Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

billakosss λοιπόν, spam σύμφωνα με το answers.com είναι: "Unsolicited e-mail, often of a commercial nature, sent indiscriminately to multiple mailing lists, individuals, or newsgroups; junk e-mail." ολόκληρο το άρθρο στο http://www.answers.com/spam
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταρχήν δεν γνωρίζω αν έθεσα το θέμα στο σωστό forum. Αν όχι, ας πράξουν οι mods τα δέοντα.

 

Κάνοντας μερικές βόλτες μέσα στις σελίδες αυτού του forum, εντόπισα σε αρκετές περιπτώσεις ότι κάποιοι από τους συντονιστές συζητήσεων(moderators), κάνουν ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι.

Το να κάνουν οι απλοί καθημερινοί χρήστες τέτοια λάθη, είναι εώς έναν βαθμό κατανοητό. Το να διαπράττουν όμως οι mods τέτοια λάθη, κατά την γνώμη μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Υποτίθεται ότι πρέπει να δίνουν το καλό παράδειγμα, τόσο με τα γραπτά τους, όσο και με το περιεχόμενο των γραπτών τους.

Στο κάτω κάτω για όσους η ορθογραφία είναι το αδύνατό τους σημείο, υπάρχουν και οι κειμενογράφοι.

 

Παρακαλώ η άποψή μου αυτή να θεωρηθεί απλώς σαν μια φιλική παρατήρηση και τίποτα παραπάνω.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Οι moderators είναι συντονιστές συζητήσεων, δεν είναι συντάκτες κειμένων. Αν λοιπόν είναι ανορθόγραφοι κακό δικό τους, αλλά στη δουλειά που κάνουν στο forum δεν ενοχλεί επομένως δεν ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

 

Αν θες και την προσωπική μου άποψη, κακώς υπάρχουν ανορθόγραφοι/ασύντακτοι όχι moderators, αλλά άνθρωποι γενικότερα. Ο σωστός και στρωτός γραπτός λόγος βοηθάει τα μέγιστα στη σωστή και γρήγορη κατανόηση ενός κειμένου, και η γλώσσα μας είναι η καταλληλότερη γι' αυτό το σκοπό˙ κρίμα που μερικοί άνθρωποι δεν την εκμεταλλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

στις ειδήσεις πάει καλύτερα: Ανορθόγραφοι mods εμφανίστηκαν στο myphone.gr :lol: :lol:

έλεος ρε συ όμως... Ανθρωποι είναι και αυτοί... Στο κάτω κάτω δεν έγιναν μοντς για την ορθογραφία τους... Για τις γνώσεις τους και τον σεβασμό τους στην λεγόμενη netiquette έγιναν...

--no further comments--

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν και κάνω έως καθόλου ορθογραφικά λάθη ( :p ), ουδόλως με ενοχλεί η ανορθογραφία, είτε των mods, είτε των χρηστών.

Είναι ένα τεχνικο φόρουμ και αυτό που εκτιμάται είναι η γνώση τους σε συγκεκριμένα θέματα. Τωρα αν τα γραφουν ορθογραφημένα ή όχι, λίγο με απασχολεί. Τουναντίον με ενδιαφέρει πολύ αυτό που μπορούν να μου δώσουν: την πληροφορία.

Χτες το βράδυ, θα κατέστρεφα το τηλέφωνο μου με ένα λάθος καλώδιο, αν δεν με απέτρεπε την τελευταία στιγμή ο Βασίλης.

Τυχαίνει να είναι ορθογράφος. Αλλά πιστεύεις πως θα έδινα καθόλου σημασία αν αυτό που μου έγραψε χτες ήταν ορθογραφημένο ή όχι?

