Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τη σχετική αναζήτηση στο Internet θα βρεις πολλά reviews που τεστάρουν ενδελεχώς τη κάμερα.

 

Όλα αυτά που συζητάμε - ρωτάμε στα forum υπάρχουν στο ίντερνετ με κάποια αναζήτηση... Αυτό δεν ακυρώνει όμως την σημασία της προσωπικής εμπειρίας χρήσης (πχ εδώ της κάμερας σε συνθήκες χρήσης επι Ελληνικού καιρού). Είναι λάθος να απαντάμε έτσι και να εμποδιζουμε απόψεις χρηστών να ακουστούν...

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω από το φίλο πιο πάνω τις απόψεις του για το κινητό και την κάμερα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα αυτά που συζητάμε - ρωτάμε στα forum υπάρχουν στο ίντερνετ με κάποια αναζήτηση... Αυτό δεν ακυρώνει όμως την σημασία της προσωπικής εμπειρίας χρήσης (πχ εδώ της κάμερας σε συνθήκες χρήσης επι Ελληνικού καιρού). Είναι λάθος να απαντάμε έτσι και να εμποδιζουμε απόψεις χρηστών να ακουστούν...

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω από το φίλο πιο πάνω τις απόψεις του για το κινητό και την κάμερα ιδιαίτερα.

 

Παιδια στο επιπεδο της καμερας τα εξης smartphones εχουν την καλυτερη.1iphone5 2.HTC One X 3.Nokia 920.

Σας στελνω κι αυτο το εγκυρο σαιτ να δειτε τα τεστ. http://connect.dpreview.com/

Το εχω ψαξει πολυ και λογω επαγγελματος.Βεβαια αν και εχω το HTC σας λεω εκ των προτερων πως συνολικα το iphone εχει τα καλυτερα αποτελεσματα λογω των εφαρμογων που υποστηριζουν την καμερα γιατι καποια χαρακτηριστικα ειναι κλειδωμενα στα android.Φανταζομαι πως τα WP ειναι αιωνες πισω στο επιπεδο αυτο.

Οταν καταφερουν τα app market να πουλησουν εφαρμογη σαν το Camera+ που δινει την δυνατοτητα manual επιλογη shutter,iso,aperture τοτε θα εχουμε να συγκρινουμε μονο την ποιοτητα της καμερα του καθε τηλεφωνου.Μεχρι να γινει αυτο θα αρκεστουμε στις απλες και ερασιτεχνικες λειτουργιες της καμερας εμπλουτιζοντας τις φωτογραφιες μας με απειρα φιλτρακια που μονο εφε δινουν και τιποτα αλλο.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο επιπεδο της καμερας τα εξης smartphones εχουν την καλυτερη.1iphone5 2.HTC One X 3.Nokia 920.

Σας στελνω κι αυτο το εγκυρο σαιτ να δειτε τα τεστ. http://connect.dpreview.com/

Το εχω ψαξει πολυ και λογω επαγγελματος.Βεβαια αν και εχω το HTC σας λεω εκ των προτερων πως συνολικα το iphone εχει τα καλυτερα αποτελεσματα λογω των εφαρμογων που υποστηριζουν την καμερα γιατι καποια χαρακτηριστικα ειναι κλειδωμενα στα android.Φανταζομαι πως τα WP ειναι αιωνες πισω στο επιπεδο αυτο.

Οταν καταφερουν τα app market να πουλησουν εφαρμογη σαν το Camera+ που δινει την δυνατοτητα manual επιλογη shutter,iso,aperture τοτε θα εχουμε να συγκρινουμε μονο την ποιοτητα της καμερα του καθε τηλεφωνου.Μεχρι να γινει αυτο θα αρκεστουμε στις απλες και ερασιτεχνικες λειτουργιες της καμερας εμπλουτιζοντας τις φωτογραφιες μας με απειρα φιλτρακια που μονο εφε δινουν και τιποτα αλλο.

 

Μάλλον δεν το έψαξες.. Αρκετά.. :-P

Αιώνες; μην βάζεις και στοίχημα...

 

 

http://www.wpcentral.com/proshot-camerapro-or-native-windows-phone-8-camera-which-better

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έψαξες.. Αρκετά.. :-P

Αιώνες; μην βάζεις και στοίχημα...

 

 

http://www.wpcentral.com/proshot-camerapro-or-native-windows-phone-8-camera-which-better

 

Mαλλον εσυ δεν εχεις ιδεα απο φωτογραφια φιλε.Προτεραιοτητα διαφραγματος και προτεραιοτητα ταχυτητας εχει η πρωτη εφαρμογη(PROSHOT) που εδωσες.Manual σε ολα δεν εχει.

