Jump to content

Η άποψη σας: Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;


DJDB
 Κοινοποίηση

Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;  

343 members have voted

  1. 1. Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;

    • Laptop
      108
    • Υβριδικό tablet/laptop
      211
    • Κανένα από τα δύο
      24


Recommended Posts

Δεδομενου οτι δεν εχω λαπτοπ και το desktop μου ειναι 7ετιας, ειναι επιτακτικη η αναγκη ενος συνηθισμενου λαπτοπ στις 15.6 ιντζες, αρκει να εχει επεξεργαστη απο i5 και πανω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και γω θα πω υβριδικό! :) αρκεί να έχουν τιμές tablet :P

και όχι τα 1000 που διαβάζω ότι θα χουν! :/ (οι καλές εκδόσεις με i3,i5 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Υβριδικό, αλλά δεν θα βιαζόμουν προς το παρόν, είναι ακόμα μια νέα τεχνολογία.

Ας πάμε στη 2η γενιά πρώτα και βλέπουμε... Πάντως, θα προτιμήσω 12"άρι tablet της Lenovo όταν

έρθει η ώρα.

 

Επίσης, να προσθέσω το εξής.

Εγώ το tablet μου το πήρα για να το ... κακομεταχειριστώ ! Το πήρα βασικά για να χαλαρώνω, βιβλία και ταινίες. Αν ήταν η κεντρική μονάδα του υπολογιστή μου, δεν θα τολμούσα να το μεταχειρίζομαι έτσι, αλλά θα ήταν πάλι του "κουτιού". Οπότε σίγουρα θα έπαιρνα ένα υβριδικό, αλλά η χρήση του δεν θα ήταν παρόμοια όπως συνδυασμός tablet & laptop, αλλά μάλλον λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας (παρά για πρακτικούς λόγους δηλαδή).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Για τις δικές μου ανάγκες ένα λαπτοπ στην κατηγορία "desktop replacement" είναι μονόδρομος. Για την φορητότητα θεωρώ οτι με καλύπτει ένα κινητό με μεγάλη οθόνη 4.6"+ για θέματα άμεσου ιντερνετ, εμαιλ κτλ. γιατί δεν θέλω να έχω πολλές συσκευές. Δυστυχώς με τις εφαρμογές που ασχολούμαι δεν γίνεται να τις δουλέψω σε tablet.

Το μέλλον όμως πιστεύω οτι είναι στα δυνατά ultrabooks με οθόνη αφής και όχι τα υβριδικά laptop/talbet που στην ουσία είναι ένα tablet πάνω σε μια βάση πληκτρολογίου όπου ο συνολικός όγκος πλησιάζει αυτή ενός ultrabook.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ του υβριδικού.

Δεν σας κρύβω ότι έχω βάλει στο μάτι ένα παράξενο αλλά ΠΟΛΥ πρακτικό προϊόν, το asus taichi. Έχει 2 οθόνες, και οι 2 full hd, μεγάλης διαγωνίου (13.3 ίντσες), είναι φορητό, από αξιόπιστη εταιρία και προσφέρει μοναδικές λειτουργίες.

 

Επίσημη παρουσίαση:

Άλλα βίντεο:

http://reviews.cnet.com/8301-33642_7-57446559-292/dual-screen-taichi-leads-lineup-of-unique-asus-windows-8-pcs/

Στα ελληνικά:

http://www.techgear.gr/asus-taichi-unveiled-at-computex-2012-45911/

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, εδώ και 1,5 χρόνο που έχω το fujitsu lifebook t900 dual digitizer είμαι υπερευχαριστιμένος. Γενικά η δυνατότητα να γίνετε tablet ένα laptop λύνει τα χέρια σε πολλές δουλειές. Αυτό βέβαια αν κάποιος το χρησιμοποιεί σαν business Laptop. Αν πάλι το θέλει για entertainment Laptop ή Gaming Laptop, καλό είναι να πάει σε tablet ή κάποιο δυνατό Laptop αντίστοιχα.

Προσωπικά πάντως από τότε που πέρασα touch panel στο Asus eeePC 901 κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι μία οθόνη αφής.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ του υβριδικού.

Δεν σας κρύβω ότι έχω βάλει στο μάτι ένα παράξενο αλλά ΠΟΛΥ πρακτικό προϊόν, το asus taichi. Έχει 2 οθόνες, και οι 2 full hd, μεγάλης διαγωνίου (13.3 ίντσες), είναι φορητό, από αξιόπιστη εταιρία και προσφέρει μοναδικές λειτουργίες.

 

Επίσημη παρουσίαση:

Άλλα βίντεο:

http://reviews.cnet.com/8301-33642_7-57446559-292/dual-screen-taichi-leads-lineup-of-unique-asus-windows-8-pcs/

Στα ελληνικά:

http://www.techgear.gr/asus-taichi-unveiled-at-computex-2012-45911/

 

Αυτο το μοντελο παλι πως μου ξεφυγε και δεν το ειχα δει πουθενα:lol::p

Παντως ειναι τουμπανο και με dual-display ολα τα λεφτα.

Ενα αντιστοιχο παρουσιασε η Samsung στις 13 ιντσες αλλα με αναλυση οθονης 2,560 x 1,440 Σειρα 9

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν και τα windows 8 θα φερουν την αλλαγη, ας μην ξεχναμε οτι πολλοι τον υπολογιστη τον θελουν και για παιχνιδια, κατι που τα win8 σε tablet μορφη θα ειναι δυσκολο να προσφερουν, οποτε παραμενουμε στα laptops.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καλυμμένος για τώρα με ενα laptop και ενα smartphone 4,6 με 4,8 ιντες .....αργότερα βλέπουμε .

