Jump to content

Η άποψη σας: Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;


DJDB
 Κοινοποίηση

Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;  

343 members have voted

  1. 1. Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;

    • Laptop
      108
    • Υβριδικό tablet/laptop
      211
    • Κανένα από τα δύο
      24


Recommended Posts

Εγώ επιλέγω Tablet.

Η οθόνη αφής είναι η βασικότερη διαφορά!

Α! Και το ότι δεν ... διπλώνει... Χεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφόσον μπορώ να έχω 2 σε ένα (με την προϋπόθεση να δουλεύουν και τα 2 καλά) και σε καλή τιμή, γιατί όχι;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα..

να κάνω 1 ερώτηση λίγο άσχετη αλλα και σχετική...??

ποια η διαφορα ενός υβριδικού tablet και ενός ultrabook??

από όσο έχω καταλάβει το υβριδικό είναι tablets όπου έχεουν προσαρμοσμένο πληκτρολόγιο..είναι το ίδιο αν έχουμε 1 tablet και απλά του βάλουμε 1 πληκτρολόγιο με usb?? και τα ultrabook είναι απλά πιο λεπτά laptop??και ποια η διαφορά ultrabook με laptop??

Edited by eleni23
Link to comment
Share on other sites

Τα ultrabooks είναι αυτό που θα ήταν τα netbooks αν ήταν πραγματικοί υπολογιστές :)

 

Υποτίθεται ότι συνδυάζουν τη φορητότητα του netbook με την υπολογιστική ικανότητα ενός πλήρους υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

υβριδικο , ομως με win 8 και x86 επεξεργαστη , τιποτε αλλο

 

κατα τα αλλα παντα θα υποστηριζω desktop για σοβαρο μηχανημα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Υβριδικό laptop/tablet, αλλά μόνο αν έχει πλήρες λειτουργικό, που να μπορείς να έχεις εφαρμογές που να τρέχουν και σε desktop. Κι αυτό ελπίζω να γίνει εφικτό με τα windows 8. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παλια (90's) ειχα την αποψη κρινοντας βαση τιμης και αποδοσης οτι τα desktop μηχανηματα ηταν καλυτερα απο τα laptop!!! Τωρα πλεoν αυτο εχει αλλαξει!! Ενα laptop σε πολυ προσυτη τιμη δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα desktop, το αντιθετο μαλιστα!! Καλα δεν το συζηταω για netbook και tablets!! Αυτα ειναι απλα για παιδια!! :lol:

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν αλλα αυτη ειναι η αποψη μου γνωριζοντας τους υπολογιστες απο το MS-DOS και μετα!!

Link to comment
Share on other sites

Παλια (90's) ειχα την αποψη κρινοντας βαση τιμης και αποδοσης οτι τα desktop μηχανηματα ηταν καλυτερα απο τα laptop!!! Τωρα πλεoν αυτο εχει αλλαξει!! Ενα laptop σε πολυ προσυτη τιμη δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα desktop, το αντιθετο μαλιστα!! Καλα δεν το συζηταω για netbook και tablets!! Αυτα ειναι απλα για παιδια!! :lol:

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν αλλα αυτη ειναι η αποψη μου γνωριζοντας τους υπολογιστες απο το MS-DOS και μετα!!

 

τα desktop ακομα και σημερα συνεχιζουν και εχουν πολυ καλυτερο value for money και ειναι σαφως πιο ισχυρα

 

βεβαια παιζουν ρολο και οι αναγκες του καθενος, αφου εδω και χρονια (6 για την ακριβεια) με ενα c2d κανεις σχεδον ολες τις δουλειες ανετα και δεν ειμαστε οπως σε προηγουεμενες εποχες οπου με καθε νεα win ηθελες καινουριο pc ..

ομως για δυνατο και αναλογικα πιο οικονομικο υπολογιστη το desktop θα συνεχισει για πολυ καιρο να ειναι μονοδρομος , οποτε μην κρινεις μονο με βαση τα δικα σου γουστα :)

 

οπως κι εσυ βρισκεις τα netbook και tablet ανεπαρκη για συγκεκριμενα πραγματα, ετσι βρισκω κι εγω τα λαπτοπ

(και αυτο το λεω εχοντας desktop,laptop, tablet )

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

τα λαπτοπ πλεον δεν εχουν νοημα

 

πας ειτε σε Ultrabook αν θελεις γερες απαιτησεις

 

ή σε Netbook / Tablet

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω σκεφτεί ιδιαίτερα , έχω καταλήξει σε ένα συνδυασμό που με εξυπηρετεί αφάνταστα.

Δεν έχω πλέον σταθερό υπολογιστή καθόλου.

Έχω ένα 17άρι τούμπανο λάπτοπ με ssd 256 και ένα 500άρι κανονικό που πάει σφαίρα σε ότι μου έχει τύχει μέχρι τώρα.

