!

 

νισάφι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να είναι συμβατό, χωρίς τις ρυθμίσεις δεν κάνεις δουλειά. Αρκετοί από το φόρουμ τις έχουν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τις δίνουν, παίζουν και οι ίδιοι το παιχνίδι της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GEOGEO (19 Αύγ. 2004 , 14:02)

 

Και να είναι συμβατό, χωρίς τις ρυθμίσεις δεν κάνεις δουλειά. Αρκετοί από το φόρουμ τις έχουν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τις δίνουν, παίζουν και οι ίδιοι το παιχνίδι της cosmote.

 

 

καλυτερα να μην τις έχετε τις ρυθμίσεις παιδιά, γιατί αν ενεργοποιήσετε το i-mode στην κάρτα σας και δεν έχετε στην κατοχή σας i-mode τηλέφωνο, ΔΕΝ θα μπορείτε να λάβετε "κανονικά" ΜΜS (να στελνετε MMS και να κάνετε browse στα επίσημα i-mode sites θα μπορείτε με "κοινό" τηλέφωνο).

 

νομίζω ότι δεν αξίζει να ταλαιπωρηθήτε τόσο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkc (19 Αύγ. 2004 , 13:36)

 

καλυτερα να μην τις έχετε τις ρυθμίσεις παιδιά, γιατί αν ενεργοποιήσετε το i-mode στην κάρτα σας και δεν έχετε στην κατοχή σας i-mode τηλέφωνο, ΔΕΝ θα μπορείτε να λάβετε "κανονικά" ΜΜS (να στελνετε MMS και να κάνετε browse στα επίσημα i-mode sites θα μπορείτε με "κοινό" τηλέφωνο).

 

νομίζω ότι δεν αξίζει να ταλαιπωρηθήτε τόσο....

 

kai giati den tha mporoume na ta kanoume ola auta; epidi tha mpoume i-mode; :confused: den to katalabeno!!! :confused: :whistle:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teorizo (19 Αύγ. 2004 , 20:54)

 

kai giati den tha mporoume na ta kanoume ola auta; epidi tha mpoume i-mode; :confused: den to katalabeno!!! :confused: :whistle:

 

 

παιδια, απλώς πιστέψτε με! Αν ενεργοποιήσετε στην κάρτα σας το i-mode, με "συμβατικό" τηλέφωνο που υποστηρίζει μόνο cHTML, θα μπορείτε να σερφάρετε στα επίσημα i-mode sites της cosmote, θα συνεχίσετε να μπορείτε να στέλνετε κανονικά MMS (όχι i-MMS) αλλά δεν θα μπορείτε να λάβετε ΜΜS (πάντα στο κανονικό σας τηλέφωνο).

 

Αν πάλι δεν έχετε subscription για MMS, θα μπορείτε να λαμβάνετε αλλά όχι να στέλνετε!

Έχει γίνει μια μεγάλη πατατιά στην κοτε, και συμβαίνει αυτό ακριβώς που σας περιγράφω (δεν μπαινω σε λεπτομέρειες), χωρίς να φαίνεται πρόθυμη η κοτε να το διορθώσει γιατι έτσι μόνο όσοι έχουν i-mode τηλέφωνο έχουν "απροβλημάτιστη" λειτουργία!

 

Όποιος έχει 3650i, 3660, και λοιπα τηλέφωνα (siemens S55, 60) που υποστηρίζουν και τα i-MMS, i-email (ή με τον αντίστοιχο επιπλέον όχι built-in browser) τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pontikos (18 Αύγ. 2004 , 16:33)

 

Φυσικά και είναι συσχετισμένα με τον αριθμό του κινητού σου ...