;)

Link to comment
Share on other sites

Που τους ύδατε τους ανορθώγραφους ρε πεδοιά; Ιπερβωλλές νωμοίζω. :w00t:

 

Πέρα από την πλάκα όμως, το να γίνει ένα ορθογραφικό λάθος σε ένα απλό ανεπίσημο post από άγνοια ή από κεκτημένη ταχύτητα (γιατί πιστεύω ότι πολλά ορθογραφικά λάθη γίνονται σε βιαστικά posts) είναι λογικό. Πιστεύω ότι η ορθογραφία αφορά το ίδιο όλους, από τα απλά μέλη μέχρι τους moderators, χωρίς κάποιος να δείχνει το παράδειγμα στον άλλο.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
πιστευω οτι θα ειναι λαθος να κριθει ενας mod απο τα ορθογραφικα του λαθη,εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το μερακι και οι γνωσεις που εχει
Link to comment
Share on other sites

Οι moderators είναι συντονιστές συζητήσεων, δεν είναι συντάκτες κειμένων. Αν λοιπόν είναι ανορθόγραφοι κακό δικό τους, αλλά στη δουλειά που κάνουν στο forum δεν ενοχλεί επομένως δεν ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Όταν γράφεις κάτι, είσαι συντάκτης κειμένου έστω και με την γενική έννοια.

Το "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ", είναι απλά ένα σχήμα λόγου. Τώρα το αν ενοχλεί, είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα ειναι λαθος να κριθει ενας mod απο τα ορθογραφικα του λαθη,εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το μερακι και οι γνωσεις που εχει

Δεν κρίνω κανέναν. Διευκρίνησα πως ήταν μια φιλική παρατήρηση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

στις ειδήσεις πάει καλύτερα: Ανορθόγραφοι mods εμφανίστηκαν στο myphone.gr :lol: :lol:

έλεος ρε συ όμως... Ανθρωποι είναι και αυτοί... Στο κάτω κάτω δεν έγιναν μοντς για την ορθογραφία τους... Για τις γνώσεις τους και τον σεβασμό τους στην λεγόμενη netiquette έγιναν...

--no further comments--

Σε άφησα τελευταίο γιατί αν και η ορθογραφία σου είναι καλή, η αγένειά σου σπάει κόκκαλα. Το "ρε συ" στους συνομήλικούς σου σε παρακαλώ. Εγώ τυγχάνει να έχω πάνω από τα διπλά χρόνια από σένα.

Υπάρχουν και πιο κόσμιοι τρόποι να εκφράσεις την διαφωνία σου σ' αυτά που λέω.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εν πρώτοις ο SIRHC δεν έγραψε τίποτα αγενές, το "ρε συ" είναι αυτό που θεωρείς οτι "σπάει κόκκαλα"? Αν είναι δυνατον!!

Λιγότερη επιθετικότητα και αυταρχισμό θα σου συνιστουσα.

Βλέπεις, το παν δεν είναι η ορθογραφία, είναι ο σεβασμός στον άλλον έστω κι αν είναι, όχι 14, αλλά τεσσάρων ετών.

Ελπίζω να βρίσκεις ικανοποιητικά κόσμιο τον τρόπο που εκφράζω τη διαφωνία μου σ' αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει ένα plug-in που επιτρέπει να μπαίνουν σαν ήχοι κλήσεις τα ogg και wma αρχεία. Το κατέβασα σήμερα, αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα. Πάντως αναφέρεται ότι λειτουργεί στο Ν90.

 

Παιδιά μην τρελλαίνεστε με το εκουαλάιζερ. Τι περιμένετε, ν' ακούσετε μπάσα απ΄το ηχείο το κινητού;

 

Παιδιά μια ερώτηση. Θέλω να πάρω bluetooth για τον υπολογιστή μου. Με ενδιαφέρει όμως να συνεργάζεται γενικά με όλα τα περιφεριακά και όχι μόνο με το κινητό μου.

 

Όποιο τηλέφωνο και να πάρεις όλο και κάποιο αφαλματάκι θα έχει. Μην πανικοβάλεσαι με όλα όσα ακούς γιατί δεν νομίζω ότι είναι ο κανόνας, ούτε ότι κάποια από τα bugs είναι τόσο σοβαρά όσο ακούγονται.

 

Όταν βάζεις το καλώδιο, εμφανίζεται το εικονίδιο στην συσκευή; Επίσης βλέπει την συσκευή ο υπολογιστής; Μήπως να ξαναέκανες επανεγκατάσταση των drivers; Μια ιδέα λέω..