Δεν έχω σταθερό ίντερνετ στο σπίτι.

Έχω ένα mobilewifi με 30gb τον μήνα. dsl έχω στο γραφείο και όταν χρειάζεται το αφήνω όλο το βράδυ να κατεβάζει.

Δεν (θα) έχω φυσιολογικό κινητό.

ΝΟΤΕ2 και καμία περαιτέρω ανάγκη ( τώρα είμαι με σ3 και πάλι δεν ασχολούμαι με το λαπτοπ σχεδόν καθόλου )

Στο σπίτι το λαπτοπ παίρνει ρόλο media center και το κινητό ρόλο remote control και αυτό είναι όλο.

 

Ουσιαστικά με δύο συσκευές έχω καθαρίσει πλήρως. Με το κινητό μου όπου και να βρεθώ κάνω σχεδόν τα πάντα. Με το λάπτοπ μου πάλι κάνω τα πάντα και μάλιστα έχω και φουλ φορητότητα αν χρειαστεί ( Μια τσάντα ώμου για 17άρι υπολογιστή , το παίρνεις και για σ/κ )

Φυσικά και υπάρχει κενό από τις 5 ίντσες μέχρι τις 17 , αλλά για την ώρα δεν το έχω νιώσει.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

τα λαπτοπ πλεον δεν εχουν νοημα

 

πας ειτε σε Ultrabook αν θελεις γερες απαιτησεις

 

ή σε Netbook / Tablet

Για κανονική χρήση φυσικά, γιατί για πολύ υψηλές απαιτήσεις και ειδικά ενδιαφέροντα πάντα ένας σταθερός υπολογιστής κάνει πιο σωστή δουλειά. Προσωπικά π.χ. δε μπορώ να φανταστώ όλο μου το home studio με εξωτερική firewire κάρτα ήχου, τις εκατοντάδες GBs σε samples και VSTs να τρέχει από ένα Ultrabook. Ακόμα κι ένα laptop έχει κάποιους περιορισμούς. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το σύμπέρασμα από τα 5-6 τελευταία μηνύματα είναι ότι καλώς υπάρχει όλη η γκάμα των συσκευών, γιατί κάποιον εξυπηρετούν :)

Πάντως για να βάλω και λίγο ακόμα καύσιμο στη συζήτηση, ένα επιλεγμένο βολικό πληκτρολόγιο και διπλές εργονομικά τοποθετημένες οθόνες είναι πολύ αποτελεσμάτικός τρόπος δουλειάς και ταιριάζουν περισσότερο σε σταθερό υπολογιστή. Τα desktop replacement φορητά έχουν τη θέση τους, αλλά εμένα ποτέ δε με βόλεψαν...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι κ θέμα τι συνδέσεις πχ. usb, hdmi, έχει το κάθε tablet, και κατά πόσο αυτό εξυπηρετεί τις ανάγκες του καθενός.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδη εχω δοκιμασει και τα δυο ειδη θα προτιμουσα τα laptop για τις δυνατοτητες που ειναι σαφες περισσοτερες.
Link to comment
Share on other sites

Ενα υποθετικο ερωτημα εχεις 500 ευρω και δεν εχεις ουτε ταμπλετ, ουτε ντεσκτοπ, ουτε λαπτοπ τι θα παρεις?

 

Η' απαντηση ειναι απλη ΛΑΠΤΟΠ!

 

Τα ιβριδικα, ταμπλετ κτλ μοδα ειναι θα περασουν, σαν τα νετμπουκ... εδω και εναμιση χρονο που εχω παρει λαπτοπ, το σταθερο το ανοιγω μονο.. οταν αφηνω το λαπτοπ στο γραφειο...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ψήφιζα ένα...13άρι λαπτοπ αν θέλουμε κάτι πιο εύκολα φορητό και αν υπάρχουν τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι οι αποψεις διιστανται αναλογα με τις αναγκες του καθενος αν θες χρονο αναμονης και φορητοτητα πας σε tablet για οποιαδηποτε αλλη χρηση πας σε laptop.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
αγαπώ το 17αρι λάπτοπ μου, είναι τέλειο για ταινίες και παιχνίδια αλλά δεν μεταφερεται ευκολα...οπότε θέλω και ένα tablet, προσανατολίζομαι σε μεταχειρισμένο ipad γιατί βρίσκεις σε καλές τιμές και η apple είναι όπως και να το κάνεις εγγύηση, από το να πάρω κανένα κινέζικο...Σωστα; Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Laptop για κυριως σύστημα, κατά προτίμιση 17αρι, και ένα καλό smartphone για φορητότητα. Οτιδήποτε ενδιάμεσο συγκεντρώνει ορισμένα θετικά αλλα και σχεδόν όλα τα αρνητικά των δυο προηγουμένων. Δύσκολο ακόμα να ξεπεραστούν οι δυνατότητες ενός τούμπανου laptop.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...