Οσο για το δευτερο λινκ (camera pro) το εψαξα λιγο και κανει κι αυτο το ιδιο πραγμα.Οταν λεμε manual σημαινει εχουμε φωτομετρο και βαζουμε εμεις την ταχυτητα το διαφραγμα και την ευαισθησια iso οπως εμεις θελεουμε.Και το focus δεν επηρεαζει την φωτομετρηση.

Στειλε μου να δω μια τετοια εφαρμογη.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον εσυ δεν εχεις ιδεα απο φωτογραφια φιλε.Προτεραιοτητα διαφραγματος και προτεραιοτητα ταχυτητας εχει η πρωτη εφαρμογη(PROSHOT) που εδωσες.Manual σε ολα δεν εχει.

Οσο για το δευτερο λινκ (camera pro) το εψαξα λιγο και κανει κι αυτο το ιδιο πραγμα.Οταν λεμε manual σημαινει εχουμε φωτομετρο και βαζουμε εμεις την ταχυτητα το διαφραγμα και την ευαισθησια iso οπως εμεις θελεουμε.Και το focus δεν επηρεαζει την φωτομετρηση.

Στειλε μου να δω μια τετοια εφαρμογη.

 

Ίσως να έχω ιδέα από φωτογραφία... Αλλά το είπες και μόνος "ίσως το wp είναι αιώνες πισω" χωρίς να ξέρεις ότι η ms έδωσε πρόσβαση στην κάμερα και ήδη εμφανίζονται στο μάρκετ εφαρμογές. Παρεπιπτοντως αυτή τη στιγμή έχω iphone 5 οπότε μην μου πεις ότι δεν ξέρω τι υπάρχει για το iphone :) ναι όντως έχει περισσότερες και καλύτερες αλλά τα WP έχουν κάνει άλματα. Επίσης άλλο το δεν υπάρχει και άλλο το "ας περάσει τέτοια έφαρμογη στο μαρκετ"και είναι αιώνες πισω. Όπως καταλαβαίνεις έχει μεγάλη διαφορά :-)

 

Επίσης χωρίς ίχνος ειρωνιας επειδή την έχω την εφαρμογή camera + μπορείς να μου πεις που είναι το φουλ μανιουαλ; ίσως δεν την δούλεψα αρκετά και δεν το βρήκα :-), ευχαριστώ

Edited by mixail72
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα το galaxy nexus και αγόρασα εδώ και μία βδομάδα το 820. Μετά από χρόνια χρήση android και ios έχω να πω πως βρήκα ένα τηλέφωνο που γουστάρω τρελά. είμαι ερωτευμένος με το κινητό.

Εχω iphone 4 απο τοτε που βγηκε πριν 3 μερες πηρα lumia οκ οχι το 820 αλλα το 800 ,εχω κανει post και σε αναλογη ενοτητα,και δυστηχως τωρα ειναι για πωληση.

Στα θετικα σε σχεση με ios πολυ γρηγορο σε σχεση με το iphone 4 για το iphone 5 δεν ξερω πολυ καλο user interface και γενικα ο τροπος σκεψης το πως κανει της λειτουργιες απροβληματιστο wifi που δυστηχως η apple με της αναβαθμισεις το γα.....σε πολυ καλο market οκ λειπουν πολλα αλλα ειναι θεμα χρονου να εχει απειρα apps πολυ καλο office και γρηγορο.

Στα αρνητικα:

Ο explorer δεν αναγνωριζει τηλεφωνικους αριθμους πρεπει να θυμασε το νουμερο και να το πληκτρολογησης μετα στον dialler.

Δεν δεχετε ο dialler copy/paste

Περιμενα να εχει t9 η κατι παρομοιο στον dialler οπως ειχαν τα προηγουμενα μοντελα wm εποχες diamond htc,hd, ειναι δυνατον να μην το εχουν αυτο :wacko::wacko::wacko: κατι που ηταν δικο τους?

Δεν οριζεις τι θα κανει το κουμπακι search.

Θελει ωποσδηποτε notification center θελω να οριζω εγω αν θα δειχνει sms αν θα δειχνει απο ποιον εχω αναπαντητη η απλα να δειχνει αναπαντητη και οτι αλλο.

το πληκτρολογιο θα μπορουσε να εχει πιο μεγαλα πληκτρα αμα βγαζανε τα smiles και καποια αλλα εικονηδια που δεν ειναι αμεσα χρησιμα η τουλαχιστον να μπορουσες να διαλεξεις.