 

Αγαπητέ Αίσωπε σε ευχαριστούμε για την ευγενική σου παρατήρηση. Η άποψη της Ομάδας Διαχείρισης είναι πως το ορθογραφικό επίπεδο των Moderators του Myphone είναι από τα υψηλότερα στο ελληνικό νετ, κάτι που επιβεβαιώνεται καθημερινά. Φυσικά όλοι είμαστε άνθρωποι και κανένας δεν αναζητά τον τίτλο του κ. Μπαμπινιώτη. Όπως θα είδες άλλωστε και εσύ κάνεις αρκετά ορθογραφικά λάθη :D με μια απλή έρευνα που έγινε σε, μόλις, το 1/5 των μηνυμάτων σου. Πίστεψέ με δεν είχα κανένα λόγο να την διεξάγω, αλλά με απογοήτευσε λίγο το στιλ που επέδειξες στα επόμενα μηνύματά σου εδώ. Και μη σπεύσεις να πεις οτι εσύ είσαι χρήστης και εμείς Moderators... γιατί θα σου απαντήσω πως οι χρήστες είστε χιλιάδες, οι Mods σχεδόν 3 δεκάδες, άρα καλύτερα οι χρήστες μας να ξέρουν ορθογραφία παρά οι Mods σε τελική ανάλυση. Κάτι τέτοιο πάντως δε συμβαίνει, όπως προανέφερα. :rolleyes:

 

Σε κάθε περίπτωση το Myphone φροντίζει η Ομάδα Διαχείρισης να έχει την καλύτερη συμπεριφορά σε κάθε έκφανση της παρουσίας της και πιστεύουμε πως τα λίγα παραδείγματα που εντόπισες (και τα οποία θα ήθελα να μου τα στείλεις με PM για να τα επιβεβαιώσω), δεν θα επαναληφθούν στο μέγεθος του εφικτού.

 

Σε ευχαριστούμε. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις να βρεις τα δικά μου ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Πίστεψέ με μαθαίνω από αυτό.

Δεν έκανες όμως τον κόπο να ψάξεις και για τα λάθη των mods, που στο κάτω κάτω αυτοί είναι το θέμα κι όχι εγώ, αλλά μόνο τα δικά μου, προσπαθώντας έτσι να αποδυναμώσεις τα λεγόμενά μου. Το έκανες δηλαδή "Aisopos vs mods. Bρείτε ποιος κάνει τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη."

Το ότι διακρίνω μπόλικη ειρωνία το αφήνω ασχολίαστο.

Εγώ μίλησα από την πλευρά του χρήστη που επισκέπτεται τακτικά αυτό το forum κι έκανα μια φιλική παρατήρηση πάνω σε κάτι που μου χτύπησε κάπως άσχημα. Αυτό όμως, όπως είπα παραπάνω, είναι κάτι υποκειμενικό. Όπως είδες, κάποιους άλλους το θέμα τους αφήνει αδιάφορους.

Από κει και πέρα δεν επιμένω άλλο πάνω σ΄αυτό το θέμα. Φυσικά δεν πρόκειται να στείλω με ΠΜ τα μαργαριτάρια που έχω συλλέξει. Δεν βρίσκω τον λόγο.

Θα μπορούσα να τα δημοσιεύσω όλα μαζί, όπως έκανες εσύ με τα δικά μου λάθη, αλλά το βρίσκω κάπως φτηνό και δεν θα το κάνω.

Σε διαβεβαιώ κι εγώ με την σειρά μου, ότι δεν πρόκειται στο εξής να θίξω ξανά το θέμα της ανορθογραφίας των mods, αφού ενοχλεί τόσο πολύ.

 

Ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εν πρώτοις ο SIRHC δεν έγραψε τίποτα αγενές, το "ρε συ" είναι αυτό που θεωρείς οτι "σπάει κόκκαλα"? Αν είναι δυνατον!!

Λιγότερη επιθετικότητα και αυταρχισμό θα σου συνιστουσα.