 

 

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Υπάρχουν υπηρεσίες προστηθέμενης αξίας σε wap που σε αναγνωρίζουν από το IMEI της συσκευής(και αν όχι το ΙΜΕΙ, κάποιον άλλο κωδικό της συσκευής σου). Συσκεκριμένα, μέσα από το mobilescape (http://www.mobilescape.co.uk/wap/go.wml ) είχα γραφτεί πριν από ένα χρόνο σε υπηρεσία γιa poly ring tones. Κατέβασα 2 που ήθελα και περίσεψαν μονάδες που δεν μπορούσα να χρησημοποιησώ γιατί ήταν πολύ λίγες. Το κινητό το πήρε η αδερφή μου (διαφορετικό νουμερο) και την αναγνωρίζει σαν να είμαι εγώ!

 

Παίζει να το έχουν κάνει στην Cosmote να σε αναγνωρίζει μόνο από τον αριθμό τηλεφώνου για να πάρουν και άλλα φράγκα αν αλλάξεις νουμεράκι!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω VF live! και το χρησημοποιώ σχεδόν μόνο για το VF mail. έρχεται η ιδοποίηση με SMS(αποστολέας-θέμα-ημερομηνία) και αν έχω χρόνο μέσα στην ημέρα το βλέπω από το PC δωρεάν ή από το VFlive! επιτόπου με την γνωστή χρέωση! MMS κτλ φυσικά τα χρυσοπληρώνω!

 

Και ειδού οι ερωτήσεις! Υποθέτουμε ότι παίρνω i mode για το email.

Υπάρχουν περιορισμοί στον όγκο που μπορώ να στείλω; (Στην Vf μέσω live το mail μπορεί να έχει μέχρι 1000 χαρακτήρες ή 300).

πρέπει να μπώ σε κάποια σελίδα της Cosmote για να στείλω mail ή είναι μέσα στο μενού της συσκευής;

Χρεώνομαι και για τα εισερχόμενα mails; (ναι απ'οτι διάβασα απλά ρωτάω για επαλήθευση :rolleyes: )

και στέλνω σε οποιαδήποτε διεύθυνση ιντερνετ;

Μπορώ να στείλω κείμενο ως mail ή MMS σε κάποια συσκευή ΜΜS (από όλα τα δίκτυα)έτσι ώστε να εποφεληθώ της χαμηλής χρέωσης αν δεν γράψω πολλά;

μπορώ να ρυθμήσω το i-mail (η όπως το λένε) ώστε να λαμβάνει τα mail μου από άλλες διευθύνσεις ιντερνετ;

Μπορώ να κατεβάζω τα μηνυματα αυτά στον υπολογιστή μου για να τα κρατάω σε αρχείο;

 

Παιδια, σορρυ για το μεγάλο post, απλά έχω ερωτευτεί το Mitsubishi M3xx i και το βλέπω να με φωνάζει κάθε φορά που περνάω από την βιτρίνα του Γερμανου!Αν είναι ξενερώστε με να το πάρω απόφαση!

 

Υ.Γ. οι υπέρυθρες είναι κλειδομένες;;

 

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται νέα I-mode συσκευή από τη Samsung .είναι το γνωστό D410 σε I-mode version

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Και ειδού οι ερωτήσεις! Υποθέτουμε ότι παίρνω i mode για το email.

Υπάρχουν περιορισμοί στον όγκο που μπορώ να στείλω; (Στην Vf μέσω live το mail μπορεί να έχει μέχρι 1000 χαρακτήρες ή 300).

 

Analoga to kinhto. max 100 kb

 

πρέπει να μπώ σε κάποια σελίδα της Cosmote για να στείλω mail ή είναι μέσα στο μενού της συσκευής;

 

Sth syskeyh

 

Χρεώνομαι και για τα εισερχόμενα mails; (ναι απ'οτι διάβασα απλά ρωτάω για επαλήθευση )

 

Nai

 

και στέλνω σε οποιαδήποτε διεύθυνση ιντερνετ;

 

Nai

 

Μπορώ να στείλω κείμενο ως mail ή MMS σε κάποια συσκευή ΜΜS (από όλα τα δίκτυα)έτσι ώστε να εποφεληθώ της χαμηλής χρέωσης αν δεν γράψω πολλά;

 

Nai

 

μπορώ να ρυθμήσω το i-mail (η όπως το λένε) ώστε να λαμβάνει τα mail μου από άλλες διευθύνσεις ιντερνετ;

 

Oxi

 

Μπορώ να κατεβάζω τα μηνυματα αυτά στον υπολογιστή μου για να τα κρατάω σε αρχείο;

 

An exeis kalwdio isws

 

Παιδια, σορρυ για το μεγάλο post, απλά έχω ερωτευτεί το Mitsubishi M3xx i και το βλέπω να με φωνάζει κάθε φορά που περνάω από την βιτρίνα του Γερμανου!Αν είναι ξενερώστε με να το πάρω απόφαση!