Να εχει χωρια volume control για εφαρμογες και αλλο για ringtone,αν ειναι δυνατον το 2013 τετοια πραγματα.

Ολα αυτα εινα θεμα αναβαθμισης και μαλιστα πολυ μικρης απο θεμα προγραμματισμου αλλα αυτα θα επρεπε να τα εχουν απο την πρωτη version.

Τελος θα πρεπει να συνεχιζουν να υποστηριζουν τα 7.8 σαν interface και απλων στοιχειων οπως αυτα που αναφερα πιο πανω οπως κανει για παραδειγμα η apple που ακομα και το 3gs εχει παρει τα απλα στοιχεια καθε αναβαθμισης.

Ειμα σιγουρος παντως οτι σε λιγο καιρο θα ειναι πιο πανω απο ios αμα συνεχισουν ετσι στην apple.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το σκεφτομαι για το συγκεκριμενο η καμερα πως τα παει τοσο σε φωτο οσο και σε βιντεο ;

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα το είδα.

Με έχει εντυπωσιάσει η κάμερα του. Πριν από το νέξους είχα htc one x και iphone 4s. Πιστεύω πως οι φωτογραφίες του 820 είναι πολύ καλύτερες. Για βίντεο δεν μπορώ να σου πω δεν έχω τραβήξει ακόμα.[ATTACH]29499[/ATTACH] Παραθέτω φωτό του γιού μου λίγο πριν παρουσιαστεί στον στρατό.

:p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το είδα σήμερα στο Πλαίσιο. Πολύ καλή κατασκευή, καλή ποιότητα! Εντυπωσιάστηκα από τους χάρτες, πολύ γρήγοροι, 1 δευτερόλεπτο για να φορτώσει ο χάρτης! Τα 8αρια λίγο που τα είδα, μου άρεσαν, και το ρετρο στυλ ειναι του γούστου μου. Η παραμετροποιηση δεν με απασχολεί, και στο desire λίγα πράγματα πειράζω. Στην κάμερα μου άρεσε πολύ η λειτουργία smart shoot, χρήσιμη πολύ! Έκανε καλή δουλειά η Νοκια! Θα περιμένω να πέσει η τιμή του όμως, και ελπίζω να είναι το επόμενο μου κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στο Πλαίσιο. Πολύ καλή κατασκευή, καλή ποιότητα! Εντυπωσιάστηκα από τους χάρτες, πολύ γρήγοροι, 1 δευτερόλεπτο για να φορτώσει ο χάρτης! Τα 8αρια λίγο που τα είδα, μου άρεσαν, και το ρετρο στυλ ειναι του γούστου μου. Η παραμετροποιηση δεν με απασχολεί, και στο desire λίγα πράγματα πειράζω. Στην κάμερα μου άρεσε πολύ η λειτουργία smart shoot, χρήσιμη πολύ! Έκανε καλή δουλειά η Νοκια! Θα περιμένω να πέσει η τιμή του όμως, και ελπίζω να είναι το επόμενο μου κινητό.

 

Οι τιμές είναι σίγουρα τσιμπημένες. Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο νετ ή ακομα καλύτερα για μεταχειρισμένα στο φόρουμ. Αν μπορέσεις μάλιστα να "φτασεις" οικονομικά το 920, δε θα το μετανιώσεις στιγμή. Αξιζει την διαφορα σε σχέση με το 820.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι σίγουρα τσιμπημένες. Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο νετ ή ακομα καλύτερα για μεταχειρισμένα στο φόρουμ. Αν μπορέσεις μάλιστα να "φτασεις" οικονομικά το 920, δε θα το μετανιώσεις στιγμή. Αξιζει την διαφορα σε σχέση με το 820.

 

Γιατί την αξίζει; Πού εμφανίζεται διαφορά μεταξύ 820 και 920; Είναι για παράδειγμα πολύ πιο γρήγορο το 920;

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να πάρω W8 phone.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι καθαρά θέμα οθόνης; Όντως δεν είχα προσέξει τη μεγάλη διαφορά. Αλλά προσωπικά δε θα με πείραζε αυτό. Περισσότερο με νοιάζει η ανταπόκριση, πόσο γρήγορο είναι και αν έχει λαγκαρίσματα. Και με βάση τα χαρακτηριστικά τους (ίδιο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών) λογικά αυτό θα πρέπει να είναι πιο γρήγορο από το 920 άρα το προτιμώ.