Βλέπεις, το παν δεν είναι η ορθογραφία, είναι ο σεβασμός στον άλλον έστω κι αν είναι, όχι 14, αλλά τεσσάρων ετών.

Ελπίζω να βρίσκεις ικανοποιητικά κόσμιο τον τρόπο που εκφράζω τη διαφωνία μου σ' αυτά που λες.

Απλώς έχουμε διαφορετική άποψη περί σεβασμού. Με ενόχλησε πιο πολύ το υφάκι του κι όχι ειδικά το "έλεος ρε συ".

Δεκτή η παρατήρησή σου.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ως «ψυχωτική» με την ορθογραφία και αρκετά σχετική με το αντικείμενο,επίτρεψέ μου να πιστεύω πως τα λάθη με ενοχλούν πιο πολύ από ότι εσένα :) Παρόλα αυτά όλοι είμαστε άνθρωποι και κάποια στιγμή θα τύχει να μας ξεφύγει κάτι.

 

Το μήνυμα του Mythozz δεν είχε σκοπό να σε μειώσει,απλά σου έδειξε και μια άλλη άποψη. Λογικό το βρίσκω να σπεύσει να μιλήσει για την ομάδα διαχείρισης την οποία,για να το δούμε και από άλλη οπτική,εσύ έθιξες ολόκληρη,βάζοντας αυτόν τον τίτλο. Στον οποίο παρεπιπτόντως προσέθεσα και ένα ωραιότατο ερωτηματικό,μιας και η κατάφαση που εμπεριείχε πριν,δεν ήταν αντιπροσωπευτική ;)

 

Κατά τη γνώμη μου,κάθε καλοπραίρετικη κριτική είναι δεκτή οπότε θα πιστέψω αυτό που έγραψες στο πρώτο σου μήνυμα : «Παρακαλώ η άποψή μου αυτή να θεωρηθεί απλώς σαν μια φιλική παρατήρηση και τίποτα παραπάνω». Θα θεωρήσω ότι για να φτάσεις στη δημιουργία ενός νέου θέματος για αυτό το λόγο,θα είχες κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου. Οπότε να σε συμβούλευα στο μέλλον,αν δεις κάτι που «χτυπάει άσχημα»,να στείλεις ένα PM στο δημιουργό του μηνύματος ώστε να το διορθώσει.

 

Τέλος,παίρνοντας ως αφορμή αυτό το θέμα: Επειδή κατά καιρούς διαβάζω στο chat & fun τέτοια μηνύματα προς χρήστες,να λάβουμε υπ'όψη μας ότι υπάρχουν και άνθρωποι που για κάποιο λόγο δε μπορούν να γράφουν ορθογραφημένα,π.χ. δυσλεξία,οπότε να σκεφτόμαστε 2 φορές πριν κρίνουμε κάποιον.

 

Αν θέλει να σου απαντήσει κάτι ο Mythozz,μπορεί να το κάνει. Πέρα από αυτό,πιστεύω ότι καλύφθηκες και κλείνω το θέμα εδώ. Καλημέρα σου :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στα posts "μπάινει" η παλιά ώρα. Δεν αλλάζει αυτόματα, ή πρέπει να το αλλάξω εγώ από το προφιλ μου;

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, αφού το vB3 έχει τα κατάλληλα Javascripts για να ελέγχει την ώρα στον υπολογιστή του χρήστη και να τη συγκρίνει με αυτή του server. Η ώρα θα πρέπει να έχει ρυθμιστεί αυτόματα σε όλους τους χρήστες. Ωστόσο παραδέχομαι ότι δεν είχα αλλάξει χειροκίνητα την ακόλουθη ρύθμιση:

 

 

Enable Daylight Savings

If Daylight Savings Time is currently in effect for the above time zone, enable this option so that guests will see the correct times on posts and events. This has no effect on registered users as they control their DST options in the User CP.