 

Υ.Γ. οι υπέρυθρες είναι κλειδομένες;;

 

nomizw pws den einai kleidwmenes

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ xtrem3 ! Αν και το συμβόλαιο μου λήγει τον Μάιο, με βλέπω Σεπτέμβριο αν βγει καμιά καλή προσφορά να την αρπάζω, και να έχω την VF μόνο για τον δωρεάν χρόνο!

Πήγα και στον Γερμανό αλλά δεν ήξεραν την τύφλα τους! Μου έδωσαν δύο φυλλάδια και με καλημέρισαν!!!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει περίπτωση και άλλες εταιρίες όπως η voda και η tim να ενσωματώσουν και αυτή την υπηρεσία η-mode;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

paides kalispera,

eimai kainourios sto forum alla oxi newbie se 8emata kinitwn kai internet.

einai logiko na min douleuei to imode swsta se mi symvates syskeues k as exoun tis ry8miseis oles swsta....mipws to vod live douleuei swsta se ka8e mi voda syskeui?

alwste to i-mode ftiaxtike apo iapones gia iapones k malista apeu8inotan se poly periorismeno koino,meta ekselixtike stin morfi pou einai simera opote einai logiko na min einai symvato me ola ta kinita gia periskoteres plirofories

http://www.iwi.uni-hannover.de/lv/seminar_ss04/www/Frank_Schmidt/F_Schmidt_imode/website/history.htm

dinei arketa istorika k texnika stoixia gia to i-mode.

Oson afora ta kinita pou ypostirizoun i-mode pou ta vrizoun arketoi exw na pw ta eksis.....

a)afou iapwnes kanoun develop to imode giati na min to exoun se apokleistikotita stis syskeues tous k na min ftiaxnoun apolytws symvates syskeues se anti8esi me etairies opws nokia-ericsson pou tin piran etoimi tin texnologia apo tous iapones k den mpikan kan ston kopo na tin tropopoiisoun wste na einai symvatoi

b)pira prosfata to nec 410i k malista me idiaiteri dyspistia giati an k tin kserw kala tin nec san etairia (den einai kainouria opws poloi nomizoun i nec einai xronia ston xwro twn kinitwn ,ypologistwn,server dyktiwn,o8onwn klp, einai mia arketa hi tech etairia me poly kales prodiagrafes)eimoun arketa ikanopoiimenos apo to proigoumeno mou kinito gia na alaksw etairia.(eixa to t610 k to eixa anava8misei se t630) ta nec loipon gia na sas enimerwsw einai poly kalo k poiotika k leitourgika k kalo 8a itan na ekferei apopsi kapoios mono an xeiristei kapoio nec.

c)i cosmote kala kanei k den dinei tis ry8miseis k alles plirofories gia to imode mipws i vod dinei tis ry8miseis tou live?eixa to t610(symvati syskeui me to live ) k mou eipan oti mono an parw t610 vod live 8a eimai plirws symvatos....opoios 8elei na xarei to imode as parei imode syskeui.....gia paradeigma osoi piran dsl den piran k dsl modem?pws 8elete na mpeite i-mode xris to katalilo ergaleio?

auta i8ela na pw k nomizw na min ta vlepete paraloga,

regards,

Ro0t

 

ps: opois exei to nec 410i k asxoleite me tin suskeui tou parapanw apo to na pairnei til k fwtografies i opoio dipote allo nec as mou stilei en pm

ps2: den xrisimopoiisa fatsoules sto keimeno mou as to kanw twra :p :rolleyes: :worry: :!:

I AM THE WAY I AM THE LIGHT
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ro0t (26 Αύγ. 2004 , 22:03)

 

ps: opois exei to nec 410i k asxoleite me tin suskeui tou parapanw apo to na pairnei til k fwtografies i opoio dipote allo nec as mou stilei en pm

 

δηλαδή για να καταλάβω, πόσα παραπάνω κάνεις εσυ με το συγκεκριμένο nec? εγώ έχω ενα Ζ1010 για παράδειγμα, το οποίο το ρυθμίζω όπως μου καπνίσει, με κάρτες από όλους τους operators και χρησιμοποιώ ολων τις υπηρεσίες που μ'αρεσουν.

 

εκτός από "άλλες" υπηρεσίες που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις, εσυ για παράδειγμα με το nec, μπορείς να στείλεις με υπέρυθρες μια εικόνα και ένα βίντεο που τράβηξες στον υπολογιστή σου (ε, για πες μας?). Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν modem με το laptop σου (μήπως όταν ενεργοποιούνται οι υπέρυθρες, βγαίνει από το δίκτυο?). κ.α, κ.α...

καλό το nec δε λέω (πολύ καλή φωτογραφική μηχανή χα χα) αλλά ως εκεί. Τα "κλειδωμένα" τηλέφωνα ήταν η αρχή του τέλους.... το τέλος ήρθε με τα τηλέφωνα που παίζουν (όπως παίζουν τελος πάντων) σε συγκεκριμένο δίκτυο....

α.... τώρα που το θυμήθηκα, μια που κάνεις και παραπάνω με το τηλεφωνό σου: έχει Java ή DoJa (DoCoMo Java)? τα παιχνίδια Java (που όλοι βρίσκουμε και ανταλλάσουμε μεταξύ μας) παίζουν στα nec που έχουν DoJa?

 

Άρα μη μας λες για κάτι παραπάνω από τηλέφωνα και φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (26 Αύγ. 2004 , 07:59)

 

OΧΙ οι Ιάπωνες της NTTDoCoMo υπέγραψαν αποκλειστική με την Cosmote.

 

που!!! ρε γ@μώτο και εμείς τι θα κάνουμε με τα 6600; :mad:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά !

 

Εγώ θα καταθέσω απλά την άποψη μου για το i-mode, φιλικά πάντα.

 

Ενδιαφέρουσα υπηρεσία ακούγεται με μεγαλύτερη προοπτική από αυτά που πασάρουν οι άλλες εταιρείες, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε.

 

Μια υπηρεσία που στηρίζεται στο να αγοράσεις νέο κινητό και έχει τέτοιες χρεώσεις από τον provider, αλλά πρέπει να πληρώνεις και σε πολλά sites που παρέχουν content σχετικό, απλά είναι καταδικασμένη να αποτύχει.

 

Γιατί ναι μεν κάποιοι πιο φανατικοί ή επαγγελματίες ίσως να αγοράσουν, αλλά είναι λίγα τα έσοδα μόνο με αυτούς.

 

Η 2η γενιά στην κινητή τηλεφωνία, ξέρουμε όλοι ότι είχε ως killer application την SMS υπηρεσία.

 

Για την 3η γενιά, ακόμα δεν έχει βρεθεί η killer application, οπότε κοιτάζουν όλες οι εταιρείες πάνω στη 2,5 γενιά (GPRS, κλπ) να κάνουν αρπαχτές με τέτοιου τύπου υπηρεσίες χωρίς να έχουν να προσφέρουν κάτι πραγματικά αναγκαίο στον τελικό μέσο χρήστη πάντα σε προσιτή τιμή.

 

Το μέλλον θα μιλήσει από μόνο του ...

 

;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

...αυτό ούτε εγώ το καταλαβαίνω, γιατί να πληρώνω τα sites με μηνιαία συνδρομή για υλικό ακριβώς ίδιο και υποδεέστερο από το κανονικό μέσω pc..:confused:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...