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο, όλα εξαρτώνται από το πόσο καλά είναι τα Γουίντοους που έχει. Γιαυτό ρωτάω εσάς που το έχετε αν σας φαίνεται ομαλό και γρήγορο στη λειτουργία του. Και γενικά πως είναι τα καινούργια γουίντους.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι καθαρά θέμα οθόνης; Όντως δεν είχα προσέξει τη μεγάλη διαφορά. Αλλά προσωπικά δε θα με πείραζε αυτό. Περισσότερο με νοιάζει η ανταπόκριση, πόσο γρήγορο είναι και αν έχει λαγκαρίσματα. Και με βάση τα χαρακτηριστικά τους (ίδιο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών) λογικά αυτό θα πρέπει να είναι πιο γρήγορο από το 920 άρα το προτιμώ.

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο, όλα εξαρτώνται από το πόσο καλά είναι τα Γουίντοους που έχει. Γιαυτό ρωτάω εσάς που το έχετε αν σας φαίνεται ομαλό και γρήγορο στη λειτουργία του. Και γενικά πως είναι τα καινούργια γουίντους.

 

αν σε καλυπτει η οθονη του 820 και δεν ασχολεισια κ τρελα με φωτογραφια παρε 820

Link to comment
Share on other sites

αν σε καλυπτει η οθονη του 820 και δεν ασχολεισια κ τρελα με φωτογραφια παρε 820

 

Κύρια φωτογραφική ίδια δεν έχουν; Η δευτερεύουσα είναι καλύτερη στο 920.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Άρα να φανταστώ το pure view είναι που ανεβάζει την τιμή μαζί με την οθόνη. Θα το σκεφτώ λίγο τότε.
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Άρα να φανταστώ το pure view είναι που ανεβάζει την τιμή μαζί με την οθόνη. Θα το σκεφτώ λίγο τότε.

 

Ναι έτσι ειναι όπως και η ανώτερη γενικά ποιότητα κατασκευής. Επίσης ή κάμερα του 920 δεν εχει απλά περισσότερα mp, εχει τεχνολογία PureView

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πήρα και εγώ σήμερα απο vnp computers είναι καταπληκτικό τώρα το ψάχνω θα επανέλθω σύντομα ευχαριστω

 

επαιξα και εγω λιγο σε ενα μεντια που το πετυχα οντως ως κατασκευη πολυ καλη και αποκριση οθονης πιστευω μεγαλο ατου ειναι η δυνατοταη να αλλαζει καλυματα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχω ένα πρόβλημα έχω ένα υπολογιστή με windows 7 έχω πέραση το Zune αλλά όταν συνδέσω το κινητο με το USB καλώδιο στον υπολογιστή το Zune δεν το βλέπει καθόλου και δεν συνδέεται μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι πρέπει να κάνω σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και ενα μηνα προβλημα με μικρόφωνο. Ευτυχώς ειναι γενικο, οποτε καποια στιγμη θα λυθει... Το σήμα φουλάρει οταν γυρίζεις ρυθμίσεις του δικτύου σε 2G... Edited by wladd
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως βγαινει.....

Υ.Γ. Μάνο κι εδώ!!!????....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως βγαινει.....

Υ.Γ. Μάνο κι εδώ!!!????....:)

 

 

Ψαχνομαι Κώστα στο τι θα μου ταιριάξει σε καθημερινό τηλέφωνο :)

Σήμερα το είδα κ στο mall.

Φωτεινη καθαρη οθόνη, σαφως ανώτερη απ το (πολυ φθηνότερο) htc s που ήταν δίπλα κλασικά smooth και κλασικά βαρετό!

Τα 8αρια νταξει εκ πρώτης δε με τρελαναν, τα ειχα δει βέβαια και στο htc x.

Ακομα να φτιάξουν τις εικονες οταν κάνεις 2πλο ταπ να είναι πιο ομαλό το zoom απ το ξερό που τα ειχα αφήσει στα 7.5.

Σα μέγεθος δε μου άρεσε καθως ειναι αρκετά φαρδύ καμιά σχέση με το κομψο htc και τα 500+ που ζητάνε είναι πολλά.

Ούτε η κάμερα του με εντυπωσίασε με μερικές εσωτερικού χώρου που έβγαλα και έκανα zoom να τις δω.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα αγγλόφωνα φόρουμ της Nokia θα δεις ότι υπάρχουν παράπονα για λειτουργία ενσωματωμένου μικροφώνου... Η Portico δεν διόρθωσε αυτό. Συγκεκριμένα: υπάρχουν παράπονα για "ηλεκτρονική" φωνή, ότι χάνεται, ότι ακούγετε σαν από το τούνελ ! Edited by wladd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...