Εξαρτάται ο καθένας τις ανάγκες που έχει και τις τεχνολογικές του "ανησυχίες" .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

αν και τα windows 8 θα φερουν την αλλαγη, ας μην ξεχναμε οτι πολλοι τον υπολογιστη τον θελουν και για παιχνιδια, κατι που τα win8 σε tablet μορφη θα ειναι δυσκολο να προσφερουν, οποτε παραμενουμε στα laptops.

 

Χωρις να διαφωνο σε αυτα που λες θα εχουμε μια βελτιωση στην εμπειρια gaming αν κρινουμε απο εδω

http://www.techgear.gr/unreal-engine-3-ported-to-windows-8-tablets-51644/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Aν και φαν του σταθερού υπολογιστή χρόνια τώρα, θα δοκίμαζα ένα υβριδικό tablet. Δοκίμασα laptop και netbook, δύσκολα όμως αποκρίνονται καλά με Windows.

 

'Eνα υβριδικό με Android ίσως και να αποκρινόταν όπως θέλω, συνδιάζοντας αφή και hardware keyboard ταυτόχρονα.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το καλυτερο ειναι ενα τουμπανο desktop σπιτι και ενα υβριδικο tablet με win8 στις 12 περιπου ιντσες .

Και αυτη τη στιγμη κατι τετοιο εχω ομως αντι για υβριδικο εχω το HP-dm1z .

Σιγουρα καποιοι θα χρειαζονται ομως κατι δυνατο και φορητο οποτε για αυτους τα λαπτοπ ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα κόστους...

Θα προτιμούσα ένα 15άρι laptop κι ένα 10άρι tablet χωριστά. Αυτό έχει και το επιπλέον μειονέκτημα ότι πρέπει να κουβαλάς 2 συσκευές.

Από την άλλη ένα υβριδικό δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό και για εμένα είναι λιγότερο εύχρηστο από ένα κανονικό notebook με μεγάλη οθόνη.

 

Προς το παρόν δεν θα έπαιρνα τίποτα από τα 2, αν και βλέποντας παραδείγματα σαν το Taichi, ίσως σιγά σιγά κυκλοφορήσει κάτι που θα με βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό desktop και για φορητότητα ένα υβριδικό με x86 επεξεργαστή για να έχω δυνατότητες laptop. Με ARM επεξεργαστή δεν με ενδιαφέρει καθόλου

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για σοβαρή εργασία και μετακινήσεις νομίζω ένα ultrabook είναι ή κατάλληλη λύση. Δεν μου κάθονται καλά αυτές οι προτάσεις με τα υβριδικά tablet.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι της αποψης οτι το ultrabook ειναι η καλυτερη λυση

ειναι ακριβα ακομα τα ατιμα

εχω ενα mbair 11 πολυ καλο ελαφρυ κανει τα παντα και συμφερει, δεν εχει καθολου gaming χαρακτηρα (δεν ζηταω πολλα εστω ενα pro)

και εκει σε κανει να θες και μια ταμπλετα για gaming

γενικα τα ταμπλετς ειναι μια αλλη κατηγορια ειναι για e reading για παιχνιδια με χρηση γυροσκοπικων σενσορς που απο κατασκευης τα λαπτοπς δεν μπορουν να κανουν

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να μπορώ ανα πάσα στιγμή να επιλέξω τι θέλω και τι χρειάζομαι...Το θεωρώ μεγάλη ευκολία να διαλέξεις αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο την οθόνη (πχ. να δεις μία ταινία) ή να συνδέσεις το πληκτρολόγιο (πχ. να γράψεις ένα κείμενο)!Και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που είναι για φορητό!
Link to comment
Share on other sites

Φέτος το έψαξα και πήρα ultrabook (το Asus UX31). Τα tablet τα βαριέμαι και μου φαίνονται μόνο για παιχνίδι και χαβαλέ, χώρια ότι μου τη δίνει να διαβάζω και να έχει δαχτυλιές :p Επίσης δε χρειάζομαι επιδόσεις desktop, άρα ultrabook :)
Link to comment
Share on other sites

Θα βολευόμουνα με ένα Ultrabook και ένα μεγάλο κινητό...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν πολλοί παραπάνω, θα προτιμούσα τον σταθερό για παιχνίδια και γενικά για "βαριά" χρήση.

Θα δοκίμαζα ένα υβριδικό laptop αλλά πιστεύω ένα ultrabook μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα, για αυτό ψήφισα laptop!:)

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη ένα desktop τούμπανο για την δουλειά, έχω ένα λάπτοπ τούμπανο για την εποχή του (2005), ένα asus tranformer (android) και το κινητό την υπογραφής μου.

Ευχαρίστως θα πουλούσα το asus μιας και το έχω βαρεθεί αφού τελευταία κάνω τα πιο πολλά με το κινητό και θα έπαιρνα ένα υβριδικό χ86 για να δω και αυτή την άποψη της τεχνολογίας και του λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Σαφως υβριδικο με βαρος στο touch. Το πληκτολόγιο ακομα και στα Surface tablets ειναι για να δουλεψεις Office και αλλα εξειδικευμενα προγράμματα που δεν μπορουν να χρησιμοποιηθούν - σε παραγωγικο ρυθμο - με το touch.

 

Κακα τα ψεμματα η κυρια μορφη διάδρασης με τους υπολογιστές τα ερχόμενα χρόνια θα ειναι η αφη.

 

*παντως σε οσους λενε οτι τα windows 8 δεν μπορουν να δουλευτουν με ποντικι, περιμενετε να δοκιμασατε το Microsoft Touch mouse που θα παρει αναβαθμιση με gestures ειδικα για Windows 8 ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...