 

...η οποία και διορθώθηκε :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω γιατι πρεπει να αποσυνδεομαι αν μενω ανενεργος για καποια ωρα; δε γνωριζω αν ειναι ρυθμιση του φορουμ ή ετσι ισχυει αναγκαστικα στα φορουμ γενικοτερα. το προβλημα μου ειναι οτι εγραφα ενα μεγαλο ποστ για καλο σκοπο και οταν πατησα το "υποβολη απαντησης" ειδα το μηνυμα συστηματος οτι δεν ειμαι συνδεδεμενος και μετα απο αυτο ειδα οτι ακολουθησα μη εγκυρο συνδεσμο, οποτε εχασα το ποστ μου και τωρα δεν εχω κουραγιο να το ξαναγραψω:(.

πιθανον να δω κακοπροαιρετες απαντησεις αλλα it's ok.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 20 λεπτά timeout το forum γιατί αλλιώς θα έμεναν όλοι logged in για πάντα :wacko:

 

Όταν γράφεις ένα μεγάλο post καλό είναι να το κάνεις στο Word και να το μεταφέρεις μετά στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεις ένα μεγάλο post καλό είναι να το κάνεις στο Word και να το μεταφέρεις μετά στο forum.

ή από καιρού εις καιρόν να κάνεις ένα copy το κείμενο σε notepad

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Έχει 20 λεπτά timeout το forum γιατί αλλιώς θα έμεναν όλοι logged in για πάντα :wacko:

 

Όταν γράφεις ένα μεγάλο post καλό είναι να το κάνεις στο Word και να το μεταφέρεις μετά στο forum.

Αυτή ακριβώς είναι η εξήγηση για την προκειμένη περίπτωση. Ωστόσο, νομίζω, ότι στο εγγύς μέλλον σε αυτές τις περιπτώσεις μαζί με τη σελίδα που αναφέρει ότι δεν έχετε πρόσβαση στη συγκεκριμένη περιοχή θα εμφανίζεται και μια φόρμα, η οποία θα περιέχει το κείμενο για όσους θέλουν να το κάνουν copy στο πρόχειρο και να το χρησιμοποιήσουν μετά την επανείσοδό τους στο forum... Υπομονή λοιπόν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρω και εγώ κάτι που πιστεύω οτι θα κάνει καλύτερο το site που γουστάρουμε συμμετέχουμε και ποστάρουμε!! :p :p

Στο κινητό μου (Ρ 910) και συγκεκριμένα στο Profimail που έχω, τα email που έρχονται απο το Myphone δεν εμφανίζονται οι ελληνικοί χαρακτήρες ενώ απο άλλα forum εμφανίζονται κανονικά τα Ελληνικά!!

Μήπως πρέπει να κάνω εγώ κάτι??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς είναι η εξήγηση για την προκειμένη περίπτωση. Ωστόσο, νομίζω, ότι στο εγγύς μέλλον σε αυτές τις περιπτώσεις μαζί με τη σελίδα που αναφέρει ότι δεν έχετε πρόσβαση στη συγκεκριμένη περιοχή θα εμφανίζεται και μια φόρμα, η οποία θα περιέχει το κείμενο για όσους θέλουν να το κάνουν copy στο πρόχειρο και να το χρησιμοποιήσουν μετά την επανείσοδό τους στο forum... Υπομονή λοιπόν.

οκ, ευχαριστω για τις απαντησεις. αυτο με τη φορμα θα'ταν μια καλη λυση. τελικα ημουν οντως πολυ ωρα:p. ας κλειδωθει:)

Link to comment
Share on other sites

Auto to 8olo pop up pou bgainei panw apo thn prwth eidhsh kai den bgainei me tipota an den perasei ligos xronos to vriskw para polu enoxlhtiko. Katalavainw oti to site xreiazetai porous alla exoun mpei toses diafhmiseis (polu kalws), den nomizw oti htan na mpei kai pop up kai malista me tetoio tropo pou prepei na to deis upoxrewtika gia x sec, 8a mporouse na exei ena X estw!

 

Oi alloi ti pisteuete?!

Link to comment
Share on other sites

Tha symfonhso mazi soy.Einai enoxlhtikotato to sygkekrimeno pop-up.

 

Prosopika den emfanizo sxedon pote thn arxikh selida.Apla prostheto to /forum sto http://www.myphone.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...